Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Rapoarte clasa pregătitoare, Cum le printăm?
savcoco
Trimis: 25 May 2016, 08:15 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Rapoartele personale ale elevilor ce termină clasa pregătitoare se pot printa din aplicație?
În metodologie scrie că un exemplar se dă părinților și unul se păstrează în școală pe durata școlarizării. Cum procedăm? Printăm separat fiecare capitol sau rămâne fișierul .pdf editabil din anii trecuți (dar care are titulatura veche a ministerului).

Mulțumesc!
Mesaj personal
ISJ_TL
Trimis: 25 May 2016, 08:41 AM

Utilizator avansat

Grup: ISJ

QUOTE (savcoco @ 25 May 2016, 09:15 AM)
Rapoartele personale ale elevilor ce termină clasa pregătitoare se pot printa din aplicație?
În metodologie scrie că un exemplar se dă părinților și unul se păstrează în școală pe durata școlarizării. Cum procedăm? Printăm separat fiecare capitol sau rămâne fișierul .pdf editabil din anii trecuți (dar care are titulatura veche a ministerului).

Mulțumesc!

Bună ziua,

Rapoartele despre care vorbiți, nu au nicio legătură cu SIIIR. Este o aplicație diferită, de la CNEE.
https://www.clasapregatitoare.rocnee.eu/

Acest mesaj a fost modificat de către Tudor Grama la data 25 May 2016, 08:52 AM

--------------------
Numai bine,

Camelia Babușcă
Informatician
scoala1roman
Trimis: 25 May 2016, 10:18 AM

Utilizator avansat

Doamna Camelia ce stiti despre aceste rapoarte?

Este o forma actualizata pentru acest an al PDF-ului? Cel de anul trecut are alt minister in antet.

Poate aveti mai multe informatii.

Ciprian
Mesaj personal
ISJ_TL
Trimis: 25 May 2016, 10:38 AM

Utilizator avansat

QUOTE (scoala1roman @ 25 May 2016, 11:18 AM)

Este o forma actualizata pentru acest an al PDF-ului? Cel de anul trecut are alt minister in antet.

Ciprian

Aici aveti modelul de raport, precum și ghidul.

http://www.subiecte.edu.ro/2015/clasapregatitoare/

--------------------
Numai bine,

Camelia Babușcă
Informatician
VICUTA
Trimis: 25 May 2016, 10:55 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ISJ_TL @ 25 May 2016, 09:38 AM)
QUOTE (scoala1roman @ 25 May 2016, 11:18 AM)

Ciprian

Aici aveti modelul de raport, precum și ghidul.

http://www.subiecte.edu.ro/2015/clasapregatitoare/

Modelul de raport nu mai este de actualitate de annu trecut chiar. Altfel este modelul valabil.

--------------------
ELENA2017
Mesaj personal
ISJ_TL
Trimis: 25 May 2016, 11:08 AM

Utilizator avansat

Având în vedere că nu au postat altul....

--------------------
Numai bine,

Camelia Babușcă
Informatician
savcoco
Trimis: 25 May 2016, 11:34 AM

Utilizator activ

Să înțeleg că trebuie completat și pdf-ul (ca să avem ce da părinților și să păstrăm în școală) și să completăm aceleași date și pe platforma rocnee? Mi se pare că facem aceeași muncă de două ori.
Ideea era să implementeze printarea direct de pe platforma rocnee și scăpam de pdf-uri.
Mesaj personal
ISJ_TL
Trimis: 25 May 2016, 12:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (savcoco @ 25 May 2016, 12:34 PM)
Să înțeleg că trebuie completat și pdf-ul (ca să avem ce da părinților și să păstrăm în școală) și să completăm aceleași date și pe platforma rocnee? Mi se pare că facem aceeași muncă de două ori.
Ideea era să implementeze printarea direct de pe platforma rocnee și scăpam de pdf-uri.

Așa ar fi trebui, dar...

--------------------
Numai bine,

Camelia Babușcă
Informatician
malina_dia
Trimis: 31 May 2016, 08:57 AM

Utilizator activ

Mesaj personal
malina_dia
Trimis: 31 May 2016, 08:59 AM

Utilizator activ

QUOTE (ISJ_TL @ 25 May 2016, 12:08 PM)
Având în vedere că nu au postat altul....

Ba da, avem OMECS nr. 3678/08.04.2015

Mesaj personal
sc_dva
Trimis: 31 May 2016, 09:16 AM

Utilizator activ

QUOTE (savcoco @ 25 May 2016, 08:15 AM)

Mulțumesc!

După ce se completează toate rubricile din raportul pentru de clasa pregătitoare se poate descărca pdf raportul din aplicație, apoi se poate printa.
Mesaj personal
malina_dia
Trimis: 31 May 2016, 09:25 AM

Utilizator activ

QUOTE (sc_dva @ 31 May 2016, 10:16 AM)
QUOTE (savcoco @ 25 May 2016, 08:15 AM)

Mulțumesc!

După ce se completează toate rubricile din raportul pentru de clasa pregătitoare se poate descărca pdf raportul din aplicație, apoi se poate printa.

Da, sigur???, CUM??? pasii mai exact...
Mesaj personal
malina_dia
Trimis: 31 May 2016, 09:28 AM

Utilizator activ

https://www.clasapregatitoare.rocnee.eu/

este o platforma a CNEE -ului, nu?
cel putin anul trecut, eu nu am putut descarca nici un pdf...
Mesaj personal
sc_dva
Trimis: 31 May 2016, 09:43 AM

Utilizator activ

Da, platforma este a CNEE-ului, de fapt aceeași ca în ceilalți ani. Într-adevăr anii trecuți nu se putea nici descărca, nici printa nimic din aplicație. Dacă o să completați pentru un copil toate rubricile, in partea de jos aveți un buton: Confirmă completare rezultate test, iar lângă o să apară COMPLET si descărcați în format PDF
Mesaj personal
VICUTA
Trimis: 31 May 2016, 11:10 AM

Utilizator avansat

QUOTE (sc_dva @ 31 May 2016, 08:43 AM)
Da, platforma este a CNEE-ului, de fapt aceeași ca în ceilalți ani. Într-adevăr anii trecuți nu se putea nici descărca, nici printa nimic din aplicație. Dacă o să completați pentru un copil toate rubricile, in partea de jos aveți un buton: Confirmă completare rezultate test, iar lângă o să apară COMPLET si descărcați în format PDF

Am vazut acum, dar trebuie listat fiecare disciplina separat. Nu este ca in anii precedenti un pdf intreg la un copil

--------------------
ELENA2017
Mesaj personal
sc_dva
Trimis: 31 May 2016, 12:20 PM

Utilizator activ

Tot o aplicție realizată, aiurea, care te deconectează acuș acuș și tot așa....ce să ne mai mirăm că nu putem lista rapoarte.
Mesaj personal
savcoco
Trimis: 31 May 2016, 04:11 PM

Utilizator activ

Aplicația este total aiurea. În anii trecuți prima pagină era un ”cap” cu nume, prenume, cnp, etc. Anul acesta descărcăm și printăm pdf-urile (se aruncă o groază de hârtie pentru că nu e făcută cu cap) și nu apare nicăieri numele învățătorului și al directorului spre exemplu.
Față de pdf-ul editabil de anul trecut aruncăm dublu hârtie și nu facem nimic bun.
Mesaj personal
bellastef2003
Trimis: 10 Jun 2016, 08:25 AM

Utilizator avansat

QUOTE (savcoco @ 31 May 2016, 04:11 PM)
Aplicația este total aiurea. În anii trecuți prima pagină era un ”cap” cu nume, prenume, cnp, etc. Anul acesta descărcăm și printăm pdf-urile (se aruncă o groază de hârtie pentru că nu e făcută cu cap) și nu apare nicăieri numele învățătorului și al directorului spre exemplu.
Față de pdf-ul editabil de anul trecut aruncăm dublu hârtie și nu facem nimic bun.

Daca pentru rapoarte vi se pare multa hartie consumata, faceti un calcul pentru evaluare 2, 4, 6, pentru o medie de 160 elevi/serie sad.gif

--------------------
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Mesaj personal
malina_dia
Trimis: 10 Jun 2016, 12:28 PM

Utilizator activ

QUOTE (bellastef2003 @ 10 Jun 2016, 09:25 AM)
QUOTE (savcoco @ 31 May 2016, 04:11 PM)

Daca pentru rapoarte vi se pare multa hartie consumata, faceti un calcul pentru evaluare 2, 4, 6, pentru o medie de 160 elevi/serie sad.gif

Descarcat da, listat, nu... ESTE O MARE IDIOTENIE sa facem acest lucru..
Mesaj personal
bellastef2003
Trimis: 15 Jun 2016, 12:04 PM

Utilizator avansat

Acum 2 ani rapoartele in format pdf se "incarcau" gata completare pe acel pdf "inteligent". De anul trecut ....... pauza. Domnii care se ocupa de aplicatia CNEE, daca merg sa bifez pentru fiecare elev de pregatitoare ..... la care se adauga "trecerea" peste fiecare elev (de 2, respectiv 3 ori) de la 2, 4, 6. La care "mai pui" ca "te mai scoate aplicatia" dupa un timp.... ajung sa fac vara in fata monitorului.
Ok! Si in anii anteriori bifam pentru 2, 4, 6 (codurile), dar puteti reintroduce optiunea de incarcare automata a raportului pentru pregatitoare (sa nu vb. de metodologie, unde se explica modul de lucru tot pentru vechea platforma!).
SPOR!

--------------------
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Mesaj personal
Livia Sfaraila
Trimis: 15 Jul 2016, 09:52 AM

Utilizator activ

Va apar diacriticile in rapoartele pdf? Mie imi apar doar cerculete in locul lor. Asa listam?

Acest mesaj a fost modificat de către Livia Sfaraila la data 15 Jul 2016, 09:52 AM
Mesaj personal
tonymark0077
Trimis: 23 Jul 2016, 01:59 PM

Utilizator
**

Oare nu se pot converti in docx cat sa punem diacriticele?

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved