Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (51) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Concurs directori
cvmi
Trimis: 10 Sep 2016, 02:35 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Publicat în Monitorul Oficial 704 din 9.09.2016.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 10 Sep 2016, 02:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 10 Sep 2016, 08:39 AM)
Si un pdf cu ordinul 5080 (se poate face copy/paste din el)

Calendarul nu e pus?

"platforma informatică dedicată" art 9 (2). Uau wink.gif

Art. 6. — Concursul pentru ocuparea funcțiilor de director și
de director adjunct se organizează în perioada stabilită de
Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice

E imposibil ca acest concurs sa inceapa la 12-13 octombrie asa cum sustineau cei din minister

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 10 Sep 2016, 03:05 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
mihaiela41
Trimis: 10 Sep 2016, 03:44 PM

Utilizator
**

De ce ?
Mesaj personal
loveluca
Trimis: 10 Sep 2016, 03:47 PM

Utilizator activ

Interesant art. 21 alin. (5). Ce sa inteleg din el?
Daca sunt 2 prof. sot si sotie titulari in aceeasi scoala, nici unul dintre ei nu are dreptul sa fie director? sau sotia inspectorului scolar general nu are dreptul sa fie director?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 Sep 2016, 03:58 PM

Mentor

QUOTE (mihaiela41 @ 10 Sep 2016, 04:44 PM)
De ce ?

Respectând termenele din metodologie, se depășește data de 12 octombrie.

--------------------
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 10 Sep 2016, 04:50 PM

Utilizator avansat

Daca se publica azi posturile, se respecta data comunicata de ministru (12 oct 2016)

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
1q1q1q
Trimis: 10 Sep 2016, 06:33 PM

Utilizator avansat

Unde e aceasta decizie totusi?
Dosarele de concurs vor fi depuse electronic pe platforma informatică dedicată, în perioada 13 septembrie – 2 octombrie potrivit Procedurii de înscriere electronică, disponibilă pe site-ul inspectoratului școlar județean
Proba scrisă va avea loc în data de 12 octombrie.
Interviul și evaluarea CV-ului se vor desfășura în perioada 17 octombrie – 17 noiembrie.
Afișarea rezultatelor concursului este programată în data de 18 noiembrie, fiind urmată de o perioadă alocată depunerii contestațiilor: 21-23 noiembrie.
Soluționarea contestațiilor și afișarea rezultatelor finale sunt prevăzute pentru intervalul 24 noiembrie – 9 decembrie 2016. Ultima etapă a concursului – validarea în consiliul de administrație al inspectoratului școlar a rezultatelor finale și transmiterea acestora la minister – este programată în data de 16 decembrie 2016.

Edit. Am gasit doar acest comunicat de presa dat de MENCS
http://www.agerpres.ro/comunicate/2016/09/...-mencs-15-29-01
de pe agerpres. Deci o sursa buna de incredere.

Acest mesaj a fost modificat de către 1q1q1q la data 10 Sep 2016, 06:46 PM

--------------------
1q1q1q
Trimis: 10 Sep 2016, 06:47 PM

Utilizator avansat

Si mai oficial
http://edu.ro/startul-concursului-pentru-o...%AEn-%C5%9Fcoli
sursa directa.
Proba scrisă va avea loc în data de 12 octombrie. Interviul și evaluarea CV-ului se vor desfășura în perioada 17 octombrie - 17 noiembrie. Afișarea rezultatelor concursului este programată în data de 18 noiembrie, fiind urmată de o perioadă alocată depunerii contestațiilor: 21-23 noiembrie. Soluționarea contestațiior și afișarea rezultatelor finale sunt prevăzute pentru intervalul 24 noiembrie - 9 decembrie 2016. Ultima etapă a concursului - validarea în consiliul de administrație al inspectoratului școlar a rezultatelor finale și transmiterea acestora la minister – este programată în data de 16 decembrie 2016.

--------------------
1q1q1q
Trimis: 10 Sep 2016, 06:52 PM

Utilizator avansat

Si ordinul in mod oficial
http://edu.ro/ordin-mencs-nr-50802016-pent...%83%C8%99urarea
dimineata l-am pus din MO copiat cu greu de acolo cu watermark.

Acest mesaj a fost modificat de către 1q1q1q la data 10 Sep 2016, 06:52 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 298 )
Fișier atașat  ordin_5080_MENCS.pdf

--------------------
Peg
Trimis: 10 Sep 2016, 06:58 PM

Utilizator activ

Ar fi bine sa fie controlati despre lipsă de caracter, raspandirea de minciuni si neaplicarea planurilor de lecție la cele 6 ore din normă.
Mesaj personal
Victor2016
Trimis: 10 Sep 2016, 09:22 PM

Utilizator
**

Ce nebunie va declansa articolul 24. Daca concursul e pe bune foarte multi directori vor fi inlocuiti. Oare primarii vor sta cu mainile in san vaznd ca le sunt schimbati oamenii din scoli?

Nu am gasit totusi raspunsul la cateva probleme.
Ce se intampla daca intr-o scoala postul de director se vacanteaza, dar nu se ocupa, si in scoala respectiva nu exista un cadru didactic care sa doreasca sa preia detasarea de la directorul inlocuit? Adica cadrele didactice nu doresc inlocuirea directorului chiar daca acesta nu s-a dus la concurs sau l-a picat.

Cand poate primi din nou delegatie directorul care a fost inlocuit pentru ca nu a luat examenul sau nu s-a prezentat? Dupa organizarea unui nou concurs in care postul vacantat nu s-a ocupat?

De ce cadre didactice din afara unei unitati de invatamant sa poata aplica la functia de director?
Mesaj personal
Victor2016
Trimis: 10 Sep 2016, 09:42 PM

Utilizator
**

Mai am o neclaritate. Corectarea lucrarii la proba scrisa se realizeaza de comisia de organizare a probei scrise sau de comisia de concurs din unitatea scolara? In acest caz toate comisiile se aduca la vreo scoala si intra pe rand in actiune sau cum?

Reprezentantii autoritatilor locale in comisiile de concurs cum pot considera ca un raspuns este corect sau nu atat timp cat habar nu au cum functioneaza o scoala, ba mai mult cred ca nici cele doua cadre didactice desemnate in comisia de concurs nu vor sti cu certitudine sa evalueze CV-ul si interviul. Ma refer mai ales la comisiile din mediul rural.
Mesaj personal
roset
Trimis: 10 Sep 2016, 09:59 PM

Mentor

(14) Dacă în termen de cel mult 6 luni de la organizarea concursului funcția de director sau director adjunct devine vacantă, consiliul de administrație al unității de învățământ poate solicita inspectoratului școlar numirea în această funcție a unuia dintre candidații admiși la concurs, cu consimțământul scris al acestuia, în ordinea descrescătoare a punctajului obținut
rt. 24. — (1) În funcțiile de director sau de director adjunct rămase vacante sau în cazul vacantării unor funcții de director sau de director adjunct din unități de învățământ de stat, conducerea interimară este asigurată, până la organizarea concursului, dar nu mai târziu de sfârșitul anului școlar, de un cadru didactic titular, membru al corpului național de experți în managementul educațional, numit prin detașare în interesul învățământului sau prin delegarea atribuțiilor specifice funcției, în conformitate cu legislația în vigoare, prin decizia inspectorului școlar general, la propunerea consiliului profesoral din unitățile de învățământ respective, cu avizul consiliului de administrație al inspectoratului școlar și cu acordul scris al persoanei solicitate. Nu pot fi numite în funcțiile rămase vacante sau în cele care se vacantează între perioadele de concurs: a) persoanele care până la organizarea concursului au ocupat funcții de director sau de director adjunct în unitatea de învățământ respectivă și nu au participat la concurs; cool.gif persoanele care s-au prezentat la concurs, dar nu au fost admise.
(3) În funcție de interesul învățământului, în lipsa cadrelor didactice membre ale corpului național de experți în managementul educațional, inspectorul școlar general, cu avizul consiliului de administrație al inspectoratului școlar și cu acordul scris al persoanei solicitate, poate numi prin detașare în interesul învățământului, în funcții de director sau de director adjunct la unități de învățământ preuniversitar, până la organizarea concursului, dar nu mai târziu de sfârșitul anului școlar, și cadre didactice titulare învățământul preuniversitar care nu sunt membre ale corpului național de experți în managementul educațional. tongue.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
vilmay
Trimis: 10 Sep 2016, 10:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (loveluca @ 10 Sep 2016, 04:47 PM)
Interesant art. 21 alin. (5). Ce sa inteleg din el?
Daca sunt 2 prof. sot si sotie titulari in aceeasi scoala, nici unul dintre ei nu are dreptul sa fie director? sau sotia inspectorului scolar general nu are dreptul sa fie director?

In aceeasi institutie nu pot fi director si director adjunct sot-sotie sau rude pana la gradul IV. La fel in inspectorat nu pot fi 2 inspectori rude, eu asa inteleg.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 11 Sep 2016, 05:38 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Victor2016 @ 10 Sep 2016, 10:42 PM)
Mai am o neclaritate. Corectarea lucrarii la proba scrisa se realizeaza de comisia de organizare a probei scrise sau de comisia de concurs din unitatea scolara? In acest caz toate comisiile se aduca la vreo scoala si intra pe rand in actiune sau cum?

Reprezentantii autoritatilor locale in comisiile de concurs cum pot considera ca un raspuns este corect sau nu atat timp cat habar nu au cum functioneaza o scoala, ba mai mult cred ca nici cele doua cadre didactice desemnate in comisia de concurs nu vor sti cu certitudine sa evalueze CV-ul si interviul. Ma refer mai ales la comisiile din mediul rural.

proba scrisa e grila

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
atomic
Trimis: 11 Sep 2016, 07:31 AM

Utilizator avansat

proba a) si proba cool.gif sunt probe cu caracter obiectiv iar proba c) are un anumit grad de subiectivism

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
Peg
Trimis: 11 Sep 2016, 10:06 AM

Utilizator activ

Eu am ajuns prima la liceu anul acesta in catedra si directoarea tot pretinde ca liceul cu 13 ore are prioritate in a-si stabili orarul care nici pana la acesta data nu e fixat in timp la cea de a doua scoala cu 8 ore da.Probabil răspunsul va fi favorabil dar nu după ce nu ne-am contrat in raționamente, enervare si excluderea oricarei posibilitati de a-mi da definitivatul in liceul DUMNEAEI care nu uita si nu iarta la examen pentru ca doar daca esti naiv poți crede ca mai e o sansa de cooperare si sunt destui fatarnici care te-ar spală si pe creier numai sa le adopți tampeniile administrative care le mentine scaunul de torționari bine plătiți
La definitivat acum 2 ani aceasta directoare a fost in comisia care mi-a acordat 5 la inspectii, anul trecut am obținut 7.50 de la alta comisie cu alta directoare care a pretins ca nu am eu dreptul sa-i acord calificativ satisfăcător unui coleg cu gradul 1 care nu a avut decența sa-si pregătească ora de inspecție si care a plictisit pe toți, elevi si pe mine ca profesor.
Mesaj personal
Peg
Trimis: 11 Sep 2016, 10:46 AM

Utilizator activ

Inspectoarea cu vre-o 3 ani mai mare decat mine îmi zice, "Ce nu te omoară te întărește" adică a observat ca nu am picat moartă în birou după 16 ore de inspecții in 2 ani deci pot să le mai dau o dată.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 11 Sep 2016, 10:58 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Peg @ 11 Sep 2016, 11:06 AM)
nu a avut decența sa-si pregătească ora de inspecție

Aici m-ați pierdut. Traduc cam așa: a avut indecența să nu regizeze ora de inspecție (?!)
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 11 Sep 2016, 11:41 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Peg @ 11 Sep 2016, 11:46 AM)
Inspectoarea cu vre-o [sic!] 3 ani mai mare decat mine îmi zice, "Ce nu te omoară te întărește" adică a observat ca nu am picat moartă în birou după 16 ore de inspecții in 2 ani deci pot să le mai dau o dată.

1. Vârsta e irelevantă. Inspectoarea e cu siguranță fie "mai mare", fie "mai mică" decât ceilalți. Sigur, matematic, ar putea avea și aceeași vârstă, depinde unde se face trunchierea... Anul, luna, ziua, ora, minutul, secunda ș.a.m.d. ale nașterii...
2. Ce înseamnă "a da inspecții" ?! Se vopsesc gardul și iarba? Toate inspecțiile menite să verifice calitatea muncii prestate de un angajat ar trebui să fie inopinate!

Mesaj personal
ela67
Trimis: 11 Sep 2016, 12:14 PM

Mentor

Inspectoarea cu vre-o 3 ani mai mare decat mine îmi zice, "Ce nu te omoară te întărește" adică a observat ca nu am picat moartă în birou după 16 ore de inspecții in 2 ani deci pot să le mai dau o dată.

*vreo
Mesaj personal
Peg
Trimis: 11 Sep 2016, 12:25 PM

Utilizator activ

QUOTE (ela67 @ 11 Sep 2016, 01:14 PM)

*vreo

Da bine, eu nu candidez pt directoare ca tine si nici nu predau romana.Bine ca ai scris un singur cuvant pe acest thread si ala e corect!

Acest mesaj a fost modificat de către Peg la data 11 Sep 2016, 12:27 PM
Mesaj personal
Peg
Trimis: 11 Sep 2016, 12:30 PM

Utilizator activ

Prostiii gramaticale predate de mult iubiții profesori de romana ai anilor trecuți.
"Sunt variante de texte de pînă la anii '50-'60, în care vreo/ vreun se scria cu cratimă, însă nu trebuie de uitat că de-a lungul timpului, normele gramaticale se mai schimbă, deci acum vreo, vreun niciodată nu se va scrie cu cratimă (conform Micului dicționar ortografic din 1954)."

http://cum-se-scrie.ro/vreovreun-nu-se-scr...ata-cu-cratima/
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 11 Sep 2016, 12:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Peg @ 11 Sep 2016, 01:30 PM)
Prostiii gramaticale predate de mult iubiții profesori de romana ai anilor trecuți.
"Sunt variante de texte de pînă la anii '50-'60, în care vreo/ vreun se scria cu cratimă, însă nu trebuie de uitat că de-a lungul timpului, normele gramaticale se mai schimbă, deci acum vreo, vreun niciodată nu se va scrie cu cratimă (conform Micului dicționar ortografic din 1954)."

http://cum-se-scrie.ro/vreovreun-nu-se-scr...ata-cu-cratima/

Da, cu asta sunt de acord! Doar ce am "combătut" și eu, evident degeaba, tâmpeniile nicio și niciun etc. În fine, gramatica e prea relativă și depinde prea mult de maneliști - mai e sau nu o știință? Hai să facem o paralelă cu limbajele de programare... sau doar cu utilizarea corectă a unor softuri... Aia da, gramatică! smile.gif Punct sau virgulă în Excel, de exemplu character40.gif
Mesaj personal
Peg
Trimis: 11 Sep 2016, 12:48 PM

Utilizator activ

Sunt de acord sa fie verificate lucrările scrise si planurile manageriale ale directorilor de cratimă si virgule. Nu uitați diacriticele!

Acest mesaj a fost modificat de către Peg la data 11 Sep 2016, 12:55 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (51) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved