Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (11) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Bataile din scoli
nimeni_70
Trimis: 26 Oct 2006, 09:39 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Cred ca ar trebui sa se ia masuri serioase impotriva elevilor care cred ca rezolva totul cu pumnul. Astazi, spre exemplu, s-au batut doi colegi fiindca unul dintre ei i-a pus celuilalt piedica si celalalt l-a injurat de mama. Ma intreb...daca toti am sari la bataie cand cineva ne pune pieedica sau ne injura de mama ce are iesi? Baiatul care l-a batut destul de rau pe celalalt a primit o mustrare in fata clasei din partea dirigintei...cam putin, zic eu. Nu este prima data ca acel elev face probleme si nimeni nu ia masuri. Parintii lui sunt plecati in strainatate si bunicul(cu care locuieste el) nu se prea ingrijeste de el...e o situatie dificila, dar asta nu inseamna ca toti trebuie sa il ignoram si sa il lasam sa faca dezastre. Spuneti-va parerea despre violenta in scoli aici.
Mesaj personal
Bloo
Trimis: 26 Oct 2006, 09:47 PM

Utilizator avansat

De fapt, in primul rand ar fi trebuit sa ii desparta cineva, dar daca tot s-au batut....

in primul rand ar fi trebuit chemat bodyguard-ul. daca aveti.
in al doilea rand instiintat/s dirigntele/a.

Apoi dirctoarea sau directorul...si luate masuri. smile.gif

--------------------
I'm very very very weird and misunderstood.user posted image
Au in lumea asta toate cate un "pentru ca": iubirea este din alta lume si se iveste din senin, fara ca sa stii de ce, se da pe fata, fara ca sa stii cum, si te duce, fara ca sa stii unde. Ioan Slavici - Mara
Stiinta si religia nu sunt inamici, doar ca stiinta este prea tanara pentru a intelege.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
astra_moldovan
Trimis: 27 Oct 2006, 09:56 AM

Utilizator avansat

Lol. asta ziceti ca e bataie? La noi s-a ajuns si in proces. Un coleg de al meu a fost fugarit de o scoala intrega. Toti au ceva cu el pentru ca si-o merita. Diriga niciodata nu scade media la purtare asa ca daca nu i-o scade lui atunci de ce ne-ar scade-o noua? Cand cineva e foarte enervant si merita bataie daca nimeni nu ia masuri atunci luam cu pumnul. Acum noi suntem a 8-a si nu mai sunt deia mai mari cu un an care sa se puna clase intregi pe el asa ca si-a cam luat-o in cap. Anul trecut ii puneau o geaca in cap si ii dadeam toti ca nu vede dar acum a fost mutat un coleg de al noi din clasa care il rezolva de obicei. Daca diriga nu ii scade media atunci ce sa ii facem daca nu bataie?
Mesaj personalYahooMSN
Alissia
Trimis: 27 Oct 2006, 10:03 AM

Mentor

sad.gif Si credeti ca batandu-l o sa-l determinati sa nu mai fie violent??? hipri.gif confused05.gif
Eu am reusit sa tin in frau elevi care la alte ore erau un dezastru, luandu-i cu binisorul, nu urland/lovindu-i... smile.gif Asa ii inraim..., cred caorice copil intelege de vorba buna, daca ai rabdare si il respecti, ca sa inteleaga ca a gresit, altfel nu se schimba...

Acest mesaj a fost modificat de către Alissia la data 27 Oct 2006, 10:06 AM
Mesaj personal
astra_moldovan
Trimis: 27 Oct 2006, 10:16 AM

Utilizator avansat

Omule toti am incercat sa il facem si pe el mai normal. Eu nu e violent e idiot si enerveaza lumea. Chiar si cei cu care s-a certat cel mai rau au incercat sa se il ajute au stat si cu el in banca insa e prea prost si nu intelege si enerveaza pe toti.
Mesaj personalYahooMSN
Alissia
Trimis: 27 Oct 2006, 10:26 AM

Mentor

"Idiot"/"prost"...si chiar asa ii vorbiti, iti dai seama cum se simte, ca se-nchide si mai mult in el? sad.gif Poate n-ati incercat indeajuns, oamenii nu sunt prosti, pricep mai greu unii, e adevarat, dar daca nimeni n-are rabdare sa se ocupe de el... confused24.gif In mod sigur are probleme..., iar faptul ca nu e violent e pozitiv, spre deosebire de voi..., care va considerati mai buni..., jignindu-l/batandu-l, fiindca va "enerveaza" persoana lui; daca nu puteti mai mult, macar ignorati-l, altfel nu faceti decat sa-l chinuiti...
Si voi credeti ca se rezolva cu bataia... e oribil ce spui...sa tabarati pe el ca pe un animal si sa-l loviti, punandu-i si-o geaca in cap, ca sa nu vada cine-l loveste? hipri.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Alissia la data 27 Oct 2006, 10:26 AM
Mesaj personal
pichiu
Trimis: 27 Oct 2006, 10:27 AM

Utilizator avansat

Ckestor, ma uimesti cu cata seninatate vorbesti despre niste lucruri care nu fac decat sa te degradeze in ochii celorlalti.
Oare chiar este violenta o solutie?

--------------------
Care este adevarul? E omul una din gafele lui Dumnezeu sau Dumnezeu e una din cele ale omului?
Doua lucruri sunt infinite: universul și prostia omeneasca. Si inca nu sunt sigur de primul. [Albert Einstein]

user posted image

Nu sunt o zeitate, dar iti controlez destinul ducandu-l pe cai intortocheate. Si ajungi pe unde nu te astepti, probabil in fata mea stand drepti;
in gand sperand sa fim camarazi, pe fata zicand ca vrei sa ne arzi, dar doar in al 12-lea ceas realizezi groapa in care o sa cazi.

www.lederniercoup.wordpress.com
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
astra_moldovan
Trimis: 27 Oct 2006, 10:40 AM

Utilizator avansat

El nu e slab la bataie. Sa iti explic ce am vrut sa zic prin prost. Prost la invatatura nu e insa nu stie cum sa se comporte. Ieri de exemplu cica a vrut sa bage pe unu in clasa ca venise profa in pauza sa ne spuna ceva si l-a aruncat peste profa. Daca el da in cineva care cateodata nu poate sa il bata nu e normal sa vi cu o bucata de lemn, bata etc. sau cu vreo 5 sa il bati?

Ckestor, ma uimesti cu cata seninatate vorbesti despre niste lucruri care nu fac decat sa te degradeze in ochii celorlalti.  Oare chiar este violenta o solutie?

Nu imi pasa cum apar in ochii celorlalti, important e sa spunem si cealalta posibilitate a unei batai.

Acest mesaj a fost modificat de către Sorin Vasilescu la data 27 Oct 2006, 10:28 PM
Mesaj personalYahooMSN
astra_moldovan
Trimis: 27 Oct 2006, 10:46 AM

Utilizator avansat

"Idiot"/"prost"...si chiar asa ii vorbiti, iti dai seama cum se simte, ca se-nchide si mai mult in el?  Poate n-ati incercat indeajuns, oamenii nu sunt prosti, pricep mai greu unii, e adevarat, dar daca nimeni n-are rabdare sa se ocupe de el...  In mod sigur are probleme...,

El intotdeuna provoaca si este mahalagioi (nush care e masculinu la cv asta) ca parintii lui. Este nesabuit cea ce il costa mult. Ti se pare normal cand vezi pe unu cat usa repetent de 3 ori ca trece pe culoar sa iesi pe usa si sa te lovesti de el iar apoi sa dai vina pe ala cat una ca nu se uita pe unde merge? Odata au fugit vreo 2 clase de a 8-a la sport dupa el si taicasu dupa ei sa opreasca tongue.gif candva trebuie sa realizezi ca totul are o limita si ca nu poti sa te lupti cu orice. La sport desi e varza la fotbal se baga in teren chiar daca nu e la nici o echipa si era scutit anul ala pentru ca ii iesea edia 9 la sport. Pana si profa i-a zis sa iasa afara da nu vrea. Dupa ce l-a scos unu in bataie l-a batut taicaso pe ala putin si a ajuns la tribunal. A bataie mica pe zi te mentine in forma. tongue.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Sorin Vasilescu la data 27 Oct 2006, 10:28 PM
Mesaj personalYahooMSN
astra_moldovan
Trimis: 27 Oct 2006, 10:48 AM

Utilizator avansat

Uite-l aici. El e cel de jos de sub ala in rosu

Mesaj personalYahooMSN
Alissia
Trimis: 27 Oct 2006, 10:52 AM

Mentor

Daca va provoaca nu-i raspundeti si-o sa-si dea seama ca a gresit+o sa-l doara sa fie ignorat; faptul ca vrea sa joace fotbal desi nu se pricepe dovedeste ca vrea sa aiba prieteni, ca e sociabil, desi nu stie cum sa se faca placut, inca, asa ca incercati sa-l primiti in cercul vostru, nu mai radeti de el..., asa l-a lasat Dumnezeu, parca avem un merit ca suntem mai frumosi/mai nushcum decat altii...
Bataia NU e rupta din rai, uite la ce se ajunge... sad.gif sign28.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Alissia la data 27 Oct 2006, 10:52 AM
Mesaj personal
astra_moldovan
Trimis: 27 Oct 2006, 10:58 AM

Utilizator avansat

Intra la fotbal ca vrea sa joace. Da la cotoaie si nu am chef sa imi rup glezna din cauza lui. Am incercat sa il ignoram binenteles. Toata clasa nu l-a bagat in seama insa daca da in tine cum sa nu raspunzi? Nu randem de el de unde ai dedus asta?

Acest mesaj a fost modificat de către Ckestor la data 27 Oct 2006, 10:59 AM
Mesaj personalYahooMSN
Alissia
Trimis: 27 Oct 2006, 03:17 PM

Mentor

QUOTE (Ckestor @ 27 Oct 2006, 11:58 AM)
Intra la fotbal ca vrea sa joace. Da la cotoaie si nu am chef sa imi rup glezna din cauza lui. Am incercat sa il ignoram binenteles. Toata clasa nu l-a bagat in seama insa daca da in tine cum sa nu raspunzi? Nu randem de el de unde ai dedus asta?

Ii explicati ca: daca mai "da la cotoaie" va fi exclus din joc, nu i-o intoarceti... Daca nu radeti de el (in sensul ca va considerati mai buni decat el), atunci cum se face ca: il numiti "cat usa"/"repetent de 3 ori"/considerati ca bataia il "mentine in forma"...?! sad.gif
Si NU, NU e normal sa vii cu o bucata de lemn/bata etc. si cu alti 5 sa-l bati (ai vazut si la televizor unde se poate ajunge...)! Altfel de ce te plangi ca "da la cotoaie" sau ca va impinge, din moment ce si voi practicati violenta?
Ignorati-l si atat, daca nu puteti sa-i explicati omeneste ca faptul ca e agresiv nu place nimanui si ca asa nu va reusi sa placa nimanui/sa-si faca prieteni... sad.gif Mie mi-e clar un lucru: el vrea sa fie cu voi, ar vrea sa se faca placut, dar nu stie cum si pt. ca voi ii raspundeti cu aceeasi violenta el nu are cum sa-si schimbe comportamentul, e un cerc vicios...; si-atunci n-aveti de ce sa va plangeti de el. In mod paradoxal, tine sa fie in mijlocul vostru, sa fie bagat in seama, manifestandu-se asa cum spui, pt. ca pur si simplu asa e el/nu-si da seama cat va displace... confused24.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Alissia la data 27 Oct 2006, 03:20 PM
Mesaj personal
astra_moldovan
Trimis: 27 Oct 2006, 06:43 PM

Utilizator avansat

Increarca sa enerveze. I-am explicat de mi si mi de ori. Azi de exemplu a s-a luat la bataie cu unu pentru ca acela a vorbit cu cineva langa el si el vorbea la telefon. Ieri s-a luat la bataie cu unu de a 6-a si acuma adunat ala vreo 5 si il batu. Mai intai il enerva scuipandu-l de pe scara de multe ori iar el nu putea sa ajunga la el ca statea ala 5-6 in fata aluia mai mic. Il bagara in colt si ii dadura bataie. El, Bazavan,(ca sa nu ii mai zic "el") nju incearca sa se imprieteneasca. Am fost multi cu el in banca incercand sa ne imprietenim cu el dar nu se poate. Ii place sa enerveze. Ala avocatu ala de la Dan Diaconescu are caracterul lafel ca Bazavan, incearca sa enerveze insa bazu e mult mai enervant ca ala. Au fost perioade in care si-a luat bataie serioasa zilnic. Pana si cei de a 5-a cu care m-am intalnit la olimpiada in clasa il stiau. Si profii i-au zis ca isi merita bataie pe fiecare cm2 si sa nu se mai planga ca el icepe mereu. Cand cineva raspunde bine el cica "ce sa spun" sau ia la mishto in modul taranesc fara pic de haz. Chiar si la profi sare si urla cateodata. Nu e nimeni obligat sa il suporte asa ca isi merita bataie poate chiar mult mai mult anul asta deoarece nu si-a luat destul ca nu a prea avut de la cine.
Mesaj personalYahooMSN
Alissia
Trimis: 27 Oct 2006, 06:49 PM

Mentor

character03.gif character03.gif character03.gif Pe rand, pe rand, nu va-nghesuiti! sad.gif =VIOLENTA DIN SCOLI...PARINTII PE UNDE OR FI?! CA PROFESORII...M-AM LAMURIT...SI MI-E RUSINE! sad.gif
Mesaj personal
madagascar1
Trimis: 28 Oct 2006, 02:31 PM

Utilizator avansat

Suntem agresivi ,si mari si mici, pana in maduva oaselor.Nici nu cred ca exista vreo posibilitate de a solutiona asa ceva.Nu pentru ca nu ar exista teoretic ci practic nu avem cu cine...TRIST!!!!
Mesaj personal
astra_moldovan
Trimis: 28 Oct 2006, 03:21 PM

Utilizator avansat

Hai sa ne punem pe plans
Mesaj personalYahooMSN
madagascar1
Trimis: 28 Oct 2006, 03:38 PM

Utilizator avansat

Mai bine pe plans decat pe bataie!
Mesaj personal
krrmen_18
Trimis: 30 Oct 2006, 10:15 AM

Utilizator avansat

Degeaba se spune ca bataia e rupta din rai...

--------------------
user posted image

O vorba de spirit, oricat de stralucitoare, isi are si ea mormantul. In urechile prostului.
Mesaj personal
vennuss
  Trimis: 30 Oct 2006, 07:59 PM

Utilizator activ

bataie a mancat destul saracu' si? a-ti rezolvat ceva? eu cred ca e la fel de enervant ca la inceput....deci tot degeaba asa ca mai bine ignori decat sa dai...si daca iti face placere sa bati se practica si boxul:f30:
Mesaj personal
astra_moldovan
Trimis: 30 Oct 2006, 11:01 PM

Utilizator avansat

Da ma da nu te poti abtine sa nu dai in cineva cand ala da in tine mai ales atunci cand poti veni cu vro 5. Azi iar l-am batut unii. Anul trecut nu era zi sa ramana nebatut serios. Nu exagerez chiar isi lua bataie serioasa zilnic.
Mesaj personalYahooMSN
vennuss
Trimis: 31 Oct 2006, 09:56 AM

Utilizator activ

Inseamna ca a inceput sa-i placa bataia....cred k enerveaza intentionat pt bataie. si daca nu-i place...spune-i sa-nceteze poate se opreste odata!!! blink.gif
Mesaj personal
astra_moldovan
Trimis: 31 Oct 2006, 11:19 AM

Utilizator avansat

O bataie pe zi te mentine in forma.... tongue.gif ieri au venit cativa sa il bata si aia cica "da-ti ochelarii jos ca te spargem" si el cica "nu am timp sa ma bat acum ca am test, ne batem in pauza urmatoare" tongue.gif au venit aia si l-au spart dupa test.
Mesaj personalYahooMSN
madagascar1
Trimis: 31 Oct 2006, 03:57 PM

Utilizator avansat

Bateti-va dragilor cat vreti...Probabil ca este cel mai inteligent lucru pe care il puteti face...Poate il omorati, din greseala, si atunci veti popula puscariile ca multi altii care nu gandesc nici macar o secunda inainte sa actioneze...Faceti parte, cu succes, din marea TURMA a celor fara creier...
Mesaj personal
krrmen_18
Trimis: 31 Oct 2006, 05:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (madagascar1 @ 31 Oct 2006, 04:57 PM)
Bateti-va dragilor cat vreti...Probabil ca este cel mai inteligent lucru pe care il puteti face...Poate il omorati, din greseala, si atunci veti popula puscariile ca multi altii care nu gandesc nici macar o secunda inainte sa actioneze...Faceti parte, cu succes, din marea TURMA a celor fara creier...

Ai o imaginatie bogata...faci din tantar armasar...no ofense.

--------------------
user posted image

O vorba de spirit, oricat de stralucitoare, isi are si ea mormantul. In urechile prostului.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (11) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved