Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Situație școlară elev cu TBC
sorinurzica
Trimis: 14 Jun 2017, 09:42 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Bună seara! Sunt diriginte la o clasă de a X a și am în colectiv un elev cu T. B. C. Menționez că a fost izolat de clasă, mai exact din luna Decembrie nu a mai venit la școală, rămânând cu situațiile neîcheiate atât pe primul semestru cât și pe cel de-al doilea. În acest timp, părintele elevului a prezentat scutiri de motivare lună de lună. Care este procedura în acest context? Dacă se poate și cu repere legislative! Mulțumesc în avans pentru părerile dumneavoastră!
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 14 Jun 2017, 10:05 PM

Utilizator avansat

Fără "repere legslative" cred ca e amânat medical.
Daca in loc de scutiri de motivare prezenta acte prin care solicita invatamant la domiciliu, cred ca era altceva.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
sorinurzica
Trimis: 14 Jun 2017, 10:11 PM

Utilizator
**

Amanarea medicala presupune cerere de retragere din partea tutorelui?
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 15 Jun 2017, 06:44 AM

Utilizator avansat

Art. 128. — Sunt declarați amânați, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se poate definitiva situația școlară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
a) au absentat, motivat și nemotivat, la cel puțin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele/modulele respective;

ROFUIP

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved