Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Parinti nepasatori, Cunosc, ii vad deci exista.
Izushi
Trimis: 27 Jul 2009, 03:19 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

E pacat ca multi parinti fac parte din extreme. Ori nu le pasa de copiii lor, ori sunt mult prea protectori si nu-i slabesc din ochi. Cunosc cazuri in ambele situatii si e trist.
Consider ca o buna comunicare copil-parinte ar rezolva problema si nici unul nu ar avea de suferit. Insa, spun din proprie experinta ca asta nu e usor cu parinti nu prea open-minded, deci revenim la vechea treaba cu copii care ajung in diferite anturaje sau care nu au prieteni pentru nu socializeaza.
Exista totusi si cazuri fericite, dar, in legatura cu indiferenta fata de viata propriului copil,probabil cateva ore de consiliere ar fi bune. Acum, nu stiu cate persoane sunt potrivite pentru a da astfel de sfaturi.
Mesaj personal
angelo95
Trimis: 27 Jul 2009, 04:37 PM

Utilizator avansat

vai de mine noi nu suntem nepasatori si tinem la educatia copiilor dar incepe sa devina un fenomen din partea multor parintii sau se implica prea mult in activitati inutile .
Ex si acest caz de copil criminal 13 ani copil de profesor ce edcuatie ia dat cat la neglijat ceva ascund ..Este grav rau si cat o fost mediatizat ...al va afecta mult .
Mesaj personal
rustica
Trimis: 28 Jul 2009, 08:27 PM

Utilizator activ

...hmmm, ce usor aruncam cu vorbe si cat de usor jucam o piesa atat de scurta. Problema nu este comunicarea parinte - copil, ci aceea ca parintele a uitat cum sa se asculte pe sine. Si mai apar si alte cauze, atat sociale cat si culturale si multe altele. Sunt prea multe variabile. Educatia, scapa, vrem nu vrem de sub control la un moment dat. Cred insa ca trebuie mai degraba sa ne eliberam de ideea de control si de verbul TREBUIE sa.....si atunci avem o sansa. Nu exista prunci prosti, decat daca, sper sa nu se intample la nimeni, au o problema de ordin medical. Ca sa inteleaga toata lumea, nu ma refer la prostie ca la o lipsa de cultura, ci la prostie ca si diagnostic. pentru cei ce doresc referinte....vezi dictionar de psihologie/psihiatrie pentru cei cu dare de mana.
Pacat ca nu avem cateva vieti....cate am mai invata....In ceea ce priveste responsabilitatile fiecaruia ca si parinte, libertatea lui si modul in care isi pune in practica filosofia, e ca si cum ai discuta despre Dumnezeu. nu se termina niciodata. Suntem propriile noastre produse.

Your children are not your children.
They are the sons and daughters of Life's longing for itself.
They come through you but not from you,
And though they are with you yet they belong not to you.

You may give them your love but not your thoughts,
For they have their own thoughts.
You may house their bodies but not their souls,
For their souls dwell in the house of tomorrow, which you cannot visit, not even in your dreams.
You may strive to be like them, but seek not to make them like you.
For life goes not backward nor tarries with yesterday.

You are the bows from which your children as living arrows are sent forth.
The archer sees the mark upon the path of the infinite, and He bends you with His might that His arrows may go swift and far.
Let our bending in the archer's hand be for gladness;
For even as He loves the arrow that flies, so He loves also the bow that is stable.

Kahlil Gibran.

Mesaj personal
angelo95
Trimis: 28 Jul 2009, 10:21 PM

Utilizator avansat

Bataia nu este rupta din rai !!!!!!!!!!!!!!!
Si trebuie multi parintii sa retina ideea !!!!!!!!!!!!!
Al iubesc pe Michael Jackson caci prin melodiile lui ne transmitea mesaje multe sugestive si mai ales la copii.Fiind noi si profesorii mai buni cred ca si ei vor fi alfel.
Caracterul unui om se formează în generații și se transmite genetic.
Dacă omul n-a primit decât o educație defectuoasă sau rea, el devine cel mai îngrozitor animal pe care l-a produs pământul. De aceea legiuitorul trebuie să facă din educația copiilor prima și cea mai serioasă din preocupările sale.
Mesaj personal
Izushi
Trimis: 28 Jul 2009, 11:49 PM

Utilizator avansat

Problema e ca multi parinti nu stiu sa tina cont si de dorintele si parerile copilului. Ei considera ca sunt in masura sa ia absolut toate deciziile privind viata fiului/fiicei. Asta e o mentaliate bolnava. Trebuie sa invete sa asculte. Multi iau decizii pripite, fara sa priveasca problemele copilului din mai multe unghiuri. Unii tin cont doar de parerea profesorului(care se poate sa greseasa in totalitate), putin le pasa lor de ce are de spus copilul, ca doar el e mic si nu stie ce zice. Nu e chiar asa. Apoi se intreaba de ce nu au o relatie de prietenie cu copilul.
Mesaj personal
Izushi
Trimis: 3 Aug 2009, 11:24 AM

Utilizator avansat

Am ajuns sa constat cu parere de rau ca astept cu nerabdare sa devin majora si sa plec de acasa. Nu mi se pare normal ca parintii sa dea dovada de atata lipsa de intelegere sau pretentii absurde incat sa ma determine sa-mi doresc asta.

Acest mesaj a fost modificat de către Izushi la data 3 Aug 2009, 11:25 AM
Mesaj personal
Lady Plastic
Trimis: 3 Aug 2009, 06:44 PM

Utilizator avansat

Si cand devii majora, tot de parinti depinzi pentru inceput.

--------------------
UMF "Carol Davila" Bucuresti
Facultatea de Medicina Generala - anul III

Colegiul National "Gheorghe Lazar" Bucuresti
Stiinte ale naturii - promotia 2011

S-ar putea scrie cu usurinta o carte intreaga despre oameni de renume care au fost prosti in copilarie si au ramas la fel toata viata. Dar nu ne putem intrerupe acum pentru asta.
Mesaj personal
angelo95
Trimis: 3 Aug 2009, 07:20 PM

Utilizator avansat

categoric ca multi in tinerete am plecat de acasa sau am vrut nu este solutia .Va zic ceva ca la mama acasa nu este niciunde si am experienta .O sa ati para rau mai bine va disciplinati verbal stati de vorba si sa asculte mama si tata ca trebuie repetat mereu ca si la copil mic Si ei sunt stresati si voi la fel eu zic sa mai cugeti si sa mai asteptii nu te vei descurca si sa nu intri intr-un cerc vicios Posibil esti afectata de caldura care creste un pic tensiunea si ati va trece Ai rabdare Acorda-i incredere mamei
Da este greu si ucigator pentru un copil cand acasa nu merge ceva si mai au si parintii probleme mai ai si la scoala probleme in sensul ca profesorii care nu te inteleg te sicaneaza este groaznic .Eu te inteleg categoric Este un moment greu si dificil dar poate fi trecut
Mesaj personal
Izushi
Trimis: 3 Aug 2009, 10:04 PM

Utilizator avansat

QUOTE (angelo95 @ 3 Aug 2009, 09:20 PM)
categoric ca multi in tinerete am plecat de acasa sau am vrut nu este solutia .Va zic ceva ca la mama acasa nu este niciunde si am experienta .O sa ati para rau mai bine va disciplinati verbal stati de vorba si sa asculte mama si tata ca trebuie repetat mereu ca si la copil mic Si ei sunt stresati si voi la fel eu zic sa mai cugeti si sa mai asteptii nu te vei descurca si sa nu intri intr-un cerc vicios Posibil esti afectata de caldura care creste un pic tensiunea si ati va trece Ai rabdare Acorda-i incredere mamei
Da este greu si ucigator pentru un copil cand acasa nu merge ceva si mai au si parintii probleme mai ai si la scoala probleme in sensul ca profesorii care nu te inteleg te sicaneaza este groaznic .Eu te inteleg categoric Este un moment greu si dificil dar poate fi trecut

E intr-adevar greu. Totusi, cum se poate fara comunicare si din partea parintilor? Nu pot comunica cu mama cand nu e dispusa sa asculte si punctul meu de vedere. Deci ma intorc de unde am plecat. Incerc sa trec peste asta. Am sa reusesc eu mai devreme sau mai tarziu. tongue.gif
Mesaj personal
angelo95
Trimis: 4 Aug 2009, 07:40 PM

Utilizator avansat

Vei reusii cu siguranta !!!!!!!!!!!!!!!!!!vezi ce are ea mama ta ca sa sti cand o poti aborda are ceva pe suflet si poate ati ascunde ceva atunci nu vrea sa te asculte
Cand prinzii momentul prielnic te rog spune-i ami acorzi doua minute si sa si receptionezi ce vb ???? o sa ai rezultate .
sunt sigura de asta ca va fi bine ! sau te sfatui cu o prietena mai mare fara influente vezi parerile altora sau pshihologul si de fapt solutia este la tine crede-ma !
Mesaj personal
Izushi
Trimis: 5 Aug 2009, 12:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (angelo95 @ 4 Aug 2009, 09:40 PM)
Vei reusii cu siguranta !!!!!!!!!!!!!!!!!!vezi ce are ea mama ta ca sa sti cand o poti aborda are ceva pe suflet si poate ati ascunde ceva atunci nu vrea sa te asculte
Cand prinzii momentul prielnic te rog spune-i ami acorzi doua minute si sa si receptionezi ce vb ???? o sa ai rezultate .
sunt sigura de asta ca va fi bine ! sau te sfatui cu o prietena mai mare fara influente vezi parerile altora sau pshihologul si de fapt solutia este la tine crede-ma !

Multumesc pentru sprijin wub.gif Oricum, cu exceptia catorva lucruri, pot spune ca am o familie fericita. Si sunt recunoscatoare pentru asta smile.gif
Dar ma uit pe strada la copiii care sunt trimisi la cersit pentru ca parintii lor sa aiba bani de bautura si mai stiu eu ce. Mi-e atat de mila de ei... unsure.gif
Mesaj personal
angelo95
Trimis: 5 Aug 2009, 11:28 PM

Utilizator avansat

Ma bucur ca ai familie fericita si de cei de pe strada la totii credem ca le este mila Problema este ce face societatea pentru ei si institutile statului scola cum ai sprijina sa nu ajunga acolo si parintii care multi sunt incultii si nu reactioneaza si indiferenti
Indiferenta UCIDE !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mesaj personal
Izushi
Trimis: 10 Aug 2009, 10:04 PM

Utilizator avansat

Adevarat. Guvernul roman e incapabil sa conduca tara.
Mesaj personal
dan27692000
Trimis: 18 Jan 2011, 09:52 PM

Utilizator
**

De la subiectul "Parinti nepasatori " ati dat-o in politica ?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved