Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (51) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Concurs directori
Peg
Trimis: 7 Sep 2016, 03:38 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Noul concurs de pe 13 octombrie organizat de inspectorate a fost discutat si propus cu multi ani in urma, pana la urma a devenit o realitate ceea ce este foarte bine. Sper ca numirile nu sunt pe viata,
12 ani sau alte asemenea perioade cat au indeplinit unii aceasta functie. Lansez acest thread pentru a va spune ce judecati si rationamente intalnesc eu la directorii de scoli care sunt nelipsiti la inspectiile scolare si nu scapa prilejul de a mai baga un bat intr-o roata. De ex astazi la lic cfr pascani unde numai eu am ajuns pana la aceasta ora la post, am solicitat sa se tina cont in alcatuirea orarului de cele 7 ore pe care le am la alt liceu. Dna DIRECTOARE zice NU, sa faca ei orarul dupa cfr ca am 13 ore, adica un pic mai bine de jumate'. Initial, la cele 90 spre 100 kg si convingeri degajate zic, bine asa, o zi buna. Dupa m-am gandit totusi, la 13 ore lic nu are dreptul sa-mi stabileasca programul pe toata saptamana de lucru si nici sa-mi spuna care zi sa-mi iau liber. Am reusit sa-mi eliberez 1 zi in care am ore la cealalta scoala pt cea de a doua vom vedea... Cei care sunt din oras trebuie sa vina de la 7.30 navetistii pot veni de la 8.30 dar pt asta votat, majoritate navetisti! Cu siguranta mai stiti si voi alte anomalii. Acesti directori sunt si la grade, def.

Acest mesaj a fost modificat de către Peg la data 7 Sep 2016, 03:41 PM
Mesaj personal
gabrielir
Trimis: 7 Sep 2016, 08:51 PM

Utilizator activ

Noul concurs pt. directori va fi - parerea mea - asemenea concursului pentru inspectori scolari organizat acum ceva timp in judetul Iasi, adica vor iesi cam aceleasi mutre manageriale si mutre manageriale adjuncte.
Mesaj personal
roset
Trimis: 7 Sep 2016, 09:08 PM

Mentor

QUOTE (Peg @ 7 Sep 2016, 03:38 PM)
Noul concurs de pe 13 octombrie organizat de inspectorate a fost discutat si propus cu multi ani in urma, pana la urma a devenit o realitate ceea ce este foarte bine. Sper ca numirile nu sunt pe viata,
12 ani sau alte asemenea perioade cat au indeplinit unii aceasta functie. Lansez acest thread pentru a va spune ce judecati si rationamente intalnesc eu la directorii de scoli care sunt nelipsiti la inspectiile scolare si nu scapa prilejul de a mai baga un bat intr-o roata. De ex astazi la lic cfr pascani unde numai eu am ajuns pana la aceasta ora la post, am solicitat sa se tina cont in alcatuirea orarului de cele 7 ore pe care le am la alt liceu. Dna DIRECTOARE zice NU, sa faca ei orarul dupa cfr ca am 13 ore, adica un pic mai bine de jumate'. Initial, la cele 90 spre 100 kg si convingeri degajate zic, bine asa, o zi buna. Dupa m-am gandit totusi, la 13 ore lic nu are dreptul sa-mi stabileasca programul pe toata saptamana de lucru si nici sa-mi spuna care zi sa-mi iau liber. Am reusit sa-mi eliberez 1 zi in care am ore la cealalta scoala pt cea de a doua vom vedea... Cei care sunt din oras trebuie sa vina de la 7.30 navetistii pot veni de la 8.30 dar pt asta votat, majoritate navetisti! Cu siguranta mai stiti si voi alte anomalii. Acesti directori sunt si la grade, def.

Cine a anunțat 13 octombrie? cool.gif
Art. 9 (1) Concursul pentru ocuparea funcțiilor de director și de director adjunct se
organizează, de regulă, în perioada octombrie-noiembrie, respectiv martie-aprilie. Graficul de
desfășurare se stabilește de fiecare inspectorat școlar și se comunică Ministerului Educației
Naționale și Cercetării Științifice.
(2) Concursul pentru ocuparea funcțiilor de director și de director adjunct la aceeași unitate de
învățământ se poate organiza și în aceeași sesiune, în zile diferite, primul fiind cel pentru ocuparea
funcției de director.
Art. 10 (1) Inspectoratul școlar are obligația de a anunța, în presa locală și centrală,
organizarea concursului, cu cel puțin 30 de zile calendaristice înainte de prima zi a sesiunii de
concurs și prin afișare la sediul și pe site-ul inspectoratului școlar, a listei funcțiilor de conducere
pentru care se organizează concurs, precum și a informațiilor referitoare la înscrierea și participarea
la concurs a candidaților.

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 7 Sep 2016, 09:13 PM

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
1q1q1q
Trimis: 7 Sep 2016, 09:18 PM

Utilizator avansat

Ministrul a anuntat in conferinta de presa data 12 octombrie 2016.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
roset
Trimis: 7 Sep 2016, 10:13 PM

Mentor

Graficul de
desfășurare se stabilește de fiecare inspectorat școlar și se comunică Ministerului Educației
Naționale și Cercetării Științifice.
Doar asta scrie în metodologie! Oricum ,,intrarea în pâine”
tongue.gif va fi la sept 2017, probabil confused06.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
1q1q1q
Trimis: 8 Sep 2016, 05:16 AM

Utilizator avansat

Proba scrisa unica pe plan ational pe 12 oct. Graficul interviurilor e stabilit de isj.

--------------------
mihaiela41
Trimis: 8 Sep 2016, 03:47 PM

Utilizator
**

Metodologia nu e aprobata, e doar proiect iar bibliografia nu e afisata desi se apropie 12 sept.
(30 zile inaonte de12 oct.).
Mesaj personal
roset
Trimis: 8 Sep 2016, 05:14 PM

Mentor

QUOTE (mihaiela41 @ 8 Sep 2016, 03:47 PM)
Metodologia nu e aprobata, e doar proiect iar bibliografia nu e afisata desi se apropie 12 sept.
(30 zile inaonte de12 oct.).

E în vigoare de pe 29 august!

--------------------
mihaiela41
Trimis: 8 Sep 2016, 06:44 PM

Utilizator
**

unde scrie ?
Mesaj personal
4ward
Trimis: 8 Sep 2016, 06:56 PM

Utilizator avansat

Până nu se publică în Monitorul Oficial ...

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
simonairo
Trimis: 9 Sep 2016, 07:05 AM

Utilizator activ

Metodologia -proiect final, este identică și neschimbată cu ce a fost acum ț-nșpe mii de ani. Mă interesează un punct care, culmea, avea ceva modificări în proiectul din martie, în cel din august și nu știu cum s-a făcut și s -a dres(?!) că, la final, a ieșit cum trebuia să iasă pentru a mulțumi. Așadar, cred același lucru ca și gabrielir. Eu chiar credeam că se vor mai schimba lucrurile! N a i v i t a t e se numește...
Mesaj personal
roset
Trimis: 9 Sep 2016, 03:14 PM

Mentor

Poate apare una nouă în MO și n-o mai aplicăm pe asta, după care deja s-au întocmit grafice și toate celelalte! biggrin.gif

--------------------
ity81
Trimis: 9 Sep 2016, 03:16 PM

Utilizator
**

Buna tuturor! Daca are cineva metodologia pentru concursul de directori a-si dori si eu!

Va multumesc!!!!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 9 Sep 2016, 03:18 PM

Mentor

QUOTE (ity81 @ 9 Sep 2016, 04:16 PM)
Buna tuturor! Daca are cineva metodologia pentru concursul de directori a-si dori si eu!

Va multumesc!!!!

Deocamdată, nu există așa ceva.

--------------------
Mesaj personal
4ward
Trimis: 9 Sep 2016, 03:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ity81 @ 9 Sep 2016, 03:16 PM)

Va multumesc!!!!

Vă recomand un Îndreptar ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române.

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
vilmay
Trimis: 9 Sep 2016, 03:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ity81 @ 9 Sep 2016, 04:16 PM)

Va multumesc!!!!

Proiect final

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1489 )
Fișier atașat  Mate.Info.Ro.3772_METODOLOGIE_CONCURS_DIRECTOR_SCOLAR_2016___PROIECT_FINAL.pdf
Mesaj personal
simonairo
Trimis: 9 Sep 2016, 07:45 PM

Utilizator activ

[QUOTE=vilmay,9 Sep 2016, 04:57 PM] [QUOTE=ity81,9 Sep 2016, 04:16 PM] Buna tuturor! Daca are cineva metodologia pentru concursul de directori a-si dori si eu!

Nasol... a-și ! Pe bune?

Acest mesaj a fost modificat de către simonairo la data 9 Sep 2016, 07:50 PM
Mesaj personal
anastasia petrescu
Trimis: 9 Sep 2016, 10:56 PM

Utilizator avansat

nu indreptar, ci sa mai faca o data clasele primare!
Mesaj personalMSN
mara_mara_13@yahoo.com
Trimis: 10 Sep 2016, 05:29 AM

Utilizator avansat

QUOTE (simonairo @ 9 Sep 2016, 08:45 PM)
[QUOTE=vilmay,9 Sep 2016, 04:57 PM] [QUOTE=ity81,9 Sep 2016, 04:16 PM] Buna tuturor! Daca are cineva metodologia pentru concursul de directori a-si dori si eu!

Nasol... a-și ! Pe bune?

Metodologia pentru concursul de directori în învățământul preuniversitar a fost publicată în Monitorul Oficial.
http://www.monitoruloficial.ro/emonitornew...wmof.php…
Mesaj personalTrimite email
1q1q1q
Trimis: 10 Sep 2016, 05:35 AM

Utilizator avansat

Link gresit. Ce numar MO?
edit. Am gasit. Nr 704. Il voi atasa aici. (dupa cafea wink.gif )

Acest mesaj a fost modificat de către 1q1q1q la data 10 Sep 2016, 05:40 AM

--------------------
gabriel_bc
Trimis: 10 Sep 2016, 06:25 AM

Utilizator activ

Metodologie concurs director/director adjunct publicata in Monitorul Oficial nr 704/9.09.2016.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 905 )
Fișier atașat  metodologie_concurs_D_DA_2016.docx
Mesaj personal
atomic
Trimis: 10 Sep 2016, 06:48 AM

Utilizator avansat

foarte interesant art. 24 (1) huh.gif

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 10 Sep 2016, 07:39 AM

Utilizator avansat

Si un pdf cu ordinul 5080 (se poate face copy/paste din el)

Calendarul nu e pus?

"platforma informatică dedicată" art 9 (2). Uau wink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către 1q1q1q la data 10 Sep 2016, 07:46 AM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 791 )
Fișier atașat  5080.pdf

--------------------
roset
Trimis: 10 Sep 2016, 10:13 AM

Mentor

N-am greșit prea mult .Forma finală s-a trimis la MO pe 31, nu pe 29 august așa cum declarase muinistrul! Deja ,,prieteni” de-ai mei de pe acest forum mi-au și sărit la gât! sign28.gif

--------------------
fleetwood
Trimis: 10 Sep 2016, 11:04 AM

Utilizator avansat

Mi-ar plăcea să răspundă fie un director, fie un candidat la funcție... Care a fost sau este motivația intrinsecă a unui profesor (fost elev, odinioară) pentru a face acest pas, adică să-și dorească să administreze în loc să educe? Paradoxal, aceeași întrebare o ridic și în privința liderilor sindicali... Paradoxal - pentru că aceștia ar trebui să reprezinte tabăra "adversă"...
Subliniez - e vorba de motivația intrinsecă. Știm cu toții, cei care am făcut cursuri de psiho-pedagogie și/sau am participat la zeci de "cercuri", ce și cât înseamnă asta.
Extrinsec - bani în plus, diplome, ciocolată, bicicletă. Extrapolând spre origini...Brânză, traistă... Mămăligă?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (51) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved