Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 [2] 3 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> fumatul in scholi, masuri "legale" ce se pot lua
Edward V
Trimis: 14 Aug 2007, 02:28 PM

Utilizator
**

Grup: Members

In scoala unde predau, exista un loc langa cancelarie unde scrie "loc pentru fumat" , insa elevii nu au ce cauta acolo si daca un elev fumeaza, este sanctionat smile.gif

--------------------
Poate daca ploaia s-ar opri
Si din cer n-or sa mai cada lacrimi
Stelele-ar rasari, tu ai veni...

Si dezamagirile isi au rolul lor in viata, acela de a lasa o rana adanca ce nu se va putea, niciodata, vindeca...
Mesaj personal
pishica_mik
Trimis: 15 Aug 2007, 09:36 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Edward V @ 14 Aug 2007, 03:28 PM)
In scoala unde predau, exista un loc langa cancelarie unde scrie "loc pentru fumat" , insa elevii nu au ce cauta acolo si daca un elev fumeaza, este sanctionat smile.gif

deci e numai pt profi.. :-?

--------------------
Dragostea este comoara sufletului, literatura este a minții.
Nu uita să dai valoare celor din jur!
Vlog Gratiela Vlad - Dezvoltare Personala: https://www.youtube.com/watch?v=1TPMOqXhI4g&t=61s
Site cu resurse gratuite de dezvoltare personala: Pe tine ce te motivează?
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiMSN
lore_bad_kitty
Trimis: 16 Aug 2007, 10:21 PM

Utilizator avansat

Nu cred k exista ceva care sa ii determine pe elevi sa inceteze cu fumatul in scoala ... Mie mi se pare o prostie fumatul , in urma careia iti pierzi sanatatea , banii , etc si toate pt k sa fi COOL sau in pas cu lumea ..... dry.gif dry.gif dry.gif
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
pishica_mik
Trimis: 28 Aug 2007, 09:28 AM

Utilizator avansat

QUOTE (lore_bad_kitty @ 16 Aug 2007, 11:21 PM)
Nu cred k exista ceva care sa ii determine pe elevi sa inceteze cu fumatul in scoala ... Mie mi se pare o prostie fumatul , in urma careia iti pierzi sanatatea , banii , etc si toate pt k sa fi COOL sau in pas cu lumea ..... dry.gif dry.gif dry.gif

din nefericire asta e realitatea, dar pentru unii nu conteaza dry.gif ... asta e, fiecare cu piticii lui... :-<

--------------------
Vlog Gratiela Vlad - Dezvoltare Personala: https://www.youtube.com/watch?v=1TPMOqXhI4g&t=61s
Dead Soul
Trimis: 28 Aug 2007, 10:30 AM

Utilizator activ

cred ca avem destui fumatori printre noi...si acum se gandesc..."care-i treaba, daca vreau sa atrag atentia si sa nu fiu un uitat?" ei bine la un moment dat vei fi uitat...adica vei muri si asta se va intampla si mai repede daca fumezi...
Mesaj personal
worf
Trimis: 28 Aug 2007, 11:05 AM

Utilizator avansat

e "cul" sa fumezi mai faci un cancer de plamani, o boala pulmonara... e ok
Mesaj personalTrimite email
Agnosticu'
Trimis: 28 Aug 2007, 06:24 PM

Utilizator activ

Sunt de acord ca ar trebui sa se ia masuri pentru interzicerea fumatului la minori, pentru ca ar putea sa regrete tot restul vietii. Fumatul in scoli ar trebui sa fie interzis, evident, din moment ce ii afecteaza si pe nefumatori.
Fumatul afara, pe terenul de sport, intr-un colt sau mai stiu eu unde... eh... aici e mai dificil. Normal, ca daca ii interzici unui elev sa fumeze la scoala, n-o sa-l opresti si in restul timpului. Adica nu stiu daca se rezolva ceva.
Mesaj personal
Dead Soul
Trimis: 28 Aug 2007, 06:27 PM

Utilizator activ

sa faca cineva un teatru convingator...dar convingator...nu asa de joaca...sa bage spaima in ei... sa ramana marcati pe viata dar sa nu fumeze
Mesaj personal
pishica_mik
Trimis: 28 Aug 2007, 06:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Dead Soul @ 28 Aug 2007, 07:27 PM)
sa faca cineva un teatru convingator...dar convingator...nu asa de joaca...sa bage spaima in ei... sa ramana marcati pe viata dar sa nu fumeze

nu cred ca va reusi cineva sa fie atat de convingator incat sa schimbe atatea mentalitati fixe

--------------------
LoSt
Trimis: 30 Aug 2007, 12:11 AM

Utilizator avansat

nu ai ce teatru sa faci, chit ca le arati plamani stafiditi in borcan tot n-o sa se lase. nu poti sa te lasi decat daca vrei tu cu adevarat, si chiar daca vrei nu e deloc usor, mai ales daca toti din jurul tau iti intind pachetul larg deshis... daca ai noroc de-o persoana care sa te sustina si sa-ti dea peste mana cand vrei sa iei e mai bine... dar singur e greu, iti trebuie o vointa de fier pe care multi pur si simplu n-o au sau nu le pasa, multi merg pe ideea de 'pot sa ma las dar nu vreau' si practic se mint singuri. de 'speriat' bine trebuie inainte sa se apuce de fumat, dupa nu prea exista cale de intoarcere.

--------------------
spiru <3
Mesaj personalYahoo
Marius Palermo
Trimis: 14 Sep 2007, 06:28 PM

Utilizator activ

NU poti opri un efect, daca nu ii opresti sursa!!! Acum ca am intrat in cls. a IX-a mi-am dat seama cum sta treaba! Pana acum mai aveam colegi care, sa se dea tari si bengosi, mai scoteau cate o tigara si fumau...dar pana in a VIII-a toti s-au cam lasat!
Dar e de ajuns doar un fumator, sa "strice" o clasa intreaga! Ii trebuie doar putin tupeu, sa fie om de gasca, si sa gaseasca o multime stapanita de "spiritul de turma".

N-aveti idee... la inceput te imbie sa iei si tu una... doar una sa vezi cum e!

--------------------
Apa trece, pietrele raman...ideea e sa fii mereu pe val!!!
Pune un om la frigare si vezi ca se gaseste altu' care s-o invarta!
Nu te amesteca cu taratzele ca te mananca porcii!
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Dead Soul
Trimis: 14 Sep 2007, 09:17 PM

Utilizator activ

foarte tare...era sa cad de la etajul unu de la un bar ca m-a pus unu sa trag in plamani...si erau Marlboro rosu...m-am ametit de simteam ca mor...e groaznic!!!
Mesaj personal
deea7
Trimis: 15 Sep 2007, 08:01 AM

Utilizator
**

huh.gif smile.gif E bine sa vezi ca sunt multi elevi care sunt impotriva fumatului in scoli...Cand veti intelege ca voi ELEVII aveti puterea cea mai mare sa-i opriti pe colegii vostri/ prietenii vostri, multe lucruri se vor schimba in bine in tara asta. E acelasi lucru ca atunci cand vezi ca unii arunca gunoaiele pe strada si nimeni nu le spune nimic. Asta e mentalitatea adultilor de dupa revolutie, tinuti "inchisi" pe vremea comunismului, nu mai riposteaza la nimic. VOI, elevii de azi, sunteti viitorul adultilor de maine, care vor lua sau nu atitudine...nu va uitati ce fac profesorii vostri (ee, unii din ei!) , ganditiva cum v-ar placea sa fie locul in care traiti.
Din pacate, unii au nevoie si de masuri punitive ca sa priceapa ce e bine si rau, iar din acest punct de vedere, legea spune clar: "amenda de 500RON sau 30 de ore de munca in folosul comunitatii pentru cei care sunt prinsi ca fumeaza in incinta scolii"...Unde sunt cei care trebuie sa aplice legea???? SA-i ia pe cativa din "copilasii acestia" si sa-i duca sa curete la un azil de batrani, la un orfelinat, sau poate chiar la o cantina de spital...si sa mai vada si ei una , alta! Poate le trece cheful de bravare!
Mesaj personal
Agnosticu'
Trimis: 15 Sep 2007, 11:17 AM

Utilizator activ

QUOTE (Marius Palermo @ 14 Sep 2007, 07:28 PM)
N-aveti idee... la inceput te imbie sa iei si tu una... doar una sa vezi cum e!

Pai am luat si io una, sa vad cum e, dupa aia am mai fumat vreo 3-4, si gata. Nu-i asa greu... De fapt, la fel au facut foarte multi de la mine din clasa.
Mesaj personal
Sorayna
Trimis: 17 Sep 2007, 01:46 PM

Începător
*

Tare asta:)))

--------------------
Mesaj personal
unikt
Trimis: 7 Feb 2008, 02:38 PM

Începător
*

dap foarte tare ..... cool20.gif

--------------------
Mesaj personal
Gica88
Trimis: 12 Feb 2008, 08:31 PM

Utilizator activ

QUOTE (Edward V @ 14 Aug 2007, 03:28 PM)

Daca "locul unde predau" inseamna liceu sau altceva, e destul de clar ca nu ii respectati ca adulti. Adica profesorii au voie sa fumeze si elevii (cei peste 18 ani), nu? Aici toti suntem adulti si suntem tratati conform...

--------------------
Ultima solutie, inca o revolutie!
Sunt urmarit de securitatea forumului da sa nu mai ziceti la nimeni!
Mesaj personal
Gica88
Trimis: 12 Feb 2008, 08:47 PM

Utilizator activ

QUOTE (deea7 @ 1 Mar 2007, 10:06 PM)
Noi ca profesori, nu putem sai pedepsim cu "munca la cantina, sau in curtea scholii" ca le scade "increderea de sine"...

Cred ca ar fi timpul sa realizam si noi romanii ca SA MUNCESTI NU E O RUSINE! mad.gif

Nu stiu ce ne-a facut sa credem asta, am o banuiala ca imperiul otoman are ceva de-a face cu chestia asta, dar cred ca e timpul sa ne maturizam.

Daca vreti sa aiba incredere in sine, ferit-i de batausi. Eu nu am incredere din cauza asta, tocmai!!!

--------------------
Mesaj personal
catalin-marius
  Trimis: 15 Feb 2008, 11:57 AM

Începător
*

In institutiile de invatamant nimeni nu are voie sa fumeze ,fie el profesor sau elev.locul acela este ilegal facut acolo,daca vine un control scoala va fii drastic sanctionata.smile.gif

--------------------
Iancu Marius-Catalin,
Vicepresedinte CNE
Mesaj personal
Gica88
Trimis: 15 Feb 2008, 04:31 PM

Utilizator activ

QUOTE (lore_bad_kitty @ 16 Aug 2007, 11:21 PM)

Daca acum 600 de ani i-ai da cuiva o planta uscata si i-ai zice sa o bage in gura invelita in hartie si sa ii dea foc, s-ar uita la tine... Ma rog, intelegeti voi...

--------------------
Mesaj personal
andgia
Trimis: 16 Feb 2008, 06:10 PM

Utilizator activ

Si eu am inceput sa fumez (putin)prin clasa a IX-a.ieseam cu colegii, mergeam prin baruri si insistau sa fumez si eu, sa incerc ca nu e rau. wink.gif Eu nu prea puteam sa suport fumul de tigara si aveam impresia ca daca fumez e ok, nu-l mai simt. Dar am constat ca nu-mi place deloc.Nu mi-am cumparat niciodata tigari, aveam prieteni "binevoitori".Nu fumam decat prin baruri, ca sa scap de gura prietenilor.Cu timpul insa am renuntat .Eram constienta ca nu e bine si nu eram deloc mandra ca fumez din cand in cand.Le-am spus prietenilor sa nu ma mai bata la cap ca n-o sa mai fumez niciodata.Si nici n-am mai fumat. smile.gif
Nu stiu daca exista vreo metoda care sa-i determine pe copii sa nu mai fumeze. asta depinde de fiecare. Cei mai multi se lasa de fumat in clipa in care dau piept cu vreo boala si atunci au de ales: viata sau moarte, dar e posibil ca atunci sa fie prea tarziu pentru unii. sad.gif.
Este un drog si din moment ce-l consumi, devi dependent si-ti trebuie o vointa de fier ca sa renunti si din pacate putini sunt cei care o au.
Mesaj personal
dusile
Trimis: 19 Mar 2008, 02:45 PM

Utilizator avansat

La nepotul meu care este la gimnaziu directorii tolereaza fumatul in scoli si nu zic nimic profesorii de servici neglijenti deci sunt de acord cu fumatul nu este nici o problema
Mesaj personal
Székely Levente
Trimis: 28 Mar 2008, 08:50 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (catalin-marius @ 15 Feb 2008, 12:57 PM)
In  institutiile de invatamant nimeni nu are voie sa fumeze ,fie el profesor sau elev.locul acela este ilegal facut acolo,daca vine un control scoala va fii drastic sanctionata.smile.gif

Asta deocamdata nu este adevarat. Si in institutiile de invatamant este permis fumatul, in locuri special amenajate. Daca acestea nu exista, nici fumatul nu este permis.

In orice caz, din 1 ianuarie 2009, fumatul va fi interzis in toate spatiile publice inchise (aici se incadreaza si institutiile de invatamant), ca urmare a alinierii la directivele europene. Deci discutia daca si cine are dreptul sa mai fumeze in scoli va fi de prisos.

Cineva a intrebat si de institutia sau de persoanele abilitate sa constate fumatul in spatiile nepermise si sa ia masurile necesare. Persoanele abilitate in acest scop sunt inspectorii Directiei Judetene pentru Sanatate Publica. Conform legii in vigoare astazi, contraventia se constata si se amendeaza printr-un proces verbal incheiat pe loc, iar amenda este la latitudinea inspectorului intre 100 si 500 lei, care poate fi inlocuita cu 20 de ore de munca in folosul comunitatii in cazul elevilor sau studentilor contravenienti.
Mesaj personalTrimite email
aureliusmarcus
Trimis: 11 May 2008, 01:14 PM

Mentor

QUOTE (Székely Levente @ 28 Mar 2008, 09:50 AM)
In orice caz, din 1 ianuarie 2009, fumatul va fi interzis in toate spatiile publice inchise (aici se incadreaza si institutiile de invatamant), ca urmare a alinierii la directivele europene. Deci discutia daca si cine are dreptul sa mai fumeze in scoli va fi de prisos.

astept cu interes ziua de 1 ianuarie 2009...

--------------------
Mesaj personal
Irry
Trimis: 4 Mar 2010, 10:41 PM

Utilizator activ

C'mon. De ce sa se intrezica fumatul in locurile publice. E fara sens si nedrept (fara a ma referi cat de putin la legi, multe dintre care sunt oricum inutile). Intr-adevar fumatul e doar pierdere de bani si micsorare de viata; daar laugh.gif e parte din viata multora. Si a fost dintotdeauna.
In foarte multe scoli se fumeaza. rolleyes.gif Si mi se pare corect. Oricum in afara ei elevii ar fuma happy13.gif . E o interdictie inutila. Care oricum nu se aplica jumping03.gif . De asta imi place mie Romania. happy29.gif happy29.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 [2] 3 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved