Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 2 [3]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Cum poti optine sporul de 15%, Pasii de urmat
ngheo
  Trimis: 6 Jul 2011, 04:42 PM

Utilizator activ

Grup: Members

pentru a beneficia de acest spor depinde de:
1 - dumneavoastră
2 - Directorul Școlii
3 - Secretar
4 - Primar
5 - ISJ
6 - DSP
7 - Sindicat
8 - Justiție
9 - PDL
10 - Presedinte
sign28.gif sign67.gif love28.gif

--------------------
NGHEO
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IMYahooMSN
elidia
Trimis: 7 Jul 2011, 08:26 AM

Utilizator avansat

da smile.gif) ... pana ajungi la Dumnezeu te mananca sfintii! smile.gif
Mesaj personal
nelupavel
Trimis: 7 Jul 2011, 08:47 AM

Utilizator avansat

Cine fiind Dumnezeu ? Din contextul propus de antevorbitorul dvs. s-ar parea ca Basescu (presedintele)?
Mesaj personal
stef2005_0
Trimis: 10 Feb 2012, 09:58 AM

Utilizator
**

Ce se mai stie de sporul de ecran stimati colegi? Eu am vazut o hartie a mec-ului are nr 65282/19.12.2011 trimisa la sindicate,in care se spune ca se acorda sporurile cf.legii 330/2009 celor care le-au avut, care lucreaza in aceleasi conditii, dar trebuie sa existe buletine de masuratori. Voi ce faceti in acet caz? Cu ce sa incepem?
Mesaj personal
stef2005_0
Trimis: 15 Mar 2012, 11:10 AM

Utilizator
**

QUOTE (stef2005_0 @ 10 Feb 2012, 10:58 AM)
salut

salut
Mesaj personal
bibanu78
Trimis: 18 Oct 2012, 08:54 PM

Utilizator avansat

SE PARE CA SA DAT DRUMUL AGAIN LA SPOR TOT CE TREBUIE SA AVETI DE LA DSP SI DOVEZILE CA LATI AVUT IN DECEMBRIE 2009 CAND LO TAIAT BOC SI CERTIFICATELE DE LA DSP SPOR

--------------------
Prof. BIBANU
Mesaj personal
ronniee
Trimis: 31 Aug 2013, 09:04 PM

Utilizator activ

de ceva vreme s-a taiat sporul de ecran, stiti ceva?
s-a taiat la toata lumea?
Mesaj personalTrimite email
evasinai
Trimis: 20 Mar 2014, 02:19 PM

Utilizator activ

QUOTE (imarryuss @ 19 Sep 2006, 11:13 PM)
Conform HG 281 din 1993 art. 8 lit.a persoanele care lucreaza in conditii vatamatoare sau periculoase pentru sanatate pot beneficia de un spor de PANA la 15% cu o singura conditie: sa il solicite.
Pentru a obtine acest spor trebuie sa inaintati o cerere catre Directia de Sanatate Publica in care sa specificati inspectarea locurilor de munca ce pun in pericol sanatatea angajatilor. Cererea se face in numele institutiei unde sunteti angajati (scoala, liceu, etc). Ar fi foarte utila si o cunostintza pe la DSP pentru a urgenta venirea inspectorului de zona. Acest inspector va bea o cafea doua, va umbla prin salile in care se presupune ca exista acele conditii periculoase de lucru si va intocmi un proces verbal de constatare in care specifica numarul locurilor de munca, o descriere sumara a fiecaruia precum si riscurile la care sunt supuse persoanele ce lucreaza in acele conditii. De ex pt admini se poate spune ca datorita timpului petrecut in fata calculatorului sunt predispusi la deformari ale coloanei vertebrale, la scaderea acuitatii vizuale, sedentarism si alte denumiri medicale. La incheierea acestui raport inspectorul de la DSP RECOMANDA acordarea sporului pt cond. vatamatoare si periculoase intr-un anumit procent in functie de fiecare loc de munca.
Dupa ce e gata acest raport va trebuie o adeverinta eliberata de medicul de familie in care sa fie precizat faptul ca aveti probleme cu spatele, ochii si alte alea.
In baza acestor documente se intocmeste un dosar care va fi pastrat la unitatea scolara si se poate trece deja in statul de functii si in progr de salarii acest spor.

De platit se plateste contravaloarea inspectiei de la DSP care e vreo 80 ron.

Eu sunt din Maramures, lucrez la un liceu ca negru pe plantatie si am acest spor de mai bine de un an si asa am procedat. Bineinteles ca onor inspectoratul a comentat ca nu sunt bani dar conform legii si conform statului de functii a trebuit sa-l acorde deoarece eram mai acoperit de acte decat o statuie din centrul orasul de kk de porumbel.
Pentru cei care doresc informatii suplimentare ID-ul de messenger este ib_marryuss

Si noi am facut aceasta cerere, a si venit un inspector de DSP, care a spus ca trebuie sa faca niste masuratori,si sub nici o forma nu ne incadram prin utilizarea a 100% din zi a calculatorului in noxele necesare ptr acordarea unui spor? Adevarat? Nu? ...Eu sunt din Cluj, noi am avut spor de ecran timp de 2 ani (2008-2010) in ian . 2010 ni le-a taiat ISJ ca nu este un spor legal.
vad ca in fiecare judet difera....parca am fi in tari diferite cu legislatie diferita..... oare mai putem face ceva?
Mesaj personal
nelupavel
Trimis: 20 Mar 2014, 03:10 PM

Utilizator avansat

...draga prietene, nu traim in tari diferite. Problema e ca unii din ISJ-uri sun mai zelosi, altii nu. Asta-i tot.
Mesaj personal
nedum
Trimis: 9 Apr 2014, 08:39 AM

Utilizator activ

Cred ca acest ”Spor de ecran”, prin denumire, da o nota limitativa.
Conditiile de munca nu se reduc numai la faprul ca stai in fata ecranului:
a. se lucreaza in spatii cu densitate mare de calculatoare pe m.p.
b. zgomot ridicat pe toata gama de frecvente (ventilatoare, mecanisme, ...)
c. interferente electrice, electromagnetice, ...
d. noxe de la curatarea in interior
e. folosirea unui numar mare de tastaturi utilizate de foarte multi utilizatori (a se vedea cazurile de elevi cu hepatita)
f. utilizarea de ecrane de proasta calitate
g. lipsa unei normari a activitatii

...

Mesaj personal
boppzoli
Trimis: 15 Mar 2018, 03:25 PM

Utilizator avansat

5% ...

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 174 )
Fișier atașat  Regulament_spor_conditii_de_munca.pdf

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
irinap
Trimis: 16 Mar 2018, 10:51 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ronniee @ 31 Aug 2013, 10:04 PM)

La noi sporul a fost in 2009 si 2010 si cu toate avizele Dsp, ISJ, CA, in 2011 a fost imputat de CC si de atunci nu am mai primit nici un leu pentru acest spor cu toate ca avem si HJ, asa ca nu ne mai gandim de ani buni la el...
Mesaj personal
Mitica Nedelcu
Trimis: 16 Mar 2018, 08:58 PM

Utilizator activ

QUOTE (irinap @ 16 Mar 2018, 11:51 AM)
QUOTE (ronniee @ 31 Aug 2013, 10:04 PM)

La noi sporul a fost in 2009 si 2010 si cu toate avizele Dsp, ISJ, CA, in 2011 a fost imputat de CC si de atunci nu am mai primit nici un leu pentru acest spor cu toate ca avem si HJ, asa ca nu ne mai gandim de ani buni la el...

Eu mă lupt de ceva vreme să obțin echipament de protecție și ceva materiale de întreținere de la angajator, școala.
De asemenea m-am luptat pentru o fișă a postului conform structurii fișei cadru, dar individualizată pe atribuțiile concrete.

Rezultat: LUPTA CU MORILE DE VÂNT ph34r.gif

Mesaj personal
elod
Trimis: 4 Apr 2018, 06:21 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Mitica Nedelcu @ 16 Mar 2018, 09:58 PM)
Rezultat: LUPTA CU MORILE DE VÂNT ph34r.gif

Deși nu sunt de acord cu asemenea sporuri pentru condițiile din învățământ (poate cu excepția bibliotecarei dacă stă măcar 2 ore continuu în depozit), dar poate întrebați și parlamentarii care vă reprezintă:

https://www.hotnews.ro/stiri-politic-223804...na-3000-lei.htm
Mesaj personalTrimite email
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 2 [3]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved