Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Corigente, Examen corigenta
pisiki
Trimis: 15 Jun 2017, 08:23 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna ziua!
Este pentru prima data cand am elevi corigenti si am unele nedumeriri. V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta!
1. Cum se calculeaza media anuala cu nota de la ex. de corigenta? De ex., are media semestriala 4 atat pe primul semestru, cat si pe semestrul al II-lea, daca ia 7 la examenul de corigenta, va promova?
2. Cate ore de pregatire pe timpul vacantei va trebui sa fac si in ce perioada?(Desi, ma indoiesc de faptul ca va veni vreunul.)
3. In ce perioada se sustin examenele de corigenta, este o data anume, sau se stabileste la nivelul fiecarei scoli?
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 15 Jun 2017, 09:03 AM

Utilizator avansat

Nota finala e de la corigenta.
Cf programarii
Este o anumita perioada si fiecare scoala stabileste exact data pt fiecare obiect.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
maria_oniga
Trimis: 16 Jun 2017, 06:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pisiki @ 15 Jun 2017, 07:23 AM)
Buna ziua!
Este pentru prima data cand am elevi corigenti si am unele nedumeriri. V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta!
1. Cum se calculeaza media anuala cu nota de la ex. de corigenta? De ex., are media semestriala 4 atat pe primul semestru, cat si pe semestrul al II-lea, daca ia 7 la examenul de corigenta, va promova?
2. Cate ore de pregatire pe timpul vacantei va trebui sa fac si in ce perioada?(Desi, ma indoiesc de faptul ca va veni vreunul.)
3. In ce perioada se sustin examenele de corigenta, este o data anume, sau se stabileste la nivelul fiecarei scoli?

1. Nota finala (media scris-oral) la examenul de corigenta devine medie anuala. Mediile semestriale nu sunt luate in calculul mediei anuale.
2. Nu se precizeaza niciunde.
3. 24-25 iulie pentru clasele terminale (VIII, XII etc.) si 30 august-5 sept pentru restul.
Data exacta o fixati dvs la nivelul scolii, astfel incat un elev sa nu dea 2 corigente in aceeasi zi.

--------------------
Orice profesor cauta sa transforme intunericul in lumina. Unii reusesc chiar mai mult: sa transforme lumina in flacara.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 16 Jun 2017, 07:23 PM

Utilizator avansat

Data nu e stabilita de profesorul de la clasa. Se face o programare aviata de director.
Profesorul nu stie cate corigente are fiecare ele si la ce obiecte.

--------------------
pisiki
Trimis: 17 Jun 2017, 04:24 PM

Utilizator activ

In catalog se mai scrie media anuala a celor 2 semestre, sau direct nota de la examenul de corigenta, in rubrica pentru corigente? Eu am scris asa: media sem. I-4, media sem.II-4, si nimic la media anuala. Ar fi trebuit scris ceva?
Multumesc de clarificari!

Acest mesaj a fost modificat de către pisiki la data 17 Jun 2017, 04:35 PM
Mesaj personal
maria_oniga
Trimis: 17 Jun 2017, 07:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pisiki @ 17 Jun 2017, 03:24 PM)
In catalog se mai scrie media anuala a celor 2 semestre, sau direct nota de la examenul de corigenta, in rubrica pentru corigente? Eu am scris asa: media sem. I-4, media sem.II-4, si nimic la media anuala. Ar fi trebuit scris ceva?

Ati scris corect.
Dupa corigenta scristi nota la ex de corigenta la rubrica respectiva si aceeasi nota si la media anuala.

--------------------
Orice profesor cauta sa transforme intunericul in lumina. Unii reusesc chiar mai mult: sa transforme lumina in flacara.
Mesaj personal
maria_oniga
Trimis: 17 Jun 2017, 07:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 16 Jun 2017, 06:23 PM)
Data nu e stabilita de profesorul de la clasa. Se face o programare aviata de director.
Profesorul nu stie cate corigente are fiecare ele si la ce obiecte.

Asta am spus si eu: "dvs, la nivelul scolii", nu "dvs, profesor de matematica, la nivelul disciplinei/clasei".

--------------------
Mesaj personal
pisiki
Trimis: 17 Jun 2017, 09:21 PM

Utilizator activ

QUOTE (maria_oniga @ 17 Jun 2017, 08:19 PM)
QUOTE (pisiki @ 17 Jun 2017, 03:24 PM)

Ati scris corect.
Dupa corigenta scristi nota la ex de corigenta la rubrica respectiva si aceeasi nota si la media anuala.

Multumesc mult!
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 17 Jun 2017, 09:27 PM

Utilizator avansat

Media la corigenta o scrie secretara cf pv corigenta. Ca e comisie.

--------------------
pisiki
Trimis: 17 Jun 2017, 09:37 PM

Utilizator activ

QUOTE (1q1q1q @ 17 Jun 2017, 10:27 PM)

Nu stiam ca o scrie secretara, bine ca mi-ati zis, ca altfel, as fi scris-o eu. Cat despre comisie, sunt singura din scoala care predau disciplina la care au elevii corigente. Poate mai vine alt profesor din alta scoala, nu stiu cum se procedeaza in situatii de genul acesta. Trebuie 2 evaluatori, sau e suficient si unul?
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 18 Jun 2017, 07:08 AM

Utilizator avansat

2 evaluatori
Iar in caz de "re-evaluare" trebuie alti 2 evaluatori.

--------------------
maria_oniga
Trimis: 18 Jun 2017, 07:26 AM

Utilizator avansat

QUOTE (pisiki @ 17 Jun 2017, 08:37 PM)
QUOTE (1q1q1q @ 17 Jun 2017, 10:27 PM)

Nu stiam ca o scrie secretara, bine ca mi-ati zis, ca altfel, as fi scris-o eu. Cat despre comisie, sunt singura din scoala care predau disciplina la care au elevii corigente. Poate mai vine alt profesor din alta scoala, nu stiu cum se procedeaza in situatii de genul acesta. Trebuie 2 evaluatori, sau e suficient si unul?

Trebuie cate 2 evaluatori. Din aceeasi scoala. Al doilea, un profesor de alta disciplina din aceeasi arie curriculara daca sunteti singura.
V-am atasat metodologia.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 111 )
Fișier atașat  EXAMEN_CORIGEN__.docx

--------------------
Mesaj personal
Kalinda
Trimis: 20 Jun 2017, 04:43 PM

Utilizator
**

As avea si eu o intrebare. Unde este reglementata pregatirea pentru corigente? Cate zile, cum, cand? Exista reglementari pentru asa ceva, pentru ca eu nu am gasit nimic si in cazul acesta nu vad de ce sa imi stric concediul pentru niste copii care nu si-au batut capul nici macar sa vina la scoala daramite sa mai invete ceva.
Multumesc!
Mesaj personal
John270566
Trimis: 20 Jun 2017, 06:45 PM

Mentor

QUOTE (Kalinda @ 20 Jun 2017, 04:43 PM)
As avea si eu o intrebare. Unde este reglementata pregatirea pentru corigente? Cate zile, cum, cand? [...]

Nu există așa ceva.

--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IM
Kalinda
Trimis: 20 Jun 2017, 10:41 PM

Utilizator
**

Daca nu exista asa ceva inseamna ca nu sunt obligata sa merg sa fac acea pregatire, sau ma insel?
Mesaj personal
ramoramo27
Trimis: 27 Jun 2017, 03:53 PM

Utilizator activ

Elevii de clasa a VIII-a care au situatia anuala neincheiata la mai mult de trei materii, mai intra in perioada de incheiere de situatie 24-26 iulie sau sunt declarati amanati si repeta anul?

--------------------
Resolve not to be poor: whatever you have, spend less. Poverty is a great enemy to human happiness; it certainly destroys liberty, and it makes some virtues impracticable, and others extremely difficult.

Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 27 Jun 2017, 04:16 PM

Utilizator avansat

Merg la incheiere situatii. Apoi promoveaza sau la corigenta.

--------------------
ramoramo27
Trimis: 27 Jun 2017, 10:00 PM

Utilizator activ

QUOTE (1q1q1q @ 27 Jun 2017, 05:16 PM)
Merg la incheiere situatii. Apoi promoveaza sau la corigenta.

Chiar daca au situatie neincheiata la zece materii? In doar doua zile, 24 si 25 iulie?

--------------------
Resolve not to be poor: whatever you have, spend less. Poverty is a great enemy to human happiness; it certainly destroys liberty, and it makes some virtues impracticable, and others extremely difficult.

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved