Reședință - Portal SEI Evaluare Evaluare Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Definitivat Definitivat Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu Subiecte examene naționale Subiecte examene naționale SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (170) « Primul ... 168 169 [170]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Domnul Costi
CRYS_TYNA
Trimis: 22 Sep 2019, 10:31 AM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (CRYS_TYNA @ 17 Sep 2019, 04:04 PM)
Buna ziua, domnule Costi!
Sunt titulara pe lb franceza in alt judet decat cel de domiciliu. Vreau sa ma transfer in primavara , in judetul meu.
1. Ce motive poate invoca un director in a nu da un acord unei persoane, daca acea scoala nu are conditii specifice de ocupare pt acel post?
2. Am dubla specializare, franceza-engleza. Pot lua 9h pe franceza si 9h pe engleza? Se mai sustine inspectie la clasa in acest caz?
3. Daca dintr un post de 18 h de engleza, sa zicem, as vrea sa iau 9 h, se poate?
Multumesc mult! O zi buna!

Buna ziua, domnule Costi!
Sunt titulara pe lb franceza in alt judet decat cel de domiciliu. Vreau sa ma transfer in primavara , in judetul meu.
1. Ce motive poate invoca un director in a nu da un acord unei persoane, daca acea scoala nu are conditii specifice de ocupare pt acel post?
2. Am dubla specializare, franceza-engleza. Pot lua 9h pe franceza si 9h pe engleza? Se mai sustine inspectie la clasa in acest caz?
3. Daca dintr un post de 18 h de engleza, sa zicem, as vrea sa iau 9 h, se poate?
Multumesc mult! O zi buna!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 22 Sep 2019, 11:19 AM

Mentor

1. Doar neîndeplinirea condițiilor pentru pretransfer. Altfel, directorul nu are posibilitatea să nu elibereze acordul.
2. Dacă este vorba despre posturi diferite, pentru orele de engleză va trebui să susțineți inspecție specială la clasă.
3. Școala nu poate elibera acord pentru câteva ore dintr-un post întreg.

--------------------
Mesaj personal
ice DUR
Trimis: 17 Oct 2019, 07:23 PM

Utilizator activ

QUOTE (costi_52 @ 22 Sep 2019, 12:19 PM)
1. Doar neîndeplinirea condițiilor pentru pretransfer. Altfel, directorul nu are posibilitatea să nu elibereze acordul.
2. Dacă este vorba despre posturi diferite, pentru orele de engleză va trebui să susțineți inspecție specială la clasă.
3. Școala nu poate elibera acord pentru câteva ore dintr-un post întreg.

Buna seara,
In cazul in care am concediu medical din cauza conditiilor de munca ( mucegai, alergeni, etc) de doua luni si ceva, iar scoala nu ia nicio masura, desi am facut sesizare scrisa, ce solutii ar fi sa ma transfer pe alt post? Sunt bibliotecar, dar am si titularizarea data.. stiu ca angajatorul tb sa mi asigure conditii minime de sanatate, iar daca nu o face, eu ce solutii am?
Mesaj personal
serbang
Trimis: 23 Oct 2019, 11:41 PM

Utilizator activ

Buna seara
In ciclul primar din scoala mea, anul viitor va disparea un post (termina doua clase a 4-a si intra o singura clasa pregatitoare). In conditiile in care toti invatatorii sunt titulari si unul iese la pensie dupa acest an scolar, daca cel care iese la pensie vrea sa ramana cei trei ani, inseamna ca unul dintre titularii tineri va intra la restrangere? Multumesc!

Acest mesaj a fost modificat de către serbang la data 23 Oct 2019, 11:42 PM
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 26 Oct 2019, 01:05 PM

Utilizator activ

Buna ziua,

Cine stie cum era legea atunci, va rog foarte mult sa ma ajutati. Un profesor care in anii 2000-2004 era pensionat in grupa 3 de boala (invaliditate), dar a lucrat in invatamant in perioada aceea cu jumatate de norma, se considera la pensia anticipata, ani intregi, norma intreaga lucrata?
Mesaj personal
luminik
Trimis: 31 Oct 2019, 09:05 AM

Utilizator activ

Imi puteti explica art 25 , alin o, in legatura cu calcularea celor 5 ani? Multumesc!
ctivitatea prestată de personalul didactic titular care a dobândit definitivarea în învățământ, cu o vechime la catedră mai mare
de 5 (cinci) ani, care nu face dovada acumulării în ultimul ciclu complet de 5 (cinci) ani de la data promovării examenului de definitivare
în învățământ, a minimum 90 de credite profesionale transferabile, conform art. 245 alin. (6) din Legea nr.1/2011 cu modificările și
completările ulterioare sau a uneia dintre condițiile prevăzute la art. 82 lit. a)-e) din Metodologia privind formarea continuă a personalului
din învățământul preuniversitar, aprobată prin ordinul ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului nr. 5561/2011, cu
modificările și completările ulterioare.
Mesaj personal
atta72
Trimis: 21 Jan 2020, 05:56 PM

Începător
*

D-le Costi, în județul meu directorii au început să împartă orele peste norma didactică în regim plata cu ora pentru titulari la nivelul unității în această perioadă. Vă rog mult să mă lămuriți pe ce articol din mobilitate se bazează acest lucru din moment ce nu au fost publicate orele. În plus așa știu că, conform calendarului, această etapă are loc în perioada 27-31 august 2020.
Vă mulțumesc!
Mesaj personal
alexalol
Trimis: 23 Jan 2020, 03:01 PM

Utilizator
**

AJUTOR!In anul scolar 2020-2021 voi intra in restrangere de activitate,eu fiind pe concediu de studii.Specific ca nu am definitivatul.Ce se poate face in acest caz? este posibila restrangerea de activitate in conditiile in care eu sunt pe concediu de studii?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (170) « Primul ... 168 169 [170]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved