Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Conversie profesionala, Conversie profesionala
Gabriel09
Trimis: 7 Mar 2017, 10:03 PM

Începător
*

Grup: Members

Buna seara tuturor!!!

Sunt aici fiindca doresc sa aflu mai multe informatii despre o MARE dilema in care ma aflu..... Am sa va povestesc totul si cu speranta ca ma puteti ajuta va multumesc anticipat.

Sunt profesor titular pe disciplina TURISM SI SERVICII la un liceul din Bucuresti si doresc sa ma inscriu la un program de conversie profesionala pe matematica. Mentionez ca Facultatea de turism pe care am urmat-o am absolvit-o pe sistem vechi (5 ani), deci de lunga durata. Ulterior am urmat masterul (2 ani) iar din anul II de master m-am inscris la doctorat pe care l-am absolvit in anul 2013. Fiind titular si promovand examenul de definitivat am reusit sa imi echivalez docoratul cu gradul I. Acum.... Daca ma inscriu la conversie profesionala pe matematica si urmez cei 2 ani dupa absolvire pot preda la liceu sau la gimnaziu??? M-am tot interesat si am primit 2 raspunsuri diferite:
- din partea ISMB Bucuresti mi s-a spus ca pentru a preda la liceu matematica chiar daca termin conversia profesionala trebuie sa urmez un master in domeniu (nu m-au intrebat ce studii am - probabil m-au bagat in oala cu cei de 3 ani Bologna)
- din partea facultatii unde doresc sa ma inscriu la conversie pe matematica am primit urmatorul raspuns: ”Diploma obtinuta este "diploma de absolvire" care impreuna cu diploma dvs de licenta va da aceleasi drepturi pe care le aveti in acest moment si anume: sa predati pana la clasa a X-a daca aveti diploma de licenta de scurta durata (Bologna - 3 ani) sau pana la clasa a XII-a daca aveti studii de lunga durata (forma veche - preBologna) sau Bologna+masterat.”

Deci eu ce sa inteleg??? Daca am prima facultate de lunga durata (si eu am fiindca am urmat facultatea timp de 5 ani) pot preda la liceu???? Sau nu mi se ia in considerare licenta de lunga durata de 5 ani si dupa cei 2 ani de conversie sunt obligat sa fac masterul ac sa pot preda la liceu.

Voi v-ati confruntat cu asemena situatie??? Sau stiti pe cineva care ma poate ajuta???? Astept un raspuns, o parere, o sugestie.... Multumesc anticipat!

Cu stima , Gabriel
Mesaj personal
mihai78
Trimis: 8 Mar 2017, 02:09 PM

Utilizator
**

E o mare anomalie in metodologie,un profesor de chimie fizica cu titulatura chimie,grade didactice chimie,care nu a mai predat niciodata fizica se pretransfera pe fizica liceu,nu ii mai place scoala unde era titular(mediul urban).Mai nou in mici orase vin profesorii universitari si predau STIINTE,oare cum si unde se fac laboratoarele pe biologie,chimie si fizica?sa nu radeti...Intr-un lic de arta!!OARE DE CE NU DESFIINTAM FACULTATILE SI ASA INVATATORII SUNT PROFESORI,DOCTORI FARA NR PE METRU PATRAT(DAR NU AU DESCOPERIT NIMIC,CA SA MERITE ACEST TITLU)!!...Ce rost mai au aceste facultati?
Mesaj personal
udypro
Trimis: 8 Mar 2017, 08:26 PM

Utilizator avansat

Programele de conversie sunt valabile să ne angajăm la ANAF?

--------------------
Doua lucruri sunt nelimitate: universul si prostia umana.De primul nu sunt atat de sigur...(A.Einstein)
"Dacă credeți că educația este scumpă, încercați ignoranța" Derek Bok pres. of Harvard Univ. 1971-1990
Mesaj personal
roset
Trimis: 8 Mar 2017, 08:28 PM

Mentor

QUOTE (mihai78 @ 8 Mar 2017, 02:09 PM)
E o mare anomalie in metodologie,un profesor de chimie fizica cu titulatura chimie,grade didactice chimie,care nu a mai predat niciodata fizica se pretransfera pe fizica liceu,nu ii mai place scoala unde era titular(mediul urban).Mai nou in mici orase vin profesorii universitari si predau STIINTE,oare cum si unde se fac laboratoarele pe biologie,chimie si fizica?sa nu radeti...Intr-un lic de arta!!OARE DE CE NU DESFIINTAM FACULTATILE SI ASA INVATATORII SUNT PROFESORI,DOCTORI FARA NR PE METRU PATRAT(DAR NU AU DESCOPERIT NIMIC,CA SA MERITE ACEST TITLU)!!...Ce rost mai au aceste facultati?

Cu ce vă deranjează învățătorii în această discuție? ohmy.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
mihai78
Trimis: 7 Jun 2017, 09:57 PM

Utilizator
**

ORA de inspectie la clasa lui nanu violeta ema de fizica,pentru titularizare ,prof cu gradatie in inv romanesc,12 elevi prezenti,un singur manual ,6 elevi fara caiete iar calc aproape nefunctionabil..de curiozate m am uitat prin caiete!!JALEEEEE,LECTII INCOMPLETE,LIPSA..SI NANU E METODIST SI EVALUATOR LA ACEASTA ORA DE INSPECTIE!iar TU trebuie sa tii ora in asemenea coditii si ea te evalueaza,,, wink.gif
Mesaj personal
roset
Trimis: 8 Jun 2017, 03:41 PM

Mentor

QUOTE (mihai78 @ 7 Jun 2017, 09:57 PM)
ORA de inspectie la clasa lui nanu violeta ema de fizica,pentru titularizare ,prof cu gradatie in inv romanesc,12 elevi prezenti,un singur manual ,6 elevi fara caiete iar calc aproape nefunctionabil..de curiozate m am uitat prin caiete!!JALEEEEE,LECTII INCOMPLETE,LIPSA..SI NANU E METODIST SI EVALUATOR LA ACEASTA ORA DE INSPECTIE!iar TU trebuie sa tii ora in asemenea coditii si ea te evalueaza,,, wink.gif

Tot nu inteleg care-i ..rolul.. inv. in aceasta situatie? Si tot n-ati raspuns la interventia anterioara!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
SACERDOTUL
Trimis: 9 Jun 2017, 01:44 PM

Utilizator activ

Diploma de absolvire (conversie) confera toate drepturile detinute anterior (in invatamant) de ex. Gr. I obtinut in fizica va fi valabil si dupa reconversia in matematica.
Nr. De credite obtinut prin reconversie de 4 semestre (120 credite) e suficient pt. a preda la liceu(daca veti avea competente dupa 4 semestre, e alta poveste)

mai e nevoie de post vacant pe care va transferati cu puncte obtinute din activitati din cadrul DISCIPLINEI PE CARE SOLICITATI TRANSFERUL.
In plus indiferent de punctaj asteptati dupa titularii disciplinei pe care va transferati dupa reconversie!

Mult succes!
Mesaj personalYahoo
SACERDOTUL
Trimis: 9 Jun 2017, 01:47 PM

Utilizator activ

Teoretic cu o diploma de absolvire prin reconversie te poti angaja in orice institutie care solicita studiile respective.
Ex. Reconversie in Economie ...posibilitati nenumarate primarie, cj, anaf, contabil firma, etc
Mesaj personalYahoo
ezragsit
Trimis: 15 Jun 2017, 09:19 AM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 8 Jun 2017, 03:41 PM)
QUOTE (mihai78 @ 7 Jun 2017, 09:57 PM)
ORA  de inspectie la clasa lui nanu violeta ema de fizica,pentru titularizare ,prof cu gradatie in inv romanesc,12 elevi prezenti,un singur manual ,6 elevi fara caiete iar calc aproape nefunctionabil..de curiozate m am uitat prin caiete!!JALEEEEE,LECTII INCOMPLETE,LIPSA..SI NANU E METODIST SI EVALUATOR LA ACEASTA ORA DE INSPECTIE!iar TU trebuie sa tii ora in asemenea coditii si ea te evalueaza,,, wink.gif

Tot nu inteleg care-i ..rolul.. inv. in aceasta situatie? Si tot n-ati raspuns la interventia anterioara!

Profesorii nu pricep că orele acelea (câteva) de metodică + enorm de multă specialitate (pe care, probabil, ar pica-o la un deceniu după absolvire) nu pot egala cei patru-cinci ani de pregătire metodică intensă, cu lucru efectiv în clasele asociate, dintr-un liceu pedagogic!

Le (cam) (stă în gât) titlul de „profesor” acordat educatorilor și învățătorilor.

Am văzut cum își pregătește un învățător lecțiile, ce materiale are (și face) și FOARTE RAR am văzut între profesori o asemenea abordare metodică PROFESIONISTĂ.

Așa că ... au pus cuvântul „învățătorii” la grămadă, ca să demonstreze că sunt mai ...

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved