Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (68) « Primul ... 59 60 [61] 62 63 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Salarii Invatamant
bizman
Trimis: 3 May 2017, 05:05 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (dalicris @ 2 May 2017, 01:03 PM)
Profesor calificat, studii lunga durata, debutant, 9 ani vechime, luna aprilie lucrata de pe 1 aprilie pana pe 13 aprilie inclusiv, 1 ora suplimentara saptamanal, titulara se intoarce pe 14 aprilie. In data de 14 aprilie, vineri fiind, as avea 5 ore pe care le preia titulara. E corect sa primesc doar 550 lei pe 33 ore lucrate efectiv???? Mie mis e pare incredibil de putin!!! Ce pot face daca mi s-a calculat gresit salariul? Si edusalul nu ar trebui sa genereze eroare daca este gresit calculul??

Pentru incadrarea Profesor, Superioare, Debutant, V.I. 0-1 ani, V.M. 5-10 ani
daca orele sunt pe calificat si coeficientul la plata cu ora este 72
si nu aveti special, merit, rural si doctor

Tarif orar calificat: 2234 (incadrare) / 72 (coef) = 31.0277
Plata cu ora: 33 ore x 31.0277 (tarif orar calificat) = 1024 lei brut
Postati fluturasul daca puteti.

Art. 8 alin. 5 din Anexa la HG 582/2016: Tarifele orare din invatamantul preuniversitar se calculeaza prin raportarea sumelor prevazute la alin. (3) la numarul de ore aferent normei didactice de predare, astfel:
a. 1/72 pentru norma didactica de 18 ore pe saptamana;
b. 1/64 pentru norma didactica de 16 ore pe saptamana in invatamantul special;
c. 1/96 pentru norma didactica de 24 de ore pe saptamana
d. 1/80 pentru norma didactica de 20 de ore pe saptamana
e. 1/80 pentru profesori pentru invatamantul primar, invatatori, institutori invatamant primar;
f. 1/100 pentru profesori pentru invatamantul prescolar, educatoare, institutori invatamant prescolar.

Acest mesaj a fost modificat de către bizman la data 3 May 2017, 05:08 AM

--------------------
Calculator Salarii Invatamant v3.11
Program de calcul al salariilor care include modificarile de la 01 iulie 2017
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
ramoramo27
Trimis: 3 Jun 2017, 09:27 AM

Utilizator activ

Un profesor de limba romana care suplineste un profesor din alta arie curiculara, aflat in concediu medical pentru cateva zile, este platit ca necalificat?

--------------------
Resolve not to be poor: whatever you have, spend less. Poverty is a great enemy to human happiness; it certainly destroys liberty, and it makes some virtues impracticable, and others extremely difficult.

Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 12 Jun 2017, 07:27 PM

Utilizator avansat

Da, daca nu are studii in domeniu....
Mesaj personal
zambyla
Trimis: 26 Jun 2017, 07:22 PM

Utilizator avansat

Vă rog să-mi spuneți cum se calculează plata la bacalaureat, o lucrare este plătită cu 7,6. Mulțumesc

--------------------
”O viață avem români și-o cinste, deșteptați-vă că ați dormit destul” Mihai Viteazul
Mesaj personal
usermarian
Trimis: 1 Jul 2017, 06:25 AM

Utilizator avansat

Conform noii legi a salarizării, ultima treaptă de vechime în învățământ este "peste 25 de ani", iar salariile actuale rămân valabile până la 31 decembrie 2017.
Înseamnă că acele cadre didactice care vor împlini în această perioadă 30, 35, 40 de ani vechime în învățământ vor avea de pierdut, în sensul că nu li se vor mai mări salariile conform treptelor de vechime existente la 30 iunie 2017.
Vă rog să-mi spuneți dacă am înțeles bine.
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 7 Jul 2017, 08:07 AM

Utilizator avansat

QUOTE (usermarian @ 1 Jul 2017, 07:25 AM)
Conform noii legi a salarizării, ultima treaptă de vechime în învățământ este "peste 25 de ani", iar salariile actuale rămân valabile până la 31 decembrie 2017.
Înseamnă că acele cadre didactice care vor împlini în această perioadă 30, 35, 40 de ani vechime în învățământ vor avea de pierdut, în sensul că nu li se vor mai mări salariile conform treptelor de vechime existente la 30 iunie 2017.
Vă rog să-mi spuneți dacă am înțeles bine.

Din Art.39 alin.1 reiese faptul ca pana la 31 decembrie 2017 se acorda treptele si gradatiile conform vechii legi (functiilor similare aflate in plata). Dar ma pot insela si eu.
Mesaj personal
usermarian
Trimis: 8 Jul 2017, 08:31 PM

Utilizator avansat

Mulțumesc pentru răspuns!
Mesaj personal
margueriteduras
Trimis: 11 Jul 2017, 08:29 PM

Utilizator activ

Buna seara! M-ați putea ajuta, a apărut deja programul de calcul al salariului conform noii legi a salarizării? Vă mulțumesc!
Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 11 Jul 2017, 09:07 PM

Utilizator activ

QUOTE (margueriteduras @ 11 Jul 2017, 09:29 PM)
Buna seara! M-ați putea ajuta, a apărut deja programul de calcul al salariului conform noii legi a salarizării? Vă mulțumesc!

Buna, sigur ca a aparut.... luati salarul de acum, adaugati indicele de crestere al Pib-ului pe anul acesta, scadeti inflatia, adaugati devalorizarea leului, scadeti indicele robor la 12 luni si adunati cu 2PARALE la obligatoriu includeti gaurile paralelor din oficiu..... si asa va puteti calcula singuri fara calculator NOUL SALARIU.... laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

ps. Nu uitati de voucerul de vacanta tongue.gif laugh.gif wink.gif
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 11 Jul 2017, 09:07 PM

Mentor

Suntem în iulie 2017. Până în ianuarie 2018 mai este ceva vreme. Nu de alta, dar multe se pot schimba până atunci.

--------------------
Mesaj personal
margueriteduras
Trimis: 18 Jul 2017, 11:55 AM

Utilizator activ

QUOTE (ihatemyjob @ 11 Jul 2017, 10:07 PM)
QUOTE (margueriteduras @ 11 Jul 2017, 09:29 PM)

Buna, sigur ca a aparut.... luati salarul de acum, adaugati indicele de crestere al Pib-ului pe anul acesta, scadeti inflatia, adaugati devalorizarea leului, scadeti indicele robor la 12 luni si adunati cu 2PARALE la obligatoriu includeti gaurile paralelor din oficiu..... si asa va puteti calcula singuri fara calculator NOUL SALARIU.... laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

ps. Nu uitati de voucerul de vacanta tongue.gif laugh.gif wink.gif

Râdem noi, dar nu prea e de ras!
Mesaj personal
sce
Trimis: 18 Jul 2017, 12:12 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 11 Jul 2017, 10:07 PM)
Suntem în iulie 2017. Până în ianuarie 2018 mai este ceva vreme. Nu de alta, dar multe se pot schimba până atunci.

Sau NU!Adica sa ramana pe loc...😂😂😂😂
Mesaj personal
nicoleta12
Trimis: 28 Jul 2017, 01:35 PM

Utilizator avansat

Buna ziua, ma puteti ajuta cu raspunsul la urmatoarea dilema? Lucrez de la 1 septembrie 2003 si am avut 1 an CIC .Trec de la 1 septembrie 2017 la alte transe de vechime ? Multumesc.

Acest mesaj a fost modificat de către nicoleta12 la data 28 Jul 2017, 01:37 PM

--------------------
user posted imageuser posted image user posted image

user posted image
Mesaj personal
bizman
Trimis: 29 Jul 2017, 05:53 AM

Utilizator avansat

QUOTE (nicoleta12 @ 28 Jul 2017, 02:35 PM)
Buna ziua, ma puteti ajuta cu raspunsul la urmatoarea dilema? Lucrez de la 1 septembrie 2003 si am avut 1 an CIC .Trec de la 1 septembrie 2017 la alte transe de vechime ? Multumesc.

Concediul pentru ingrijirea copilului constituie atat vechime in munca cat si in invatamant.
Art. 4 alin (2) din H.G. 582/2016 modificata de H.G. 935/2016: "In invatamantul preuniversitar, prin vechime in invatamant se intelege activitatea depusa atat in calitate de personal didactic de predare, personal didactic de conducere, indrumare si control, cat si in calitate de personal didactic auxiliar, cu contract de munca intr-o unitate/institutie de invatamant, unitate conexa invatamantului preuniversitar ori intr-un inspectorat scolar, indiferent de perioadele cand vechimea a fost realizata. Constituie vechime in invatamant si perioadele in care personalul didactic de predare, de conducere, de indrumare si de control s-a aflat in concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, precum si perioada in care personalul didactic de predare a efectuat stagiul militar, dupa care s-a reintors la catedra, respectiv perioadele in care personalul didactic de predare a avut catedra rezervata in invatamant."

La data de 31 august 2017 faceti 14 ani vechime in invatamant si in munca.
Deci cu 1 septembrie 2017 trebuie sa treceti de la transa vechime invatamant 10-14 la 14-18.
Faceti cerere inainte sa nu va sara o luna.

--------------------
nicoleta12
Trimis: 29 Jul 2017, 04:13 PM

Utilizator avansat

QUOTE (bizman @ 29 Jul 2017, 06:53 AM)

Concediul pentru ingrijirea copilului constituie atat vechime in munca cat si in invatamant.
Art. 4 alin (2) din H.G. 582/2016 modificata de H.G. 935/2016: "In invatamantul preuniversitar, prin vechime in invatamant se intelege activitatea depusa atat in calitate de personal didactic de predare, personal didactic de conducere, indrumare si control, cat si in calitate de personal didactic auxiliar, cu contract de munca intr-o unitate/institutie de invatamant, unitate conexa invatamantului preuniversitar ori intr-un inspectorat scolar, indiferent de perioadele cand vechimea a fost realizata. Constituie vechime in invatamant si perioadele in care personalul didactic de predare, de conducere, de indrumare si de control s-a aflat in concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, precum si perioada in care personalul didactic de predare a efectuat stagiul militar, dupa care s-a reintors la catedra, respectiv perioadele in care personalul didactic de predare a avut catedra rezervata in invatamant."

Deci cu 1 septembrie 2017 trebuie sa treceti de la transa vechime invatamant 10-14 la 14-18.

Va multumesc !

--------------------
user posted imageuser posted image user posted image

user posted image
Mesaj personal
Elepic
Trimis: 29 Jul 2017, 07:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (bizman @ 29 Jul 2017, 06:53 AM)

Nu este nevoie de cerere. EDUSAL-ul face trecerea in mod automat.
Mesaj personal
bizman
Trimis: 30 Jul 2017, 04:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Elepic @ 29 Jul 2017, 08:46 PM)
Nu este nevoie de cerere. EDUSAL-ul face trecerea in mod automat.

Sunt cazuri cand s-a intamplat sa nu fie trecut automat. Chiar ieri am primit un fluturas in care respectiva persoana care are 12 ani vechime in invatamant si in munca figureaza si in acest moment in treptele 6-10 inv si 5-10 munca
Cum explicati asta?

--------------------
Laysa
Trimis: 30 Jul 2017, 07:51 PM

Utilizator avansat

Buna seara!
Un profesor absolvent de facultate, durata 3 ani, modul I este incadrat la plata in categoria SSD, studii scurta durata....
intrebare: poate fi trecut la categoria studii superioare daca a urmat cursuri de master si modul II?
Multumesc!
sign28.gif

--------------------
Cel care mută un munte începe întotdeauna prin a îndepărta pietrele mai mici. (Confucius)
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 30 Jul 2017, 07:58 PM

Mentor

QUOTE (Laysa @ 30 Jul 2017, 08:51 PM)
Buna seara!
Un profesor absolvent de facultate, durata 3 ani, modul I este incadrat la plata in categoria SSD, studii scurta durata....
intrebare: poate fi trecut la categoria studii superioare daca a urmat cursuri de master si modul II?
Multumesc!
sign28.gif

Masterul și modulele psihopedagogice nu au nicio influență asupra salarizării. Absolvenții ciclului I de studii universitare de licență sunt salarizați profesor S, nu profesor SSD.

--------------------
Mesaj personal
Laysa
Trimis: 30 Jul 2017, 08:04 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 30 Jul 2017, 08:58 PM)
Buna seara!
Multumesc!
sign28.gif

Masterul și modulele psihopedagogice nu au nicio influență asupra salarizării. Absolvenții ciclului I de studii universitare de licență sunt salarizați profesor S, nu profesor SSD.

Cum?
Facultatea cu durata 3 ani si modul pedagogic I am fost platita de la inceput si pana in prezent la categoria SSD.... confused24.gif

--------------------
Cel care mută un munte începe întotdeauna prin a îndepărta pietrele mai mici. (Confucius)
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 30 Jul 2017, 08:24 PM

Mentor

QUOTE (Laysa @ 30 Jul 2017, 09:04 PM)
Buna seara!
Multumesc!
sign28.gif

Cum?
Facultatea cu durata 3 ani si modul pedagogic I am fost platita de la inceput si pana in prezent la categoria SSD.... confused24.gif

Cum spuneam, modulul psihopedagogic nu are nicio legătură cu salarizarea. Încă de la început (2008, anul primelor promoții în sistemul Bologna), absolvenții ciclului I de studii universitare de licență au fost salarizați profesor S. Nu pot crede că în cazul dumneavoastră este altfel. Dacă, totuși, este cum spuneți, depuneți o cerere la unitatea de învățământ pentru a fi încadrată și plătită conform legislației în vigoare. Doar absolvenții studiilor superioare de scurtă durată (fostele Institute Pedagogice de 3 ani, fostele Colegii Universitare de Institutori) sunt încadrați și plătiți profesor SSD sau institutor SSD.

--------------------
Mesaj personal
Laysa
Trimis: 30 Jul 2017, 08:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 30 Jul 2017, 09:24 PM)
QUOTE (Laysa @ 30 Jul 2017, 09:04 PM)
Buna seara!
Multumesc!
sign28.gif

Cum?

Cum spuneam, modulul psihopedagogic nu are nicio legătură cu salarizarea. Încă de la început (2008, anul primelor promoții în sistemul Bologna), absolvenții ciclului I de studii universitare de licență au fost salarizați profesor S. Nu pot crede că în cazul dumneavoastră este altfel. Dacă, totuși, este cum spuneți, depuneți o cerere la unitatea de învățământ pentru a fi încadrată și plătită conform legislației în vigoare. Doar absolvenții studiilor superioare de scurtă durată (fostele Institute Pedagogice de 3 ani, fostele Colegii Universitare de Institutori) sunt încadrați și plătiți profesor SSD sau institutor SSD.

sad04.gif timp de cinci ani am fost platita asa!
Tocmai am fost admisa la un master bugetat implicit modul II si gandeam ca pot remedia situatia... desi, legislatia actuala este cea pe care ati prezentat-o!
Multumiri de suflet, inca o data!
P.S. In ce tara traim, hm!

--------------------
Mesaj personal
bizman
Trimis: 2 Aug 2017, 10:57 AM

Utilizator avansat

După veștile proaste privind tichetele de vacanță, banii pe hotărâri și majorările salariale o să vă dau în premieră ALTA VESTE PROASTA pe care toată lumea inclusiv sindicatele omite să v-o spuna.

După cum știți la 1 ianuarie 2018 urmează ca salariile să fie majorate cu 25% iar începând cu 1 martie 2018 se majorează din nou cu 20%. Să vedem textul legii:

CODE
Articolul 38 Aplicarea legii
„(3) Începând cu data de 1 ianuarie 2018 se acordă următoarele creșteri salariale:
a) cuantumul brut al salariilor de bază, ... , precum și [COLOR=red]cuantumul brut al sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor, premiilor și al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare[/COLOR] care fac parte, potrivit legii, din salariul lunar brut, ... de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice [COLOR=red]se majorează cu 25% față de nivelul acordat pentru luna decembrie 2017[/COLOR], fără a depăși limita prevăzută la art. 25, în măsura în care personalul respectiv își desfășoară activitatea în aceleași condiții;
d) prin excepție de la lit. a), începând cu 1 martie 2018, cuantumul brut al salariilor de bază, precum și cuantumul sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor, premiilor și al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul lunar brut, de care beneficiază personalul care ocupă funcții didactice din unitățile de învățământ preuniversitar și universitar de stat, se majorează cu 20% față de nivelul acordat pentru luna februarie 2018;”

Nimic dubios la majorarea salariului de bază (grila) , dar la majorarea indemnizațiilor, sporurilor, compensațiilor tranzitorii etc avem o problemă. De ce? Simplu. Pentru că textul legii spune că acestea se vor majora cu 25% față de nivelul acordat pentru luna DECEMBRIE 2017.
Păi în luna decembrie 2017 acestea se calculează ca și în prezent după cum urmează:
- special, merit și diriginție sunt aplicate la salariul de bază din decembrie 2016
- compensații, doctorat, rural, practică, simultan și condiții se aplică la salariul de bază din luna ATENȚIE IULIE 2016
Să nu uităm că la 1 august 2016 salariile de bază au fost majorate cu 15% iar începând cu 1 ianuarie 2017 salariile de bază au fost majorate cu 200, 300 sau 400 lei, dar în aceste condiții sporurile au rămas neschimbate.

Dacă până în decembrie 2017 nu se va emite o normă care să aplice CALCULAREA CORECTĂ A SPORURILOR LA SALARIILE DE BAZĂ ACTUALE și nu la salariile de bază din 19.. toamna, începând cu 1 ianuarie 2018 acestea se vor calcula din nou greșit în dauna profesorilor după cum urmează:
- special, merit și diriginție vor fi aplicate la salariul de bază din decembrie 2016 majorate cu 25%
- compensații, doctorat, rural, practică, simultan și condiții vor fi aplicate la salariul de bază din luna ATENȚIE IULIE 2016 majorate cu 25%

Anunțați sindicatele ca să facă demersuri pentru reglementarea prin lege a calculării corecte a sporurilor până maxim la 1 decembrie 2017.
Dati mai departe ca sa se afle din timp si sa nu spuna ca n-au stiut.

Acest mesaj a fost modificat de către bizman la data 2 Aug 2017, 10:59 AM

--------------------
corina_77
Trimis: 2 Aug 2017, 01:54 PM

Utilizator avansat

Sindicatele dorm liniștite!
Mesaj personal
finsternis
Trimis: 2 Aug 2017, 03:34 PM

Utilizator activ

sporul de doctorat ar trebui cf noii legi a salarizarii sa se plateasca cu jumatate din salariul minim, deci adaugat salariului de baza
Mesaj personal
4 utilizator(i) citesc acest subiect (4 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (68) « Primul ... 59 60 [61] 62 63 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved