Reședință - Portal SEI Evaluare Evaluare Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Definitivat Definitivat Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu Subiecte examene naționale Subiecte examene naționale SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Mobilitatea personalului didactic 2020-2021
costi_52
Trimis: 27 Nov 2019, 02:29 PM

Mentor

Grup: Members

Metodologia-cadru privind mobilitatea personalului didactic de predare în învățământul preuniversitar în anul școlar 2020-2021.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 882 )
Fișier atașat  Metodologie__mobilitate_pers_did_2020_2021.pdf

--------------------
Mesaj personal
TRAISTARUDANIELA
Trimis: 8 Dec 2019, 08:47 PM

Utilizator
**

buna seara!
Am o intrebare legata de metodologia miscarii de personal pentru anul scolar 2020/2021. Dupe ce am citit articolul 62 al capitolului VIII as avea unele nelamuriri legate de art. 13, 14, 15:

13) Cadrul didactic angajat cu contract individual de muncă pe durata de viabilitate a postului/catedrei care participă la concursul național pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor declarate vacante/rezervate în învățământul preuniversitar, sesiunea 2020 și obține media de repartizare minimum 7 (șapte), calculată conform prevederilor alin. (8), poate solicita repartizarea pe perioadă nedeterminată pe postul didactic/catedra pe care este angajat, în condițiile în care consiliul de administrație/consiliile de administrație al/ale unităților de învățământ confirmă, prin adresă scrisă, că postul didactic/catedra respectiv(ă) are o viabilitate estimată de cel puțin 4 (patru) ani școlari și poate fi ocupat(ă) pe perioadă nedeterminată. Adresa se depune la dosarul de înscriere la concursul național de către candidat. În situația în care cadrul didactic angajat pe durata de viabilitate a postului/catedrei nu obține media de repartizare minimum 7 (șapte), calculată conform prevederilor alin. (8), dar obține cel puțin media de repartizare minimum 5 (cinci), calculată conform prevederilor alin. (9), rămâne angajat pe durata de viabilitate a postului/catedrei, conform deciziei de repartizare pe post/catedră.(14) Cadrul didactic angajat cu contract individual de muncă pe durata de viabilitate a postului/catedrei care participă la concursul național pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor declarate vacante/rezervate în învățământul preuniversitar pierde această calitate în situația în care obține o notă mai mică de 5 (cinci) la proba scrisă din cadrul concursului național, sesiunea 2020, la disciplina/una dintre disciplinele corespunzătoare postului didactic/catedrei pe care este angajat, conform deciziei de repartizare.(15) Posturile didactice/catedrele eliberate în condițiile alin. (14) se ocupă în ședințele de repartizare ulterioare organizate conform Calendarului, cu respectarea prevederilor prezentei Metodologii. În situația în care un cadru didactic angajat pe durata de viabilitate a postului/catedrei a solicitat repartizarea pe perioadă nedeterminată pe postul didactic/catedra pe care este angajat, conform alin. (13), obține o notă mai mică de 5 (cinci) la proba scrisă din cadrul concursului național, sesiunea 2020, la disciplina/una dintre disciplinele corespunzătoare postului didactic/catedrei pe care este angajat, conform deciziei de repartizare pe post/catedră, postul didactic/catedra solicitat(ă) se include în lista posturilor didactice/catedrelor vacante publicate pentru angajare pe perioadă nedeterminată, sub un singur cod și se ocupă în ședințele de repartizare ulterioare, organizate conform Calendarului, cu respectarea prevederilor prezentei Metodologii.

Sa inteleg ca este un fel de art 253?
De asemenea, candidatul care a obtinut acel minim 7 este singurul indreptatit sa obtina acel post pt ca are adresa (dedicatie) din partea Cons. de Admin. chiar in defavoarea unui alt candidat cu nota mai mare?
Cat despre prelungirea contractului pe durata viabilitatii postului, daca este mai mica de 4 ani, care este statutul acelui cadru didactic? titular? suplinitor? Are dreptul sa participe la etape de mobilitate implicand detasare sau pretransfer?

Multumesc anticipat pt raspunsuri!
Mesaj personal
ana.io
Trimis: 9 Dec 2019, 10:16 AM

Utilizator activ

Buna dimineata! Dl Costi, o intrebare am si eu, legata de prelungirea contractului de munca. Am vazut ca prioritate are persoana cu domiciliul in localitatea in care se afla postul. Daca as schimba buletinul inainte de depunerea dosarului, este o perioada anume, de genu' cu 2-3 luni inainte??? Stiam ca nu conteaza de cand este buletinul, poate fi schimbat si cu o saptamana inainte de depunere dosar, de ex. Multumesc anticipat!

--------------------
Ana Ionescu
Mesaj personal
ana.io
Trimis: 9 Dec 2019, 10:25 AM

Utilizator activ

Si legat de intrebarea d-nei Traistaru Daniela de mai sus, viabilitatea de 4 ani se da de catre scoala in perioada de depunere a dosarelor de titularizare in mai sau se da 4 ani vacant postul inca de la incadrarea din februarie?

--------------------
Ana Ionescu
Mesaj personal
carmendinca1980
Trimis: 18 Dec 2019, 08:53 PM

Utilizator activ

Bună seara,

În cazul întregirii normei în cadrul unității de învățământ în care ești titular, pe aceeași disciplină pe care ești titular, trebuie susținută inspecție specială la clasă ?
Mesaj personal
Calib
Trimis: 18 Dec 2019, 09:29 PM

Utilizator activ

QUOTE (carmendinca1980 @ 18 Dec 2019, 09:53 PM)
Bună seara,

În cazul întregirii normei în cadrul unității de învățământ în care ești titular, pe aceeași disciplină pe care ești titular, trebuie susținută inspecție specială la clasă ?

Nu.
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 20 Dec 2019, 09:20 PM

Utilizator avansat

Debutantul care este in prezent angajat pe perioada determinata prin repartitie in urma concursului national 2019(medie 8,65), inscris la examenul de definitivat beneficiaza de art 4(j)?

4(j) modificarea contractului individual de muncă pe durată determinată de un an în contract individual de muncă pe durata de viabilitate a postului/catedrei, pentru cadrele didactice calificate, care au dobândit definitivarea în învățământ sau care promovează examenul național pentru obținerea definitivării în învățământ, sesiunea 2020 și au promovat concursul național de titularizare cu nota/media de cel puțin 7 (șapte), în condițiile Legii nr. 1/2011 cu modificările și completările
ulterioare, dacă postul este vacant;

In calendar apar la alin (9) doar cei cu def nu si cei care urmeaza sa promoveze deful.
La cine face referire art. 4(j) din metodologie?

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Dec 2019, 08:42 AM

Mentor

Art. 50
(1) Consiliile de administrație ale unităților de învățământ pot hotărî modificarea duratei contractului individual de muncă din durată determinată de un an, în contract individual de muncă pe durata de viabilitate a postului/catedrei, pentru cadrele didactice calificate, dacă acestea au promovat examenul de definitivat și concursul național de titularizare cu nota/media de cel puțin 7 (șapte), în condițiile Legii nr. 1/2011 cu modificările și completările ulterioare și dacă postul este vacant.

(2) De prevederile alin. (1) pot beneficia și cadrele didactice debutante care sunt înscrise și promovează examenul național pentru dobândirea definitivării în învățământ, sesiunea 2020.

(3) Modificarea duratei contractului individual de muncă din durată determinată de un an, în contract individual de muncă pe durata de viabilitate a postului/catedrei, pentru cadrele didactice calificate se realizează prin decizia inspectorului școlar general, în baza hotărârii consiliilor de administrație ale unităților de învățământ.

--------------------
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 21 Dec 2019, 02:17 PM

Utilizator avansat

Multumesc domnule Costi!

La care concurs national de titularizare se face referire, la cel din 2020 sau la cel in baza caruia ocupă în prezent postul pe perioada determinata? Si la care etapă din calendar se incadreaza situatia mentionata la art.50(2)?

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Dec 2019, 03:27 PM

Mentor

Se referă la concursurile naționale pentru ocuparea posturilor vacante/rezervate anterioare anului 2020. Etapele mobilității sunt cele menționate la art. 4, alin. (1) din metodologie. În calendarul mobilității găsiți etapa la punctul 9).

--------------------
Mesaj personal
mlaura23
Trimis: 27 Dec 2019, 01:31 AM

Utilizator
**

In ANEXA 2 din metodologia cadru privind mobilitatea personalului didactic 2020-2021,la cap IV
pct 2) lit e)sunt trecute:

ghiduri metodologice sau alte auxiliare curriculare/de sprijin;
1 p pentru fiecare ghid/auxiliar curricular/
împărțite la numărul de autori,
dar nu mai mult de 4 p pentru toate
ghidurile/auxiliare curriculare .

Intrebarile sunt:
1.daca aceste auxiliare curriculare trebuie avizate sau omologate; in caz ca trebuie ,de catre cine?(nu se specifica acest lucru la punctul respectiv)
2.daca aceste auxiliarele curriculare trebuie sa aiba ISBN?
Am rugamintea sa-mi raspundeti;este important deoarece exista completare/restrangere in unitatea scilara.

Multumesc

Mesaj personal
carmendinca1980
Trimis: 6 Jan 2020, 07:16 PM

Utilizator activ

Bună seara,

Pentru întregirea de catedră într-o singură școală, pe o singură materie( pe care sunt titulară ) trebuie să îmi fac dosar?
Există o cerere tip pentru această etapă?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 6 Jan 2020, 10:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (carmendinca1980 @ 6 Jan 2020, 08:16 PM)
Bună seara,

Pentru întregirea de catedră într-o singură școală, pe o singură materie( pe care sunt titulară ) trebuie să îmi  fac dosar?
Există o cerere tip pentru această etapă?

Am facut doar cerere tip, la scoala, fara dosar... cam pe la final de ianuarie, daca mai tin bine minte.. s a aprobat in CA al scolii, apoi au transmis la Isj si mi au eliberat decizie noua, de intregire, din 2 unitati in 1

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 6 Jan 2020, 10:16 PM
Mesaj personal
mlaura23
Trimis: 6 Jan 2020, 10:24 PM

Utilizator
**

In ANEXA 2 din metodologia cadru privind mobilitatea personalului didactic 2020-2021,la cap IV
pct 2) lit e)sunt trecute:

ghiduri metodologice sau alte auxiliare curriculare/de sprijin;
1 p pentru fiecare ghid/auxiliar curricular/
împărțite la numărul de autori,
dar nu mai mult de 4 p pentru toate
ghidurile/auxiliare curriculare .

Intrebarea este:
1.daca aceste auxiliare curriculare trebuie avizate sau omologate; in caz ca trebuie ,de catre cine?(nu se specifica acest lucru la punctul respectiv)
Exista si un punct cu mijloace de invatamant omologate de minister.

Va rog sa-mi raspundeti !

Multumesc
Mesaj personal
Adi84
Trimis: 7 Jan 2020, 09:41 AM

La prima intervenție

As vrea sa știu cum se procedează în cazul în care îmi dispar 2 ore din norma în urma comasări unor clase. În ce etapa întru? Completare în școală cu ore în alta specialitate sau pot cere o restrângere parțială și sa îmi completez norma cu ore în specialitatea mea în alta unitate de învățământ? Va mulțumesc.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 7 Jan 2020, 12:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Adi84 @ 7 Jan 2020, 10:41 AM)
As vrea sa știu cum se procedează în cazul în care îmi dispar 2 ore din norma în urma comasări unor clase. În ce etapa întru? Completare în școală cu ore în alta specialitate sau pot cere o restrângere parțială și sa îmi completez norma cu ore în specialitatea mea în alta unitate de învățământ? Va mulțumesc.

Daca aveti in scl ore de alta specialitate de a dvs si le vreti, depuneti cerere la scl.. daca nu, mergeti la completare de norma la nivel jud.
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 13 Jan 2020, 06:06 PM

Utilizator avansat

Pentru completarea normei cu ore din alte discipline/arii curriculare, pe care respectivul cadru didactic are voie sa le predea conform centralizatorului, se sustine inspecția speciala la clasa? Dar pentru pretransfer?
Mulțumesc pentru răspuns!

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 13 Jan 2020, 06:07 PM

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 13 Jan 2020, 06:23 PM

Mentor

Art. 4
(7) Cadrele didactice angajate cu contract individual de muncă pe durata de viabilitate a postului/catedrei care solicită modificarea repartizării prin schimb de posturi/catedre prin consimțământ scris, precum și cadrele didactice titulare care solicită întregirea normei didactice de predare-învățare-evaluare, completarea normei didactice de predare-învățare-evaluare pe perioadă nedeterminată, transferul pentru restrângere de activitate, pretransferul consimțit între unități de învățământ sau pretransferul prin schimb de posturi pe catedre constituite și din discipline care nu sunt înscrise în documentul de numire/transfer/repartizare susțin inspecții speciale la clasă la disciplinele solicitate care nu se regăsesc în documentul de numire/transfer/repartizare, conform anexei nr. 4 la prezenta Metodologie, cu excepția posturilor didactice/catedrelor pentru care se susțin probe practice prevăzute la alin. (4).

Fac excepție:
a) cadrele didactice care au înscrisă pe documentul de numire/transfer/repartizare disciplina limba și literatura română sau o limbă modernă/maternă, care solicită întregirea/completarea normei didactice de predare-învățare-evaluare sau transferul/ pretransferul pe catedre în structura cărora intră disciplina literatura universală;
b. cadrele didactice care au înscrisă pe documentul de numire/transfer/repartizare una dintre disciplinele fizică, chimie sau biologie care solicită întregirea/completarea normei didactice de predare-învățare-evaluare sau transferul/pretransferul pe catedre în structura cărora intră disciplina științe;
c) cadrele didactice care au înscrisă pe documentul de numire/transfer/repartizare una dintre disciplinele cultură civică, gândire critică, educație interculturală, educație pentru cetățenie democratică, care solicită întregirea/completarea normei didactice de predare-învățare-evaluare sau transferul/pretransferul pe catedre în structura cărora intră disciplinele: gândire critică, educație interculturală, educație pentru cetățenie democratică sau educație economico-financiară;
d) cadrele didactice care au înscrisă pe documentul de numire/transfer/repartizare una dintre disciplinele economie, educație antreprenorială sau economie aplicată care solicită întregirea/completarea normei didactice de predare-învățare-evaluare sau transferul/pretransferul pe catedre în structura cărora intră disciplina educație economico-financiară;
e) cadrele didactice care au înscrisă pe documentul de numire/transfer/repartizare una dintre disciplinele educație muzicală, educație plastică sau educație vizuală învățământul gimnazial sau liceal, care solicită întregirea/completarea normei didactice de predare-învățare-evaluare sau transferul/pretransferul pe catedre în structura cărora intră disciplina educație artistică;
f) cadrele didactice încadrate pe posturi didactice/catedre din învățământul special, care solicită întregirea/completarea normei didactice de predare-învățare-evaluare sau transferul/pretransferul pe posturi didactice/catedre similare din învățământul special, posturi didactice/catedre care se ocupă în baza aceleiași probe scrise.

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 13 Jan 2020, 06:45 PM

--------------------
Mesaj personal
laluli312
Trimis: 15 Jan 2020, 09:06 PM

Utilizator
**

Buna seara! Prezint si eu situatia mea intrucat sunt intr-o mare nebuloasa...

Anul trecut mi s a prelungit postul pe perioada viabilitatii. Anul acesta scolar, septembrie 2019, contractul meu de munca este de la 1.09.2019-31.08.2029. Norma mea este in doua PJ-uri. Anul viitor scolar, 2020-2021, intr-una dintre PJ-uri, se va micsora numarul de ore din cauza comasarii unor clase. In total, in cele doua PJ uri voi avea 16 ore.

Intrebarile mele:
1. voi intra la completare de norma acum in ianuarie?
2. Mi se va mai emite decizie privind prelungirea CIM pe perioada viabilitatii postului?
3. Trebuie sa depun cerere la scoala sau la isj pentru cele 2 ore lipsa din catedra mea?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 15 Jan 2020, 09:44 PM

Mentor

1. Da
2. Da, dacă vi se completează catedra.
3. Dacă există posibilitatea, completarea se rezolvă la nivelul unității de învățământ în etapa de constituire a posturilor/catedrelor.

h) soluționarea, la nivelul unităților de învățământ, a cererilor de întregire/completare a normei didactice de predare pentru cadrele didactice angajate pe durata de viabilitate a postului/catedrei;
Perioada: 3-5 februarie 2020

Art. 33 (1) Cadrele didactice titulare, cadrele didactice debutante prevăzute la art. 21 alin. (4) lit. a) și alin. (6), precum și cadrele didactice angajate pe durata de viabilitate a postului/catedrei cu norma didactică de predare-învățare-evaluare incompletă, a căror completare de normă didactică de predare-învățare-evaluare nu s-a soluționat la nivelul unităților de învățământ/consorțiilor școlare, depun la inspectoratele școlare, în perioada prevăzută de Calendar, cererea însoțită de documentele prevăzute în aceasta.

b. înregistrarea cererilor pentru completarea normei didactice la inspectoratul școlar;
Perioada: 24-25 februarie 2020

c) organizarea inspecțiilor speciale la clasă/probelor practice/orale de profil, afișarea rezultatelor la sediul și pe pagina web a inspectoratului școlar;
Perioada: 25 februarie-3 martie 2020

d) ședință de repartizare organizată de comisia de mobilitate a personalului didactic din învățământul preuniversitar, constituită la nivelul inspectoratului școlar, pentru completarea normei didactice;
Termen: 4 martie 2020

--------------------
Mesaj personal
ionicaaa
Trimis: 22 Jan 2020, 04:28 PM

Utilizator avansat

Buna ziua !
Va rog sa mi spuneti, cu exemplu concret, ce intelegeti prin urmatoarele:

art.25; al . 3 ; litera m) activitatea prestată de personalul didactic de predare care nu este numit/transferat/repartizat pe nivelul cel mai înalt alunității de învățământ corespunzător postului didactic ocupat, conform documentului de numire/transfer/repartizare pe post/ catedră;

Acest mesaj a fost modificat de către ionicaaa la data 22 Jan 2020, 04:34 PM
Mesaj personalTrimite email
mihai.andrei
Trimis: 22 Jan 2020, 07:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ionicaaa @ 22 Jan 2020, 05:28 PM)
Buna ziua !

art.25; al . 3 ; litera m) activitatea prestată de personalul didactic de predare care nu este numit/transferat/repartizat pe nivelul cel mai înalt alunității de învățământ corespunzător postului didactic ocupat, conform documentului de numire/transfer/repartizare pe post/ catedră;

1 liceu care are si clase de gimnaziu, iar 2 profi de aceeasi disciplina, 1 are pe decizie: nivel gimnazial, celalalt, liceal. Pleaca ala cu gimnazial pe decizie (sau decizii pe primar si gimanzial, ar fi alt exemplu la 2 profi de sport sau lb straine, sa zicem)
Mesaj personal
ionicaaa
Trimis: 22 Jan 2020, 07:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mihai.andrei @ 22 Jan 2020, 08:03 PM)
QUOTE (ionicaaa @ 22 Jan 2020, 05:28 PM)
Buna ziua !

art.25; al . 3 ;  litera m) activitatea prestată de personalul didactic de predare care nu este numit/transferat/repartizat pe nivelul cel mai înalt alunității de învățământ corespunzător postului didactic ocupat, conform documentului de numire/transfer/repartizare pe post/ catedră;

1 liceu care are si clase de gimnaziu, iar 2 profi de aceeasi disciplina, 1 are pe decizie: nivel gimnazial, celalalt, liceal. Pleaca ala cu gimnazial pe decizie (sau decizii pe primar si gimanzial, ar fi alt exemplu la 2 profi de sport sau lb straine, sa zicem)

Am inteles. Multumesc!
Mesaj personalTrimite email
HATHAZI DANIEL-CSABA
Trimis: 24 Jan 2020, 11:03 AM

Utilizator activ

Nelămurire:
Prelungirea contractului de muncă pe periodă determinată cu nota peste 7 obținută la Concursul de titularizare în anul 2019 ,în care ședință trebuie să particip și în acastă ședință care va fi ordinea de repartiție?...(fără concurs anul2020)
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 24 Jan 2020, 04:52 PM

Utilizator avansat

QUOTE (HATHAZI DANIEL-CSABA @ 24 Jan 2020, 12:03 PM)
Nelămurire:
Prelungirea contractului de muncă pe periodă determinată cu nota peste 7 obținută la Concursul de titularizare în anul 2019 ,în care ședință trebuie să particip și în acastă ședință care va fi ordinea de repartiție?...(fără concurs anul2020)

Daca aveti si Def se face ocupare direct prin Mai, fara sedinta (asa era inainte, cred ca si acum). Daca nu aveti Def, asteptati pana in august, in caz ca nu ia altul postul.
Mesaj personal
2 utilizator(i) citesc acest subiect (2 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved