Reședință - Portal SEI Evaluare Evaluare Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Definitivat Definitivat Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu Subiecte examene naționale Subiecte examene naționale SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Completare norma didactica
Radu U.
Trimis: 21 Jan 2020, 04:34 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua,

La unitatea scolara unde sunt titular nu exista decat 12 ore, prin urmare trebuie sa merg in etapa de completare a normei didactice.

Intrebarea este, in sedinta publica pot lua la completare 10 ore (unde activez acum si care necesita aviz, pe care eu il detin)?

Imi permite aplicatia sa pot lua, pe langa cele 12 ore ale mele, 10 ore la compleatre (post pe care doar eu am aviz).

Acest mesaj a fost modificat de către Radu U. la data 21 Jan 2020, 04:40 PM
Mesaj personal
anastasia11
Trimis: 22 Jan 2020, 07:48 PM

Utilizator
**

Maxim 9 puteti lua.
Mesaj personal
viviana271986
Trimis: 24 Jan 2020, 01:42 PM

Utilizator activ

In situatia in care sunt titulara in 2 scoli cu personalitate juridica dar nu imi iese norma de 18 ore pot sa refuz completarea normei cu orele de la structura uneia dintre aceste scoli si sa particip la etapa de completare a normei didactice la nivel de inspectorat? Va rog frumos daca ati mai intalnit aceasta situatie sa ma ajutati!
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 24 Jan 2020, 04:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (viviana271986 @ 24 Jan 2020, 02:42 PM)
In situatia in care sunt titulara in 2 scoli cu personalitate juridica dar nu imi iese norma de 18 ore pot sa refuz completarea normei cu orele de la structura uneia dintre aceste scoli si sa particip la etapa de completare a normei didactice la nivel de inspectorat? Va rog frumos daca ati mai intalnit aceasta situatie sa ma ajutati!

Nu cred ca merge. Angajatorul e PJ si chiar daca are ore la structura, are ce sa va dea si cum sa va contituie norma, nu cred ca merg refuzate. Parerea mea...
Mesaj personal
viviana271986
Trimis: 24 Jan 2020, 05:04 PM

Utilizator activ

Asa cred si eu.Dar voiam sa mai aud si alte pareri. sad.gif
Mesaj personal
symmonyka
Trimis: 24 Jan 2020, 06:25 PM

Utilizator
**

Am si eu o situatie, incerc sa rezum cat mai pe scurt. Titulara venita prin pretransfer in unitate in 2013 pe post limba franceza-limba romana (ambele specializari pe diploma)cu decizie isj limba fr-lb rom. Anul acesta scolar postul meu este format din Franceza lb 1: 17 ore si Lb romana: 4 ore la clasa a V-a unde sunt si diriginta.
In 2016 colega mea de catedra s-a titularizat pe art.253 pe orele de Lb romana 16 plus Lb engleza 5 ore - CDS.
Anul acesta ies doua clase de a VIII-a si intra doar una, se reduc 4 ore de romana si 1 CDS engleza.
Acum suntem in faza proiectului de incadrare, la nivelul scolii s-a optat pentru CDS Literatura ca abilitati de viata 4 ore.
Pentru ca din cele 4 ore de engleza CDS 2 trebuie sa le dea titularului de germana, doamna director a propus sa imi faca mie catedra din 15 ore franceza + 3 CDS lectura iar colegei sa ii dea cele 4 ore de romana (trunchi comun) din postul meu si sa ii faca 17 ore romana + 1 CDS (lectura)- raman vacante 2 ore CDS engleza.

Varianta sa completeze norma colegei careia ii raman 12 ore romana + 1 latina =13 ore romana plus 4 CDS lectura, nu este constructiva pentru ca mai are nevoie de o ora, care nu poate sa fie tot CDS deoarece metodologia cere maximum 4 ore. De aceea doreste ca in proiectul de incadrare sa faca rocada cu mine, chipurile din toamna la mica intelegere eu si colega, sa isi ia CDS-ul lectura inapoi si pe mine sa ma incadreze pe cele 4 ore de romana (Trunchi comun) ca si pana acum. Ea sa faca 13 romana plus 4 CDS lectura si eventual o ora de engleza,caci in toamna altfel pot sta lucrurile cu incadrarile.

Intrebarea mea este, este legal acest troc? Am inteles ca dupa completarea normei titularilor directorii unitatilor emit decizii de completare a normei pe care o comunica ISJ care aproba iar unitatile incheie act aditional la contractul de munca. Am citit in metodologie ca solutia completarii in rural se poate face si pe un an de zile, determinat sau nedeterminat.

Nu imi risc eu cumva structura postului 15 TC + 3 CDS ? eu nu m-am titularizat pe CDS tot postul meu a fost compus din ore din trunchiul comun. Ea va avea 17 ore trunchi comun si 1 CDS .
Eu am gradul 1, domiciliul in localitate, ea definitivat, domiciliul in alta localitate.

Ce facem? Ne depunem anexa 2? sa ne luptam pentru celel 4 ore de romana din postul meu? Lasam la mica intelegere? Eu sunt dispusa sa accept intelegerea dar ma incurca acele acte aditionale si decizii pentru completare. Nu vreau sa imi stric structura postului sa dau din mana pre de specialitate pentru CDS. Colega daca se vede cu orele de specialitate pe decizie credeti ca din toamna le va da inapoi? Va accepta sa imi fie mie inapoiate daca pe act scrie altceva?

Eu teoretic nu am nevoie de completare, am 15 fr+4 ro, ea 13 ro + 4 lectura dar ii mai trebuie o ora.
Ce facem in acest caz? Cum se rezolva cel mai simplu?

Acest mesaj a fost modificat de către symmonyka la data 24 Jan 2020, 06:29 PM
Mesaj personal
aliss81
Trimis: 27 Jan 2020, 05:39 PM

Utilizator
**

Bună ziua!
Vă rog frumos să mă lămuriți dacă situația mea este una corectă.
Sunt titular în 3 unități școlare, dar la una dintre ele mai există încă 2 titulari cu normă întreagă și se reduce numărul de ore astfel încât se intră la restrângere. Menționez că unul din cei 2 titulari a depus cerere pentru restrângere de activitate și după plecarea lui mai rămân 5 ore disponibile. Mie mi se spune că fiind titular în mai multe unități sunt primul care pleacă/ rămâne titular la catedră cu 0 ore, fără să mi se poată da cele 5 ore. Anul viitor nu este o problemă mare, deoarece celelalte 2 unități imi pot asigura normă, dar anul următor , nu. Rămân in continuare titularul unității in care sunt încadrată cu 0 ore? Anul următor imi pot fi date cele 5 ore? De ce anul acesta nu mi se pot da cele 5 ore?
Vă rog frumos să mă ajutați să lămuresc această problemă!
Mulțumesc!
Mesaj personal
Eli13
Trimis: 30 Jan 2020, 06:44 AM

Utilizator
**

Bună ziua
Sunt titulara în 2 scoli (20h în total) pe decizie apărând specializarea 1. Din 2020-2021de la școala 2 dispar ore rămânând cu un total de 15h,dar la școală 1 unde am și baza ar fi 3 ore pe specializarea 2.
E nevoie sa depun dosar la isj pentru etapa de completare sau se rezolva la nivelul unitatii în momentul constituirii catedrelor cu cerere către Ca al unității? Știam ca se pot constitui catedre care sa conțină 1/3 în urban și 1/2 în rural și din alte discipline pe lângă cea de specialitate.
Multumesc.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved