Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (253) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PROBLEMELE INVAȚĂMÂNTULUI ROMÂNESC, Multe și complexe...
Alissia
Trimis: 7 Feb 2007, 06:09 PM

Mentor

Grup: Members

QUOTE (res1 @ 7 Feb 2007, 07:07 PM)
QUOTE (Mercha @ 5 Feb 2007, 01:48 AM)
Traditional, problemele sociatatii romanesti se rezolva atunci cand "mamaliga romaneasca" explodeaza.
In cazul Sistmului Educational Romanesc, situatia, din punct de vedere profesional vorbind,  este total in afara controlului. Singurul aspect care se urmareste a fi controlat sunt banii publici acordati sistemului ( si in acest scop s-a creaat o supercentralizare de tip comunist care a esuat in birocratie si formalism), in rest... Dumnezeu cu mila!  Birocratia si formalismul sunt dirijate, in opinia mea, de la Centru in mod evident - [...]

La noi se tine sub control binele , ca-i foarte usor de tinut, iar raul este lasat in libertate confused24.gif Eu consider c-ar trebui invers: binele sa fie lasat liber ca sa se poata dezvolta, iar raul sa fie tinut sub control. Stiu ca-i foarte greu acest lucru, dar avem o gramada de trantori, care sunt platiti tocmai pentru a controla raul, dar pentru ca-s trantori, ei controleaza binele, ca sa poata stoarce cat mai mult din banii pe care urmeaza sa-i inghita in burtile lor tot mai flamande si mai umflate tongue.gif

Incet-incet ne urnim, impinsi de la spate, ca de obicei...Tot e bine. wink.gif
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 7 Feb 2007, 06:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (res1 @ 7 Feb 2007, 07:07 PM)
La noi se tine sub control binele , ca-i foarte usor de tinut, iar raul este lasat in libertate confused24.gif Eu consider c-ar trebui invers: binele sa fie lasat liber ca sa se poata dezvolta, iar raul sa fie tinut sub control. Stiu ca-i foarte greu acest lucru, dar avem o gramada de trantori, care sunt platiti tocmai pentru a controla raul, dar pentru ca-s trantori, ei controleaza binele, ca sa poata stoarce cat mai mult din banii pe care urmeaza sa-i inghita in burtile lor tot mai flamande si mai umflate tongue.gif

Res1, bine ai venit printre cei ce au ceva de spus despre starea actuala a invatamantului romanesc.
Mi-ai smuls mai multe zambete. I-am si vazut pe cei din MEdC si cei din ISJ plimband hartii- la asta se pricep cel mai bine.

Cat despre ministrul educatiei, am sa-i adresez la "audiente online" dorinta noastra de a lua parte la discutii character40.gif ... Cu siguranta este ocupat cu ... rodajul masinii de 60000 de euro. Cu ocazia asta ar putea sa viziteze si scoala mea. Stiti ca s-au oferit cativa colegi de pe forum sa facem munca patriotica?? Adica sa zugravim coridoarele din corpul B, insalubre de altfel.

--------------------
În cei 21 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...

user posted imagexuser posted image
Mesaj personalYahooMSN
Alissia
Trimis: 7 Feb 2007, 06:19 PM

Mentor

laugh.gif Nu cred ca munca patriotica e solutia ...la problemele invatamantului, ci profesionalismul. smile.gif
Mesaj personal
PurpleRain
Trimis: 7 Feb 2007, 06:33 PM

Mentor

QUOTE (liliana.ionescu @ 7 Feb 2007, 07:16 PM)
Cat despre ministrul educatiei, am sa-i adresez la "audiente online" dorinta noastra de a lua parte la discutii character40.gif ... Cu siguranta este ocupat cu ... rodajul masinii de 60000 de euro.

Daca va raspunde Sir Hardau, vin si zugravesc si eu.. ph34r.gif

Nu mi se pare corect sa va luati de masina de 60 000, e totusi..ministru.

Hai sa fim realisti,din pacate, fiecare dintre noi isi rezolva problemele, pentru el, generic vorbind.Greva aia mult-trambitata, de anul trecut, s-a mazilit in mod tragic, pentru ca liderii au hotarat si pt noi.

Fiecare isi face treaba la clasa cum vrea/poate, totul tine se respectul de sine/fata de elevi, pe mine m-ar avantaja descentralizarea pentru ca ..fac fata.Detest sa prezint un portofoliu cat mai dodolotz si sa nu se uite nimeni concret pe evolutia/nevoile elevilor/cadrelor.CONCRET.

Restul, sunt doar vorbe pompoase si bine alese.

--------------------

Construim prea multe ziduri si prea putine poduri..

Florile sunt plăpânde. Și neștiutoare. Se apără și ele cum pot. Se cred nemaipomenite cu spinii lor.

"Pastreaza-ti visele vii.Intelege ca pentru a realiza ceva trebuie sa ai credinta si incredere in tine,viziune, munca, determinare si daruire.Aminteste-ti ca toate lucrurile sunt posibile pentru cei care cred.
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 7 Feb 2007, 06:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Alissia @ 7 Feb 2007, 07:19 PM)
laugh.gif Nu cred ca munca patriotica e solutia ...la problemele invatamantului, ci profesionalismul. smile.gif

PROFESIONALÍSM, profesionalisme, s.n. (Rar) 1. Profesionism. ♦ Conștiință profesională. 2. Cuvânt care aparține unui limbaj profesional. [Pr.: -si-o-] – Din fr. professionnalisme.

character40.gif Este in fasa sau in moarte clinica (constiinta profesionala)?? Dispare pe zi ce trece din toate sectoarele de activitate... biggrin.gif
Acolo in scoala mea este lipsa de respect pentru sanatatea elevilor..., de parca spitalele ar avea respect pentru pacientii lor... cool20.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.ionescu la data 7 Feb 2007, 06:45 PM

--------------------
În cei 21 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici

Opinii, opinii...

Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 7 Feb 2007, 06:52 PM

Utilizator avansat

QUOTE (crina_butarescu @ 7 Feb 2007, 07:33 PM)

Doamna, noi ar trebui sa scriem carti nu sa zugravim scoli!! Pentru asta este platit personalul auxiliar nedidactic... Desi eu nu inteleg de ce scoala mai plateste un administrator, daca nu are bani sa cumpere prize, becuri, mouse-uri, etc. La noi, toate astea se cumpara de catre elevi. Sunt curioasa cum este in celelalte scoli...

--------------------

Opinii, opinii...

Mesaj personalYahooMSN
res
Trimis: 7 Feb 2007, 07:05 PM

Mentor

QUOTE (crina_butarescu @ 7 Feb 2007, 07:33 PM)
QUOTE (liliana.ionescu @ 7 Feb 2007, 07:16 PM)
Cat despre ministrul educatiei, am sa-i adresez la "audiente online" dorinta noastra de a lua parte la discutii character40.gif ... Cu siguranta este ocupat cu ... rodajul masinii de 60000 de euro.

Nu mi se pare corect sa va luati de masina de 60 000, e totusi..ministru.[...]

Vai saracu laugh.gif Si ce-i daca-i ministru? El nu-i platit tot din bani publici ca si noi?
Cate scoli se puteau zugravi cu 60 000 euro ? Mai bine sa se stoarca banii pentru zugravit de la copii, parinti si dacali, pentru ca oricata munca patriotica ar fi , materialele costa bani! Si pentru ce toate astea? Doar pentru orgoliul unui ministru .... [****] ? Poate-si pune si icoana-n scoli, ca sa ne puna sa ne si inchinam in fata ei wink.gif Asta apropo de "prezenta icoanelor in scoli" si-n institutii publice wink.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 7 Feb 2007, 07:15 PM

Utilizator avansat

Ar fi grozav ca administratorii site-ului sa organizeze un Simpozion National pentru forumisti... si sa fie invitati si cei din MEdC. Asa am avea poate ocazia sa le vedem fetele, sa le auzim glasurile si sa le aflam ideile..., facandu-ni-le si pe ale noastre cunoscute.
Cand vine cineva din minister (daca vine!!), dascalii simpli sunt trimisi acasa, onorurile fiind oficiate de "functii"...

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.ionescu la data 7 Feb 2007, 07:19 PM

--------------------

Opinii, opinii...

Mesaj personalYahooMSN
res
Trimis: 7 Feb 2007, 07:36 PM

Mentor

QUOTE (liliana.ionescu @ 7 Feb 2007, 08:15 PM)
[...] Cand vine cineva din minister (daca vine!!), dascalii simpli sunt trimisi acasa, onorurile fiind oficiate de "functii"...

Mai bine zis sunt trimisi la lucru, ca sa pregateasca scoala ca sa arate frumos pentru vizita "distinsilor oaspeti" wink.gif In ceea ce ma priveste, eu as dori sa-i vad, (am atatea sa le spun wink.gif ) dar am impresia ca se tem de mine (poate-mi fac reclama negativa si "distinsii mei stapani" tongue.gif ), ca-si anuleaza vizita cu 2-3 ore inainte si ma fac sa vin degeaba la scoala ca sa-i intalnesc laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 7 Feb 2007, 07:37 PM

Mentor

Pana care este rolul forumului in activitatea MEdC?
Eu nu ma vazut nici o actiune a MEdC-ului in baza unui subiect de pe forum
Deci....

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 7 Feb 2007, 07:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (res1 @ 7 Feb 2007, 08:36 PM)
Mai bine zis sunt trimisi la lucru, ca sa pregateasca scoala ca sa arate frumos pentru vizita "distinsilor oaspeti"

Am uitat sa punctez. Oficialii din minister sunt dusi cu ... presu de gazde si li se arata doar partea renovata a scolii. Ati vazut pozele din scoala mea, corp B?? Ei bine, ma credeti ca ea are certificat de "Scoala europeana"?? Este drept, corpul principal a fost renovat pe fonduri PHARE, dar nu a intrat in proiect si internatul, in care sunt 30 de sali de clasa la ora actuala...
Asa se elibereaza HARTIILE in Romania!!

--------------------

Opinii, opinii...

Mesaj personalYahooMSN
liviumarianpop
Trimis: 7 Feb 2007, 07:47 PM

Mentor

Pas cu pas se rezolva toate.
E si cazul
\doar suntem in UE

--------------------
liliana.grecu
Trimis: 7 Feb 2007, 08:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liviumarianpop @ 7 Feb 2007, 08:37 PM)
Pana care este rolul forumului in activitatea MEdC?
Eu nu ma vazut nici o actiune a MEdC-ului in baza unui subiect de pe forum
Deci....

Din cercul lor inalt nu se pot cobori la nivelul nostru, al celor ce simtim discrepantele existente in sistem. Ei cunosc toate problemele invatamantului, dar sunt incapabili sa emita solutii si, cred ca ar fi imperios necesar, sa-si evalueze si ei activitatea. Oare au fisa de evaluare "lucratorii" din MEdC?? Stie cineva???

--------------------

Opinii, opinii...

Mesaj personalYahooMSN
liviumarianpop
Trimis: 7 Feb 2007, 08:07 PM

Mentor

sigur ca au
ii evalueaza si pe ei cineva
banuiesc

--------------------
liliana.grecu
Trimis: 7 Feb 2007, 08:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liviumarianpop @ 7 Feb 2007, 09:07 PM)
sigur ca au
ii evalueaza si pe ei cineva
banuiesc

Ce stiti? Se desfiinteaza inspectoratele?? Or sa ne devina colegi cei ce-si luasera deja nasul la purtare, o data cu fotoliul??

--------------------

Opinii, opinii...

Mesaj personalYahooMSN
liviumarianpop
Trimis: 7 Feb 2007, 08:18 PM

Mentor

devin directii descentarlizate ale inavtamntului
in subordinea Prefecturii sau a MEdC

--------------------
liliana.grecu
Trimis: 7 Feb 2007, 11:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liviumarianpop @ 7 Feb 2007, 09:18 PM)

Excelent. Vor fi mai putini sefi si mai multi care vor lucra direct pentru educatie...

Apropo, cum este organizat sindicatul la voi in scoala?? Sunt membra de 10 ani si ... nu stiu mai nimic despre aceasta structura, Am aflat ca anul acesta sunt membra in comisa de paritate (exista asa ceva?)...

--------------------

Opinii, opinii...

Mesaj personalYahooMSN
res
Trimis: 8 Feb 2007, 01:00 AM

Mentor

QUOTE (liliana.ionescu @ 8 Feb 2007, 12:16 AM)
QUOTE (liviumarianpop @ 7 Feb 2007, 09:18 PM)

Excelent. Vor fi mai putini sefi si mai multi care vor lucra direct pentru educatie...
Apropo, cum este organizat sindicatul la voi in scoala?? Sunt membra de 10 ani si ... .

laugh.gif De fapt nu se desfinteaza ci din contra se infinteaza alte posturi de trantori sau de bagatori de seama, ca trebuie sa i se de fiecaruia osul pentru activitatea Iminciuni, manipulari) de la partid tongue.gif
Sindicatul este tot o organizatie de represiune ca si celelate subordonate ministerului. Teoretic se spune altceva, dar cate minciuni nu ni se spun! tongue.gif Oare suntem obligati sa fim (sau sa ne prefacem) prosti si sa credem chiar totul? confused24.gif rolleyes.gif

--------------------
Mesaj personal
elemate
Trimis: 8 Feb 2007, 09:09 AM

Utilizator avansat

Eu cred ca sefii nostri raman pe posturi dar... cu alte denumiri... happy29.gif N-ati vazut ca cei care sunt invatati cu functii inalte nu se multumesc sa fie simpli profesori... tot in functii de conducere stau... Referitor la sindicat... si acolo biletele la diferite statiuni se iau tot pe pile... Asa-i mersul in Romania... sad.gif

--------------------
"Învățătura din constrângere nu e făcută să rămână, dar cea care pătrunde în suflet prin dragoste și bunăvoință, aceea rămâne acolo pentru totdeauna..." –Sfântul Ioan Gură de Aur

"Se cuvine sa raspunzi la bine prin bine, dar la rau prin dreptate."- Confucius
Mesaj personal
elemate
Trimis: 8 Feb 2007, 09:53 AM

Utilizator avansat

Mediul scolar ar trebui sa fie caracterizat de rezultatele la invatatura si performantele elevilor… in schimb in ultima vreme este caracterizat de… violenta- un mediu agresiv. ph34r.gif In cei 18 ani de la revolutie ce s-a intamplat bun in invatamantul romanesc!?!?!? confused24.gif Realitatea este ca elevii nu cunosc lucruri elementare....trist... dar adevarat.... sad.gif

--------------------
"Învățătura din constrângere nu e făcută să rămână, dar cea care pătrunde în suflet prin dragoste și bunăvoință, aceea rămâne acolo pentru totdeauna..." –Sfântul Ioan Gură de Aur

Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 8 Feb 2007, 10:35 AM

Utilizator avansat

QUOTE (elemate @ 8 Feb 2007, 10:09 AM)
Eu cred ca sefii nostri raman pe posturi dar... cu alte denumiri... happy29.gif N-ati vazut ca cei care sunt invatati cu functii inalte nu se multumesc sa fie simpli profesori... tot in functii de conducere stau... Referitor la sindicat... si acolo biletele la diferite statiuni se iau tot pe pile... Asa-i mersul in Romania... sad.gif

Eu nu am nimic cu cei competenti si cu cei care se implica in viata invatamantului si detin o functie la nivel inalt. Desi, dupa haosul din invatamant, azi alba, maine neagra, ma indoiesc ca intra multi in categoria celor ce vor sa faca ceva, desi au prerogativele puterii...

Poate fi si asta o problema, nu? Biletele de odihna pentru dascali sunt in numar infim si de obicei unii sunt abonati an de an in detrimentul altora, care nu-si cunosc drepturile. Trebuie sa recunosc ca si eu am beneficiat de aceste bilete. Dar initial nu am stiut ca fiului meu trebuie sa-i platesc doar jumatate de bilet. Anul trecut am aflat si am actionat ca atare. Cred ca este una din putinele specificatii din statut care se respecta...

Despre decontarea calatoriilor cu trenul, ce stiti??

--------------------

Opinii, opinii...

Mesaj personalYahooMSN
elemate
Trimis: 8 Feb 2007, 10:47 AM

Utilizator avansat

Competenti- Da, care fac ceva pentru imbunatatirea invatamantului....dar din pacate eu nu cunosc asa ceva.... care s-au implicat... eu cunosc doar care au trecut de la un partid la altul (partide care sunt actual la putere... bineinteles...)... numai ca sa stea pe acelasi scaun de conducere... parca ar fi pusi pe viata... La noi la moda este lupta pentru putere... si sa-si faca- cat mai multa publicitate... dar nu prin fapte, in niciun caz...
Referitor la biletele prin sindicat... eu de cand sunt in invatamant n-am beneficiat niciodata de asa ceva... n-am trecere la sefi... sad.gif
Revin la...programe supraincarcate... elevul nu trebuie privit ca un recipient in care se toarna cunostinte, un element pasiv- ci ca un element activ ce se formeaza in cursul invatarii. Elevul trebuie format sa fie apt si doritor de a invata... E adevarat ca uneori lipsa de sarguinta din partea elevului blocheaza cateodata... entuziasmul profesorului... dar, acest lucru nu trebuie sa ne opreasca in drumul nostru pentru formarea elevilor...iar- pe ministru ar trebui sa-l preocupe aplicarea in practica a unor legi ce vizeaza CALITATEA in invatamant!!! Sa ne integram tenace...
cool20.gif

--------------------

Mesaj personal
res
Trimis: 8 Feb 2007, 11:58 AM

Mentor

QUOTE (liliana.ionescu @ 8 Feb 2007, 11:35 AM)
QUOTE (elemate @ 8 Feb 2007, 10:09 AM)
Eu cred ca sefii nostri raman pe posturi dar... cu alte denumiri...  happy29.gif N-ati vazut ca cei care sunt invatati cu functii inalte nu se multumesc sa fie simpli profesori... tot in functii de conducere stau... Referitor la sindicat... si acolo biletele la diferite statiuni se iau tot pe pile... Asa-i mersul in Romania... sad.gif

Eu nu am nimic cu cei competenti si cu cei care se implica in viata invatamantului si detin o functie la nivel inalt. Desi, dupa haosul din invatamant, azi alba, maine neagra, ma indoiesc ca intra multi in categoria celor ce vor sa faca ceva, desi au prerogativele puterii[... ]

Ce-nseamna a fi un sef competent? " A tine oamenii in mana" prin amenintari, batjocoriri, umiliri, frustrari, discriminari, ....? Unui sef asta i se cere, altfel nu rezista in functie din cauza sacalilor care vor sa-i ia ciolanul si sa primeasca altele de la sefii superiori carora le slugeste interesele. tongue.gif De ce marea majoritate a oamenilor (oare sunt oameni? ), dupa ce ajung sefi se transforma in stapani? tongue.gif

--------------------
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 8 Feb 2007, 03:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (res1 @ 8 Feb 2007, 12:58 PM)
Ce-nseamna a fi un sef competent? " A tine oamenii in mana" prin amenintari, batjocoriri, umiliri, frustrari, discriminari, ....?  Unui sef asta i se cere, altfel nu rezista in functie din cauza sacalilor care vor sa-i ia ciolanul si sa primeasca altele de la sefii superiori carora le slugeste interesele.  tongue.gif  De ce marea majoritate a oamenilor (oare sunt oameni? ), dupa ce ajung sefi se transforma in stapani?  tongue.gif

Eu cred ca oamenii din educatie sunt competenti, dar intre timp ... au uitat si asta este grav cu atat mai mult cu cate trebuie sa transmita si generatiilor viitoare valori.
Noi dam vina pe cei ce ne conduc, dar nici noi nu suntem prea capabili atat timp cat nu avem initiativa.... Hai sa incercam sa gasim SOLUTII, sa venim cu ideile noastre, nu numai cu critici. Ce am putea schimba in invatamantul romanesc si cum??

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.ionescu la data 8 Feb 2007, 03:48 PM

--------------------

Opinii, opinii...

Mesaj personalYahooMSN
crischiorescu
Trimis: 8 Feb 2007, 10:48 PM

Utilizator activ

Eu cred ca este o inertie prea mare in sistem. Si isi mai spune cuvantul si educatia de tip comunist a celor mai multi dintre noi. Cred ca vor reusi sa schimbe fundamental ceva de-abia generatiile nascute dupa 90. Veti spune ca nu am dreptate si chiar as vrea sa nu am, dar mentalitatile nu s-au schimbat esential pana acum. Majoritatea oamenilor inca mai asteapta sa vina cineva sa le spuna ce sa faca, sa le dea treaba de facut, sa vina statul sa faca, iar daca ii pui sa mature trotuarul in fata casei (sau a blocului) iti spun ca acum e democratie.

--------------------
"Trăim în România și asta ne ocupă tot timpul."

----------------------------------------------

Cristina
Mesaj personalYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (253) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved