Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (255) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PROBLEMELE INVAȚĂMÂNTULUI ROMÂNESC, Multe și complexe...
elemate
Trimis: 7 Feb 2007, 09:12 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Toata lumea dascaleasca este de acord ca metodele de predare- invatare si evaluare sunt un capitol foarte important al didacticii... Mai este cunoscut faptul ca presiunea programei ne obliga sa nu acordam multe ore aplicatiilor- aceasta etapa fiind foarte importanta in fixarea cunostiintelor... Mai stim ca multe manuale sunt defectuos intocmite... sad.gif
Referitor la faptul ca "ne complacem si suntem incapabili de initiativa" - e trist dar.. adevarat... sad.gif acest lucru s-a vazut si la grevele efectuate in anii trecuti- nu suntem uniti si... sa mergem pana la capat!!!

--------------------
"Învățătura din constrângere nu e făcută să rămână, dar cea care pătrunde în suflet prin dragoste și bunăvoință, aceea rămâne acolo pentru totdeauna..." –Sfântul Ioan Gură de Aur

"Se cuvine sa raspunzi la bine prin bine, dar la rau prin dreptate."- Confucius
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 7 Feb 2007, 11:49 AM

Utilizator avansat

QUOTE (elemate @ 7 Feb 2007, 10:12 AM)
Mai stim ca multe manuale sunt defectuos intocmite... sad.gif
Referitor la faptul ca "ne complacem si suntem incapabili de initiativa" - e trist dar.. adevarat...  sad.gif acest lucru s-a vazut si la grevele efectuate in anii trecuti- nu suntem uniti si... sa mergem pana la capat!!!

Ai atins un ... punct sensibil al sistemului - manualele. Se vorbeste deja despre afaceri... De ce nu stim mai multe?? De ce nu suntem cooptati la nivel national in comisii?? De ce nu se tine cont de parerile dascalilor de la catedra in elaborarea manualelor?? De ce nu se realizeaza simpozioane nationale pe tema elaborarii programelor cat si a manualelor?? Asta inseamna transparenta, nu ce fac ei cu usile inchise!! Este drept, ele sunt supuse dezbaterii publice online, de parca toti dascalii ar avea acces la INTERNET!

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.ionescu la data 7 Feb 2007, 11:53 AM

--------------------
În cei 21 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
VPG
Trimis: 7 Feb 2007, 01:18 PM

Utilizator activ

QUOTE (liliana.ionescu @ 7 Feb 2007, 12:49 PM)
Se vorbeste deja despre afaceri... De ce nu stim mai multe?? De ce nu suntem cooptati la nivel national in comisii?? De ce nu se tine cont de parerile dascalilor de la catedra in elaborarea manualelor?? De ce nu se realizeaza simpozioane nationale pe tema elaborarii programelor cat si a manualelor?? Asta inseamna transparenta, nu ce fac ei cu usile inchise!! Este drept, ele sunt supuse dezbaterii publice online, de parca toti dascalii ar avea acces la INTERNET![/color]

Joking?
Vrei sa strici afaceri de miliarde? ohmy.gif
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 7 Feb 2007, 01:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (VPG @ 7 Feb 2007, 02:18 PM)

Singura nu pot, dar impreuna (toti) cate nu am putea schimba in Romania!!

--------------------
În cei 21 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
PurpleRain
Trimis: 7 Feb 2007, 01:37 PM

Mentor

QUOTE (liliana.ionescu @ 7 Feb 2007, 02:25 PM)
QUOTE (VPG @ 7 Feb 2007, 02:18 PM)

Singura nu pot, dar impreuna (toti) cate nu am putea schimba in Romania!!

Profesorii sunt doar niste marionete...cu imaginea terfelita chiar de cei care fac afaceri de miliarde..

Ma ierti, Liliana, esti prea..idealista..Ar trebui zguduit un intreg sistem din temelii si ma tem ca noi, mici epigonii, suntem marunti, zgribuliti de conditii/portofolii/ frecushuri si neputinciosi.Nu ca as fi stoica sau sceptica, uita-te in cancelarie, fie ea si virtuala, si vezi cati ti-ar fi alaturi..

Acest mesaj a fost modificat de către crina_butarescu la data 7 Feb 2007, 01:49 PM

--------------------

Construim prea multe ziduri si prea putine poduri..

Florile sunt plăpânde. Și neștiutoare. Se apără și ele cum pot. Se cred nemaipomenite cu spinii lor.

"Pastreaza-ti visele vii.Intelege ca pentru a realiza ceva trebuie sa ai credinta si incredere in tine,viziune, munca, determinare si daruire.Aminteste-ti ca toate lucrurile sunt posibile pentru cei care cred.
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 7 Feb 2007, 02:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (crina_butarescu @ 7 Feb 2007, 02:37 PM)
Profesorii sunt  doar niste marionete...cu imaginea terfelita chiar de cei care fac afaceri de miliarde..

Ma ierti, Liliana, esti prea..idealista..Ar trebui zguduit un intreg sistem din temelii si ma tem ca noi, mici epigonii, suntem marunti, zgribuliti de conditii/portofolii/ frecushuri  si neputinciosi.Nu ca as fi stoica sau sceptica, uita-te in cancelarie, fie ea si virtuala, si vezi cati ti-ar fi alaturi..

Trebuie sa existe o portita sa iesim din starea asta de ... amorteala!! Inseamna ca ne asteptam obstescul sfarsit cu mainile deja pe piept, resemnati fiind ca traim in ... haos??
Daca va fi nevoie, da, trebuie sa zguduim un sistem intreg ce s-a prins in hora mediocritatii. Este drept sunt putini cei care vor sa se implice si sa demaste neregulile, ceilalti indurand cu stoicism "mizeriile" sau aderand la mici grupuri de interese convenabile...

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.ionescu la data 7 Feb 2007, 02:57 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
f_danaila
Trimis: 7 Feb 2007, 04:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.ionescu @ 7 Feb 2007, 03:56 PM)
QUOTE (crina_butarescu @ 7 Feb 2007, 02:37 PM)
Profesorii sunt  doar niste marionete...cu imaginea terfelita chiar de cei care fac afaceri de miliarde..

Ma ierti, Liliana, esti prea..idealista..Ar trebui zguduit un intreg sistem din temelii si ma tem ca noi, mici epigonii, suntem marunti, zgribuliti de conditii/portofolii/ frecushuri  si neputinciosi.Nu ca as fi stoica sau sceptica, uita-te in cancelarie, fie ea si virtuala, si vezi cati ti-ar fi alaturi..

Trebuie sa existe o portita sa iesim din starea asta de ... amorteala!! Inseamna ca ne asteptam obstescul sfarsit cu mainile deja pe piept, resemnati fiind ca traim in ... haos??
Daca va fi nevoie, da, trebuie sa zguduim un sistem intreg ce s-a prins in hora mediocritatii. Este drept sunt putini cei care vor sa se implice si sa demaste neregulile, ceilalti indurand cu stoicism "mizeriile" sau aderand la mici grupuri de interese convenabile...

Pai dvs. tot "demascati mizerii" de ceva vreme! Si? S-a schimbat ceva? Nu vad...

--------------------
"Esti undeva intre o statie si alta, rupt de ceva,in drum spre altceva. Scos din timp, scos din rost,purtat de tren, purtand dupa tine alt tren, cu oameni, situatii, marfuri, idei, una peste alta, in vagoane pe care le lasi in statii, le pierzi intre statii, le uiti in spatii, golind lumea, gonind peste lume, singur , mai singur, nicaieri de singur." C. Noica
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 7 Feb 2007, 04:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (f_danaila @ 7 Feb 2007, 05:08 PM)
Pai dvs. tot "demascati mizerii" de ceva vreme! Si? S-a schimbat ceva? Nu vad...

Nici nu sper sa se schimbe dintr-o data ceva in sistem. Dar cred intr-o reinviere spirituala a oamenilor care slujesc pe altarul scolii... si nu numai.
Si negri au scapat de sclavie, poate si noi vom scapa de sechelele comunismului. Incep sa am mare stima pentru oamenii de odinioara ce au putut sa lupte pentru diverse idealuri fara a se teme de repercursiuni. Acum suntem liberi avand dreptul sa gandim, sa ne asociem si sa actionam. Pacat ca suntem dezbinati, ramanand veriga slaba a unui sistem slab..., care nici nu ne ia in seama si nici nu este de mirare. Dialogurile de pe site nu sunt ale unor intelectuali preocupati de starea de fapt a educatiei...

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
Alissia
Trimis: 7 Feb 2007, 04:58 PM

Mentor

QUOTE (liliana.ionescu @ 7 Feb 2007, 05:56 PM)
QUOTE (f_danaila @ 7 Feb 2007, 05:08 PM)
Pai dvs. tot "demascati mizerii" de ceva vreme!  Si? S-a schimbat ceva? Nu vad...

[color=purple]Nici nu sper sa se schimbe dintr-o data ceva in sistem. Dar cred intr-o reinviere spirituala a oamenilor care slujesc pe altarul scolii... si nu numai.
Si negri au scapat de sclavie, poate si noi vom scapa de sechelele comunismului. Incep sa am mare stima pentru oamenii de odinioara ce au putut sa lupte pentru diverse idealuri fara a se teme de repercursiuni.

...Ce reperCUSiuni? smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Alissia la data 7 Feb 2007, 05:02 PM
Mesaj personal
vvvlad
Trimis: 7 Feb 2007, 05:08 PM

Utilizator avansat

"Un ideal nu-i imposibil de atins ci imposibil de constientizat"(Freud)

--------------------
"O imprejmuire,indiferent de natura ei,nu face altceva decat sa promoveze ura fata de tot ceea ce vine din exterior"(F.Herbert)
Mesaj personal
f_danaila
Trimis: 7 Feb 2007, 05:23 PM

Utilizator avansat

Imi vine sa rad...E, de fapt, rasu'-plansu' mai mult. Haideti sa fim oameni seriosi, ce Dumnezeu! Cand o sa vad si eu vreodata on line pe cineva cu putere de decizie intr-ale invatamantului, poate o sa cred in reusita unor idealuri propuse pe un forum. Pana una-alta, intelectuali sau nu, preocupati sau nu, n-am reusit decat sa starnim interesul unor elevi , curiosi de cum o fi in lumea profesorilor. Cat priveste "marile schimbari", ele nu se vor realiza niciodata pe un forum, indiferent cat de serios ar fi acesta. Cine are intr-adevar ceva de spus, spune si actioneaza exact acolo unde trebuie. Sa te lamentezi pe forum e ca si cum ai vedea un incediu dar, in loc sa pui mana pe o galeata cu apa, spui " Sa asteptam pompierii, ei stiu mai bine ca sa faca!".

--------------------
"Esti undeva intre o statie si alta, rupt de ceva,in drum spre altceva. Scos din timp, scos din rost,purtat de tren, purtand dupa tine alt tren, cu oameni, situatii, marfuri, idei, una peste alta, in vagoane pe care le lasi in statii, le pierzi intre statii, le uiti in spatii, golind lumea, gonind peste lume, singur , mai singur, nicaieri de singur." C. Noica
Mesaj personal
f_danaila
Trimis: 7 Feb 2007, 05:24 PM

Utilizator avansat

Si...apropo, au scapat negrii cumva de sclavie "luptand" pe forum?

--------------------
Mesaj personal
Alissia
Trimis: 7 Feb 2007, 05:26 PM

Mentor

laugh.gif laugh.gif laugh.gif DE LA IDEI LA FAPTE...E UN PAS...,IAR PT. A TRECE LA FAPTE...IDEILE TREBUIE GANDITE IN PREALABIL, NU? biggrin.gif
P.S. FORUMUL ASTA CE ROL ARE PT. TINE? SIMPLA DISTRACTIE? laugh.gif
Mesaj personal
f_danaila
Trimis: 7 Feb 2007, 05:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Alissia @ 7 Feb 2007, 06:26 PM)
laugh.gif laugh.gif laugh.gif DE LA IDEI LA FAPTE...E UN PAS...,IAR PT. A TRECE LA FAPTE...IDEILE TREBUIE GANDITE IN PREALABIL, NU? biggrin.gif

Te deranjeaza ca se distreaza si altii ca tine? wink.gif

--------------------
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 7 Feb 2007, 05:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (vvvlad @ 7 Feb 2007, 06:08 PM)

"Descoperim in noi insine ceea ce ascund ceilalti si recunoastem in ceilalti ceea ce ne ascundem noi noua insine" - Vauvenarques

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
Alissia
Trimis: 7 Feb 2007, 05:36 PM

Mentor

QUOTE (f_danaila @ 7 Feb 2007, 06:29 PM)
QUOTE (Alissia @ 7 Feb 2007, 06:26 PM)
laugh.gif  laugh.gif  laugh.gif DE LA IDEI LA FAPTE...E UN PAS...,IAR PT. A TRECE LA FAPTE...IDEILE TREBUIE GANDITE IN PREALABIL, NU? biggrin.gif

Te deranjeaza ca se distreaza si altii ca tine? wink.gif

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif Pe mine nu ma deranjeaza nimeni/nimic. Au contraire! laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif ;)Imbin utilul cu placutul! laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Alissia la data 7 Feb 2007, 05:38 PM
Mesaj personal
f_danaila
Trimis: 7 Feb 2007, 05:38 PM

Utilizator avansat

Am o singura ( si ultima, promit!) intrebare: cine l-a vazut vreodata pe dl. Hardau on line pe acest forum? Sau...macar pe vreun subaltern de-al lui?

--------------------
Mesaj personal
Alissia
Trimis: 7 Feb 2007, 05:40 PM

Mentor

QUOTE (f_danaila @ 7 Feb 2007, 06:38 PM)
Am o singura ( si ultima, promit!) intrebare: cine l-a vazut vreodata pe dl. Hardau on line pe acest forum? Sau...macar pe  vreun subaltern de-al lui?

laugh.gif laugh.gif laugh.gif SPERANTA MOARE ULTIMA! wink.gif MERITA SA INCERCAM, NU SA STAM CU MAINILE IN SAN! ASA SI CU RIVOLUTZIA, HA? laugh.gif laugh.gif
P.S. PROPUN CA CEI SCEPTICI/PESIMIStI/CAR' NU AU NIMIC DE SPUS/NU MAI SPERA NIMIC...SA... laugh.gif nu-i mai influenteze negativ pe cei care macar incearca sa miste ceva... biggrin.gif laugh.gif laugh.gif E UN FORUM SI AICI DISCUTAM... cu toate riscurile, felice...wink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Alissia la data 7 Feb 2007, 05:47 PM
Mesaj personal
f_danaila
Trimis: 7 Feb 2007, 05:53 PM

Utilizator avansat

Vesnicele mesaje modificate...te razgandesti deseori asa, din senin? Sau gandesti in hopuri, Alissico?

Tocmai pentru ca "discutam" imi permit sa-mi exprim parerea! Si nu esti tu cea in masura sa hotarasti cine trebuie sa se abtina si cine nu.

Si parerea mea conteza! Ti-era dor sa ma hartuiesti un pic, nu? Succes!

--------------------
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 7 Feb 2007, 05:54 PM

Utilizator avansat

Am o singura ( si ultima, promit!) intrebare: cine l-a vazut vreodata pe dl. Hardau on line pe acest forum? Sau...macar pe vreun subaltern de-al lui?

Trebuie sa recunosc ca pe acest forum navigheaza si un reprezentant al MEdC, domnul Serban Iosifescu, presedintele ARACIP. Nu i s-a parut incitant subiectul, probabil, si de aceea nu ne-a onorat cu prezenta. Scolile, din condei, isi aranjeaza o analiza SWOT de toata frumusetea, dar in realitate lucrurile stau altfel.... Domnia sa centralizeaza hartii, nu confrunta realitatea cu datele statistice.

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
Alissia
Trimis: 7 Feb 2007, 05:55 PM

Mentor

QUOTE (f_danaila @ 7 Feb 2007, 06:53 PM)
Vesnicele mesaje modificate...te razgandesti deseori asa, din senin? Sau gandesti in hopuri, Alissico?

Tocmai pentru ca  "discutam" imi permit sa-mi exprim parerea! Si nu esti tu cea in masura sa hotarasti cine trebuie sa se abtina si cine nu.

Si parerea mea conteza! Ti-era dor sa ma hartuiesti un pic, nu? Succes!

Ma tem ca...sunteti complet off topic...Nu am modificat nimic; am adaugat. Numai bine. smile.gif
P.S.Cu ce v-am hartuit? blink.gif laugh.gif :lol:SI DE CE GANDESC IN HOPURI, DOAMNA? B)IN REST, AM PROPUS, NU AM DECIS NIMIC PT. NIMENI, DOAMNA. biggrin.gif SUCCES, VAD CA VA DISTRATI, INDEED! laugh.gif sign28.gif
NU PREA MAI AVEM CE DISCUTA. SA INCERCAM SA FIM ON TOPIC, K.? cool.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Alissia la data 7 Feb 2007, 06:00 PM
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 7 Feb 2007, 05:55 PM

Mentor

Inseamna ca astea sunt cu adevarat PROBLEMELE INVATAMANTULUI...

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
Alissia
Trimis: 7 Feb 2007, 06:02 PM

Mentor

QUOTE (vvvlad @ 7 Feb 2007, 06:08 PM)

Cred ca e si constientizat. Mai greu e pana-l atingi...
Mesaj personal
f_danaila
Trimis: 7 Feb 2007, 06:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.ionescu @ 7 Feb 2007, 06:54 PM)
Am o singura ( si ultima, promit!) intrebare: cine l-a vazut vreodata pe dl. Hardau on line pe acest forum? Sau...macar pe  vreun subaltern de-al lui?

Trebuie sa recunosc ca pe acest forum navigheaza si un reprezentant al MEdC, domnul Serban Iosifescu, presedintele ARACIP. Nu i s-a parut incitant subiectul, probabil, si de aceea nu ne-a onorat cu prezenta. Scolile, din condei, isi aranjeaza o analiza SWOT de toata frumusetea, dar in realitate lucrurile stau altfel.... Domnia sa centralizeaza hartii, nu confrunta realitatea cu datele statistice.

Tocmai asta este problema! In tara asta inca primeaza hartiile , ca si acum 20 de ani! Ba...poate chiar mai mult ca acum 20 de ani!

--------------------
Mesaj personal
res
Trimis: 7 Feb 2007, 06:07 PM

Mentor

QUOTE (Mercha @ 5 Feb 2007, 01:48 AM)
Traditional, problemele sociatatii romanesti se rezolva atunci cand "mamaliga romaneasca" explodeaza.
In cazul Sistmului Educational Romanesc, situatia, din punct de vedere profesional vorbind, este total in afara controlului. Singurul aspect care se urmareste a fi controlat sunt banii publici acordati sistemului ( si in acest scop s-a creaat o supercentralizare de tip comunist care a esuat in birocratie si formalism), in rest... Dumnezeu cu mila! Birocratia si formalismul sunt dirijate, in opinia mea, de la Centru in mod evident - [...]

La noi se tine sub control binele , ca-i foarte usor de tinut, iar raul este lasat in libertate confused24.gif Eu consider c-ar trebui invers: binele sa fie lasat liber ca sa se poata dezvolta, iar raul sa fie tinut sub control. Stiu ca-i foarte greu acest lucru, dar avem o gramada de trantori, care sunt platiti tocmai pentru a controla raul, dar pentru ca-s trantori, ei controleaza binele, ca sa poata stoarce cat mai mult din banii pe care urmeaza sa-i inghita in burtile lor tot mai flamande si mai umflate tongue.gif

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (255) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved