Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Daca nu ar fi de plans...ar fi de ras..., O situatie ciudata
zalmolxe
Trimis: 18 May 2008, 03:08 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua!
Am asistat zilele trecute la o scena de mai mare rasu/plansu si sa va explic rapid:
Un prof din scoala mea iese dintr-un corp de cladire al scolii si niste colegi care nu faceau cu el ore au aruncat la tinta cu pahare de lapte si dupa 3 ratari au reusit sa il tinteasca, cu toate ca proful s-a ferit inteligent cat a putut. Acum proful urca in cladirea si clasa cu pricina si eu dupa el smile.gif si ce vad: se chinuia sa afle cine este smecherul care l-a umplut cu lapte fara nici-un motiv.A aflat de la ceilalti si il intreaba pe colegul meu dc si cum isi permite sa faca gestul! Colegul ii raspunde: ma scuzati, am scapat paharul din mana pe geam!!!!! smile.gif) Atunci proful suparat ca nu este doar plin de lapte dar mai e si luat de prost in fata, i-a aplicat colegului de clasa a VIII-a,care era cat el de mare, doua palme si diverse "aprecieri" gen:nesimtitule,magarule! Am crezut ca ma usurez pe mine de ras cand i-am vazut fata tipului, stupefiat ca poate primi asa tratament!
Acum: sincer nu as aprecia acest gen de tratament din partea unui prof dar intreb eu acum, oare nu s-a ajuns prea departe cu mistoul fata de profi? Vad cum elevii scotocesc in buzunarele profilor, cum arunca intentionat cu diverse chestii spre ei, cum ii iau la misto mai ales pe cei care nu predau la clasa lor sau cum se imbrancesc special in profele mai tinere, cum le striga diverse chestii "interesante" s.a.m.d Eu sunt un elev care nu am primit nici macar un bobarnac de la profi si sunt intre cei socotiti tocilarii clasei dar nu cred ca asta da tonul comportamentului.Nu am dat numele profului si scoala pentru a nu-l umple de mai mult lapte pe prof si eventual a nu mai carpi vre-o palma elevului smile.gif)
O sa urmaresc si eu cazul insa parca vad ca mama elevului se va prezenta la scoala si atunci sa vezi panarama smile.gif) Sa vezi bataie intre prof si mamicutza!:)) Proful am inteles de la colegi ca este unul f simpatizat in scoala si este la prima iesire de acest gen dar nu bag mana in foc ca nu o incaseaza mamicutza smile.gif)
Voi cum credeti ca va evolua cazul? Ce ati face in locul elevului?Dar al profului? Dar al directorului?Dar al dirigintei?Dar al meu ca si coleg?Sunt tare curios!!!
Va tin la curent cu cazul! See later! happy30.gif

Acest mesaj a fost modificat de către zalmolxe la data 18 May 2008, 03:15 PM
Mesaj personal
astra_moldovan
Trimis: 19 May 2008, 11:31 AM

Utilizator avansat

Mare branza, destea aveam zilnic in fosta scoala. cam odata la 2 saptamani cate un elev batea un prof si nu mai era interesant deloc. Era interesant cand se bateau profii intre ei. Pai u daca vedeai cum se bat profii intre ei regulat creca umpleai forumu de topicuri despre asta.

Daca as fi fost diriginte in cazul asta as fi urmat exemplul unui prof din fosta mea scoala: Odata un prof l-a batut pe unu la ora ca nush ce facuse si ala s-a dus sa ii spuna la dirig (ca si cum s-ar duce la vre-un tovarash sau vre-un var mai smecher) si ala dirigu era beat si s-a dus sa-l bata pe profu care il batuse pe elevu ala. Tineau profele de dirig sa nu se bata cu ala ce era acolo show. Si asta nu e nimic, au fost destule cazuri in care profii s-au batut calumea si cu toate astea era scoala generala locu 2 pe judet la invatatura.
Mesaj personalYahooMSN
zalmolxe
Trimis: 22 May 2008, 05:44 AM

Utilizator
**

M-am interesat si am aflat:)
Taica'su' copilului a venit la scoala si a stat de vb cu proful si era foarte ofuscat!!!
Mare e tupeul!Intre timp elevul s-a laudat printre colegi ca il aranjeaza taicasu pe prof!!!
Mai sa fie....In ce lume traim noi? Sper sa nu faca ceva impotriva profului ca proful are de partea sa toata scoala si conducerea scolii si 80% din profi(aici ma mai indoiesc la procente).Este un tip superinteligent si simpatic...un prof misto, asta e adevarul!
Imi pare rau ca nu am reusit sa aflu amanunte legate de dialogul prof-parinte!
Va mai tin la curent!
Mesaj personal
BlueParrot
  Trimis: 24 May 2008, 09:10 PM

Utilizator avansat

ok... am sa spun cu cat mai mult calm posibil... WE DON'T EFFING CARE!!! ok? kthxbye

--------------------
Mesaj personalYahoo
zalmolxe
Trimis: 26 May 2008, 06:51 PM

Utilizator
**

Toti suntem calmi ca doar vorbim de violenta... happy30.gif
Mesaj personal
astra_moldovan
Trimis: 27 May 2008, 05:51 PM

Utilizator avansat

Ma tu vrei sa barfesti si nu ai cu cine ? Tu te uiti ca la spectacol ca nu esti implicat si razi de raul altuia. Esti invidios pe ala ca e mai "smecher" ca tine si razi de el cand o patii si el o data.
Mesaj personalYahooMSN
Hania
Trimis: 13 Sep 2008, 12:18 PM

Utilizator activ

Hmm.. cred ca trebuia s acitesc subiectul inainte de a lua decizia de a intra in invatamant. wub.gif
Mesaj personal
randy91
Trimis: 15 Sep 2008, 01:53 PM

Utilizator avansat

Daca un topic de genu asta poate sa-ti schimbe decizia e cam de plans...
In legatura cu 'profii' :un profesor poate sa-si faca elevii sa-l iubeasca si sa-l respecte sau sa le fie teama de el.
Evident exista specimene carora nu le e frica de nimic(exmatriculare spre exemplu,care la unii elevi le sporeste popularitatea si multi vor sa fie ca ei)si daca nu le e frica nici nu cred ca o sa ajunga sa respecte pe cel de la catedra; sunt mai rare aceste specimene(dupa parerea mea) dar totusi exista.
Mesaj personalTrimite email
Hania
Trimis: 15 Sep 2008, 02:47 PM

Utilizator activ

biggrin.gif Mai si glumim, stai linistita! Inceputul e mai dificil, atata tot. biggrin.gif
Mesaj personal
zalmolxe
Trimis: 30 Sep 2008, 05:50 PM

Utilizator
**

Din pacate oameni buni, am ajuns intr-o alta scoala decat am fost pana acum si trebuie sa recunosc ca violenta este sau tinde sa devina elementul definitoriu al invatamantului public. Intre timp am vorbit cu acel profesor agresat dupa parerea mea actuala, de acel elev si sincer il compatimesc dar si mai mult compatimesc urmasii mei care nu vor reusi in veci sa aprecieze un astfel de profesor...extraordinar.Este un OM printre ei si ei habar nu au pentru ca teribilismul este ratiunea lor....aerul lor...cu asta se hranesc!Pacat!Imi pare rau ca nu mai am un astfel de prof!!!Domnule profesor sincer imi cer scuze daca v'am suparat vreodata si sa stiti ca va apreciez extraordinar de mult!I-am trimis un link cu acest post dar se pare ca nu vrea sa intervina aici si sa'si spuna parerea...poate si pentru ca este un OM implicat in foarte multe proiecte in care nu este implicata doar scoala ci si alte planuri....chiar mai importante decat o scoala "defecta"
Mesaj personal
Hania
Trimis: 30 Sep 2008, 06:25 PM

Utilizator activ

Exista profesori extraordinari, raman in memoria si in sufletul nostru pe viata. Ne-au influentat viata, ne-au inspirat si ne-au modelat si sufletul si destinul. Probabil ca acest domn profesor este unul dintre acestia. Scoala la care predau acum ma duce cu gandul la "Imparatul Mustelor".. asta cred ca spune tot.
Mesaj personal
AlynAvaloh
Trimis: 3 Oct 2008, 12:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ckestor @ 19 May 2008, 12:31 PM)
Mare branza, destea aveam zilnic in fosta scoala. cam odata la 2 saptamani cate un elev batea un prof si nu mai era interesant deloc. Era interesant cand se bateau profii intre ei. Pai u daca vedeai cum se bat profii intre ei regulat creca umpleai forumu de topicuri despre asta.

Daca as fi fost diriginte in cazul asta as fi urmat exemplul unui prof din fosta mea scoala: Odata un prof l-a batut pe unu la ora ca nush ce facuse si ala s-a dus sa ii spuna la dirig (ca si cum s-ar duce la vre-un tovarash sau vre-un var mai smecher) si ala dirigu era beat si s-a dus sa-l bata pe profu care il batuse pe elevu ala. Tineau profele de dirig sa nu se bata cu ala ce era acolo show. Si asta nu e nimic, au fost destule cazuri in care profii s-au batut calumea si cu toate astea era scoala generala locu 2 pe judet la invatatura.

Pentru tine e ceva normal,mare branza nu? Nu cumva te numeri printre elevii care sunt plini de figuri?

--------------------
Alin, 18 ani.

Don't worry be happy.

NIHIL SINE DEO!!!!!
-----------------------------------ALLYNN---------------------------------
Mesaj personal
zalmolxe
Trimis: 3 Oct 2008, 07:43 PM

Utilizator
**

povestea mea a devenit articol de ziar dar fara sa se citeze sursa biggrin.gif
http://www.sansabuzoiana.ro/invatamant.html?aid=22178
Mesaj personal
dragusanuanka
Trimis: 22 Feb 2011, 09:51 AM

Începător
*

se intampla nu e prima oara cand aud asa ceva....e nesimtire pe fata fr bun simt fr respect biggrin.gif

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
larisadenise
Trimis: 29 Jul 2011, 10:34 PM

Utilizator
**

Nu'mi vine sa cred ce citesc, cu toate ca nu ar trebui sa ma mire.
Educatia a ajuns intr-un hal de degradare care ar trebui sa ne alarmeze. In schimb vad ca se fac glume pe tema asta.
Am 32 de ani. Pe cand am facut eu liceul nu suflam in fata profesorilor. In ziua de azi multi au uitat definitia respectului. Ce e mai rau e ca aceasta generatie se presupune ca ne vor asigura pensiile. Vai de steaua noastra!

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
i_gica75
Trimis: 27 Nov 2011, 09:50 PM

Utilizator avansat

Daca un elev isi permite sa faca chestii de genul asta, gen aruncat cu lapte intr-un profesor, dupa mine, in momentul acela, loaza pierde calitatea de elev, poate fi considerat un golan de pe strada, si profesorul poate sa-i aplice ce tratament vrea. Punct.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved