Reședință - Portal SEI Evaluare Evaluare Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Definitivat Definitivat Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu Subiecte examene naționale Subiecte examene naționale SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> restrangere de activitate 2020
valeriusuitariu
Trimis: 16 Jan 2020, 08:42 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 120
Înscris: 1 Apr 15


Buna seara,

va rog frumos sa ma ajutati cu lamurirea unei neclaritati:la unitatea unde funcționez anul acesta urmeaza sa fie o restrangere de activitate la care participa o colega cu specializarea in decizie lb romana si una cu romana - franceza. Cine are prioritate?
Se face anexa 2 pentru departajare?

Va multumesc.
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 16 Jan 2020, 09:05 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 22.614
Înscris: 24 Aug 09


Art. 26
(1) Dacă reducerea de activitate, care vizează două sau mai multe persoane titulare de aceeași specialitate la nivelul unei unități de învățământ, nu se soluționează prin aplicarea prevederilor art. 25 alin. (3), desemnarea cadrelor didactice titulare care intră în reducere de activitate se realizează în perioada de constituire a posturilor didactice/catedrelor și de încadrare a personalului didactic de predare titular, prin organizarea unui concurs sau prin evaluare obiectivă conform criteriilor prevăzute în anexa nr. 2 la prezenta Metodologie. În unitățile de învățământ în care se înregistrează reduceri de activitate la catedrele de informatică, de tehnologia informației și a comunicațiilor sau de tehnologii asistate de calculator, iar cadrele didactice titulare pe aceste catedre îndeplinesc condițiile de ocupare atât a catedrelor de tehnologii asistate de calculator, de tehnologia informației și a comunicațiilor, cât și de informatică, pentru stabilirea cadrelor didactice care intră în reducere de activitate, evaluarea se realizează global la nivelul tuturor catedrelor de informatică, de tehnologia informației și a comunicațiilor și tehnologii asistate de calculator, după aplicarea prevederilor art. 25 alin. (3). Hotărârea privind modalitatea de evaluare se stabilește de consiliul de administrație al unității de învățământ.

(2) În cazul în care desemnarea cadrului didactic aflat în reducere de activitate se face prin concurs, acesta este organizat de o comisie stabilită și aprobată de consiliul de administrație al unității de învățământ. Comisia este alcătuită din președinte, care este directorul unității de învățământ, dacă nu se află în situația de reducere de activitate, sau un alt cadru didactic titular, membru al consiliului de administrație, în situația în care directorul este vizat de reducere, și doi membri evaluatori, unul dintre ei fiind reprezentantul inspectoratului, celălalt un profesor titular cu gradul didactic I, de la altă unitate de învățământ, având specializarea corespunzătoare disciplinei la care este reducerea și un secretar, cadru didactic titular, membru al consiliului de administrație. Evaluarea constă într-o inspecție specială la clasă și lucrare scrisă din programa de concurs specifică disciplinei. Evaluarea pentru fiecare probă se face prin note de la 10 la 1, acordate de cei doi evaluatori. Nota fiecărei probe se stabilește ca medie aritmetică a notelor acordate de cei doi evaluatori. Rezultatul final se obține ca medie aritmetică a celor două note. Concursul se anunță în maximum 48 de ore de la aprobarea proiectului de încadrare cu personal didactic de predare de către consiliul de administrație al unității de învățământ.

(3) Evaluarea obiectivă este realizată de către o comisie stabilită și aprobată de către consiliul de administrație al unității de învățământ având următoarea componență: președinte-directorul unității, dacă nu se află în situația de reducere, sau un alt cadru didactic titular, membru al consiliului de administrație din unitatea de învățământ, în situația în care directorul este vizat de reducere de activitate, și doi membri-cadre didactice titulare de altă specialitate din unitatea de învățământ sau cadre didactice titulare de aceeași specialitate din alte unități de învățământ. Evaluarea obiectivă se realizează în perioada prevăzută în Calendar și se finalizează cu punctajul atribuit conform criteriilor prevăzute în anexa nr. 2 la prezenta Metodologie. Dacă rezultatul evaluării obiective nu conduce la departajare, se aplică, în ordine, criteriile social-umanitare prevăzute în anexa nr. 2 la prezenta Metodologie, pe baza documentelor justificative.

(4) În cazuri excepționale, în care atât directorul unității de învățământ, cât și toate celelalte cadre didactice care fac parte din consiliul de administrație al unității de învățământ sunt vizați de reducere de activitate, președintele comisiei prevăzute la alin. (2) sau alin. (3) poate fi un inspector școlar, numit prin decizie a inspectorului școlar general.


--------------------
Mesaj personal
Top
ana.io
Trimis: 20 Jan 2020, 02:43 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 57
Înscris: 20 Jun 17


Buna ziua!
Am si eu o nelamurire, daca ma puteti ajuta: pt restrangere scolile pot pune criterii specifice. Am citit ca ele nu pot fi discriminatorii. La ce se refera aceste criterii specifice si cine le elaboreaza? Cand si unde le gasesc?
Sunt pt restrangere sau pt transfer?

Multumesc anticipat!


--------------------
Ana Ionescu
Mesaj personal
Top
aliss81
Trimis: 27 Jan 2020, 05:29 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 30
Înscris: 16 Feb 13


Bună seara!
Vă rog frumos să mă lămuriți dacă situația mea este una corectă.
Sunt titular în 3 unități școlare, dar la una dintre ele mai există încă 2 titulari cu normă întreagă și se reduce numărul de ore astfel încât se intră la restrângere. Menționez că unul din cei 2 titulari a depus cerere pentru restrângere de activitate și după plecarea lui mai rămân 5 ore disponibile. Mie mi se spune că fiind titular în mai multe unități sunt primul care pleacă/ rămâne titular la catedră cu 0 ore, fără să mi se poată da cele 5 ore. Anul viitor nu este o problemă mare, deoarece celelalte 2 unități imi pot asigura normă, dar anul următor , nu. Rămân in continuare titularul unității in care sunt încadrată cu 0 ore? Anul următor imi pot fi date cele 5 ore? De ce anul acesta nu mi se pot da cele 5 ore?
Vă rog frumos să mă ajutați să lămuresc această problemă!
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved