Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Titularizare Istorie
valexandra84
Trimis: 1 May 2015, 02:48 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua,

Ma puteti ajuta? Unde se depun dosarele pentru inscriere Titularizare disciplina Istorie, in ce sector (pentru Bucuresti)? Am voie sa depun doua dosare, pentru Bucuresti si pentru Ilfov? Este pentru prima data cand ma inscriu, o lista completa cu actele necesare pentru dosar?

Va multumesc foarte mult!

Mesaj personal
idamihaela
Trimis: 1 May 2015, 03:06 PM

Utilizator avansat

Inscrierea la concursul de titularizare pentru disciplina istorie se face la inspectoratul scolar al sectorului 5, zona Mariott, in spate la posta Puisor (mijloc de transport 385). In ceea ce priveste actele de la dosar, downlodati metodologia de pe site-ul titularizare 2015 si la final o sa gasiti modele de cereri. La finalul cererii de inscriere la concursul de titularizare, veti gasi intreaga lista a actelor pe care trebuie sa le puneti la dosar.
Pentru Ilfov nu stiu.

Acest mesaj a fost modificat de către idamihaela la data 1 May 2015, 03:08 PM
Mesaj personal
mdr
Trimis: 2 May 2015, 10:48 AM

Utilizator activ

Pentru Ilfov veti merge la Branesti sa depuneti dosarul. Tot acolo veti face si validarea.

--------------------
„Un om deștept poate să învețe și de la un prost. Invers, e mai greu.”François Rabelais
Numai în România înalta trădare e un merit, numai la noi e cu putință ca valeți slugarnici să fie miniștri, deputați, oameni mari! (M.Eminescu - Timpul, 31 Iulie 1880)
Mesaj personal
mircea.popescu
Trimis: 30 Oct 2015, 09:00 AM

Utilizator
**

Va salut cu respect.In calitate de viitor profesor de istorie as dori sa va intreb,daca se poate,in ce consta mai exact proba practica de la titularizare?Eu am terminat facultatea de istorie si in prezent urmez modulul psihopedagogic pentru a urma o cariera didactica.
Va multumesc,astept raspuns de la dvs!

Cu respect,
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 30 Oct 2015, 09:08 AM

Mentor

Probă practică susțin doar candidații de la câteva discipline. Istoria nu face parte dintre acestea. Pentru dumneavoastră, concursul constă din inspecție specială la clasă și proba scrisă.

--------------------
Mesaj personal
mircea.popescu
Trimis: 30 Oct 2015, 09:11 AM

Utilizator
**

Ideea este ca inca nu sunt profesor,nu predau.Astept sa termin modulul pedagogic,iar in vara sa dau titularizarea.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 30 Oct 2015, 09:47 AM

Mentor

Din câte știu, modulul psihopedagogic presupune și câteva ore de practică pedagogică. În cadrul concursului pentru ocuparea posturilor vacante/rezervate prima probă va fi o oră de predare la care veți fi asistat și apreciat de doi membri ai comisiei de mobilitate.

--------------------
Mesaj personal
luciusdabu
Trimis: 5 Jan 2016, 06:41 AM

Utilizator activ

QUOTE (idamihaela @ 1 May 2015, 04:06 PM)
Inscrierea la concursul de titularizare pentru disciplina istorie se face la inspectoratul scolar al sectorului 5, zona Mariott, in spate la posta Puisor (mijloc de transport 385). In ceea ce priveste actele de la dosar, downlodati metodologia de pe site-ul titularizare 2015 si la final o sa gasiti modele de cereri. La finalul cererii de inscriere la concursul de titularizare, veti gasi intreaga lista a actelor pe care trebuie sa le puneti la dosar.
Pentru Ilfov nu stiu.

La Multi Ani!

Acuma un an in urma depunerea dosarelor pt ISTORIE se facea la Liceul Economic - Viilor !

Pentru anul aceste Metodologia 2016-2017 a aparut?
Ma interseaza programa si perioada de depunere a dosarului.

Multumesc

Lucian
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 6 Jan 2016, 10:07 AM

Mentor

1. Da, în noiembrie anul trecut.
2. Este valabilă programa de anul trecut.
3. 13-20 mai 2016

--------------------
Mesaj personal
luciusdabu
Trimis: 7 Jan 2016, 05:12 AM

Utilizator activ

Buna,

Multumesc pentru raspuns.

Acuma doi ani am sustinut examen pentru postul de profesor Istorie, dosarul a ramas la Liceul Viilor (cred..), unde am depus/ sustinut examenul scris.
Se pot folosi pentru anul acesta, ACTELE LEGALIZATE din dosar sau nu?

Multumesc.
O zi minunata![SIZE=7][SIZE=7]

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 87 )
Fișier atașat  OMECS_5559___metodologie_mobilitate_personal_didactic_de_predare_invatamant_preuniversitar_2016_2017.pdf
Mesaj personal
cleopatraantoniu
Trimis: 13 Jul 2017, 02:32 PM

Utilizator activ

Nu este primul examen de tituarizare la care particip, dar impresia pe care mi-a lasat-o este ...
4 ore pare mult pentru orice necunoscator, dar subiectele de anul acesta necesitau minim o ora in plus pentru a realiza toate sarcinile. Alaturi de subiectul 1., inca trei prezentari de cate doua pagini care sa indeplineasca toate criteriile baremului, pe langa timpul efectiv de scris, necesitau si timp de gandire pentru rezolvarea subiectului. La metodica, de asemenea, pentru a realiza toate cerintele complet, in opinia mea, cred ca doar o ora ar fi durat daca am fi transcris de undeva rezolvarea, daramite sa stai sa concepi si apoi sa rezolvi.
As dori mai multe pareri ale profesorilor de istorie, m-ar ajuta sa ma gandesc daca nu cumva eu am gresit si trebuie abordat altfel acest examen.
Multumesc.

Mesaj personal
alinutza_tm
Trimis: 19 Jul 2017, 12:34 PM

Utilizator
**

QUOTE (cleopatraantoniu @ 13 Jul 2017, 03:32 PM)
Nu este primul examen de tituarizare la care particip, dar impresia pe care mi-a lasat-o este ...
4 ore pare mult pentru orice necunoscator, dar subiectele de anul acesta necesitau minim o ora in plus pentru a realiza toate sarcinile. Alaturi de subiectul 1., inca trei prezentari de cate doua pagini care sa indeplineasca toate criteriile baremului, pe langa timpul efectiv de scris, necesitau si timp de gandire pentru rezolvarea subiectului. La metodica, de asemenea, pentru a realiza toate cerintele complet, in opinia mea, cred ca doar o ora ar fi durat daca am fi transcris de undeva rezolvarea, daramite sa stai sa concepi si apoi sa rezolvi.
As dori mai multe pareri ale profesorilor de istorie, m-ar ajuta sa ma gandesc daca nu cumva eu am gresit si trebuie abordat altfel acest examen.
Multumesc.

de acord cu tine! La metodica am scris pe fuga , abia daca am reusit sa fac tot!cand ni s-a atras atentia ca mai sunt 15 minute eu abia ma apucasem de itemi....
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved