Reședință - Portal SEI Evaluare Evaluare Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Definitivat Definitivat Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu Subiecte examene naționale Subiecte examene naționale SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 [2] 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Mobilitatea personalului didactic 2020-2021
aliss81
Trimis: 27 Jan 2020, 08:56 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Bună seara!
Vă rog frumos să mă lămuriți dacă situația mea este una corectă.
Sunt titular în 3 unități școlare, dar la una dintre ele mai există încă 2 titulari cu normă întreagă și se reduce numărul de ore astfel încât se intră la restrângere. Menționez că unul din cei 2 titulari a depus cerere pentru restrângere de activitate și după plecarea lui mai rămân 5 ore disponibile. Mie mi se spune că fiind titular în mai multe unități sunt primul care pleacă/ rămâne titular la catedră cu 0 ore, fără să mi se poată da cele 5 ore. Anul viitor nu este o problemă mare, deoarece celelalte 2 unități imi pot asigura normă, dar anul următor , nu. Rămân in continuare titularul unității in care sunt încadrată cu 0 ore? Anul următor imi pot fi date cele 5 ore? De ce anul acesta nu mi se pot da cele 5 ore?
Vă rog frumos să mă ajutați să lămuresc această problemă!
Mulțumesc!
Mesaj personal
Eli13
Trimis: 30 Jan 2020, 05:32 PM

Utilizator
**

Bună ziua
Sunt titulara în 2 scoli ( 20h în total) pe decizie apărând specializarea 1. Din 2020-2021de la școala 2 dispar ore rămânând cu un total de 15h, dar la școală 1 unde am și baza ar fi 3 ore pe specializarea 2. În acest caz trebuie sa depun dosar la isj pentru etapa de completare a normei sau este suficient cerere la nivelul unitatii? Știam ca se pot constitui catedre care sa conțină pana la 1/2 în rural și 1/3in urban și din ore de alta specializare. Cum ar trebui sa procedez? Mulțumesc!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 30 Jan 2020, 05:43 PM

Mentor

Etapa de completare a normei didactice la nivelul unității de învățământ se încheie mâine (perioada 22-31 ianuarie).
Completarea normei didactice la nivelul inspectoratului școlar se va desfășura în perioada 21 februarie-4 martie.

--------------------
Mesaj personal
luminik
Trimis: 31 Jan 2020, 05:56 PM

Utilizator activ

Il rog pe dnul Costi sa ma lamureasca intr o problema mai incalcita .
In scoala mea suntem 4 profesoare de lb romana, toate cu decizie pe catedra de lb romana. Eu urmeaza sa ies la pensie peste 3 ani. Anul viitor 2020-2021 avem probleme cu orele. Noi ne bucuram ca vom completa catedrele cu ore de optional romana in gimnaziu plus niste ore de engleza optional din scoala. Mentionez ca in judet e mare criza de ore pe romana.

Exista in scoala ore de lb engleza. La inceput am avut optional engleza in toata scoala,la toate clasele, dar daca in ultimii ani s a dat dreptul oamenilor sa se titularizeze pe 4 ore de optional, avem 2 colege, titulare engleza in 2 scoli pe ore din trunchi comun si la noi, titulare pe 4 ore optional.

De doi ani de zile, scoala a introdus engleza, treptat in trunchiul comun. Au ramas ore de optional la primar si la gimnaziu , cls. aV-a, a VI-a, si a VII-a la anul vor avea engleza trunchi comun.Noi, romana ne am bucurat, gandind ca vom lua engleza in completare, pentru ca vedeam ca se reduce nr. de ore/clase.

Acum, am aflat ca una din colege intra in restrangere pe engleza la o alta scoala si automat va lua ore de engleza la noi. Miscarea aceasta dezavantazeaza catedra de romana, care isi facuse incadrarea pe anul viitor (2 dintre profesoarele cu diploma pe engleza), cu 7+4ore lb engleza ( optional sau trunchi comun).

Va intreb: e legal ca sa vii intr o scoala titular pe 4 ore de optional si sa iei apoi ore si din trunchiul comun si optional? La catedra de engleza, in afara de ea mai este o colega cu 4 ore engleza optional si alta cu toata norma in scoala, cu decizie franceza-engleza care are ore din trunchiul comun de engleza si franceza. .
Sunt nedumerita: colega cu restrangere are voie sa ia mai mult de 4 ore optional?
Multumesc pt raspuns! Sper sa intelegeti încâlceala.
Mesaj personal
luminik
Trimis: 31 Jan 2020, 11:09 PM

Utilizator activ

Revin cu inca o intrebare. Daca noi am primit de la scoala documentul aprobat de Consiliul de administratie, ca ni se aproba completarea de norma cu ore de engleza, colega de engleza mai poate lua orele , daca ea intra in etapa de restrangere?
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 1 Feb 2020, 02:32 PM

Utilizator avansat

In situatia in care doua sau mai multe persoane sunt afectate de reducere de norma (restrangere sau completare de norma) desemnarea cadrului didactic pentru care se completeaza norma sau se rezilva restrangerea se realizeaza dupa mai multe criterii cf metodologiei, sau se organizeaza concurs ori evaluare obiectiva de catre o comisie... cititi metodologia

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
teacher02
Trimis: 4 Feb 2020, 06:10 AM

Utilizator
**

Bună ziua d-nul Costi, va rog sa mă ajutați cu un răspuns. Din acest an școlar sunt titulară la învățători. Vom avea restrângere de activitate. În ultimii doi ani am fost titulară la educatori. Este adevărat că nu mi se va evalua activitatea metodico - științifică pentru că era la educatori? Nu înțeleg, eu sunt titulară în specialitatea postului( la învățători). Precizez ca am dublă specializare, învățători - educatoare.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 4 Feb 2020, 08:20 AM

Mentor

NOTĂ:
Pentru cadrele didactice care solicită transferul pentru restrângere de activitate/pretransferul în altă specializare se evaluează activitatea metodică și științifică pentru specialitatea postului didactic/catedrei solicitate.
Cadrele didactice care au desfășurat activitate metodică și științifică pe două sau mai multe specializări sunt evaluate pentru întreaga activitate.

--------------------
Mesaj personal
teacher02
Trimis: 5 Feb 2020, 06:31 AM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 4 Feb 2020, 09:20 AM)
NOTĂ:
Pentru cadrele didactice care solicită transferul pentru restrângere de activitate/pretransferul în altă specializare se evaluează activitatea metodică și științifică pentru specialitatea postului didactic/catedrei solicitate.
Cadrele didactice care au desfășurat activitate metodică și științifică pe două sau mai multe specializări sunt evaluate pentru întreaga activitate.

Deci voi fi evaluata pentru intreaga activitate?
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 5 Feb 2020, 06:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 30 Jan 2020, 06:43 PM)
Etapa de completare a normei didactice la nivelul unității de învățământ se încheie mâine (perioada 22-31 ianuarie).
Completarea normei didactice la nivelul inspectoratului școlar se va desfășura în perioada 21 februarie-4 martie.

Este obligatorie aprobarea continuitatilor in CA pana in data de 31 ianuarie sau se poate pana pe 5 februarie?

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 5 Feb 2020, 06:45 PM

Utilizator avansat

NOTĂ:

In ce conditii ar fi putut cineva sa desfasoare activitate metodica si stiintifica in specialitatea postului solicitat (conform celei de-a doua specializari de pe diploma), daca a fost titular si si-a desfasurat activitatea in prima specializare?

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
teacher02
Trimis: 5 Feb 2020, 07:12 PM

Utilizator
**

QUOTE (gabiec @ 5 Feb 2020, 07:45 PM)
NOTĂ:

In ce conditii ar fi putut cineva sa desfasoare activitate metodica si stiintifica in specialitatea postului solicitat (conform celei de-a doua specializari de pe diploma), daca a fost titular si si-a desfasurat activitatea in prima specializare?

Asa este, de aceea sunt nelamurita.
Mesaj personal
stela3003
Trimis: 9 Feb 2020, 11:35 AM

Utilizator activ

Domnul Costi_52, doresc sa va pun o intrebare.
Sunt titulara pe o catedră de chimie. De 7 ani școlari am completare 5-6 ore de economie, as putea să devin titulara pe catedra chimie-economie, având decizie ISJ pentru fiecare an. Trebuia sa cer acest lucru cu dosar la ISJ respectiv trebuia sa sustin inspectie la ora de economie? Multumesc.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 9 Feb 2020, 04:57 PM

Mentor

QUOTE (stela3003 @ 9 Feb 2020, 12:35 PM)
Sunt titulara pe o catedră de chimie. De 7 ani școlari am completare 5-6 ore de economie, as putea să devin titulara pe catedra chimie-economie, având decizie ISJ pentru fiecare an. Trebuia sa cer acest lucru cu dosar la ISJ respectiv trebuia sa sustin inspectie la ora de economie? Multumesc.

Titulara doar prin concurs ... smile.gif
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 9 Feb 2020, 05:47 PM

Mentor

QUOTE (stela3003 @ 9 Feb 2020, 11:35 AM)
Sunt titulara pe o catedră de chimie. De 7 ani școlari am completare 5-6 ore de economie, as putea să devin titulara pe catedra chimie-economie, având decizie ISJ pentru fiecare  an. Trebuia sa cer acest lucru cu dosar la ISJ respectiv trebuia sa sustin inspectie la ora de economie? Multumesc.

7) Completarea normei didactice de predare-învățare-evaluare a personalului didactic titular la nivelul inspectoratului școlar:

a) Afișarea, la inspectoratele școlare, a listei tuturor catedrelor vacante/rezervate complete și incomplete;
Termen: 21 februarie 2020

b. înregistrarea cererilor pentru completarea normei didactice la inspectoratul școlar;
Perioada: 24-25 februarie 2020

c) organizarea inspecțiilor speciale la clasă/probelor practice/orale de profil, afișarea rezultatelor la sediul și pe pagina web a inspectoratului școlar;
Perioada: 25 februarie-3 martie 2020

d) ședință de repartizare organizată de comisia de mobilitate a personalului didactic din învățământul preuniversitar, constituită la nivelul inspectoratului școlar, pentru completarea normei didactice;
Termen: 4 martie 2020

e) emiterea și comunicarea deciziilor de completare de normă/transfer.
Perioada: 5-13 martie 2020

Art. 33
(7)
...
În mediul urban pot beneficia de completarea normei didactice de predare-învățare-evaluare pe perioadă nedeterminată cadrele didactice titulare care urmează să-și completeze norma didactică cu ore în unitățile de învățământ în care au funcționat prin completarea normei didactice neîntrerupt în ultimii 3 (trei) ani școlari, dacă orele respective sunt vacante și se certifică viabilitatea acestora pentru o durată de cel puțin 2 (doi) ani școlari. Completarea normei didactice pe durată nedeterminată se realizează ținând seama de prevederile prezentei Metodologii și de prevederile Centralizatorului.

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 9 Feb 2020, 05:50 PM

--------------------
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 9 Feb 2020, 06:31 PM

Utilizator avansat

Un candidat angajat pe perioada determinata in baza mediei (8,56) obtinute la concursul national 2019, care este inscris la definitivat pt sesiunea 2020, poate solicita in perioada 31 martie-1 apr. modificarea CIM din perioada determinat in perioada viabilitatii postului, iar in perioada 10-21 apr, poate solicita acord de principiu pt prelungirea duratei CIM (continuitate)?
Cu alte cuvinte, poate participa simultan la cele 2 etape, pentru a nu pierde continuitatea, in cazul in care nu promoveaza examenul de definitivat?

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
alexalol
Trimis: 12 Feb 2020, 05:45 PM

Utilizator
**

Domnule Costi,vă rog frumos să mă lămuriți in ceea ce priveste definitivatul.În anul 2012 am intrat in învățămant.In al doilea an de activitate 2013-2014 am.participat la.titularizare si am.luat un post titularizabil la acea vreme.De atunci am.participat de 2 ori la definitivat ,prima data am.iesit dupa.o ora din examen iar a doua oara nu am.obtinut nota 8 la proba scrisă.Din 2016 si pana in prezent nu am mai avut activitate didactica deoarece am avut concediu de ingrijire copil iar acum sunt in concediu de studii.În total am 4 ani vechime...de cate ori.mai pot da examenul de definitivare daca voi intrerupe concediul de studii si ma.voi prezenta la post? Mulțumesc!
Mesaj personal
roset
Trimis: 12 Feb 2020, 06:01 PM

Mentor

De trei ori fără taxă, apoi cu taxă până-l treceți!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
bir-co
Trimis: 16 Feb 2020, 06:56 PM

Utilizator
**

Pentru profesorii angajati pe durata de viabilitate a postului in anul scolar 2019-2020, daca sustin in 2020 concursul de titularizare, si in functie de subiectele de la examen nu le convin si astfel se retrag din concurs cu predarea lucrarii ,,goale,, pierd angajarea in noul an scolar 2020-2021, a contractului de munca(pe durata viabilitatii postului)?
Mesaj personal
bir-co
Trimis: 16 Feb 2020, 06:58 PM

Utilizator
**

Pentru profesorii angajati pe durata de viabilitate a postului in anul scolar 2019-2020, daca sustin in 2020 concursul de titularizare pentru a transorma contractul de munca in contract pe durata nedeterminata, si in functie de subiectele de la examen nu le convin si astfel se retrag din concurs cu predarea lucrarii ,,goale,, pierd angajarea in noul an scolar 2020-2021, a contractului de munca(pe durata viabilitatii postului)?
Mesaj personal
CRYS_TYNA
Trimis: 18 Feb 2020, 06:29 PM

Utilizator activ

Buna seara! Sunt profesor titular pe lb franceza. Vreau sa particip la etapa de pretansfer ai am niste nelămuriri. 1. Pot lua un post în ședința care va fi exact așa: lb franceza(14 ore) + 4 ore lb romana? ( Eu având pe diploma franceza - engleza? Daca nu, pot lua la pretansfer doar cele 14 ore? 2. Poate lua cineva acest post de lb franceza ( cu fostul art 253) deși persoana respectiva nu a dat ex pe franceza , ci pe română, ea având româna- franceza?Are acest drept? Va rog să mă lămuriți și pe mine! Va mulțumesc!

Acest mesaj a fost modificat de către CRYS_TYNA la data 18 Feb 2020, 06:30 PM
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 18 Feb 2020, 06:58 PM

Mentor

1. Nu, nu aveți calificare pentru limba română. Da, dacă obțineți acordul pentru cele 14 ore.
2. Art. 253 a fost abrogat, deci, nu se mai pune problema unei repartizări în baza acestuia.

--------------------
Mesaj personal
CRYS_TYNA
Trimis: 18 Feb 2020, 07:02 PM

Utilizator activ

Domnule Costi, domnul director vrea sa dea aceasta catedra doamnei care este deja le post, dar doamna respectiva nu are nota pe limba franceza! Poate fi repartizată cu art . 93? Referitor la acord pot obține acord deși postul va fi lb franceza14 ore cu lb romana 4 ore? Pot sparge aceasta catedra?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 18 Feb 2020, 07:30 PM

Mentor

Art. 51
(6) Cadrele didactice calificate încadrate pe perioadă determinată de un an pe posturi didactice/catedre constituite din două sau mai multe discipline care nu se ocupă în baza aceleași probe scrise, în concordanță cu specializările dobândite prin studii, potrivit Centralizatorului, pot beneficia de prevederile alin. (3), începând cu data de 1 septembrie 2020, în situația în care ponderea cea mai mare de ore din cadrul postului didactic/catedrei o are disciplina/o au disciplinele pentru care cadrul didactic a susținut proba scrisă sau disciplinele care constituie postul didactic/catedra au aceeași pondere, cu respectarea cumulativă a celorlalte condiții generale și specifice.

--------------------
Mesaj personal
CRYS_TYNA
Trimis: 18 Feb 2020, 07:38 PM

Utilizator activ

Dar se poate sparge o catedră constituită astfel? Pot obține un acord pe cele 14 ore? N am găsit niciun articol in metodologie referitor la acest aspect. Va mulțumesc pt amabilitatea dvs.

Acest mesaj a fost modificat de către CRYS_TYNA la data 18 Feb 2020, 07:40 PM
Mesaj personal
2 utilizator(i) citesc acest subiect (2 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 [2] 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved