Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (10) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Noua "lege" a salarizarii !!!!, proiect
atomic
Trimis: 27 Mar 2017, 01:32 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

lopri.GIF

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 27 Mar 2017, 01:45 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1573 )
Fișier atașat  515_proiect_legea_salarizarii_unitare.pdf

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 27 Mar 2017, 04:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 27 Mar 2017, 02:32 PM)
lopri.GIF

Ai postat un proiect răposat anul trecut, prin toamnă-iarnă, al guvernului Cioloș...
Mesaj personal
atomic
Trimis: 27 Mar 2017, 04:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 27 Mar 2017, 04:30 PM)
QUOTE (atomic @ 27 Mar 2017, 02:32 PM)
lopri.GIF

Ai postat un proiect răposat anul trecut, prin toamnă-iarnă, al guvernului Cioloș...

se pare ca da! ...scuze! scared11.gif

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 27 Mar 2017, 05:09 PM

Utilizator avansat

Bă, ce m-ai speriat! Cât pe ce să dau, aiurea, cu Olguța de pământ!
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 29 Mar 2017, 06:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (a. mihai @ 27 Mar 2017, 06:09 PM)
Bă, ce m-ai speriat! Cât pe ce să dau, aiurea, cu Olguța de pământ!

biggrin.gif Atomic a fost doar ușor neatent... ca noi toți, cei care nu suntem roboți pe forum... cool20.gif

Cu Olguța & Co., ... oricum nu va fi bine să dăm de Pământ, mai bine de o cometă smile.gif

Toate proiectele de legi de salarizare unitară, toate principiile "frumos" trâmbițate, fie de Boc, fie de Cioloș, fie de Olguța - au fost și sunt încă doar o mare budă politicianistă. Cu complicitate sindicală, în lanțuri apa să se tragă... smile.gif

Toată legislația României a ajuns o poezie în limba spargă... parafrazând un om de valoare, prea uitat...

"Versuri în limba spargă – Nina Cassian

În câmpul ce ițea de buturează,
A cțipitat un ptruț, ce-i drept cam bumbarbac,
Dar zumbăreala ghioală, încă trează,
A cropoțit aproape, în cordac:
Ce pisindreaua mea de brutușlează,
Și șomoiogul meu cu zdrolociță,
Mi-ai bosfroholojit stroholojina!
Țichi-mi-ai sima simibleagă!

Morala: în lanțuri apa să se tragă!"

https://versionroumaine.wordpress.com/2016/...a-nina-cassian/

confused24.gif

cool20.gif
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 30 Mar 2017, 05:40 PM

Utilizator avansat

<Ministrul Muncii, Olguța Vasilescu, a declarat că legea salarizării unitare este la această oră într-o ultimă citire.

"Legea la ora actuala este într-o ultima citire. Ea este rodul mai multor randuri de discutii cu sindicatele. Am incercat sa respectam cat mai multe principii în noul proiect legislativ. Principiul muncii egale și a salariului aferent, principiul ierarhiei. De exemplu, șeful institutiei nu avea si cel mai mare salariu. Am cercetat toata legislatia din 1974 până în prezent ca sa pricepem de unde s-a plecat", a declarat Olguța Vasilescu la România TV.>

Ea este rodul mai multor randuri de discutii cu sindicatele.

confused24.gif

character40.gif

animal10.gif

mad07.gif

https://www.antena3.ro/actualitate/social/m...ste-406064.html

Certificat de naștere.

Mama, Olguța...

sign72.gif

Tata, capul/capurile Plurii-sindicatelor...

sign07.gif

Acest mesaj a fost modificat de către fleetwood la data 30 Mar 2017, 05:45 PM
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 30 Mar 2017, 06:00 PM

Utilizator avansat

E îngrozitoare dorința de umilință, probabil și de autoflagerare, a "membrilor" cu pretenții de diplomă, cotizanți români pentru tot soiul de ... aberații și nedreptăți postrevoluționare, perpetue ... Cum [***] poate fi reprezentată tocmai breasla din educație de către... NIMENI, pe bani grei?
Nu Olguța mă supără. Mă supără faptul că... educația e ZERO!
Mesaj personal
geut
Trimis: 30 Mar 2017, 06:40 PM

Utilizator activ

Nu inteleg de ce sindicatele nu publica proiectul Legii salarizarii pe care au negociat-o cu d-na Olguta?
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 1 Apr 2017, 11:55 AM

Utilizator avansat

QUOTE (geut @ 30 Mar 2017, 07:40 PM)
Nu inteleg de ce sindicatele nu publica proiectul Legii salarizarii pe care au negociat-o cu d-na Olguta?

Important e faptul că "reprezentanții" muncesc (?!)

"În ceea ce privește proiectul legii salarizării unitare în sectorul public, reprezentanții sindicatelor și-au arătat disponibilitatea să contribuie, alături de reprezentanții Guvernului, la analiza aprofundată a aspectelor legate de eliminarea discrepanțelor de salarizare și la definirea principiilor legii într-un mod cât mai corect, astfel încât să asigure aplicarea pe termen lung."

http://gov.ro/ro/media/comunicate/premieru...-publice&page=5

În alt context recent, Grindeanu:

"Legea salarizării unitare e o lege extrem de importantă, o lege care face dreptate în acest domeniu, o lege care trebuie să fie discutată foarte mult și dezbătută foarte mult. De aceea nu am pus niciun fel de presiune nici eu, nici altcineva pe cei care au lucrat la proiectul Legii salarizării unitare. Au fost discuții cu sindicate, confederații sindicale, cu toți partenerii sociali. (...)"

https://www.agerpres.ro/politica/2017/03/30...nitare-23-54-56

Au fost discuții cu sindicate, confederații sindicale, cu toți partenerii sociali.
Au fost discuții cu sindicate, confederații sindicale, cu toți partenerii sociali.

confused06.gif
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 1 Apr 2017, 12:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 1 Apr 2017, 12:55 PM)

Rezultatele se văd deja, prin OUG 69/2017!!! Bravo!!!... Breaking News!

<Toți pensionarii și angajații de la stat, indiferent de veniturile actuale, vor beneficia de creșteri de salarii și pensii de 100 de lei în fiecare lună, timp de cel puțin un an de zile, începând din această lună. Este decizia surprinzătoare luată aseară târziu de Guvernul Grindeanu, printr-o ordonanță de urgență, ce a fost deja publicată în Monitorul Oficial.

Astfel, potrivit OUG 69/2017, „toate pensiile și salariile angajaților din sectorul bugetar de pe teritoriul României, precum și cei ai ambasadelor, vor fi majorate, lunar, cu suma brută de 100 de lei. Măsura se va aplica începând cu luna aprilie 2017, până pe 1 aprilie 2018, cu posibilitatea de prelungire, în funcție de rezultatele înregistrate în economie”.>

http://obiectivbr.ro/content/decizie-%C5%9...%C3%AEn-fiecare

Foarte bine, Brăila, mă bucur că te-am nimerit! Am neamuri din Tufești!

love11.gif

<Dragnea: „Noaptea, ca spiridușii”

Liderul PSD a ținut să fie ironic la adresa protestatarilor care au ieșit în stradă cu ocazia adoptării celebrei OUG 13 care legaliza hoția. „OUG 69 a fost adoptată tot noaptea, tot fără să fie pe ordinea de zi, tot fără să știe nimeni, sunt curios dacă acum tinerii frumoși și liberi vor mai ieși în stradă să protesteze. Am demonstrat că noaptea se pot întâmpla lucruri bune, că se pot lua decizii bune. Poate ar trebui ca acum să se strige «Noaptea, ca spiridușii!» sau «Noaptea, ca Zâna Măseluță, care peste noapte bagă bani sub perna copiilor cuminți»“, a declarat, rânjind larg, Dragnea. „Și Iepurașul de Paște vine tot noaptea, la fel și Moș Crăciun. Deci, când e vorba de făcut cadouri, e bine noaptea, nu?”.

Acesta a făcut aluzie însă și la eventuale mitinguri de susținere pe care românii ar trebui să le declanșeze, după aceste majorări uriașe de salarii și pensii. „Poate că, de data aceasta, vom primi în stradă și recunoștința, nu doar nemulțumirea românilor”, a mai spus șeful PSD.>

biggrin.gif

tongue10.gif
Mesaj personal
atomic
Trimis: 1 Apr 2017, 12:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 1 Apr 2017, 12:10 PM)
QUOTE (fleetwood @ 1 Apr 2017, 12:55 PM)

Rezultatele se văd deja, prin OUG 69/2017!!! Bravo!!!... Breaking News!

<Toți pensionarii și angajații de la stat, indiferent de veniturile actuale, vor beneficia de creșteri de salarii și pensii de 100 de lei în fiecare lună, timp de cel puțin un an de zile, începând din această lună. Este decizia surprinzătoare luată aseară târziu de Guvernul Grindeanu, printr-o ordonanță de urgență, ce a fost deja publicată în Monitorul Oficial.

Astfel, potrivit OUG 69/2017, „toate pensiile și salariile angajaților din sectorul bugetar de pe teritoriul României, precum și cei ai ambasadelor, vor fi majorate, lunar, cu suma brută de 100 de lei. Măsura se va aplica începând cu luna aprilie 2017, până pe 1 aprilie 2018, cu posibilitatea de prelungire, în funcție de rezultatele înregistrate în economie”.>

http://obiectivbr.ro/content/decizie-%C5%9...%C3%AEn-fiecare

Foarte bine, Brăila, mă bucur că te-am nimerit! Am neamuri din Tufești!

love11.gif

<Dragnea: „Noaptea, ca spiridușii”

Liderul PSD a ținut să fie ironic la adresa protestatarilor care au ieșit în stradă cu ocazia adoptării celebrei OUG 13 care legaliza hoția. „OUG 69 a fost adoptată tot noaptea, tot fără să fie pe ordinea de zi, tot fără să știe nimeni, sunt curios dacă acum tinerii frumoși și liberi vor mai ieși în stradă să protesteze. Am demonstrat că noaptea se pot întâmpla lucruri bune, că se pot lua decizii bune. Poate ar trebui ca acum să se strige «Noaptea, ca spiridușii!» sau «Noaptea, ca Zâna Măseluță, care peste noapte bagă bani sub perna copiilor cuminți»“, a declarat, rânjind larg, Dragnea. „Și Iepurașul de Paște vine tot noaptea, la fel și Moș Crăciun. Deci, când e vorba de făcut cadouri, e bine noaptea, nu?”.

Acesta a făcut aluzie însă și la eventuale mitinguri de susținere pe care românii ar trebui să le declanșeze, după aceste majorări uriașe de salarii și pensii. „Poate că, de data aceasta, vom primi în stradă și recunoștința, nu doar nemulțumirea românilor”, a mai spus șeful PSD.>

biggrin.gif

tongue10.gif

astazi nu e 1 aprilie? laugh.gif tongue.gif

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
atomic
Trimis: 6 Apr 2017, 06:30 PM

Utilizator avansat

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 6 Apr 2017, 06:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 6 Apr 2017, 07:30 PM)
confuzie-totala-la-psd-nu-se-mai-lanseaza-legea-salarizarii_

Vechituri...

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=98990&st=0

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...0&#entry2583619

Acest mesaj a fost modificat de către fleetwood la data 6 Apr 2017, 06:40 PM
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 6 Apr 2017, 06:49 PM

Utilizator avansat

Chiar ACUM!!! Strict ACUM... Link spre declarații. De la Sinaia, PSD, Grindeanu, Olguța...

http://www.romaniatv.net/live
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 9 Apr 2017, 07:06 AM

Utilizator avansat

"După cum ne-a informat Constantin Huică, președintele USLI Gorj, în ultimele zile conducerea FSLI s-a întâlnit din nou cu oficiali ai Ministerului Muncii. Printre altele noutăți, creșterea salariilor se face în prima tranșă de la 1 iulie 2017. Salariile debutanților ar urma să crească cu 100%, iar cele maxime cu 75%, la care se adaugă 10% banii de hrană și vacanță, precum și celelalte sporuri. A fost prinsă și plata profesorilor metodiști de la unitățile de învățământ preuniversitar în regim de plata cu ora pentru inspecțile efectuate. Sporul de doctorat va fi 50% din salariul minim pe economie, cadrele didactice urmând să opteze între plata doctoratului sau echivalarea cu gradul I (cei care au doctoratul și nu au gradul I). Săptămâna viitoare se va lansa în dezbatere publică și se va înainta la Parlament proiectul legii astfel încât să se adopte până la 30 iunie 2017."

http://www.verticalonline.ro/asteptari-mar...rizarii-unitare
Mesaj personal
corina_77
Trimis: 9 Apr 2017, 08:54 AM

Utilizator avansat

Multumim pentru informari!
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 10 Apr 2017, 04:13 PM

Utilizator avansat

În câteva minute, sperăm, vom avea acces la proiect... deocamdată pagina web a partidului e blocată.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 10 Apr 2017, 04:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 10 Apr 2017, 05:13 PM)
În câteva minute, sperăm, vom avea acces la proiect... deocamdată pagina web a partidului e blocată.

Deși situl de partid poate fi accesat, eu nu am găsit nimic... Totuși, se pare că există niște situri de știri, privilegiate...care postează deja... Nu vreau să fac reclamă nefondată, așa că atașez textul legii, deocamdată fără anexe...

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 114 )
Fișier atașat  Text_proiect.zip
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 10 Apr 2017, 04:39 PM

Utilizator avansat

Încep sa apară și anexele... mă opresc la a o posta pe aceea pentru Învățământ (nici n-am deschis fișierul, ca să o facem împreună rolleyes.gif )... Restul anexelor... cu siguranță vor fi accesibile cât de curând pe toate siturile de știri...
O seară bună!
Mă apuc să deschid cadoul de la Iepurașul de Paști...

Acest mesaj a fost modificat de către fleetwood la data 10 Apr 2017, 04:42 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 296 )
Fișier atașat  invatamant.zip
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 10 Apr 2017, 04:57 PM

Utilizator avansat

Ups! Asta de mai sus e anexa cu reglementările, nu cu grilele de salarizare...

Oricum, ce pot spune, rapid, la o primă privire aruncată peste cele două fișiere postate... Textele sunt copiate masiv din L 284 + cele ulterioare.
Sporul de vechime maxim rămâne de 22.5%, adică prea puțin interes pentru revenirea la 25%...
O modificare majoră e legată de sporul de doctorat, se confirmă ceea ce am postat ieri.
Gradația rămâne la 25% pentru 16% din personal, dar perioada se reduce la 4 ani.
Nu vom mai avea majorări în acest an.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 10 Apr 2017, 05:31 PM

Utilizator avansat

Am găsit pe niște linkuri câteva fișiere absolut dezlânate, pline de pagini albe, probabil pagini scanate și postate de "experții" partidului... Nu știu dacă sunt făcături, oricum... grilele sunt concepute jalnic, nu mai sunt matriciale (și pe gradațiile de vechime - dar se dau salariile maxime, cele cu spor de 22,5% - fără să se pomenească despre diminuările corespunzătoare)... ș.a.

Porcăria asta... nu o pot numi nici măcar produsă de amatori... pentru că știu că există mulți amatori mai buni decât "profesioniștii" cu diplome de carton... E produsă de cretini.
Cum să ai încredere în cifre, când indivizii le emană pe din dos ?!!!

OK.. Atașez fișierul de 170 de pagini, cu anexele (e plin de blankuri), apoi și ceea ce am reușit să "decupez", referitor doar la educație-cercetare...

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 199 )
Fișier atașat  grile_170pg.zip
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 10 Apr 2017, 05:33 PM

Utilizator avansat

Paginile decupate... au și câteva "găuri", și una blank...

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 416 )
Fișier atașat  grile_educatie_print.zip
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 10 Apr 2017, 05:40 PM

Utilizator avansat

OK... partidul a postat pe situl propriu și un fișier .xlsx, cu toate grilele... Ăsta ar fi cel oficial (îl postez, apoi îl deschid și eu)... Yupiii ... ăsta chiar ar trebui să fie adevăratul Iepuraș de Paști... (Nu de Paște, că aia e o singură zi, având legături și cu caii, și cu verzeala zidurilor).

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 457 )
Fișier atașat  Coeficienti_anexe.zip
Mesaj personal
disper2009
Trimis: 10 Apr 2017, 05:50 PM

Utilizator avansat

Multumim frumos, fleetwood!!!!

Acest mesaj a fost modificat de către disper2009 la data 10 Apr 2017, 05:51 PM

--------------------
"O lupta-i viata, deci te lupta!"
Mesaj personal
lbadaca
Trimis: 10 Apr 2017, 06:02 PM

Utilizator avansat

Vad ca se vor modifica si transele de vechime in invatamant si vor fi asemanatoare cu cele de vechime in munca. Cred ca e mai bine asa, erau prea multe confuzii.
Nu inteleg acei coeficienti ce semnifica; nu vad sa fie multiplicatorii salariului minim.

--------------------
Nenorocirea unui om este șansa altuia. (Jerome K. Jerome)
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (10) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved