Reședință - Portal SEI Evaluare Evaluare Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Definitivat Definitivat Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu Subiecte examene naționale Subiecte examene naționale SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (32) « Primul ... 30 31 [32]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Continuitate la suplinire
alina.s
Trimis: 30 May 2019, 07:55 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua.Va prezint urmatoarea situatie si vreau sa ma lamuriti:
- am medie peste 7 2018 +def. Mentionez ca am pensie de invaliditate si pot munci doar cu jumatate de norma.Am primit acord de principiu pe 7 ore vacante pt continuitate(se poate asa ceva?) si ma prezint la examenul de titularizare anul acesta. Nu figurez in aplicatie cu continuitate pe aceste ore pt ca, cred eu, nu e cel putin jumatate de norma.
Presupunem ca la examen iau peste 7.In ce categorie ma incadrez?
1.continuitate pe 7 ore cu acord +completare 2 ore- caz in care am prioritate chiar si in fata celor care iau nota mai mare decat mine
2.nu am nicio continuitate si stau la rand cu nota 2019
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 30 May 2019, 11:52 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alina.s @ 30 May 2019, 08:55 AM)
Buna ziua.Va prezint urmatoarea situatie si vreau sa ma lamuriti:
- am medie peste 7 2018 +def. Mentionez ca am pensie de invaliditate si pot munci doar cu jumatate de norma.Am primit acord de principiu pe 7 ore vacante pt continuitate(se poate asa ceva?) si ma prezint la examenul de titularizare anul acesta. Nu figurez in aplicatie cu continuitate pe aceste ore pt ca, cred eu, nu e cel putin jumatate de norma.
Presupunem ca la examen iau peste 7.In ce categorie ma incadrez?
1.continuitate pe 7 ore cu acord +completare 2 ore- caz in care am prioritate chiar si in fata celor care iau nota mai mare decat mine
2.nu am nicio continuitate si stau la rand cu nota 2019

parerea mea, ca din pacate, situatia 2. continuitatea aia pe 7 ore, ca si cum nu e. Nu va foloseste, trebuiau sa fie 9 ore...nu cred sa existe derogare, exceptii pt cei care nu pot lucra cu norma intreaga sad.gif
Mesaj personal
alina.s
Trimis: 13 Jun 2019, 06:49 PM

Utilizator
**

Multumesc.
Deci am un acord de principiu pe 7 ore vacante degeaba.
Aceste ore ar putea fi luate in etapa de detasare?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 14 Jun 2019, 07:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alina.s @ 13 Jun 2019, 07:49 PM)
Multumesc.
Deci am un acord de principiu pe 7 ore vacante degeaba.
Aceste ore ar putea fi luate in etapa de detasare?

daca sunt vacante pot fi luate in prima faza de 1 titular ce da concurs.
apoi da, pot fi luate de cei cu concurs 2019 medie peste 7 sau apoi la detasare prin dosar
Mesaj personal
alina.s
Trimis: 19 Jun 2019, 05:08 PM

Utilizator
**

Multumesc pt raspuns.
Mesaj personal
TRAISTARUDANIELA
Trimis: 22 Jun 2019, 12:08 PM

Utilizator
**

nu cred ca aveti prioritate in fata celor cu note peste 7 la concursul din 2019. poate in fata celor cu note peste 5 la concursul din 2019.
Mesaj personal
argon
Trimis: 8 Sep 2019, 04:43 PM

Utilizator
**

Am continuitate la două școli. Pot renunța la orele de la una din școli ca să merg la altă școală după începerea anului școlar, chiar dacă am contractul deja încheiat? Dacă da, unde trebuie să mă adresez?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 8 Sep 2019, 05:10 PM

Utilizator avansat

Renuntarea la scl. Probabil demisie, ca aveti deja CIM
Anuntarea renuntarii si dorinta pt alte ore la Isj

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 8 Sep 2019, 05:11 PM
Mesaj personal
MarianaRaulAndreiMatei
Trimis: 17 Jan 2020, 02:56 PM

Începător
*

Bună ziua! O întrebare am și eu: Pot primi continuitate dacă sunt profesor debutant fără definitivat? Am citit metodologia, acolo specifică că pot primi cei care au def-ul și nota 7 la concursul de titularizare sau pot primi și cei care sunt in curs de a da examenul de definitivat. Pot deduce că am înteles corect ?
Chiar m-ar ajuta un răspuns 😊 ( Să specific și faptul că postul pe care îl ocup l-am luat în ședința publică după ce am luat peste 7 la examenul de titularizare 2019)
Mulțumesc !
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 17 Jan 2020, 03:03 PM

Mentor

Art. 61
(1) Posturile didactice/catedrele rămase vacante/rezervate după derularea etapelor de mobilitate anterioare se ocupă cu prioritate de cadrele didactice care beneficiază de prelungirea duratei contractelor individuale de muncă, în anul școlar 2020-2021, care au dobândit cel puțin definitivarea în învățământ, în baza notei/mediei de repartizare minimum 7 (șapte) obținute la concursurile naționale de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate în învățământul preuniversitar, sesiunile 2019, 2018, respectiv 2019, 2018, 2017 și/sau 2016 pentru învățători/institutori/profesori pentru învățământ primar, iar ulterior nu au obținut note sub 5 (cinci) la proba scrisă în cadrul următoarelor concursuri naționale în specialitatea postului didactic/catedrei solicitat(e), care respectă cumulativ și celelalte condiții prevăzute la art. 4 alin. (13) sau (14), cu acordul consiliilor de administrație ale unităților de învățământ/CMBRAE/CJRAE, după caz.

(2) În această etapă consiliile de administrație ale unităților de învățământ/CMBRAE/CJRAE emit și acorduri de principiu pentru prelungirea duratei contractului individual de muncă pe perioadă determinată în anul școlar 2020-2021, pentru posturile didactice/catedrele care se pot vacanta ulterior, respectiv pentru cadrele didactice înscrise la examenul național pentru obținerea definitivării în învățământ, sesiunea 2020, care respectă cumulativ celelalte condiții prevăzute la alin. (1).

--------------------
Mesaj personal
MarianaRaulAndreiMatei
Trimis: 1 Feb 2020, 09:15 PM

Începător
*

Bună! Sunt profesor debutant, fără definitivat. Pot primi continuitate?
Am luat peste 7 anul trecut la examen.
Mulțumesc!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 1 Feb 2020, 10:15 PM

Mentor

Puteți beneficia de continuitate la suplinire în baza art. 85.
Puteți beneficia și de continuitate la suplinire în baza art. 61, dacă sunteți înscris/ă la examen și obțineți definitivatul în sesiunea 2020.

--------------------
Mesaj personal
MarianaRaulAndreiMatei
Trimis: 5 Feb 2020, 07:44 PM

Începător
*

Bună! Se poate primi continuitate dacă nu ai definitivatul? Este profesor-debutant (primul an în învătămât) și nota de anul trecut este peste 7.
Mulțumesc pentru răspuns!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 5 Feb 2020, 07:52 PM

Mentor

Da. Dacă este înscris la examenul pentru obținerea definitivării în învățământ, poate beneficia de continuitate la suplinire în baza art. 61 din metodologie. Dacă nu, poate beneficia de continuitate la suplinire în baza art. 85.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (32) « Primul ... 30 31 [32]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved