Reședință - Portal SEI Evaluare Evaluare Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Definitivat Definitivat Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu Subiecte examene naționale Subiecte examene naționale SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> restrangere de activitate, Buna ziua!
alexalol
Trimis: 23 Jan 2020, 02:47 PM

Utilizator
**

Grup: Members

In anul scolar 2020-2012 voi intra in restrangere de activitate,eu fiind pe concediu de studii.Specific ca nu am definitivatul.Ce se poate face in acest caz? este posibila restrangerea de activitate in conditiile in care eu sunt pe concediu de studii?
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 23 Jan 2020, 10:53 PM

Mentor

QUOTE (alexalol @ 23 Jan 2020, 03:47 PM)
In anul scolar 2020-2012 voi intra in restrangere de activitate,eu fiind pe concediu de studii.Specific ca nu am definitivatul.Ce se poate face in acest caz? este posibila restrangerea de activitate in conditiile in care eu sunt pe concediu de studii?

Da, sunt niste exceptii ..unele ar trebui atacate in instanta, de exemplu, directori, parlamentari....sunt privliegii nejustificate raportate la art. 16 cu 1 din Constitutie.
Mesaj personal
aliss81
Trimis: 27 Jan 2020, 06:09 PM

Utilizator
**

Bună seara!
Vă rog frumos să mă lămuriți dacă situația mea este una corectă.
Sunt titular în 3 unități școlare, dar la una dintre ele mai există încă 2 titulari cu normă întreagă și se reduce numărul de ore astfel încât se intră la restrângere. Menționez că unul din cei 2 titulari a depus cerere pentru restrângere de activitate și după plecarea lui mai rămân 5 ore disponibile. Mie mi se spune că fiind titular în mai multe unități sunt primul care pleacă/ rămâne titular la catedră cu 0 ore, fără să mi se poată da cele 5 ore. Anul viitor nu este o problemă mare, deoarece celelalte 2 unități imi pot asigura normă, dar anul următor , nu. Rămân in continuare titularul unității in care sunt încadrată cu 0 ore? Anul următor imi pot fi date cele 5 ore? De ce anul acesta nu mi se pot da cele 5 ore?
Vă rog frumos să mă ajutați să lămuresc această problemă!
Mulțumesc!
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 27 Jan 2020, 06:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (aliss81 @ 27 Jan 2020, 07:09 PM)
Bună seara!
Vă rog frumos să mă lămuriți dacă situația mea este una corectă.
Sunt titular în 3 unități școlare, dar la una dintre ele mai există încă 2 titulari cu normă întreagă și se reduce numărul de ore astfel încât se intră la restrângere. Menționez că unul din cei 2 titulari a depus cerere pentru restrângere de activitate și după plecarea lui mai rămân 5 ore disponibile. Mie mi se spune că fiind titular în mai multe unități sunt primul care pleacă/ rămâne titular la catedră cu 0 ore, fără să mi se poată da cele 5 ore. Anul viitor nu este o problemă mare, deoarece celelalte 2 unități imi pot asigura normă, dar anul următor , nu. Rămân in continuare titularul unității in care sunt încadrată cu 0 ore? Anul următor imi pot fi date cele 5 ore? De ce anul acesta nu mi se pot da cele 5 ore?
Vă rog frumos să mă ajutați să lămuresc această problemă!
Mulțumesc!

teoretic dvs plecati prima, dar faptul ca cineva vrea de bunavoie, nu va afecteaza statutul actual, va salveaza cum ar veni... ala pleaca si dvs ramaneti in scl pe orele ramase, deci alea 5 sunt ale dvs daca pleaca persoana. Eu asa stiu. Si nu e logic, cum sa ramaneti cu 0 ore, daca exista 5. Daca 5 de aici si cu ce aveti dincolo fac max. 8 ore, intrati in restrangere, daca sunt intre 9-17, mergeti la completare si daca ies 18 e ideal, nu aveti probleme.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved