Reședință - Portal SEI Evaluare Evaluare Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Definitivat Definitivat Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu Subiecte examene naționale Subiecte examene naționale SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Întrebare legata de invatamant, Profesor
Razvanps
Trimis: 18 Dec 2019, 06:41 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Bună ziua ! Am auzit, din surse nu foare sigure, cum ca dupa terminarea facultații Economia Comerțului Turismului și Serviciilor, te poți înscrie la titularizare Profesor Alimentație Publica. Este adevărat ?
O zi frumoasa !
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 18 Dec 2019, 05:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Razvanps @ 18 Dec 2019, 07:41 AM)
Bună ziua ! Am auzit, din surse nu foare sigure, cum ca dupa terminarea facultații Economia Comerțului Turismului și Serviciilor, te poți înscrie la titularizare Profesor Alimentație Publica. Este adevărat ?
O zi frumoasa !

Eu stiu ca puteti la turism....uitati-va in centralizator
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 18 Dec 2019, 05:12 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Razvanps @ 18 Dec 2019, 07:41 AM)
O zi frumoasa !

Nu merge. puteti verifica in centralizator pt convingere, dar va zic sigur ca nu.
cu ECTS merge doar pe Turism si servicii, nu si pe Alim. publ.
Mesaj personal
Razvanps
Trimis: 18 Dec 2019, 08:13 PM

Utilizator
**

Multumesc pentru raspuns !
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 18 Dec 2019, 08:40 PM

Utilizator activ

Vreau sa intreb si eu ceva aici, iar titlul e bun. Stiti cumva daca persoanele care au facut 3 ani de facultate (2 specializari-limbi straine), apoi un master pe specializarea A de 2 ani si modulul pedagogic aferent, ar trebui sa mai faca un master pe specializarea B si alt modul pedagogic pe aceasta specializare ( B ) ca sa poata preda limba a doua ( ma refer la specializarea B ) si la clasele a 11 a si a 12 a calificat?

Acest mesaj a fost modificat de către Roxana B la data 18 Dec 2019, 08:43 PM
Mesaj personal
Calib
Trimis: 18 Dec 2019, 09:35 PM

Utilizator activ

QUOTE (Roxana B @ 18 Dec 2019, 09:40 PM)
Vreau sa intreb si eu ceva aici, iar titlul e bun. Stiti cumva daca persoanele care au facut 3 ani de facultate (2 specializari-limbi straine), apoi un master pe specializarea A de 2 ani si modulul pedagogic aferent, ar trebui sa mai faca un master pe specializarea B si alt modul pedagogic pe aceasta specializare ( B ) ca sa poata preda limba a doua ( ma refer la specializarea B ) si la clasele a 11 a si a 12 a calificat?

Din păcate,da.
Dacă e dublă specializare, de exemplu: engleză-franceză, nu mai faceți modulul psihopedagogic, pentru că s-a făcut pentru ambele specializări, ci doar masterul pentru a doua specializare, dar daca ați făcut separat cele 2 specializări, adică 2 facultăți/licențe, se face și modulul și masterul (acesta fiind in mod sigur obligatoriu).
Mi se pare o tâmpenie modulul psihopedagogic pe noul sistem, să tot faci module dacă schimbi disciplina/specializarea. Oricum la noul modul singura disciplina neechivalată/nerecunoscută va fi didactica specializării, restul se echivalează.
Sau puteți să nu ziceți nimic și să faceți doar masterul la a doua specializare,care e obligatoriu.

Acest mesaj a fost modificat de către Calib la data 18 Dec 2019, 09:41 PM
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 18 Dec 2019, 10:06 PM

Utilizator activ

Multumesc frumos pentru raspuns! E pentru cineva si pentru a verifica. Eu am terminat destul de demult, am facut 4 ani si un master la o specializare.

Mi se pare nasol, nu au facut o data facultatea, sa ma ia departajat cele 2 specializari si si in cate 2 ani de master?

Acest mesaj a fost modificat de către Roxana B la data 18 Dec 2019, 10:07 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved