Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> NU fi violent, fii inteligent și intră pe forum!
pare_edu
Trimis: 4 Jan 2007, 12:37 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Cand vii din alta tara in romania,cu alta mentalitate si esti foarte sociabil,esti pus la pamant imediat,nu ai cum sa te deschizi in ziua de azi cand masti cu 3 straturi pe ele dupa fiecare colt,este atata falsitate peste tot incat iti vine sa stai mereu in casa.

Mie mi-a luat chiar 2 sau poate chiar 3 ani ca sa ajung sa fiu tacut,sa invat sa ascult si sa vb doar cand este cazul,acum sa nu credeti ca sunt un mowgli smile.gif))doar cu prietenii mei,in adevaratul sens al cuvantului pot fi eu insumi.
Mesaj personal
astra_moldovan
Trimis: 4 Jan 2007, 12:54 PM

Utilizator avansat

Nu cred ca filmele au influente semnificative in violenta in scoli. Ce daca il vezi pe Bruce Lee la televizor cum da 5 picioare in cap unuia te duci la scoala si faci la fel ? Nu cred.
Mesaj personalYahooMSN
profu_de_info
Trimis: 26 Feb 2007, 09:21 PM

Utilizator avansat

Sunt profesor la Liceu Pedagogic in Galati. Oare se poate sa tinem un concurs similar sau macar in parte de ziua liceului(130 ani de existenta) in luna mai 21-27 mai sau aproximativ in aceasta perioada .... ma gandesc ca la un moment dat va devenit national acest concurs si ar fi o idee sa initiem elevii in astfel de concursuri smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către profu_de_info la data 26 Feb 2007, 09:22 PM

--------------------
Este mai bine sa fii optimist si sa gresesti decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

Blogul meu ... banal
Mesaj personalYahoo
res
Trimis: 26 Feb 2007, 09:51 PM

Mentor

QUOTE (pare_edu @ 4 Jan 2007, 01:37 PM)
Cand vii din alta tara in romania,cu alta mentalitate si esti foarte sociabil,esti pus la pamant imediat,nu ai cum sa te deschizi in ziua de azi cand masti cu 3 straturi pe ele dupa fiecare colt,este atata falsitate peste tot incat iti vine sa stai mereu in casa.[...]

Printre altele a fi liber inseamna sa spui ce gandesti fara sa-ti fie frica wink.gif

--------------------
Mesaj personal
vasilica*
Trimis: 28 May 2007, 05:45 PM

Utilizator
**

QUOTE (eltomas @ 1 May 2006, 08:12 PM)
Buna idee dar cine se mai implica?
Cam tarziu cred dupa ce3 sa mediatizat atat violenta si suntem umpluti de procese ca nimic nu face inspectoratele si ministerul sa  mai abordez cu drag subiectul?
Ei tot deauna vor scoate copii parintii nebuni doar ei sunt buni si niodata un elev nu va fi sprijinit ca conteaza doar salarul lor ei sunt ca muncitorii asta este o meserie nu din dragoste de patrie muncesc Sa fim clar inteles.
Prin multa comunicare si discutat cu parintii la sedinte sa fie mai previzibili profesorii eu zic ca se poate dar asociatia parintilor pe cine reprezinta? cred ca conducerea ministerului de aceea se tine secreta si nu se mediatizeaza.
Nici regulamentele in scolii nu se mediatizeaza la sedinte doar bani ne cer.Este corect si atunci ne miram de unde vine violenta?
Solicitam o altfel de atitudine din partea profesorilor si educatorilor mai toleranta blanda si mai multa pedagogie si apoi putem vorbii de mediere.
Sigur ca violentele in scolii mult timp au tinut prima pagina a ziarelor dar de fapt este vorba de relatia -elev-profesor -parinte
Inca sunt de acord si multi dintre parinti ca copii trebuiesc altoiti si din profesori la fel atunci ce relatie sa avem ?

Este foarte adevarat ca dascalii muncesc pentru bani, la fel ca oricare altcineva, dar unora chiar le place ce fac, spre exemplu mie imi place foarte mult meseria mea de invatatoare, o ador. Ca ai pomenit de sedinte cu parintii in care se cer numai bani....eu in anul acesta am avut clasa I si am stabilit cu parintii o zi pe saptamana , seara de la ora 18, sa ne intalnim la scoala pentru a discuta orice vor ei sau problemele pe care le ridica copiii lor. Nu i-am adus la scoala pt bani, e drept am cerut dar pentru caiete sau carti, pentru nimic altceva. In scoala se discuta despre reducerea violentei, dascalii isi dau interesul dar ce se intampla cand parintii au probleme si nu copiii. Eu am astfel de exemple in clasa mea, foarte putine dar sunt.

Mai tine totul de noi, cand parintii ne vaneaza orice gresala pentru a ne infunda....la urma urmei suntem oameni si noi. Nu sunt de acord cu bataia sau alte pedepse fizice dar mie nu mi-au fost acceptate nici pedepsele de munca suplimenare de la unii parinti, iar copiii stiu asta...eu ce autoritate mai am la clasa???

Meseria de dascal e grea de practicat, trebuie sa fii nascut pt asa ceva si e si greu de inteles...
Mesaj personal
res
Trimis: 28 May 2007, 06:23 PM

Mentor

QUOTE (vasilica* @ 28 May 2007, 06:45 PM)
....la urma urmei suntem oameni si noi. [...]

Cred ca de la aceasta premisa trebuie plecat , nu de la faptul ca dascalii sunt Dumnezei wink.gif

--------------------
Mesaj personal
vasilica*
Trimis: 28 May 2007, 06:28 PM

Utilizator
**

Ai dreptate ,dar cine ne intelege, daca suntem maleabili nu suntem competenti...daca suntem exigenti se spune ca ne-am crede D-zeu?! Cum ar trebui sa fim????
Mesaj personal
aureliusmarcus
Trimis: 29 Sep 2007, 07:36 AM

Mentor

animal57.gif Relația profesor - elev - părinte nu impune " bariere ". Are doar nevoie de anumite condiții firești de existență și manifestare. Unde vor să ajungă cei care ne tot propun să nu le mai respectăm ? Dacă un elev devine sălbatic atunci el trebuie dus la dresor, pentru ca profesorul să poată fi profesor pentru ceilalți ! animal45.gif

Acest mesaj a fost modificat de către aureliusmarcus la data 29 Sep 2007, 07:43 AM

--------------------
Mesaj personal
laura89
Trimis: 8 Oct 2007, 07:38 PM

Utilizator activ

salutare!!!!:)ce faceti?
puteti sa ma ajutati sa fac un referat despre"Dificultati de adaptare la societatea moderna"?smile.gif.plsssssss va rog frumos........multumesc mult:),,,,,,,dak aveti idei despre acesta , spuneti j va voi da idul meu k sa vb.... animal06.gif animal06.gif smile.gif rolleyes.gif pooopyky

--------------------
Studenta la Facultatea de Drept(UniBuc)
Mesaj personalYahoo
frger
Trimis: 6 Nov 2007, 12:33 PM

Utilizator
**

Imi place un proverb pe aceasta tema a violentei - rezultatul mâniei adunate in suflet.
Proverbul : "Cel încet la mânie prețuieste mai mult decât un viteaz, și cine este stăpân pe sine prețuiește mai mul decât cine cucerește cetăți."
Mesaj personal
aflosis
Trimis: 16 Nov 2007, 10:21 PM

Utilizator
**

Analiza criteriilor de violenta pe care o stabiliti aici precum si integritatea barierelor profesor-elev (fara a mentiona situatia in care este implicat si -parintele ) sunt mai mult de o natura ce tine de nivelul integrator al persoanelor si comportamentul membrilor itnr-o organizatie.Din pacate multi profesori inca nu stiu eficienta unor metode de interactiune si nu cunosc o psihologie clara pentru a se face suficient de deschisi elevilior.DE aceea consider ca in primulr and profesorii trebuie sa se manifeste deschis in fata numarului mare de studenti sa ofere infomatiisi sa completeze evenetualele nelamuriri sau curiozitati ale elevilor.Prin aceasta un profesor ce preda eficient se face deschis elevilor sai dar nu le invadeaza spatiul personal.Despre modul de predare eficient exista nenumarate lucruri ce trebuiec spuse pe langa elementele de comunicare situatiile conflictuale si producerea de rezultate satisfactoare.Un profesor ce cunoaste aceste elemente va stii cum sa socializeze cu elevul sa ii ofere informatii ba chiar va itnelege eventualele nelamuriri ale cursantilor sai in timpul sustinerii prezentarii si vor da explicatii sugestive.
Mesaj personal
res
Trimis: 16 Nov 2007, 10:50 PM

Mentor

Actiunile unui om indiferent ca este dascal , elev sau altceva trebuie sa se ghideze dupa principii, nu dupa tipare. Pe baza principiilor Omul poate fi creativ, astfel incat sa se adapteze cat mai eficient problemelor vietii care au un ritm din ce in ce mai alert de schimbare. Daca ne crampnam tot la tipare , riscam sa ne blocam singuri ("datorita directivelor intelepte ale iubitilor nostrii conducatori" wink.gif ) si nu numai ca vom stagna , dar vom si regresa tongue.gif

--------------------
Mesaj personal
aflosis
Trimis: 16 Nov 2007, 11:00 PM

Utilizator
**

In baza unei politici educationale sigure creativitatea este indispensabila atat timp cat politica aceea adere la oferirea unei libertati in exprimare.De cele mai multe ori insa aceasta liberate este neutilizata iar acesta este un lucru destuld e trist itnrucat exista posibilitatea de clee mai multe ori de a ne dezvolta.Cea ce propui tu presupune deja o etapa noua a dezvoltarii acestei mentalitati.Din pacate insa sunt putini profesorii superiori in predare si in realatiile sociale ce dispun de o pedagogie adecvata...
Mesaj personal
crocodilu
Trimis: 17 Nov 2007, 05:10 PM

Utilizator
**

Mania este, la propriu, otrava pentru trupul omului. Si categoric duce la violenta.
Mesaj personalMSN
res
Trimis: 17 Nov 2007, 06:32 PM

Mentor

QUOTE (crocodilu @ 17 Nov 2007, 06:10 PM)
Mania este, la propriu, otrava pentru trupul omului. Si categoric duce la violenta.

mania este exprimarea intolerantei, iar intoleranta inseamna de fapt tipare.
Pentru a fi deci cat mai toleranti , ar trebui sa iesim din tiparele impuse , deci sa fim mai creativi .

--------------------
Mesaj personal
Dedalus
Trimis: 19 Dec 2007, 05:31 PM

Utilizator
**

Nu cred ca un om poate fi violent numai la scoala.

Violenta este o trasatura de caracter, nu un comportament ocazional.

In fond, e vorba, cred, de exprimarea unei neumultumiri majore asupra unei societati care nu leaga perfomanta scolara de status-ul social pe care il castigi cand ajungi adult.

Daca nu le dam elevilor motive sa invete, nu putem sa ne plangem ca nu o fac. Si nici nu avem a ne plange ca se manifesta violent.

Nu toata lumea se poate manifesta ne-violent cand i se face o nedreptatre.

Si noi, cand suntem victima unei nedreptati cateodaata suntem violenti, petnru ca intuim ca argumentele nu au putere in unele cazuri.

Asa ca ar fi bine sa ne gandim la cauze- legand invatarea de succesul in viata, printr-o reforma reala a invatamantului nu prin schimbarea sructurii anului scolar pana la greatza si re-afirmand rolul parintilor in devenirea copiilor prin promovarea antrepenoriatului personal, cu putere majora de exemplu vom reusi sa scadem si violenta in scoala.

Altfel, nu vad cum indemnuri si programe va scadea violenta in scoli.

Mesaj personal
res
Trimis: 19 Dec 2007, 08:33 PM

Mentor

la noi se cauta inabusirea violentei prin violenta . Ma refer la scoala cand spun asta , dar si la familie.
Mi se pare gresita o astfel de mentalitate, deoarece in acest caz, violenta este inabusita atata timp cat actioneaza forta care s-o inabuse, apoi, in lipsa unor convingeri morale, ea izbugneste cu si mai mare intensitate. sad.gif

--------------------
Mesaj personal
stefanavoicu
Trimis: 22 Feb 2008, 02:06 PM

Utilizator activ

Omul nu se naste violent. Individul invata acest comportament prin conditionare clasica sau operanta. Mediul familial este cel care isi pune primul amprenta asupra copilului. Daca parintii sunt echilibrati si nu agreseaza copilul atunci si copilul va deveni o persoana echilibrata , normala.

--------------------
MAI MULTA SCOALA , MAI PUTINA COALA.
Mesaj personal
angelo95
Trimis: 28 Feb 2009, 12:59 PM

Utilizator avansat

Pentru a mentine relatia de care avem nevoie sa incetam sa alegem ca solutie constrangerea fortarea obligarea pedepsirea manipularea motivarea ironizarea invinuirea asuprirea cicalirea sacairea violenta Aceste elemente distructive trebuie inlocuite alegand afectiunea ascultarea atenta sprijinul negocierile incurahjarea prietenia increderea si stimarea ESTE TEORIA DE ALEGE SINGUR .
Constarngerile pedepsele mult timp pot avea efecte negative si fara cale de intoarcere ,si a alege un stil de viata distructiv happy30.gif
Mesaj personal
res
Trimis: 28 Feb 2009, 07:51 PM

Mentor

QUOTE (stefanavoicu @ 22 Feb 2008, 03:06 PM)
Omul nu se naste violent. Individul invata acest comportament prin conditionare clasica sau operanta. Mediul familial este cel care isi pune primul amprenta asupra copilului. Daca parintii sunt echilibrati si nu agreseaza copilul atunci si copilul va deveni o persoana echilibrata , normala.

daca educatia oficiala (in scoli) se face in spiritul "competitiei", care de fapt este o apriga lupta pentru suprematie in stil machiavelic, DE CE sa ne-asteptam sa culegem altceva decat am semanat? . confused24.gif
Nu se poate obtine plop care sa faca pere oricat de mult i-ai taia crengile sau l-ai altoi cu alt tip de crengi tongue.gif
Pentru a obtine o alta mentalitate (atitudine), este nevoie in primul rand de o educatie (oficiala) facuta in spirit democratic, NU in spiritul ierarhizarii sau luptei pentru suprematie prin orice mijloace tongue.gif

--------------------
Mesaj personal
dusile
Trimis: 6 Feb 2011, 02:13 PM

Utilizator avansat

Este și foarte multă violență în mediu, trebuie să recunoaștem acest lucru și de aceasta nu e responsabilă școala. Pe vremea comuniștilor, totul era controlat, era mult mai puțină violență în media și pe străzi; acum, printre altele, mediul este mult mai saturat în violență: de limbaj, de atitudine, de expresie, de comportament. Să ne uităm numai la politicieni și repede ne copleșește violența lor verbală și agresivitatea atitudinilor. Un mediu mult mai saturat în violență își pune, inevitabil, amprenta și pe comportamentul elevilor.
Agresivitatea elevilor este indusă de modul în care e organizată școala si enumeram :

1) lipsa unei depistări precoce și a măsurilor de prevenție; 2) violența mediului din afara școlii; 3) atitudinea școlii și a părinților, dar mai sunt și altele. Prima cauză se referă la faptul că nu avem încă, din păcate, instrumente psihologice, standardizate pe populația românească, de depistare timpurie a tulburărilor de comportament. Nedepistate la timp, acestea se agravează și se cronicizează. Statisticile oficiale arată, de pildă, că aproximativ 2- 6% din populația școlară, la nivelul fiecărei țări, suferă de sindromul tulburării de atenție și hiperactivitate. ADHD. La noi, se numea, adesea, sindromul copilului hiperactiv.
Mesaj personal
mishuki
Trimis: 14 Dec 2011, 09:49 AM

Utilizator
**

QUOTE (Diana Voiculescu @ 31 May 2006, 01:24 PM)
QUOTE (dxro @ 30 May 2006, 09:10 AM)
- Exista violenta verbala? Sau numai pumnul si bata sunt violente?
O ironie, o injuratura, o gluma proasta, o meschinarie sau o discriminare pot fi definite sau nu ca violenta?

Violenta psihologica!
Mesaj personal
Cristina N.
Trimis: 16 Dec 2011, 04:21 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dxro @ 30 May 2006, 09:10 AM)
- Exista violenta verbala? Sau numai pumnul si bata sunt violente?

Agresivitate nu inseamna doar BATAIE.
Prin agresivitate domestica de exemplu si agresivitate in general, se intelege pe larg, din punct de vedere legal :
- COPIII PE POST DE PION - te acuza ca esti un parinte rau, te ameninta ca-ti va lua copilul, ca-ti va pedepsi copilul (general).
- CONSTRANGERE SI AMENINTARI - ameninta ca va rani alti membri ai familiei, animalele din casa, copiii sau chiar ca-si va face siesi rau (general).
- NEGARE SI CENZURA - isi neaga atitudinea comportamentala violenta si te invinovateste pe tine pentru aparitia ei : "tu esti de vina"; lucru ce te poate determina sa devii confuza si sa te autoinvinovatesti cu toate ca nu-ti apartine greseala (general).
- ABUZUL ECONOMIC - controleaza castigul financiar, refuza sa impartiti banii, te cearta pentru banii pe care ii cheltuiesti si nu vrea sa te lase sa lucrezi in afara domiciliului vostru (sotul/sotia). Agresorul (sotul/sotia) iti poate sabota increderea in tine, in corectitudine faptelor tale, performantele de la locul de munca.
- ABUZUL EMOTIONAL - recurge la insulte si la un limbaj grosier, te critica si incearca sa-ti diminueze increderea in sine (general).
- INTIMIDAREA - utilizeaza o anumita mimica, privire, cuvinte, gesturi precise pentru a te intimida (general).
- IZOLAREA - iti limiteaza (sotul/sotia) intalnirile cu familia si prietenii, are pretentia sa-i ceri voie de fiecare data cand parasesti domiciliul, nu te lasa sa muncesti - in cazul in care te lasa detine controlul asupra activitatilor si evenimetelor tale sociale.
- PUTEREA - ia majoritatea deciziilor fara a se consulta, iti defineste rolul si-ti traseaza sarcinile pe care le ai de indeplinit, iti controleaza viata sociala sau principiile, te trateaza ca pe un oarecare obiect pe care il detine sau ca pe o fiinta inferioara din diverse considerente (general).

Deci, toate acestea pot rani la fel de tare sau chiar mai tare decat violenta fizica (lovirea), indiferent din partea cui vine..... confused05.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Cristina N. la data 16 Dec 2011, 04:25 PM

--------------------
“Teama colectiva stimuleaza instinctul de turma si tinde sa produca ferocitate fata de cei care nu sunt vazuti ca membri ai turmei.”
(Bertrand Russell)
Mesaj personal
Cristina N.
Trimis: 16 Dec 2011, 04:49 PM

Utilizator avansat

Adolescentii sunt produsul intregii societati romanesti, sunt produsul a tot ce-i inconjoara, nu doar al parintelui.
As putea eu ca parinte sa-l tin intr-un glob de sticla toata viata sau incuiat in camera lui, fara tv, fara net, fara telefon, fara vizite, fara iesiri pentru ca educatia primita de la mine sa sa nu se altereze ?
Influentele si provocarile sunt multe, imediat cum trece de pragul usii, si mi-e greu sa cred ca tinerii sunt sau trebuie sa fie mai rationali, din moment ce adultilor nu le mai reuseste asta deja..... sad53.gif

--------------------
“Teama colectiva stimuleaza instinctul de turma si tinde sa produca ferocitate fata de cei care nu sunt vazuti ca membri ai turmei.”
(Bertrand Russell)
Mesaj personal
gina_benescu
Trimis: 7 Mar 2012, 01:53 PM

Utilizator
**

Intreb si eu, sa ma aflu in treaba, de cata diplomatie si tact ar avea nevoie un profesor pentru a ,,imblanzi" un elev recalcitrant si caruia nu ii convine nimic, cu evidente probleme psihice? (dupa parerea mea, toti cei care au manifestari antisociale in timpul orelor au nevoie de un control serios, uitati-va nu mai departe cator dementi li se nazare din senin sa ia arma de foc si sa impuste colegi si profesori sau sa atace cu artme albe...si de ce?? pentru ca se simt frustrati si pusi in inferioritate de faptul ca sunt niste lepre si asta e evident?)

Sistemul nu mai dispune de nicio masura coercitiva, si se stie lucrul acesta. Nu poti lovi un elev nici macar la palma, ca pe vremuri, verbal nu il poti ,,admonesta" ca face din tantar armasar, si atunci ce ne ramane?? pe mine, ca dascal, cine ma protejeaza de cei certati cu legile bunului-simt? asta sa imi spuneti...exemple de ,,uscaturi" sunt oriunde. Si in sistemul de invatamant, din pacate. Insa vorbim punctual, de situatiile in care un profesor nu isi poate face ora din cauza unor nemernici. Si sper sa nu vina careva cu replica ,,daca ii clasificati asa, fara respect nici ei nu au cum sa va respecte" etc etc, ca sunt satula de limbajul de lemn si lipsa de logica. Am vorbit romaneste, sper.

So, care sunt instrumentele profesorului? exceptand diplomatia, zambetul pana la urechi si clipitul din gene? ROI? si daca da, care sunt masurile care au dat roade in scolile dvs?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved