Reședință - Portal SEI Evaluare Evaluare Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Definitivat Definitivat Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu Subiecte examene naționale Subiecte examene naționale SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Restrangere nesolutionata in vara 2019
getta2000
Trimis: 12 Jan 2020, 05:03 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua si la multi ani. In iulie 2019 am intrat in restrangere fiindca nu s-a facut numarul de clase pregatitoare prevazut. Deoarece stiam ca si in 2020 se va intra iar in restrangere, am cerut eu restrangerea in iulie 2019 si am obtinut o detasare in interesul invatamantului. Am citit medotodologia care precizeaza ca trebuie sa cer acordul la alte unitati scolare pentru a fi transferata. Am doua nelamuriri:
1) daca nu stiu la ce scoli exista posturi libere pentru transfer, fiindca intocmirea listei cu cei care se pensioneaza are acelasi termen ca si depunerea cererilor pentru acord (zvonuri sunt, nimic sigur fiindca nimeni nu confirma), eu trebuie sa depun cereri de acord la toate unitatile posibile din zona mea?
2) daca unitatile refuza sa imi dea acordul, ce se intampla?
Poate cineva a fost in situatia mea si ma poate indruma in vreun fel. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 12 Jan 2020, 05:19 PM

Mentor

Dacă vă referiți la etapa constituirii posturilor/catedrelor, cererea se depune doar la unitatea de învățământ în care sunteți detașată (până la 22 ianuarie). Dacă nu obțineți acordul CA (până la 24 ianuarie), participați la etapa de transfer (5-26 martie).

Dacă vă referiți la etapa de transfer, nu se pune problema să nu știți ce posturi sunt. Lista posturilor se publică pe 5 martie, iar dosarele se depun la unitățile de învățământ în perioada 17-18 martie.

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 12 Jan 2020, 05:59 PM

--------------------
Mesaj personal
getta2000
Trimis: 14 Jan 2020, 03:05 PM

Utilizator
**

Multumesc de raspuns.

Intrucat la scoala unde sunt detasata nu exista post ca sa ma transfer, doamna inspectoare de la mobilitate mi-a zis ca voi participa la etapa din martie si ca voi avea prioritate la post fiindca sunt cu restrangere de anul trecut. Mi-a zis sa-mi fac iar dosar, sa il depun din nou la scoala unde sunt titulara, pentru evaluare. Doamnei directoare de la scoala unde sunt titulara i-a spus aceeasi inspectoare ca pe mine ma transfera inaintea etapei de restrangere de anul acesta si ca nu trebuie sa fac dosar. Cred ca nu stie cum sa gestioneze exact situatia. Este a treia inspectoare din iulie 2019 care nu stie cum sa gestioneze situatia cu restrangerea postului meu.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved