Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> cum ii faci pe elevi sa te asculte?
Jonutz
Trimis: 2 Oct 2010, 10:29 AM

Utilizator
**

Grup: Members

sun nou in invatamant si am o problema cu un elev si cateva eleve. cu elevul cred ca am rezolvat pentru o vreme cu ajutorul directorului.
insa cu elevele, nu. nu stiu ce sa mai fac, cum pot sa ma impun. orice zic nu conteaza. am incercat cu vorba, cu notele, sa vorbesc cu dirigintele... nimic nu conteaza, nu le pasa. imi fac un circ de-mi vine sa matur cu ele pe jos. ceea ce nu mai e mult pana sa se intample.

ce mai pot sa fac? elevele astea 2 au mai fost mutate disciplinar in trecut, insa acum cand s-au facut clasele a xi-a, au aterizat din nou impreuna, la un loc cu alti elevi mai slabi. toata clasa e problematica aici si cand astea 2 dau tonul... devine insuportabil acolo. cred ca am pierdut acest colectiv din mana si habar n-am ce sa mai fac in continuare. ca sa-mi racastig autoritatea din nou trebuie sa se intample ceva major, care sa-i zguduie din temelii pe elevii astia stressanti.

intreb aici ptr ca mie, in afara de metode fizice, nu mai imi vine nimic in minte.
Mesaj personal
andrrada
Trimis: 2 Oct 2010, 07:31 PM

Utilizator activ

Vorbiti si cu parintii, iar daca nici asa nu merge, cereti exmatriculare pe cateva zile si tot asa.
Mesaj personal
ceaolin
Trimis: 7 Nov 2010, 01:27 PM

Utilizator activ

In functie de disciplina pe care o predai poti sa incerci sa mai apelezi la prelegere! asta ii tine ocupati cel putin! dictez astfel incat sa fie ocupati toata ora! Si lasa faza cu catalogul doar ca o amenintare, nu o materializa. Incearca pe cat posibil sa fii corect in evaluare si sa evaluezi competente, nu comportamente. In legatura cu ce s-a scris mai sus poti incerca sa te prezinti si tu la o sedinta cu parintii, sau, daca nu te deranjeaza sa vorbesti cu profesorul diriginte al clasei respective si sa vorbeasca la randul lui cu parintii si poate vor putea veni sa stea la ore pe rand, cate unul in fiecare zi. Nu prea mai au curaj de fata cu ei si in scurt timp se vor obisnui sa stea linistiti!
Mesaj personal
ceaolin
Trimis: 10 Nov 2010, 09:44 AM

Utilizator activ

Nu ne-ai mai zis nimic despre cum te descurcicu elevii tai....
Mesaj personal
stiucum
Trimis: 26 Nov 2010, 10:27 AM

Utilizator
**

e f greu cu niste bestii cum sunt copii din ziua de azi...

se degradeaza societatea
Mesaj personal
ceaolin
Trimis: 27 Nov 2010, 12:03 PM

Utilizator activ

QUOTE (stiucum @ 26 Nov 2010, 11:27 AM)

se degradeaza societatea

Cel mai usor este sa constati! Cel mai greu(dar si mai bine) este sa cauti cauzele si sa gasesti solutii! Nu sunt chiar bestii...
Mesaj personal
Jonutz
Trimis: 27 Nov 2010, 04:57 PM

Utilizator
**

multumesc ptr raspunsuri.

cum ma mai descurc cu elevii? tot cam asa, doar ca am devenit eu mai nesimtit, adica mi s-a ingrosat obrazul si am renuntat sa mai dau atentie la toate abaterile.

elevul respectiv s-a linistit, asta cand vine la scoala, ca de obicei chiuleste o gramada.

iar cu cele 2 eleve, incerc sa le ignor, le mai amenint si uneori chiar le dau absente. am vorbit cu dirigintele de multe ori, chiar de la inceputul anului, caci imi imaginam ca putem rezolva problema. insa e cam greu. una din ele are deja preaviz de exmatricluare, dirigintele tot incearca sa ii aduca pe parinti la scoala, insa cei din urma spun ca vor veni dar nu mai apar niciodata. e cam greu... ca o gluma, el a spus ca renunta sa mai vina in cancelarie ptr ca in momentul in care a intrat toti profesorii sar pe el cu reclamatii. si el spune ca nu mai stie ce sa faca: a vorbit cu ei, a luat si masuri disciplinare, insa parca elevilor nu le pasa. sunt prea multi derbedei in clasa aia.

oricum am impresia ca e si ceva "politic" aici, caci una din elevele astea e in relatii foarte amicale cu directorul, se cunosc familiile, ceva de genu. deci nu cred ca ne va parasi prea curand. in conditiile astea mie a incetat sa mai imi pese de toate chestiunile astea. poate ca la mine e doar primul an si nu m-am obisnuit eu inca cu generatiile astea de copii, dar sincer am inceput sa fiu atat de indiferent fata de toti elevii astia si educatia lor incat... nu stiu, nu ma mai intereseaza. sa faca bors.
sau, hmm, imi pare putin rau pentru ca sunt 3, 4,5 elevi in fiecare clasa care chiar se chinuie si vor sa invete ceva, dar parca sunt prea putini in comparatie cu restul. totusi e pacat de ei, ca au de pierdut din cauza celorlalti.

de acord ca nu sunt chiar bestii copiii astia dar uneori chiar iti vine sa ii strangi de gat. si cand mai vad si fluturasu ala la sfarsitul lunii, chiar imi vine sa ma las de meserie si sa stau linistit acasa.

oricum, ms din nou ptr raspunsuri,
ionut

Acest mesaj a fost modificat de către Jonutz la data 27 Nov 2010, 04:59 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 27 Nov 2010, 06:36 PM

Mentor

ionut,
Ocupa-le timpul-cel putin in ora ta de la scoala!Nu stiu cum,dar incearca!Cauta solutii! Tu vezi si stii cel mai bine ce-i acolo!
Simplu de dat ,,indicatii”! tongue.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
4ward
Trimis: 11 Dec 2010, 07:00 PM

Utilizator avansat

se degradeaza societatea

Daca-i consideri astfel,n-ai ce cauta in invatamant,asta daca esti profesor.

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
tyta
Trimis: 3 Jan 2011, 09:34 PM

Mentor

QUOTE (Jonutz @ 27 Nov 2010, 05:57 PM)

elevul respectiv s-a linistit, asta cand vine la scoala, ca de obicei chiuleste o gramada.

iar cu cele 2 eleve, incerc sa le ignor, le mai amenint si uneori chiar le dau absente. am vorbit cu dirigintele de multe ori, chiar de la inceputul anului, caci imi imaginam ca putem rezolva problema. insa e cam greu. una din ele are deja preaviz de exmatricluare, dirigintele tot incearca sa ii aduca pe parinti la scoala, insa cei din urma spun ca vor veni dar nu mai apar niciodata. e cam greu... ca o gluma, el a spus ca renunta sa mai vina in cancelarie ptr ca in momentul in care a intrat toti profesorii sar pe el cu reclamatii. si el spune ca nu mai stie ce sa faca: a vorbit cu ei, a luat si masuri disciplinare, insa parca elevilor nu le pasa. sunt prea multi derbedei in clasa aia.

oricum am impresia ca e si ceva "politic" aici, caci una din elevele astea e in relatii foarte amicale cu directorul, se cunosc familiile, ceva de genu. deci nu cred ca ne va parasi prea curand. in conditiile astea mie a incetat sa mai imi pese de toate chestiunile astea. poate ca la mine e doar primul an si nu m-am obisnuit eu inca cu generatiile astea de copii, dar sincer am inceput sa fiu atat de indiferent fata de toti elevii astia si educatia lor incat... nu stiu, nu ma mai intereseaza. sa faca bors.
sau, hmm, imi pare putin rau pentru ca sunt 3, 4,5 elevi in fiecare clasa care chiar se chinuie si vor sa invete ceva, dar parca sunt prea putini in comparatie cu restul. totusi e pacat de ei, ca au de pierdut din cauza celorlalti.

Si astia chiar trebuie sa faca liceul?Chiar e obligatoriu?
In definitiv, din varii motive, noi suntem vinovati ca s-a ajuns unde s-a ajuns. Nu-i pasa de scoala, sa plece!
da, dar...clase,ore, catedre....
Oare, daca in perioada interbelica se facea o astfel de scoala, mai aveam un Eliade, un Palade, o Monica Lovinescu...etc?

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
kellyabbot
Trimis: 10 Jan 2011, 02:27 PM

Utilizator
**

daca ai apelat la altii ca sa te impui in fata lor e cam tarziu. ce materie predai? tine-le ocupate la ore. pune-le sa citeasca din manual, sa scrie la tabla, sa stearga tabla, in timp ce predai cere-le parerea. da-le sa faca referate pentru cursul urmator, daca n-o fac, le dai nota mica. in cel mai rau caz ce se poate intampla?

--------------------
Recomand ACA DEMIA Group pentru meditatii. Profesorii sunt foarte bine pregatiti.
Mesaj personal
Stressopedia
Trimis: 10 Jan 2011, 05:51 PM

Utilizator avansat

Apuca-te sa ii asculti, banuiesc ca nu sunt cine stie ce genii... Nu va fi complicat sa le dai note mici. Un 3 pentru o tema nefacuta, un 2 pentru ca nu a avut manualul sau pentru ca nu stie sa raspunda la ce intrebare ai pus mai devreme... Daca se aduna destule ii lasi corigenti, iar la corigenta le spui: data viitoare nu mai treceti daca nu va potoliti.
Daca nu isi revin, poti oricand sa-i lasi repetenti pe corigenti sau sa le spui ca ii treci numai daca semneaza actele de transfer la alta unitate. Nu e tocmai moral, dar in conditii de forta majora, se poate folosi si acest tertip.

Or sa-si revina 100%... Mielusei ii faci smile.gif

--------------------
Fii tu insuti schimbarea pe care doresti s-o vezi in lume. (Mahatma Gandhi)
Mesaj personal
parul1234
Trimis: 17 Jan 2011, 04:10 PM

La prima intervenție

Sunt de acord cu violența nu își are locul în această lume

--------------------
Mesaj personal
monikca767
Trimis: 19 Jan 2011, 09:21 PM

Utilizator avansat

am si eu asa elevi.....la inceput le dadeam sarcini suplimentare ca sa-i tim ocupati tot timpul, dar cum nu sunt niste genii, am renuntat la asa ceva.....si le-am cerut sa face ce le place cel mai mult........si ce crezi ca au facut? au desenat masini....asa ca in fiecare ora le aduceam creioane si coli albe si-i ignoram cerandu-le si colegilor sa o faca (erau invizibili). la un timp au cerut singuri reintegrarea in grup si de atunci ma inteleg cu ei.......
incearca.....poate merge si la tine!
Mesaj personal
mrnmarius
Trimis: 20 Jan 2011, 04:48 PM

Utilizator
**

Te asculta daca de la inceput capata respect,..daca din primele zile i-ai scapat din mana nu cred ca ii mai poti stapani apoi.

noni
Mesaj personal
luminitaolimpia
Trimis: 21 Jan 2011, 07:04 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Jonutz @ 27 Nov 2010, 05:57 PM)
multumesc ptr raspunsuri.

cum ma mai descurc cu elevii? tot cam asa, doar ca am devenit eu mai nesimtit, adica mi s-a ingrosat obrazul si am renuntat sa mai dau atentie la toate abaterile.

de acord ca nu sunt chiar bestii copiii astia dar uneori chiar iti vine sa ii strangi de gat. si cand mai vad si fluturasu ala la sfarsitul lunii, chiar imi vine sa ma las de meserie si sa stau linistit acasa.

oricum, ms din nou ptr raspunsuri,
ionut

Elevii speculeaza totul. E de ajuns sa-ti simta un punct slab, ca esti al lor, pierdut definitiv. Am vazut profesori care pot tine in frau elevi- problema doar din priviri si profesori care nu se pot impune in fata acelorasi elevi cu toate amenintarile si pedepsele.
Mesaj personal
dragusanuanka
Trimis: 22 Feb 2011, 09:49 AM

Începător
*

exmatriculare....sa le vina mintea la cap sau vb cu parintii lor poate merge si asa....sunt multe eleve care fac asa stai linistit

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Oana Gigoiu
Trimis: 12 Feb 2012, 09:20 PM

Utilizator
**

se degradeaza societatea

Cu tot respectul, d-ta ai copii?
NU CRED!
Daca aveai, nu-ti mai permiteai sa numesti copiii "niste bestii"!
Te degradezi tu mai inainte de toate, numindu-i pe ei asa!

Unde a ajuns Invatamantul!!! Nu-mi vine sa cred! mad.gif
Mi-e groaza de momentul in care imi voi da copilul la scoala!
Copilul meu, educat pana atunci intr-un anume spirit, cu anume principii de viata, morale, sa ajunga pe mana unor astfel de "cadre didactice" care, in dorinta nemarginita de a se impune si de a-si lasa frustrarile dincolo de usa casei, si anume, la locul de munca, care, din pacate pt ei, este scoala, fac din meseria lor un prilej de reglare a conturilor cu propriile persoane, mai mult sau mai putin constient!

Acest mesaj a fost modificat de către Oana Gigoiu la data 12 Feb 2012, 09:23 PM

--------------------
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!
Mesaj personal
adita_b
Trimis: 18 Feb 2012, 08:37 PM

Utilizator
**

am si eu cateva colege de se manifeste asa la unele ore, depinde de profesor daca le permite, daca te lasa o data faci mereu ... parerea unui elev
Mesaj personal
dena
Trimis: 17 Mar 2012, 03:27 PM

Mentor

QUOTE (Oana Gigoiu @ 12 Feb 2012, 10:20 PM)
Cu tot respectul, d-ta ai copii?
NU CRED!
Daca aveai, nu-ti mai permiteai sa numesti copiii "niste bestii"!
Te degradezi tu mai inainte de toate, numindu-i pe ei asa!

Unde a ajuns Invatamantul!!! Nu-mi vine sa cred! mad.gif
Mi-e groaza de momentul in care imi voi da copilul la scoala!
Copilul meu, educat pana atunci intr-un anume spirit, cu anume principii de viata, morale, sa ajunga pe mana unor astfel de "cadre didactice" care, in dorinta nemarginita de a se impune si de a-si lasa frustrarile dincolo de usa casei, si anume, la locul de munca, care, din pacate pt ei, este scoala, fac din meseria lor un prilej de reglare a conturilor cu propriile persoane, mai mult sau mai putin constient!

doamna, copilul dv. nu este bebelus?
nu inteleg de ce va certati de pe acum cu profesorii?

--------------------
60% din timp, am de lucru de fiecare dată
Autumn is a second spring when every leaf is a flower

user posted image

„Dacă un fluture dă din aripi în Transilvania va provoca o furtună în toata Romania”.
Mesaj personal
Oana Gigoiu
Trimis: 23 Mar 2012, 02:29 AM

Utilizator
**

Ok, dena, draga mea, am sa astept sa creasca pana intra in clasa I si ma cert atunci, promit! Doar atunci! smile.gif))
Doamne! Dar nu ma cert cu nimeni! Era doar un punct de vedere...atat smile.gif

--------------------
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!
Mesaj personal
PushtiulK
Trimis: 22 Apr 2012, 11:25 AM

Utilizator
**

Unii copii sunt nesimtiti in timpul orelor, deoarece profesorii nu stiu sa capete respect. Exmatricularea nu trebuie luata ca o prima solutie, la exmatriculare se poate ajunge daca alte solutii nu au avut efectul scontat. Profesorii trebuie sa faca copilul sa iubeasca cartea si scoala.

--------------------
roset
Trimis: 22 Apr 2012, 01:57 PM

Mentor

PushtiulK,
La exmatricularea cui? biggrin.gif
Astept(ăm) soluții viabile CA COpilul să fie determinat să iubeasCĂ CArtea și școala!
laugh.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
PushtiulK
Trimis: 22 Apr 2012, 02:07 PM

Utilizator
**

@roset: scuza-mi micile greseli. vorbeam despre exmatricularea elevului. solutii viabile ar fi: dialogul intre profesor si elev, consultarea unui psiholog, dialogul cu parintii pentru a ajunge la o varianta utila pentru toate partile.

--------------------
roset
Trimis: 22 Apr 2012, 09:36 PM

Mentor

Iartă-mi ,,răutățile”,care te ,,vor trage de atenție” atunci când postezi! wink.gif (Am pățit-o și eu la început wink.gif ).Drept este ca ,astăzi, colectivele de elevi au cel puțin o tendință spre un ,,libertinism” doar de ele întețeles! Măiestria noastră se poate vedea atunci cânt ,,frângem ” unele ieșiri ale copiilor și-i determinăm să înțeleagă faptul că o facem doar spre binele lor!(Cred că nu sunt rețete).
De bine! confused06.gif

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved