Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (13) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Titularizare Matematică
Puiu2000
Trimis: 17 Jul 2012, 07:38 AM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (palariuta @ 17 Jul 2012, 08:27 AM)
Buna dimineata !
Dupa o noapte de somn cu cateva cosmaruri, mi a venit si mie o idee referitoare la subiectul I: eu voi realiza proiectarea unitatii de invatare, specificand actvitati de invatare, resurse, modalitati de evaluare si obs. Parerea mea este ca in acest mod reusim sa integram in secventele specificate la competentele specifice atat metodele centrate pe elev, (descrise mai sus de colegi), modul de organizare al clasei cat si mijloacele de invatamant.
Aceasta este parerea mea ! Dumneavoastra ce parere aveti, stimati colegi ? smile.gif

Si eu am gandit asemanator subiectul I. Dupa ce as fi intocmit proiectul unitatii de invatare as explica dedesupt cerintele din subiect.
Mesaj personal
palariuta
Trimis: 17 Jul 2012, 07:56 AM

Utilizator activ

Asa colegul......iar pentru ultimele doua cerinte, as scrie explicatiile domnului ing. Ionescu_Serban, specificand ca ,,Pentru realizarea competentelor speciale vizate, (toate 6), care sunt obligatori, este necesara parcurgerea continuturilor,,
Si ....gata subiectul biggrin.gif
Mesaj personal
danacalin27
Trimis: 17 Jul 2012, 09:18 AM

Utilizator activ

Eu cred ca daca vom aborda subiectul I din perspectiva proiectarii unitatii de invatare ne indepartam putin de subiect. Cred ca trebuie raspuns punctual cerintelor, mai ales ca timpul nu ne va permite sa vorbim despre activitati de invatare(de ex.), acestea nefiind niciunde mentionate.
Eu din barem inteleg ca metodele, formele de organizare si mijloacele trebuie sa fie descrise la modul general pentru continuturile din subiect si nu cate doua metode, mijloace pentru fiecare continut...
Mesaj personal
danacalin27
Trimis: 17 Jul 2012, 12:19 PM

Utilizator activ

Cum credeti ca ar trebui sa abordam penultima cerinta a subiectului I, cea cu relatia dintre competente si continuturi?
Mesaj personal
rosumihaela80
Trimis: 17 Jul 2012, 12:41 PM

Utilizator activ

"Competentele specifice sunt corelate cu unitãtile de continut; corelatia propusã are în vedere posibilitatea ca o anumitã competentã specificã sã poatã fi atinsã prin diferite continuturi. Competentele specifice se formeazã pe parcursul unui an de studiu, sunt derivate din competentele generale fiind etape în formarea acestora. Continuturile învãtãrii sunt mijloace prin care se urmãreste formarea competentelor specifice. Corelarea dintre continuturi si competente specifice permite profesorului sã realizeze conexiunea explicitã între ceea ce se învatã si scopul pentru care se învatã.[SIZE=7]

Ceva in genul asta cred ca trebuie sa scriem la legatura dintre competente si continuturi, voi ce ziceti?
Mesaj personal
Geo Graff
Trimis: 17 Jul 2012, 12:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (rosumihaela80 @ 17 Jul 2012, 01:41 PM)
"Competentele specifice sunt corelate cu unitãtile de continut; corelatia propusã are în vedere posibilitatea ca o anumitã competentã specificã sã poatã fi atinsã prin diferite continuturi. Competentele specifice se formeazã pe parcursul unui an de studiu, sunt derivate din competentele generale fiind etape în formarea acestora. Continuturile învãtãrii sunt mijloace prin care se urmãreste formarea competentelor specifice. Corelarea dintre continuturi si competente specifice permite profesorului sã realizeze conexiunea explicitã între ceea ce se învatã si scopul pentru care se învatã.[SIZE=7]

Ceva in genul asta cred ca trebuie sa scriem la legatura dintre competente si continuturi, voi ce ziceti?

Cei din minister au impresia ca dam examen la filosofia/sociologia educatiei.Fiecare trateaza subiectul in functie de inspiratie.In barem ar fi trebuit specificat in mod clar modul de tratare a acestui subiect.Baremul lasa loc de interpretare.Cred ca nici prof evaluatori nu stiu exact ce sa puncteze la acest subiect.(Cred ca vor puncta originaliatea ). Scuze , subiectul este bine formulat, ma gandeam la cel cu valori si atitudini.

Acest mesaj a fost modificat de către Geo Graff la data 17 Jul 2012, 12:58 PM
Mesaj personal
rosumihaela80
Trimis: 17 Jul 2012, 01:23 PM

Utilizator activ

putem sa ne inspiram si din acest document

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 3578 )
Fișier atașat  Mate.Info.Ro.732_RECOMANDARI_METODOLOGICE__APLICAREA_PROGRAMELOR_SCOLARE.pdf
Mesaj personal
b_ylona_e
Trimis: 17 Jul 2012, 01:32 PM

Utilizator activ

Eu sunt intr-o ceata totala.Din punctul meu de vedere Cerinta initiala a Subiectului I nu corespunde totalmente cu ceea ce ni se cere sa precizam.....Am intrat intr-o mare panica.......astazi ma gandeam daca se ma merita sa ma mai prezint sau sa raman cu nota de anul trecut....Vorba aceea : va fi "crima si pedeapsa"!
Mesaj personal
Ionescu_Serban
Trimis: 17 Jul 2012, 02:42 PM

Utilizator activ

Constat că trebuie să cunoaștem în detaliu și structura programelor școlare.
Mesaj personal
ionel999
Trimis: 17 Jul 2012, 02:44 PM

Utilizator activ

...este ciudat ca s-a renuntat complet la specialitate...
Ce diferenta de la an la an in legatura cu subiectele de la titularizare ...
2002: http://titularizare.files.wordpress.com/2011/11/2002tit.pdf
2003: http://titularizare.files.wordpress.com/2011/11/2003tit.pdf
2004: http://titularizare.files.wordpress.com/2011/11/2004tit.pdf
2005: http://titularizare.files.wordpress.com/2011/11/2005tit.pdf
2006: http://titularizare.files.wordpress.com/2011/11/2006tit.pdf
2007: http://titularizare.files.wordpress.com/2011/11/2007tit.pdf
2008: http://titularizare.files.wordpress.com/2011/11/2008tit.pdf
2009: ISJ-urile au facut legea
2010: http://titularizare.files.wordpress.com/2011/11/2010tit.pdf
2011: http://titularizare.files.wordpress.com/2011/11/2011tit.pdf
2012: Modelul de acum

...vai de copiii scolarizati de acum in colo...

Acest mesaj a fost modificat de către ionel999 la data 17 Jul 2012, 02:45 PM
Mesaj personal
danacalin27
Trimis: 17 Jul 2012, 04:03 PM

Utilizator activ

Ce metode centrate pe elev credeti ca ar fi cele mai potrivite avand in vedere competentele cerute? Ce credeti ca presupune "exemplificarea" acestora? Ma intreb daca este suficient sa "povestim" despre cum am putea sa le aplicam, sau vor chiar sa aplicam concret....
Mesaj personal
antonie
Trimis: 17 Jul 2012, 11:36 PM

Utilizator activ

V-ati mai lamurit cu subiectele?
Pana la urma cum abordam sub I: facem un proiect didactic pe un continut din secventa in care sa parcurgem toate competentele ( cred ca o lectie de recapitulare ) sau facem un proiect pe unitatea de invatare?
sad.gif
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 18 Jul 2012, 06:57 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Ionescu_Serban @ 17 Jul 2012, 03:42 PM)
Constat că trebuie să cunoaștem în detaliu și structura programelor școlare.

Nu neaparat.
Aveti date competentele specifice, aveti date continuturile de invatare.
Dupa parerea mea subiectul I arata ca si proiectarea unei unitati de invatare.
Trebuie sa invatati metodele didactice si sa cunoasteti bine manualele.
Si sa nu uitati ca la fiecare unitate de invatare trebuie prevazuta o ora de eval;uare sumativa.
Mesaj personal
elenish
Trimis: 18 Jul 2012, 07:17 AM

Utilizator activ

Nu inteleg de ce trebuie sa acceptam un asemenea tip de subiect? Ce trebuie sa facem, sa dam in bobi sa ghicim ce vor ei de la noi? Va fi un dezastru total; avand in vedere ca avem inspectii la clasa, de ce trebuie sa dam examen tot din didactica? Nu ar fi fost normal sa fie considerata inspectia partea de didactica si sa dam examen numai din specialitate? Ar trebui sa punem problema asta domnului Liviu Pop pana nu e prea tarziu, ca la randul dumnealui sa puna problema unde trebuie. O sa spuneti e prea tarziu, nu se mai poate face nimic; avand in vedere ca traim in Romania se poate orice; daca la ei se poate schimba programa cu 20 zile inainte de examen, la noi de ce nu s-ar putea scimba metodica cu specialitatea in conditiile in care toti cei care au postat pe acest forum, afirma ca ei s-au pregatit la specialitate pana acum; doar daca nu exista interese meschine de a ne discredita in fata tuturor: a elevilor, a parintilor, a celorlalte categorii sociale. Va astept sugestiile, parerile si poate luam o hotatrare comuna.
Mesaj personal
aladar2
Trimis: 18 Jul 2012, 10:06 AM

Utilizator
**

QUOTE (elenish @ 18 Jul 2012, 08:17 AM)
Nu inteleg de ce trebuie sa acceptam un asemenea tip de subiect? Ce trebuie sa facem, sa dam in bobi sa ghicim ce vor ei de la noi? Va fi un dezastru total; avand in vedere ca avem inspectii la clasa, de ce trebuie sa dam examen tot din didactica? Nu ar fi fost normal sa fie considerata inspectia partea de didactica si sa dam examen numai din specialitate? Ar trebui sa punem problema asta domnului Liviu Pop pana nu e prea tarziu, ca la randul dumnealui sa puna problema unde trebuie. O sa spuneti e prea tarziu, nu se mai poate face nimic; avand in vedere ca traim in Romania se poate orice; daca la ei se poate schimba programa cu 20 zile inainte de examen, la noi de ce nu s-ar putea scimba metodica cu specialitatea in conditiile in care toti cei care au postat pe acest forum, afirma ca ei s-au pregatit la specialitate pana acum; doar daca nu exista interese meschine de a ne discredita in fata tuturor: a elevilor, a parintilor, a celorlalte categorii sociale. Va astept sugestiile, parerile si poate luam o hotatrare comuna.

Perfect de acord!!!
Mesaj personal
aladar2
Trimis: 18 Jul 2012, 10:14 AM

Utilizator
**

Suntem obligati sa invatam un limbaj de lemn pe care nu-l vom folosi niciodata,sa introducem niste metode "moderne" care nu-si dovedesc eficienta aplicate unor elevi care termina opt clase, intra la liceu oricum, dar de fapt ei nu stiu nici macar tabla inmultirii...Uitati-va ce se intampla in liceele tehnologice...
Mesaj personal
rosumihaela80
Trimis: 18 Jul 2012, 10:27 AM

Utilizator activ

Sa vedem, dupa inca o noapte de nesomn si dupa ce am tot navigat de dimineata pe acest forum in cautarea de raspunsuri la intrebarile care nu-mi dau pace, am ajuns la o concluzie. Sa vedem daca e corect . La subiectul I nu trebuie sa facem nici proiect de lectie nici proiectul unitatii de invatare, trebuie sa realizam concret desfasurarea lectiei incluzand in predare doua metode moderne centrate pe elev care se pot lega la aceiasi tema. De exemplu daca ne referim la operatii cu multimi cand facem actualizarea cunostintelor putem integra si celelalte continuturi si la aceasta segventa didactica putem include cam toate competentele. mai ramane sa ne decidem la ce metode sa folosim.
De exemplu se poate merge pe metoda mozaicului sau ciorchinele si sa le finalizam cu metoda Turul galeriei prin expunerea posterelor lucrate de grupe si dezbaterea finala.
Sau se poate folosii metoda piramidei, sau brainstormingul sau meotoda Stiu, vreau sa stiu , am invatat si se poate finaliza cu Eseu de 5 minute in care elevii sa scrie o idee doua despre ce au invatat si o intrebare sau o nelamurire pe care o mai au si aceste eseuri se strang si se analizeaza de profesor.
In cadrul acestor metode putem atinge si problema cu organizarea frontala si individuala dupa caz exemplificand pentru fiecare metoda in parte dupa cum e convenabil.
Bineinteles ca in desfasurarea acestor metode vom folosii si mijloace de invatamant, si astfel atingem si urmatorul subpunct .
Cam asa vad eu cel putin primele cerinte de la subiectul I

Proiectarea demersului didactic este acea activitate desfășurată de învățător/ profesor care constă
în anticiparea etapelor și a acțiunilor concrete de realizare a predării. Proiectarea demersului didactic
presupune:
• lectura avizată a programei,
• planifi carea calendaristică,
• proiectarea secvențială (a unităților de învățare sau a lecțiilor).
-o lucrare folositoare am gasit pe acest forum si o incarc si aici, descrie foarte bine metodele active de predare si evaluare, mai ales la investigatie e ceva care ne e de folos pt subiectul II
( Scuzati daca am mai facut greseli la scriere , am scris repede )

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1892 )
Fișier atașat  Modul_1___Predarea__8211__nv__area_interactiv__centrat__pe_elev.pdf
Mesaj personal
graphmatica
Trimis: 18 Jul 2012, 10:28 AM

Utilizator
**

Nu am mai predat de cativa ani si vreau sa stiu cum influenteaza trecerea de la obiective la competente ( gimnaziu) in proiectarea unei lectii. Nu vom mai avea nici acolo obiective?
Mesaj personalTrimite email
rosumihaela80
Trimis: 18 Jul 2012, 10:38 AM

Utilizator activ

S-au scos Obiectivele de referinta, cele care apareau in programa si s-au bagat competentele ca sa faca o legatura cu programa de liceu. La proiectul didactic ( planul de lectie) au ramas obiectivele operationale sau specifice care exprima ceea ce urmareste profesorul in urma acelei lectii.
Mesaj personal
elenish
Trimis: 18 Jul 2012, 10:38 AM

Utilizator activ

QUOTE (aladar2 @ 18 Jul 2012, 11:14 AM)
Suntem obligati sa invatam un limbaj de lemn pe care nu-l vom folosi niciodata,sa introducem niste metode "moderne" care nu-si dovedesc eficienta aplicate unor elevi care termina opt clase, intra la liceu oricum, dar de fapt ei nu stiu nici macar tabla inmultirii...Uitati-va ce se intampla in liceele tehnologice...

Credeam ca numai eu gandesc asa; didactica asta la nivel de termeni stiintifici nu este decat o pierdere de timp; didactica o ai in sange sau n-o ai deloc. Dar asa ne place noua romanilor sa ne complicam mai mult decat e necesar.
Mesaj personal
andrrada
Trimis: 18 Jul 2012, 10:46 AM

Utilizator activ

Pentru rosumihaela80!
Multumim!
Cred ca asa trebuie desfasurata secventa didactica.
Multa bafta!
Mesaj personal
antonie
Trimis: 18 Jul 2012, 10:59 AM

Utilizator activ

Asa m-am gandit si eu (ca rosumihaela80) la aceleasi metode mozaic si ciorchine, dar auzeam atatea pareri in stanga si dreapta ca nu mai intelegi nimic.
Cred ca m-am lamurit.
smile.gif
Mesaj personal
palariuta
Trimis: 18 Jul 2012, 11:07 AM

Utilizator activ

Stimata colega, rosumihaela80, m ai derutat complet....si anume:
- specifici ,,La subiectul I nu trebuie sa facem nici proiect de lectie nici proiectul unitatii de invatare, trebuie sa realizam concret desfasurarea lectiei incluzand in predare doua metode moderne centrate pe elev care se pot lega la aceiasi tema. ,,
- apoi prezinti....,,Proiectarea demersului didactic este acea activitate desfășurată de învățător/ profesor care constă
în anticiparea etapelor și a acțiunilor concrete de realizare a predării. Proiectarea demersului didactic
presupune:
• lectura avizată a programei,
• planifi carea calendaristică,
proiectarea secvențială (a unităților de învățare sau a lecțiilor).

In final, cum trebuie tratat subiectul I ???
Chiar nu imi dau seama, spre rusinea mea, cum ar trebui tratat ?
TE ROG, lucreaza subiectul si posteaza l , poate asa imi dau seama !
Multumesc smile.gif
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 18 Jul 2012, 11:15 AM

Mentor

QUOTE (palariuta @ 18 Jul 2012, 11:07 AM)
,,La subiectul I nu trebuie sa facem nici proiect de lectie nici proiectul unitatii de invatare, trebuie sa realizam concret desfasurarea lectiei incluzand in predare doua metode moderne centrate pe elev care se pot lega la aceiasi tema. ,,

Asa trebuie. Pentru multi, demers didactic inseamna plan de lectie. Voi trebuie sa va axati pe cerinte. Va ajuta mult si baremul dat ca model, pentru ca vedeti concret ce se puncteaza.

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 18 Jul 2012, 11:29 AM
Mesaj personal
elenaoana
Trimis: 18 Jul 2012, 11:16 AM

Utilizator avansat

sunt de acord cu rosumihaela80 ....asa consider si eu ca trebuie tratat subiectul I
Mesaj personalYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (13) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved