Reședință - Portal SEI Evaluare Evaluare Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Definitivat Definitivat Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu Subiecte examene naționale Subiecte examene naționale SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> dubla specializare
baile1mai
Trimis: 4 Feb 2014, 11:18 AM

Utilizator
**

Grup: Members

În cadrul liceului unde predau catedra de geografie intra în restrângere, fiind doi titulari și ore doar pentru o catedră. Cei doi au înscris pe titularizare geografie-franceză. Eu sunt singura titulară pe limba franceză (doar franceza scrie pe titularizare)- există ore pentru o catedră +4/5ore în plus. Directoarea îmi solicită verbal întocmirea unui dosar de evaluare pentru a intra la restrângere/completare cu cei doi titulari pe geografie-franceză. La întrebarea în ce bază, nu-mi spune articolul, doar că avem aceeași specializare-franceză! Cine are prioritate în aceste cazuri la catedră și cum pot eu intra la evaluare cu profesori care deși au predat franceză în completare în ultimii 3-4 ani nu au niciun examen dat în limba franceză?
Vă mulțumesc.

Acest mesaj a fost modificat de către baile1mai la data 4 Feb 2014, 11:21 AM
Mesaj personal
ambio2009
Trimis: 4 Feb 2014, 11:48 AM

Utilizator
**

QUOTE (baile1mai @ 4 Feb 2014, 01:18 PM)
În cadrul liceului unde predau catedra de geografie intra în restrângere, fiind doi titulari și ore doar pentru o catedră. Cei doi au înscris pe titularizare geografie-franceză. Eu sunt singura titulară pe limba franceză (doar franceza scrie pe titularizare)- există ore pentru o catedră +4/5ore în plus. Directoarea îmi solicită verbal întocmirea unui dosar de evaluare pentru a intra la restrângere/completare cu cei doi titulari pe geografie-franceză. La întrebarea în ce bază, nu-mi spune articolul, doar că avem aceeași specializare-franceză! Cine are prioritate în aceste cazuri la catedră și cum pot eu intra la evaluare cu profesori care deși au predat franceză în completare în ultimii 3-4 ani nu au niciun examen dat în limba franceză?
Vă mulțumesc.

Importanta este decizia de titularizare. Cine are inscrisa pe decizie o singura disciplina pe care este titular(sa zicem franceza) acela este primul incadrat(deci nu are cum sa fie restructurat). Cei care sunt titulari pe doua specializari preiau orele ramase. Deci in restructurare intra cei care au 2 specializari pe decizia de titularizare si nu cel care are una.(este similar cu cel care este titular intr-o unitate scolara are prioritate in fata celui care e titular in doua scoli)
Sper ca am fost destul de explicita.
Mesaj personal
baile1mai
Trimis: 4 Feb 2014, 11:55 AM

Utilizator
**

Mulțumesc pentru răspuns. AȘa gândesc și eu, dar se pare că direcțiunea nu. am citit Mișcarea și nu văd in baza carui articol ar putea să mă cheme la evaluare dosare. Caut o bază legală și nu găsesc. Cei de la inspectorat nu știau nici ei să-mi dea un răspuns clar.
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 4 Feb 2014, 12:09 PM

Utilizator avansat

Dvs nu intrati la evaluare decât dacă ar fi disponibile pt anul viitor sub 18 ore de franceza.

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 4 Feb 2014, 12:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ambio2009 @ 4 Feb 2014, 01:48 PM)
QUOTE (baile1mai @ 4 Feb 2014, 01:18 PM)
Vă mulțumesc.

Deci in restructurare intra cei care au 2 specializari pe decizia de titularizare si nu cel care are una.

Aceasta mentiune a disparut din metodologie.

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
baile1mai
Trimis: 4 Feb 2014, 12:23 PM

Utilizator
**

Atunci dacă nu este stipulat in metodologie, pot fi convocată pe bază legală? Și ce răspuns pot eu să dau in cazul in care sunt convocată la evaluare. Conform metodologiei dacă refuz sa-mi fac dosar, acesta este facut de catre scoala.
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 4 Feb 2014, 12:38 PM

Utilizator avansat

Conform metodologiei catedra dvs nu intra in restrangere, deci nu intrati in discutie. Proiectul de incadrare se realizează pe baza deciziilor de titularizare, nu după specializările de pe diploma.
Daca sunteti convocată oficial, luati legatura cu ISJ.

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 4 Feb 2014, 12:44 PM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
baile1mai
Trimis: 4 Feb 2014, 01:03 PM

Utilizator
**

Directiunea spune ca pe titularizare scrie geografie-franceza si ca atunci sa intre toti de pe franceza la evaluare. De unde si intrebarile mele. Multumesc pentru raspuns.
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 4 Feb 2014, 01:12 PM

Utilizator avansat

Mai este in metodologie un articol care va avantajează:
Art. 21 (1) La nivelul unităților de învățământ preuniversitar, încadrarea la clase sau grupe de elevi/preșcolari, a personalului didactic titular, se realizează prin decizie a directorului unității de învățământ, în baza documentelor de numire/transfer/repartizare, cu respectarea prevederilor art. 8, art. 9 alin. (1)-(5), alin. (7), alin. (9)-(17), art. 10, art. 12, art. 14-17 și a principiului privind continuitatea activității didactice de predare la aceleași clase sau grupe de elevi/preșcolari, după discutarea și analizarea proiectului de încadrare cu personal didactic în consiliul profesoral al unității de învățământ și aprobarea acestuia de către consiliul de administrație al unității de învățământ.

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 4 Feb 2014, 01:19 PM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 4 Feb 2014, 01:50 PM

Utilizator avansat

Art. 21(3) În situația în care un post didactic dintr-o structură sau din unitatea de învățământ cu personalitate juridică, după aplicarea principiului continuității activității didactice de predare la aceleași clase sau grupe de elevi, este solicitat de două sau mai multe cadre didactice titulare de aceeași specialitate, pentru departajare se aplică criteriile și punctajele pentru evaluarea personalului didactic prevăzute în anexa nr. 2.
Succes!

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 4 Feb 2014, 01:55 PM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
camyra17
Trimis: 24 Jan 2020, 09:23 PM

Utilizator
**

QUOTE (baile1mai @ 4 Feb 2014, 12:18 PM)
Vă mulțumesc.

Buna seara. Readuc in actualitate intrebarea dvoastra, aflandu-ma in aceeasi situatie. Vreau sa va intreb cum s-a rezolvat situatia pana la urma? Ati intrat la restrangere sau nu? Multumesc.
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 2 Feb 2020, 02:39 PM

Utilizator avansat

Daca veti descrie situatia concreta in care va aflati, veti primi si raspuns. Este putin probabil sa fie situatia perfect identica. Trebuie sa precizati Cate catedre sunt pt fiecare dintre cele 2 catedre si cati titulari pe o singura catedra respectiv pe 2 catedre.
cel mai probabil se aplică:
Art. 25 (1) Cadrul didactic titular pentru care nu se poate constitui norma didactică completă de predare-învățare-evaluare în specialitate, în conformitate cu documentul de numire/transfer/repartizare pe post/catedră, dar pentru care se poate constitui cel puțin jumătate de normă didactică de predare-învățare-evaluare în baza actului de numire/transfer/repartizare pe post/catedră sau pentru care se poate constitui cel puțin jumătate de normă didactică de predare-învățare-evaluare în specialitate, din disciplinele prevăzute în documentul de numire/transfer/repartizare pe post/catedră, la nivelul consorțiului școlar din care face parte unitatea de învățământ, se află în situația de completare a normei didactice.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
Kitysimona
Trimis: 4 Feb 2020, 04:17 PM

Utilizator activ

Buna ziua. Am si eu nevoie de ajutor cu urmatoarea problema: sunt profesor titular pe catedra de limba engleza la o scoala din mediul rural. Deoarece in fiecare an am 16-17 ore de engleza, am si 2 ore de franceza in completare. Intrebarea mea este: cum as putea sa primesc decizie si pe cele 2 ore de franceza pentru a-mi completa catedra? Daca depun dosar pentru completare, in sedinta publica, au prioritate cei cu prima specializare franceza, si doar daca nu le cere nimeni, pot eu sa le iau?
Stiu ca in urma cu cativa ani exista posibilitatea, in mediul rural, sa fii automat numit titular pe cateva ore daca timp de cativa ani predai efectiv acele ore si nu aveai catedra completa. Cele 2 ore de franceza sunt vacante, doamna care este titulara pe franceza avand la noi doar 6 ore, restul de 12 fiind la alta scoala. Va multumesc.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved