Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (8) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> amenzi CNCD
a. mihai
Trimis: 6 Feb 2014, 05:56 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Mesaj personal
atomic
Trimis: 6 Feb 2014, 06:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (a. mihai @ 6 Feb 2014, 07:56 PM)
http://adevarul.ro/educatie/scoala/Invatat...53fe/index.html

cool20.gif sign10.gif

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 6 Feb 2014, 06:59 PM

Utilizator avansat

Io am zis să fiți atenți la discriminare! Să le puneți tuturor aceeași notă la teste, pe cât posibil...
Mesaj personal
atomic
Trimis: 6 Feb 2014, 08:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (a. mihai @ 6 Feb 2014, 08:59 PM)
Io am zis să fiți atenți la discriminare! Să le puneți tuturor aceeași notă la teste, pe cât posibil...

n-are nicio legatura notarea cu ce "vorbesti" ....

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 6 Feb 2014, 08:55 PM

Utilizator avansat

frate, am zis io că n-are niciun rost să vorbim...nu de alta, dară nu ne-nțelegem supt nicio formă. aia-i.
Mesaj personal
profudebio
Trimis: 6 Feb 2014, 09:34 PM

Utilizator avansat

Eu am solicitat statutul de persoană discriminată, în octombrie 2011, datorită reeșalonării și ultra-amânării aplicării sentințelor judecătorești în ceea ce mă privește, în comparație cu orice alte sentințe judecătorești din România. Răspunsul CNCD: "Nu vă putem da noi banii!". Speechless!
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
a. mihai
Trimis: 6 Feb 2014, 10:09 PM

Utilizator avansat

Adică tu soliciți să ți se dea X iar ei îți răspund că nu-ți pot da Y? Vai, dar așa ceva nu s-a mai auzit!
Nu cred că există o singură instituție în țara asta care să nu de asemenea răspunsuri!
Odată am cerut X și mi s-a dat. După care am primit acasă o hârtie prin care mi se aducea la cunoștință că mi-au dat ce-am cerut!
Mesaj personal
dora^
Trimis: 6 Feb 2014, 10:45 PM

Mentor

Din nou, ADHD = apanajul părinților care nu-și pot educa propriii copii (dar au pretenția să li-i educe școala, să fie clar)!
Toți avem elevi cu temperamente diferite, alții sunt mai posaci, alții mai activi. Dar de ce elevii EDUCAȚI, fie ei cât de activi sau de năstrușnici, au întotdeauna bun-simț și nu te-ar supăra pentru nimic în lume, iar cei PROST-CRESCUȚI sunt musai „bolnavi” de ADHD?
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 7 Feb 2014, 12:09 AM

Mentor

Eu o propun presedinta a CNCD pe Dana Blandu ca ea nu a comis niciodata niciun abuz rolleyes.gif
Mesaj personal
profudebio
Trimis: 7 Feb 2014, 12:35 AM

Utilizator avansat

QUOTE (a. mihai @ 7 Feb 2014, 12:09 AM)
Adică tu soliciți să ți se dea X iar ei îți răspund că nu-ți pot da Y? Vai, dar așa ceva nu s-a mai auzit!
Nu cred că există o singură instituție în țara asta care să nu de asemenea răspunsuri!
Odată am cerut X și mi s-a dat. După care am primit acasă o hârtie prin care mi se aducea la cunoștință că mi-au dat ce-am cerut!

Da, în viziunea CNCD discriminare înseamnă numai când vorbești despre țigani, homosexuali, pedofili, scatofili, genii și handicapați. Nu despre situația în care tu, ca cetățean român, ești tratat diferit de alți cetățeni români! Degeaba le-am citat din OG 137/2000, au votat în unanimitate că nu este discriminare faptul că mie mi se amână aplicarea unei sentințe judecătorești favorabilă mie și altora nu...
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
adria_m
Trimis: 7 Feb 2014, 09:26 AM

Mentor

QUOTE (profudebio @ 7 Feb 2014, 01:35 AM)
QUOTE (a. mihai @ 7 Feb 2014, 12:09 AM)

Da, în viziunea CNCD discriminare înseamnă numai când vorbești despre țigani, homosexuali, pedofili, scatofili, genii și handicapați. Nu despre situația în care tu, ca cetățean român, ești tratat diferit de alți cetățeni români! Degeaba le-am citat din OG 137/2000, au votat în unanimitate că nu este discriminare faptul că mie mi se amână aplicarea unei sentințe judecătorești favorabilă mie și altora nu...

Ar trebui sa introduca si capitolul "Onoruri" confused05.gif
Mesaj personal
RIMBAUD
Trimis: 7 Feb 2014, 10:34 AM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 7 Feb 2014, 09:26 AM)

Aoleeeeeeeu, ai o noua obsesie! Nu contenesti sa vrei sa ne dovedesti tu cat de "fair" esti. Ce te deranjeaza, de fapt, cred eu, e ca tu, functionad intr-o zona defavorizata, nu ai acces la asemenea "onoruri, nici macar pe-aproape, de aici puseul asta de cinste si virtute. Scuze, dar asta inteleg eu cand te vad cum bati apa-n piua. Ai spus o data, de doua ori, am inteles, ai karma alba ca floarea, de la a treia oara-ncolo....

Acest mesaj a fost modificat de către RIMBAUD la data 7 Feb 2014, 10:38 AM

--------------------
Ca să înțelegi că ești prost trebuie, totuși, să-ți meargă mintea. (Georges Brassens)

„Creaționiștii lasă impresia că o ‘teorie’ este ceva ce ai născocit după o noapte de beție.”- Isaac Asimov

“Universul si Prostia sunt infinite si totusi de primul nu sunt asa sigur”.- Albert Einstein

Numai prostia poate să n-aibă intermitențe. - Grigore Moisil

Prostia este infinit mai fascinantă decât inteligența, inteligența are limitele ei, prostia nu. - Umberto Eco

Beati pauperes spiritu
Mesaj personalTrimite email
adria_m
Trimis: 7 Feb 2014, 11:37 AM

Mentor

QUOTE (RIMBAUD @ 7 Feb 2014, 11:34 AM)

Aoleeeeeeeu, ai o noua obsesie! Nu contenesti sa vrei sa ne dovedesti tu cat de "fair" esti. Ce te deranjeaza, de fapt, cred eu, e ca tu, functionad intr-o zona defavorizata, nu ai acces la asemenea "onoruri, nici macar pe-aproape, de aici puseul asta de cinste si virtute. Scuze, dar asta inteleg eu cand te vad cum bati apa-n piua. Ai spus o data, de doua ori, am inteles, ai karma alba ca floarea, de la a treia oara-ncolo....

Sper ca n-ai pretentia sa te platesc cu "onoruri" pentru diagnosticarea starii mele de pus pata, cand obsesia mi-e atat de evidenta laugh.gif laugh.gif laugh.gif Faptul ca mi-o impletesti tu cu floare alba, te scoate din sfera CNCD-ului cool20.gif

Sau nu? confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 7 Feb 2014, 11:38 AM
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 7 Feb 2014, 12:17 PM

Mentor

QUOTE (RIMBAUD @ 7 Feb 2014, 11:34 AM)

cinste si virtute.

Si inca ceva: nu-mi mai tot aminti de astea ca vreau sa mi le scot din cap!!! mad.gif Daca poti sa ma-nveti ceva smecherii si vrajeli a la sistem balcanic de stat, e bine! Daca nu, nu ma mai umili in halul asta, clar? confused05.gif
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 7 Feb 2014, 12:39 PM

Utilizator avansat

Numai mie se pare ciudată chestia asta ...
nerespectarea confidențialității diagnosticului ADHD(...) constituie hărțuire...

Acest mesaj a fost modificat de către a. mihai la data 7 Feb 2014, 12:39 PM
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 7 Feb 2014, 12:45 PM

Mentor

QUOTE (a. mihai @ 7 Feb 2014, 01:39 PM)
nerespectarea confidențialității diagnosticului ADHD(...) constituie hărțuire...

Mie mi se pare foarte ciudata confused05.gif Normal ar fi ca elevii si parintii acestora sa cunoasca diagnosticul acelui elev ca sa-i inteleaga manifestarile din timpul orelor de curs confused05.gif Ca altfel cum poti sa-i faci pe ceilalti copii sa inteleaga de ce ei trebuie sa respecte regulile de comportament de la scoala, iar acel elev nu confused24.gif
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 7 Feb 2014, 01:05 PM

Mentor

Cica elevul in cauza genera conflicte. Aceste conflicte banuiesc ca erau destul de... grave, daca s-a ajuns la discutarea acestora in sedintele cu parintii. Inseamna ca erau repetate si afectau semnificativ activitatea celorlalti elevi din clasa. E normal ca elevii sa se planga parintilor acasa ca sunt mereu deranjati de acel elev. E normal ca ceilalti parinti sa vina la scoala sa se intereseze de ce au loc astfel de situatii conflictuale intre copii. Si atunci invatatoarea ce sa faca? Cum sa le explice celorlalti parinti comportamentul elevului in cauza?

HĂRȚUÍ, hărțuiesc, vb. IV. 1. Tranz. A necăji pe cineva cu tot felul de neplăceri, a nu lăsa în pace pe cineva; a cicăli, a sâcâi, a pisa. ♦ (Reg.) A întărâta, a zădărî un câine. 2. Tranz. A desfășura atacuri scurte și repetate asupra inamicului cu scopul de a-i provoca panică și de a nu-i permite deplasarea, pregătirea unor acțiuni de luptă, aprovizionarea etc. 3. Refl. recipr. A purta discuții repetate și contradictorii cu cineva, a se lua la ceartă sau la bătaie; a se încăiera. [Var.: hârțuí vb. IV] – Harță + suf. -ui.

In aceste cazuri cine sunt cei hartuiti de un astfel de comportament? Oare nu elevii ceilalti din clasa?

Daca aveti astfel de cazuri in clasa, va recomand sa lasati parintele elevului respectiv sa dea explicatii celorlalti parinti si celorlalti elevi din clasa wink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 7 Feb 2014, 01:20 PM
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 7 Feb 2014, 01:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 7 Feb 2014, 02:45 PM)

Mie mi se pare foarte ciudata confused05.gif Normal ar fi ca elevii si parintii acestora sa cunoasca diagnosticul acelui elev ca sa-i inteleaga manifestarile din timpul orelor de curs confused05.gif Ca altfel cum poti sa-i faci pe ceilalti copii sa inteleaga de ce ei trebuie sa respecte regulile de comportament de la scoala, iar acel elev nu confused24.gif

cu delictețe, fără să numești diagnosticul.
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 7 Feb 2014, 01:26 PM

Utilizator avansat

a, apropo ... conform psihologilor cu care-am stat de vorbă ieri, pe subiect (și au fost vreo patru) rezultă că sunteți depășiți de situație. ca și mine, se-nțelege.
unul dintre interlocutori mi-a zis chiar că știe un învățător care a făcut performanță cu 3 autiști în clasă, deci să nu-i spun eu că e imposibil.
Mesaj personal
RIMBAUD
Trimis: 7 Feb 2014, 01:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 7 Feb 2014, 12:17 PM)
... nu ma mai umili in halul asta, clar? confused05.gif

Nu te simți umilită, decât, poate, dacă te simți cu musca pe căciulă. Între felul in care te văd eu și cum ești tu de fapt poate fi o cale luuungă.
Sau nu?
Clar? rolleyes.gif

--------------------
Ca să înțelegi că ești prost trebuie, totuși, să-ți meargă mintea. (Georges Brassens)

„Creaționiștii lasă impresia că o ‘teorie’ este ceva ce ai născocit după o noapte de beție.”- Isaac Asimov

“Universul si Prostia sunt infinite si totusi de primul nu sunt asa sigur”.- Albert Einstein

Numai prostia poate să n-aibă intermitențe. - Grigore Moisil

Prostia este infinit mai fascinantă decât inteligența, inteligența are limitele ei, prostia nu. - Umberto Eco

Beati pauperes spiritu
Mesaj personalTrimite email
adria_m
Trimis: 7 Feb 2014, 01:30 PM

Mentor

QUOTE (a. mihai @ 7 Feb 2014, 02:22 PM)
QUOTE (adria_m @ 7 Feb 2014, 02:45 PM)

cu delictețe, fără să numești diagnosticul.

Eu de fiecare data am lasat parintele in cauza sa explice celorlalti parinti si elevi comportamentul copilului lui. Nu am avut niciodata vreun elev diagnosticat cu ADHD, dar au fost alte situatii asemanatoare. Procedand astfel, i-am lasat pe ei sa-si dea sfaturi si sa coopereze pentru a rezolva acele situatii perturbatoare pentru desfasurarea normala a programului scolar.
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 7 Feb 2014, 01:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (RIMBAUD @ 7 Feb 2014, 03:26 PM)

Nu te simți umilită, decât, poate, dacă te simți cu musca pe căciulă. Între felul in care te văd eu și cum ești tu de fapt poate fi o cale luuungă.
Sau nu?
Clar? rolleyes.gif

se poate, te rog, să faci asta-n privat? nu de alta, dar mi-e greu să fac slalom printre comentarii de genul bapeamătii. și mă adresez ție, cel care-ai aprins chibritul, absolut neprovocat.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 7 Feb 2014, 01:32 PM

Mentor

QUOTE (RIMBAUD @ 7 Feb 2014, 02:26 PM)

Sau nu?
Clar? rolleyes.gif

E-o cale de un click-distanta cool20.gif
Clar? rolleyes.gif
Mesaj personal
massy
Trimis: 7 Feb 2014, 01:36 PM

Mentor

QUOTE (a. mihai @ 6 Feb 2014, 07:56 PM)
http://adevarul.ro/educatie/scoala/Invatat...53fe/index.html

Foarte bine! cool20.gif

Poate-asa se-ntelege ca si-n profesia asta exista confidentialitate.
Foarte bine! cool20.gif

Cum nu e-n regula nici parintele sa-l pui intr-o postura umilitoare, unde trebuie EL sa tina partea copilului lui, sa-i sara lui in cap ceilalti parinti.
Invata tu, invatator/profesor, sa gestionezi o asemenea situatie, sa nu-i sara-n cap nici lui, nici tie.

Acest mesaj a fost modificat de către massy la data 7 Feb 2014, 01:46 PM

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 7 Feb 2014, 01:46 PM

Utilizator avansat

întrebare pentru tine, massy - dacă învățătoarea nu zicea adhd era totu-n regulă?

Acest mesaj a fost modificat de către a. mihai la data 7 Feb 2014, 01:49 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (8) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved