Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Se platesc cele 2 ore?, din norma redusă de la 18
Narcisa_prof
Trimis: 17 Jun 2017, 05:14 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

In anul scolar 2017-2018 se vor plati ca ore plus catedra cele 2 ore ramase din norma de 18? Temei legal daca raspunsul este DA. Nu prea cred!!!! Multumesc
Mesaj personal
ionelamariana
Trimis: 17 Jun 2017, 10:29 PM

Utilizator activ

Nu , Lwgea Educatiei cu modificarile ulterioare
Mesaj personal
roset
Trimis: 18 Jun 2017, 03:38 PM

Mentor

QUOTE (Narcisa_prof @ 17 Jun 2017, 05:14 PM)
In anul scolar 2017-2018 se vor plati ca ore plus catedra cele 2 ore ramase din norma de 18? Temei legal daca raspunsul este DA. Nu prea cred!!!! Multumesc

S-a modificat doar al. 4 la art. 262, în sensul că acum școlile sunt obligate să plătească salariile întregi celor cu 16 ore (până acum exista sintagma ,,încadrării în bugetul acordat” și unii directori nu plăteau că nu aveau buget ) wink.gif Art. 6 nu s-a modificat:
(6) Personalul didactic de predare si de instruire practica, care beneficiaza de reducerea normei didactice, poate avea dreptul la remunerarea activitatii in regim de plata cu ora sau cumul de norme, doar dupa efectuarea normei complete, prevazute la alin. (3) lit. c), d) si e).
În concluzie, cine vrea ore suplimentare, dintre cei cu reducere, primește plata de la 18 în sus, nu de la 16.

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Narcisa_prof
Trimis: 18 Jun 2017, 03:47 PM

Utilizator avansat

Am inteles, deci discutia pe aceasta tema a ramas in aer ca aplicare.

Acest mesaj a fost modificat de către Narcisa_prof la data 18 Jun 2017, 03:49 PM
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 18 Jun 2017, 03:49 PM

Utilizator avansat

Mesaj personal
roset
Trimis: 18 Jun 2017, 04:55 PM

Mentor

QUOTE (Narcisa_prof @ 18 Jun 2017, 03:49 PM)
https://www.portalinvatamant.ro/articole/le...sitar-7018.html

Nu a rămas în aer! Se poate face încadrarea cu 16 ore la cei ce au acest drept! Dacă vor și ore suplimentare se aplică al. 6 care nu s-a modificat.

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
atomic
Trimis: 18 Jun 2017, 07:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Narcisa_prof @ 17 Jun 2017, 05:14 PM)

ar fi aberant sa fie platite cele 2 ore suplimentar in conditiile in care REDUCEREA NORMEI se face la CEREREA persoanei care indeplineste conditiile!

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 19 Jun 2017, 12:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 18 Jun 2017, 07:23 PM)

ar fi aberant sa fie platite cele 2 ore suplimentar in conditiile in care REDUCEREA NORMEI se face la CEREREA persoanei care indeplineste conditiile!

Daca e sa fim cinstiti, desigur ca aveti dreptate. Se cere reducere, deci nu poti sa faci mai multe ore, motivele sunt diverse, personale. Si eu am cerut aceasta reducere si nu m-am ofensat pt ca cele 2 ore ramase au fost date unui pensionar. Intrebam pt. documentare, deoarece a fost o discutie pe aceasta tema. Chiar nu-mi convenea sa fac doua gratis ca sa mi se plateasca inca 2 peste norma de 18, financiar nu era mare castigul. Daca ar fi fost peste 18 4-6 ore.....era ceva!

Multumesc pt raspunsuri.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved