Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (253) « Primul ... 251 252 [253]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PROBLEMELE INVAȚĂMÂNTULUI ROMÂNESC, Multe și complexe...
liliana.grecu
Trimis: 17 Jun 2017, 05:43 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

În ultima zi de școală, deși nu o pot numi așa datorită onor ministerului care a bulibășit tot sistemul de educație, mai ales la liceele tehnologice unde unii încep practica pe 9 iunie, alții pe 16 iunie, terminând-o pe 23, 30 iunie sau 7 iulie, în ziua cu pricina am plecat cu un gust amar de la școală și am înțeles de ce elevii nu promovează probele bacalaureatului, când eșecul este previzibil deja din clasa a IX-a, pe fondul neînvățării de carte. Mulți profesori agreează neînvățarea de carte, altfel nu-mi pot explica cum au promovat elevii care tot semestrul s-au plimbat pe holurile liceului, cât și cei ce au stat în clasă dar nu au depus un minim de efort intelectual.
Școlile, în aceste condiții, sunt gări și autogări, unde fiecare face ce vrea, chiar dacă este certat cu educația.
Avem prostologie sub cupola multor școli, datorită unor dascăli care cred eu că la rândul lor nu sunt pasionați de cunoaștere! Grav, foarte grav, dar dovezile sunt certe...

Nu vă mai spun de clasele care au fost plecate în timpul școlii în proiectele pe bani europeni, proiecte care ar fi trebuit să se desfășoare la finalul anului școlar, ca practică comasată... Acum au carte, în loc de practică și sunt doar trei clase în această situație. Sunt foarte curioasă ce ore se mai fac în aceste zile, când și practicile sunt să fie, pentru că nu sunt foarte bine gândite de minister și de toate verigile răspunzătoare de educație.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 17 Jun 2017, 05:53 PM

--------------------
În cei 21 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...

user posted imagexuser posted image
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 19 Jun 2017, 10:26 AM

Utilizator avansat

Aflu că la proba de Limba și Literatura Română, la Evaluarea Națională, copiii au avut de comentat, la subiectul III, poezia ”PLOAIA”, scrisă de Magda Isanos... De la un alt site aflu că au avut de argumentat de ce poezia aparține genului liric. Mă voi edifica asupra cerinței, când vor fi publice subiectele.
Poezia nu este pentru vârsta unui copil de clasa a VIII-a, în opinia mea. Sincer, nu știu ce-ar comenta nici profesorii de română... smile.gif
Chiar aș cere ca toți profesorii de română, pe blogul personal, să comenteze poezia și să argumenteze de ce aparține genului liric. smile.gif
Aș invita chiar toți angajații din ministerul educației să argumenteze de ce poezia aparține genului liric. smile.gif Atunci să vedeți analfabetism!
La subiectul II au avut de scris despre o întâmplare de la o competiție sportivă. Despre ce competiții sportive să vorbească elevii? Nu prea am văzut astfel de competiții la nivel local, județean sau național! Câteva meciuri de fotbal, fără galerie și fără spectatori, câteva meciuri de volei, tot fără suporteri și fără promovare media. Nu avem lunar competiții sportive cu adresabilitate tinerilor, deși avem fundații de sport și cubluri. Înțeleg că stau greu cu finanțarea, dar intrarea într-un con de umbră nu este o soluție.
România nu are o statistică clară a competițiilor sportive și nici nu investește în sport, ca alternativă a petrecerii timpului liber pentru copii și pentru adulți.

În altă ordine de idei, cred că avem nevoie de competiții metodico-științifice și între profesori. După obținerea gradului didactic I, cred că se instalează autosuficiența, altfel nu-mi explic de ce dăscălimea acceptă neînvățarea de carte, devenită emblemă, unanim acceptată de multe școli din România.
Profesorii fac portofolii, ca și elevii, pe suport de hârtie... Hârtii la greu cere onor ministerul, complet rupt de realitatea școlii.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 19 Jun 2017, 10:33 AM

--------------------
În cei 21 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici

Opinii, opinii...

Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 20 Jun 2017, 06:03 PM

Utilizator avansat

Eu înțeleg că nimănui nu-i pasă din ceea ce scriu pe acest forum și asta înțelege și directorul instituției în care lucrez.
În dimineața aceasta, directorul ne-a trimis un SMS: ”Bună ziua! Vă reamintesc de ședința Consiliului profesoral din data de 20.06 2017, ora 10.50. Vă reamintesc, DE ASEMENEA, CĂ TOATE CADRELE DIDACTICE SUNT ÎN ACTIVITATE, AVÂND OBLIGAȚIA SEMNĂRII ZILNICE A CONDICII, ÎN CAZ CONTRAR, se consideră zi de concediu. O zi frumoasă!”
Eu i-am răspuns prompt:
”Nu ne-ai înștiințat oficial că suntem în activitate după 16 iunie a.c. și nici nu ne-ai cerut părerea când ai luat decizia de a devansa practica comasată. Eu puteam să am planificate alte activități. Ai gândit de unul singur sau într-un minigrup. Un manager adevărat nu procedează astfel. smile.gif Liliana Grecu”
A început consiliul... A vorbit ce a vorbit pe acolo despre obligativitatea prezentării portofoliilor, apoi hop-țop mi-am auzit numele și a citit în plen mesajul meu. M-am bucurat că a făcut asta și am vrut să intervin. Nici vorbă de așa ceva, ”Lăsați” fiind cuvântul de bază. Cum nu mă las cu una cu două, am reușit să spun că elevii care ar fi trebuit să fie la ore de curs, cei ce au făcut stagiile de practică în Europa în timpul anului școlar, sunt pe stradă, nu în sala de clasă, fapt pentru care și mulți dintre noi suntem obligați să fim în activitate. M-am întâlnit cu elevii ce plecau acasă, când eu veneam spre școală. Chiar am stat de vorbă cu ei la o covrigărie, în prezența mai multor oameni. Ce replică credeți că a avut?” Dumneavoastră sunteți pe stradă. De mult timp sunteți pe străzi”, apoi omul s-a grăbit să plece la inspectorat, lăsându-mi temă de introspecție, deși chiar nu știu la ce s-a referit. Am luat în calcul toate variantele posibile... La ce s-ar fi putut referi, ca rod al unei imaginații deplasate... Moralitatea mea este neîndoielnică, iar viața mea se desfășoară sub auspiciile respectului de sine și față de ceilalți.
Omul, manager incapabil de performanță și asta se poate demonstra lejer, a început să nu se mai controleze, și a trecut la un atac nejustificat, incapabil fiind să găsească soluții pentru ca ideile mele să fie puse în practică. Am reușit să spun că este timpul să mutăm portofoliile personale, bibliorafturile pline de hârtii fără acoperire în rezultatele la învățătură ale elevilor din școală, în mediul online, pe o platformă electronică.
Unul din colegi mi-a atras atenția că vorbesc peste director și îl deranjez, dar noi niciodată nu putem vorbi în consiliile profesorale și am apucat să fac și această afirmație în plen.
Oameni buni, incompetența aceasta are susținere atât timp cât toate persoanele care urmează cursuri de manageri primesc cartonul. Un om cu un astfel de carton poate dărâma o școală și asta se întâmplă în școala mea. Omul ne-a dezbinat tot timpul. Am fost un colectiv unit întotdeauna, dar un director care nu duce politica rezultatelor demonstrate dărâmă tot.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 20 Jun 2017, 06:18 PM

--------------------

Opinii, opinii...

Mesaj personalYahooMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (253) « Primul ... 251 252 [253]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved