Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (50) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Concurs directori
atomic
Trimis: 11 Sep 2016, 01:04 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

nu stiu, @Peg, ce legatura are concursul pentru functia de director (care va fi) cu ce-ai facut tu (ti-au facut altii) la inspectii laugh.gif

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 11 Sep 2016, 01:05 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
Peg
Trimis: 11 Sep 2016, 02:13 PM

Utilizator activ

QUOTE (atomic @ 11 Sep 2016, 02:04 PM)
nu stiu, @Peg, ce legatura are concursul pentru functia de director (care va fi) cu ce-ai facut tu (ti-au facut altii) la inspectii laugh.gif

Asta pentru ca nu stii ce rol au directorii la inspecții.Evaluarea lor ar trebui sa se faca mai cu atenție astfel încât sa nu mai avem parte de asemenea tratamente. Si nu este asa de cativa ani ci asa era si acum 20 ani sau le-au placut întotdeauna sa ii abordeze astfel pe cei născuți in anii '70. Migrația din Romania o fi având o legătură si cu sistemul si oamenii lui nu nu mai economia de piață prost înțeleasă, nefunctionala si salariile mici.

Acest mesaj a fost modificat de către Peg la data 11 Sep 2016, 02:14 PM
Mesaj personal
Peg
Trimis: 11 Sep 2016, 02:24 PM

Utilizator activ

Pentru cei mai puțin informați, rapoartele din inspecții nu prea sunt redactate pentru că vor să iți urmărească toate mișcările la ore. Si Doamne ferește să te așezi pe scaun la catedra!
Se aplică nota pe raportul standard si gata. Poate nu este asa dar mie asa mi s-a părut, se poate verifica. Din cei 6 ani 2 nu mai sunt, daca nu luati măsuri isi vor permite la infinit.Menționez, IASI.
Poarte Kovesi citeste si reclamațiile la DNA.
Mesaj personal
citizen
Trimis: 11 Sep 2016, 02:34 PM

Utilizator
**

Mai credeti in corectitudinea examenelor pentru ocuparea de functii inalte?
Cred ca cine "trebuie" sa fie director , va fi , cu/fara concurs
Mesaj personal
Peg
Trimis: 11 Sep 2016, 02:48 PM

Utilizator activ

QUOTE (citizen @ 11 Sep 2016, 03:34 PM)
Mai credeti in corectitudinea examenelor pentru ocuparea de functii inalte?
Cred ca cine "trebuie" sa fie director , va fi , cu/fara concurs

Asa este, câți din ei fac mese la restaurant si duc cadouri la interviu? Eu am fost la multe interviuri in viața mea si as fi putut sa ma duc la si mai multe dar pe unele le-am refuzat, abia acum m-am luminat ca nu m-am dus niciodata cu flori, bomboane, parfumuri. La ei funcționează întotdeauna tertipuri din astea.
Mesaj personal
Peg
Trimis: 11 Sep 2016, 02:59 PM

Utilizator activ

Am avut o prietenă din copilarie care a ramas doar cu liceul, si-a facut firma de resurse umane, a promis slujbe in strainatate unora, a luat bani si nu au mai plecat. Am auzit ca au venit cu politia si au ridicat-o din fata blocului. In fine, a returnat banii probabil pt ca nu a fost la închisoare din ce stiu eu...

Sa nu crezi ca nu le-am dat sa mănânce dar fie nu s-au saturat, nu prea au vrut sa servească pt ca oricum nu prea se simt datori in nici unul dintre cazuri. Adica refuzul e cam aceeasi in toate cazurile.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 11 Sep 2016, 03:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Peg @ 11 Sep 2016, 03:13 PM)

Asta pentru ca nu stii ce rol au directorii la inspecții.Evaluarea lor ar trebui sa se faca mai cu atenție astfel încât sa nu mai avem parte de asemenea tratamente. Si nu este asa de cativa ani ci asa era si acum 20 ani sau le-au placut întotdeauna sa ii abordeze astfel pe cei născuți in anii '70. Migrația din Romania o fi având o legătură si cu sistemul si oamenii lui nu nu mai economia de piață prost înțeleasă, nefunctionala si salariile mici.

ai dreptul sa candidezi (daca indeplinesti conditiile) la functia de director, astfel scapi de inspectiile lor ... sau iti faci treaba cum trebuie (chiar daca unii elevi iti miros urat) si n-o sa ai nicio problema

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
Peg
Trimis: 11 Sep 2016, 03:06 PM

Utilizator activ

Altfel la ce incorectitudine te referi?
Mesaj personal
Ditian
Trimis: 11 Sep 2016, 03:12 PM

Utilizator avansat

Sperietoarea cea mare este examenul national scris. Multi dintre ei nici nu mai stiu ce inseamna un examen ca si candidat, asta daca au stiut vreodata (stiu, generalizez). Stiu personal pe cineva in functie care a spus ca ii e teama sa mearga la examen si mai bine renunta la functie. Aduceti-va aminte de concursul inspectorilor generali cand in media erau tot felul stiri cu situatii jenante pt sistemul nostru de invatamant. Sa vedeti acum ce va fi!

Mesaj personal
Peg
Trimis: 11 Sep 2016, 04:13 PM

Utilizator activ

QUOTE (atomic @ 11 Sep 2016, 04:03 PM)
QUOTE (Peg @ 11 Sep 2016, 03:13 PM)

ai dreptul sa candidezi (daca indeplinesti conditiile) la functia de director, astfel scapi de inspectiile lor ... sau iti faci treaba cum trebuie (chiar daca unii elevi iti miros urat) si n-o sa ai nicio problema

Nu cred ca "n-o sa am nici o problema" daca muncesc pe branci ad literam, adică in coate si genunchi in timp ce colegu' cu gradul 1 adoarme elevii la clasa si isi mângâie nevasta seara cu ochi mijiți de placere ca si chinezii.
Si mai aiurea e ca am invatat si asta pe propria-mi piele. Isi..... ...in ele merite pe care le ai si in văzul tuturor.
Mesaj personal
citizen
Trimis: 11 Sep 2016, 04:24 PM

Utilizator
**

QUOTE (Ditian @ 11 Sep 2016, 04:12 PM)
Sperietoarea cea mare este examenul national scris. Multi dintre ei nici nu mai stiu ce inseamna un examen ca si candidat, asta daca au stiut vreodata (stiu, generalizez). Stiu personal pe cineva in functie care a spus ca ii e teama sa mearga la examen si mai bine renunta la functie. Aduceti-va aminte de concursul inspectorilor generali cand in media erau tot felul stiri cu situatii jenante pt sistemul nostru de invatamant. Sa vedeti acum ce va fi!

Daca nu e monitorizat audio-video si sa fie trimise lucrarile in alte judete ca la bac e o joaca de copii
Mesaj personal
musia
Trimis: 11 Sep 2016, 04:32 PM

Utilizator avansat

Peg, poti fi mai clara? Ce treaba are concursul cu ce ti se intampla tie? Sau cu "colegu' cu gradul I" care nu-s ce face seara cu nevasta(de parca tu esti sub pat si ii monitorizezi)! In alta ordine de idei, este foarte bine ca se organizeaza acest concurs. Sa speram ca va fi corect, fara ingerinte politice, cu monitorizare audio-video!
Mesaj personal
atomic
Trimis: 11 Sep 2016, 06:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (citizen @ 11 Sep 2016, 05:24 PM)
QUOTE (Ditian @ 11 Sep 2016, 04:12 PM)

Daca nu e monitorizat audio-video si sa fie trimise lucrarile in alte judete ca la bac e o joaca de copii

"(6) Desfășurarea probelor de concurs la care participă
candidații se înregistrează audiovideo. Fișierele rezultate se
înregistrează pe suport DVD și se arhivează alături de celelalte
documente de concurs"

de ce sa se corecteze in alte judete daca "scrisul" este grila?
P.S.
"(9) Evaluarea testului-grilă se face de către membrii
comisiilor de concurs în aceeași zi, după expirarea duratei
maxime de rezolvare a testului, în prezența candidaților și a
2 martori aleși succesiv dintre candidați."

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 11 Sep 2016, 06:13 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
magel
Trimis: 11 Sep 2016, 09:21 PM

Utilizator activ

Deci de pe 13 asteptam directori interimari...
E o vrajeala totala acest concurs pentru ca sunt directori de 10-20 de ani pe care nu-i va clinti nimeni de pe scaunele lor,mai ales ca vin alegerile si toate partidele au nevoie de directorii lor ,,cu experienta"in ,,managementul" educatiei maselor.
Toti directorii care sunt in functii ve-ti vedea ca vor avea punctaj mare la toate probele si vor ramane sa-si exercite cu mult mai mult avant puterea asupra celor din subordine caci acum o sa fie cu ,,concurs"si legitimi,neaserviti politic(?).
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Mesaj personal
Cristynel
Trimis: 11 Sep 2016, 09:46 PM

Utilizator avansat

calendarul...

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
OAB
Trimis: 11 Sep 2016, 11:52 PM

Utilizator activ

Din câte știu, și calendarul trebuie aprobat cu ordin de ministru. Există, undeva, ordinul?
Mesaj personal
OAB
Trimis: 11 Sep 2016, 11:56 PM

Utilizator activ

Într-adevăr, știu că informația apare și în presă, și pe site-ul oficial, dar dacă astăzi - 12. 09. 2016, până la orele 24 nu apare pe site-urile ISJ-urilor ceea ce se prevede în metodologie, atunci legalitatea e discutabilă.

Directoarea liceului la care activez mi-a zis că lor (directorilor) li s-a zis clar că, în 12. 10. 2016, susțin proba scrisă la ISJ.
Mesaj personal
OAB
Trimis: 12 Sep 2016, 12:00 AM

Utilizator activ

În plus, proiectul final de metodologie prevedea obligativitatea asigurării numărului orelor de predare ale directorilor și directorilor adjuncți în școala unde își vor exercita funcția. Ei bine, metodologia aprobată cu ordinul 5080 / 2016 nu prevede treaba asta. Deci, vor exista, în continuare "teledirectori". Adică directori care conduc o școală, sunt titulari la altă școală și au - cel puțin o parte a normei - la școala unde sunt titulari, nu la cea pe care o conduc.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 12 Sep 2016, 06:23 AM

Utilizator avansat

QUOTE (OAB @ 12 Sep 2016, 12:52 AM)
Din câte știu, și calendarul trebuie aprobat cu ordin de ministru. Există, undeva, ordinul?

Art. 6. — Concursul pentru ocuparea funcțiilor de director și
de director adjunct se organizează în perioada stabilită de
Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice.

nu cred ca trebuie ordin de ministru

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
atomic
Trimis: 12 Sep 2016, 06:34 AM

Utilizator avansat

QUOTE (OAB @ 12 Sep 2016, 01:00 AM)
În plus, proiectul final de metodologie prevedea obligativitatea asigurării numărului orelor de predare ale directorilor și directorilor adjuncți în școala unde își vor exercita funcția. Ei bine, metodologia aprobată cu ordinul 5080 / 2016 nu prevede treaba asta. Deci, vor exista, în continuare "teledirectori". Adică directori care conduc o școală, sunt titulari la altă școală și au - cel puțin o parte a normei - la școala unde sunt titulari, nu la cea pe care o conduc.

unde va fi posibil, probabil se va face detasare in interesul invatamantului

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 12 Sep 2016, 06:35 AM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
magel
Trimis: 12 Sep 2016, 11:20 AM

Utilizator activ

Am vazut ca s-au vacantat posturile de directori pe isj-uri.
Cand sunt numiti directorii interimari conform art.24 din metodologie?
Poate se respecta legea macar acum dupa 26 de ani si vor castiga numai cei competenti si corecti.Doamne ajuta!
Mesaj personal
atomic
Trimis: 12 Sep 2016, 11:55 AM

Utilizator avansat

(5) Decizia de încetare a detașării în interesul învățământului
sau de delegare a atribuțiilor, în condițiile alin. (1)—(4), se emite
la încheierea perioadei de concurs, după afișarea rezultatelor
finale ale acestuia.

deci pe 16 decembrie

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 12 Sep 2016, 11:56 AM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
magel
Trimis: 12 Sep 2016, 02:01 PM

Utilizator activ

Iar se interpreteaza legea dupa cum vrem!
Daca posturile au fost declarate vacante cum mai sunt ocupate de aceeasi directori?
Ei se pregatesc de concurs sau fac si managementul scolii in continuare pana castiga concursul si raman in continuare?
De aici concluzia e ca v-a fi tot un ,,concurs de imprejurari" si cum ar fi vrut Abramburica sa nu fie concurs in octombrie ca vezi Doamne directorii au treaba cu inceputul anului scolar sau sa nu mai fie deloc concurs si directorul sa fie ales de ,,gastile de profesori"formate in scoli.
Asa sa faceti doamna Andronescu cand ve-ti veni din nou ministru din decembrie,tocmai bine dupa concurs,sa stricati si ce a mai ramas sau s-a facut bine in invatamant!!! [B][SIZE=7]
Mesaj personal
irimie1
Trimis: 12 Sep 2016, 02:09 PM

Utilizator avansat

Art.24. Nu pot fi numite în funcțiile rămase vacante sau în cele care se vacantează între perioadele de concurs: a) persoanele care până la organizarea concursului au ocupat funcții de director sau de director adjunct în unitatea de învățământ respectivă și nu au participat la concurs;

Interesanta pozitie...aceasta prevedere va strica planul multora...la concursurile de pana in 2008, exista o adevarata strategie a unor directori care desi nu se prezentau la concurs, sperau si chiar se intampla, sa ramana in functie, deoarece postul ramanea vacant prin lipsa de doritori. Si uite asa, ISJ tot pe ei ii delegau... mad.gif

--------------------
"Agresivitatea este întotdeauna o consecință a frustrării". (John Dollard)
Mesaj personal
evaluator11
Trimis: 12 Sep 2016, 02:10 PM

Utilizator
**

Domnilor profesori corectati-va greselile de ortografie......aici, pe acest forum n-ar trebui sa existe cadre didactice cu asemenea ,,lacune''......
Unii aspira la functia de director......din pacate!!!!!
Mesaj personal
1 utilizator(i) citesc acest subiect (1 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (50) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved