Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (256) « Primul ... 251 252 [253] 254 255 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PROBLEMELE INVAȚĂMÂNTULUI ROMÂNESC, Multe și complexe...
liliana.grecu
Trimis: 17 Jun 2017, 05:43 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

În ultima zi de școală, deși nu o pot numi așa datorită onor ministerului care a bulibășit tot sistemul de educație, mai ales la liceele tehnologice unde unii încep practica pe 9 iunie, alții pe 16 iunie, terminând-o pe 23, 30 iunie sau 7 iulie, în ziua cu pricina am plecat cu un gust amar de la școală și am înțeles de ce elevii nu promovează probele bacalaureatului, când eșecul este previzibil deja din clasa a IX-a, pe fondul neînvățării de carte. Mulți profesori agreează neînvățarea de carte, altfel nu-mi pot explica cum au promovat elevii care tot semestrul s-au plimbat pe holurile liceului, cât și cei ce au stat în clasă dar nu au depus un minim de efort intelectual.
Școlile, în aceste condiții, sunt gări și autogări, unde fiecare face ce vrea, chiar dacă este certat cu educația.
Avem prostologie sub cupola multor școli, datorită unor dascăli care cred eu că la rândul lor nu sunt pasionați de cunoaștere! Grav, foarte grav, dar dovezile sunt certe...

Nu vă mai spun de clasele care au fost plecate în timpul școlii în proiectele pe bani europeni, proiecte care ar fi trebuit să se desfășoare la finalul anului școlar, ca practică comasată... Acum au carte, în loc de practică și sunt doar trei clase în această situație. Sunt foarte curioasă ce ore se mai fac în aceste zile, când și practicile sunt să fie, pentru că nu sunt foarte bine gândite de minister și de toate verigile răspunzătoare de educație.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 17 Jun 2017, 05:53 PM

--------------------
În cei 21 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 19 Jun 2017, 10:26 AM

Utilizator avansat

Aflu că la proba de Limba și Literatura Română, la Evaluarea Națională, copiii au avut de comentat, la subiectul III, poezia ”PLOAIA”, scrisă de Magda Isanos... De la un alt site aflu că au avut de argumentat de ce poezia aparține genului liric. Mă voi edifica asupra cerinței, când vor fi publice subiectele.
Poezia nu este pentru vârsta unui copil de clasa a VIII-a, în opinia mea. Sincer, nu știu ce-ar comenta nici profesorii de română... smile.gif
Chiar aș cere ca toți profesorii de română, pe blogul personal, să comenteze poezia și să argumenteze de ce aparține genului liric. smile.gif
Aș invita chiar toți angajații din ministerul educației să argumenteze de ce poezia aparține genului liric. smile.gif Atunci să vedeți analfabetism!
La subiectul II au avut de scris despre o întâmplare de la o competiție sportivă. Despre ce competiții sportive să vorbească elevii? Nu prea am văzut astfel de competiții la nivel local, județean sau național! Câteva meciuri de fotbal, fără galerie și fără spectatori, câteva meciuri de volei, tot fără suporteri și fără promovare media. Nu avem lunar competiții sportive cu adresabilitate tinerilor, deși avem fundații de sport și cubluri. Înțeleg că stau greu cu finanțarea, dar intrarea într-un con de umbră nu este o soluție.
România nu are o statistică clară a competițiilor sportive și nici nu investește în sport, ca alternativă a petrecerii timpului liber pentru copii și pentru adulți.

În altă ordine de idei, cred că avem nevoie de competiții metodico-științifice și între profesori. După obținerea gradului didactic I, cred că se instalează autosuficiența, altfel nu-mi explic de ce dăscălimea acceptă neînvățarea de carte, devenită emblemă, unanim acceptată de multe școli din România.
Profesorii fac portofolii, ca și elevii, pe suport de hârtie... Hârtii la greu cere onor ministerul, complet rupt de realitatea școlii.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 19 Jun 2017, 10:33 AM

--------------------
În cei 21 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 20 Jun 2017, 06:03 PM

Utilizator avansat

Eu înțeleg că nimănui nu-i pasă din ceea ce scriu pe acest forum și asta înțelege și directorul instituției în care lucrez.
În dimineața aceasta, directorul ne-a trimis un SMS: ”Bună ziua! Vă reamintesc de ședința Consiliului profesoral din data de 20.06 2017, ora 10.50. Vă reamintesc, DE ASEMENEA, CĂ TOATE CADRELE DIDACTICE SUNT ÎN ACTIVITATE, AVÂND OBLIGAȚIA SEMNĂRII ZILNICE A CONDICII, ÎN CAZ CONTRAR, se consideră zi de concediu. O zi frumoasă!”
Eu i-am răspuns prompt:
”Nu ne-ai înștiințat oficial că suntem în activitate după 16 iunie a.c. și nici nu ne-ai cerut părerea când ai luat decizia de a devansa practica comasată. Eu puteam să am planificate alte activități. Ai gândit de unul singur sau într-un minigrup. Un manager adevărat nu procedează astfel. smile.gif Liliana Grecu”
A început consiliul... A vorbit ce a vorbit pe acolo despre obligativitatea prezentării portofoliilor, apoi hop-țop mi-am auzit numele și a citit în plen mesajul meu. M-am bucurat că a făcut asta și am vrut să intervin. Nici vorbă de așa ceva, ”Lăsați” fiind cuvântul de bază. Cum nu mă las cu una cu două, am reușit să spun că elevii care ar fi trebuit să fie la ore de curs, cei ce au făcut stagiile de practică în Europa în timpul anului școlar, sunt pe stradă, nu în sala de clasă, fapt pentru care și mulți dintre noi suntem obligați să fim în activitate. M-am întâlnit cu elevii ce plecau acasă, când eu veneam spre școală. Chiar am stat de vorbă cu ei la o covrigărie, în prezența mai multor oameni. Ce replică credeți că a avut?” Dumneavoastră sunteți pe stradă. De mult timp sunteți pe străzi”, apoi omul s-a grăbit să plece la inspectorat, lăsându-mi temă de introspecție, deși chiar nu știu la ce s-a referit. Am luat în calcul toate variantele posibile... La ce s-ar fi putut referi, ca rod al unei imaginații deplasate... Moralitatea mea este neîndoielnică, iar viața mea se desfășoară sub auspiciile respectului de sine și față de ceilalți.
Omul, manager incapabil de performanță și asta se poate demonstra lejer, a început să nu se mai controleze, și a trecut la un atac nejustificat, incapabil fiind să găsească soluții pentru ca ideile mele să fie puse în practică. Am reușit să spun că este timpul să mutăm portofoliile personale, bibliorafturile pline de hârtii fără acoperire în rezultatele la învățătură ale elevilor din școală, în mediul online, pe o platformă electronică.
Unul din colegi mi-a atras atenția că vorbesc peste director și îl deranjez, dar noi niciodată nu putem vorbi în consiliile profesorale și am apucat să fac și această afirmație în plen.
Oameni buni, incompetența aceasta are susținere atât timp cât toate persoanele care urmează cursuri de manageri primesc cartonul. Un om cu un astfel de carton poate dărâma o școală și asta se întâmplă în școala mea. Omul ne-a dezbinat tot timpul. Am fost un colectiv unit întotdeauna, dar un director care nu duce politica rezultatelor demonstrate dărâmă tot.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 20 Jun 2017, 06:18 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 24 Jun 2017, 03:12 PM

Utilizator avansat

CUM NE MINȚIM NOI, ZI DE ZI! CUM RISIPIM BANII, inconștient sau conștient!
Începe bacalaureatul. Deși azi aveam un alt plan, la 9.36 aflu de la direcțiune, printr-un SMS, că la ora 10 au loc extragerile pentru componența comisiilor de examen și de evaluare din cadrul examenului de bacalaureat. EEE, o mare aiureală extragerea aceasta. Eu știam de ieri cine va fi persoană de contact la Colegiul Tehnic Decebal... Mă rog, prea puțin contează asta, atât timp cât sistemul le permite unora să fie permanent în astfel de comisii.
CUM GÂNDESC EU!
7 centre, 5 de examen și 2 de evaluare. La fiecare centru, președinte de examen, vicepreședinte, persoană de contact și 5 membrii. RISIPĂ!!!
Nu puteam noi să avem doar două centre de examen, unul pentru liceele tehnologice și vocaționale și altul pentru liceele teoretice și doar un centru de evaluare? Liceul meu avea 1200 de elevi, în anii săi de glorie. Putea fi nominalizat centru de examen, dar nu corespunde igienico-sanitar și corpul internat. Liceul nr. 4, Lorin Sălăgean, este un liceu care rezistă pe bază de șmecherii, din banii statului, să știți, risipiți și ei, inutil. Au clase de seral și postliceală, iar elevii sunt mai mult pe hârtie. Mă rog, trecând peste acest aspect, liceul îndeplinește anumite standarde ale infrastructurii școlare, exceptând asfaltul din curtea liceului, și putea să preia toți elevii liceelor tehnologice și vocaționale din județ, pentru a susține probele bacalaureatului. Am aflat că avem subcomisie pentru Baia de Aramă. Bani risipiți! Era mult mai ușor să se asigure transportul elevilor și chiar cazarea pe perioada probelor scrise din cadrul examenului național de bacalaureat.
Colegiul Național Traian putea să preia elevii de la toate liceele teoretice.
Inspectoratul Școlar Mehedinți trebuia să devină centru de evaluare, UNIC.
De ce comisii și subcomisii. De ce plata inspectorilor? Ei sunt în activitate și nu înțeleg de ce sunt plătiți de două ori!
De ce aceeași profesori în componența comisiilor de examen și evaluare, cu mici variațiuni? Pentru că este vorba de bani câștigați ușor, foarte ușor, prin risipirea banilor publici, în opinia mea.

Profesorii trebuie să rămână în activitate și cei ce sunt prinși în aceste activități să aibă o bonificație de 10 % pentru zilele aferente activității în cadrul comisiilor.
Să nu vă mai spun că unii sunt membrii în comisiile de bacalaureat și ei au ore de practică. DEZASTRU, dar ne place...
Noi NU GÂNDIM, risipim iresponsabil resursele și așa se-ntâmplă la nivelul tuturor structurilor.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 24 Jun 2017, 03:23 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
John270566
Trimis: 25 Jun 2017, 05:58 PM

Mentor

Azi, 25 iunie 2017, pe TVR 1, la ora 19, la emisiunea “Poveste după poveste”, este invitat prof. Ioan Ursu - „profu’ online”

Acest mesaj a fost modificat de către John270566 la data 25 Jun 2017, 05:58 PM

--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IM
LIVE.O
Trimis: 25 Jun 2017, 07:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (John270566 @ 25 Jun 2017, 05:58 PM)
Azi, 25 iunie 2017, pe TVR 1, la ora 19, la emisiunea “Poveste după poveste”, este invitat prof. Ioan Ursu - „profu’ online”

Multumesc pentru invitatie!
Am deshis televizorul mai tarziu si am vazut doar reportajele facute de Cristian Apostol.

Am vazut-o si pe fetita din Targoviste.
Din pacate am vazut si o jurnalista care emite judecati de valoare fara sa aiba competentele necesare.
Pana la ora 19,42 imi era simpatica eleva, dar in momentul in care a spus ca nu doreste sa mai stea in Romania dupa terminarea studiilor atunci mi-am dat seama ca am urmarit o emisiune in care domnul Ioan Ursu nu era prezent si restul este o poveste in poveste fabricata pe Facebook.

,,Superioritatea" elevei care nu doreste sa participe la olimpiade sau concursuri imi aminteste de mine cand jucam fotbal pe islazul communal si nu am dorit sa particip la World Cup in America, deoarece eram suparat pe Mircea Sandu si pe Mitica Dragomir si nu doream sa reprezint Romania la nivel mondial. tongue.gif

Pacat ca nici un reprezentat de la minister nu a participat in cadrul emisiunii.

P.S.
Succes domnului Ioan Ursu!
Am urmarit si eu cateva tutorial ale dumnealui si imi place destul de mult stilul lui.

Mesaj personal
Taticu
Trimis: 29 Jun 2017, 09:36 AM

Mentor

Pledoarie (remember!) ... lopri.GIF cool20.gif biggrin.gif

Talentul, dibacia, arta, spuneti-i cum vreti, apartine profesorului de la catedra care stie sa imbine insusirea cunostintelor cu crearea unei atmosfere destinse care sa permita printre altele si educatie; sunt suficiente "pretexte" in clasa care sa ofere comentarii placute, glume, uneori "autocritice", cu destinatie educativa. Insa respectul profesorului nu se naste prin "glumitele" din timpul orelor ci printr-o tinuta consecventa, identica cu sine insusi nonstop, incheind promisiunile prin respectarea lor, aprecierile sa aiba confirmarea clasei etc. Construiesti scenarii care sa creeze o fereastra asupra viitorului fiecarui elev in parte, evidentiind caile de reusita. Pe scurt, la ora trebuie sa fi nu numai actor, dar si propriu-ti regizor. Nu mai spun ca trebuie sa suplinesti intreaga echipa de realizare a "spectacolului". Este o meserie in care iti asumi mari riscuri de nereusita. Traiesti si simti  cu adevarat cum cel din fata ta capata conturul pe care l-ai proiectat din momentul in care l-ai primit prima oara in clasa si in sufletul tau.  Ora trebuie sa fie "o joaca serioasa" fara ca ei sa bage de seama, un "spectacol" sui-generis care se construieste si se joaca in timp real. Iata frumusetea unei asemenea meserii. Nu este suficient sa fii "doctor" in profesie. Mai este nevoie de o launtrica dragoste fata de "nou-nascutul" din fata ta, aluatul proaspat,  care in niste maini pricepute devine pufos si parfumat ca de sarbatori. Elevul trebuie sa se simta liber, sa  poata exprima o parere personala sau sa nu impartaseasca opinia profesorului, ca se poate bizui pe tine ca il asculti pana la capat, insa sa-l "inveti" (si sa dovedesti si tu) a purta un dialog civilizat, eventual cu punct si virgula pentru ora viitoare, scormonind intre timp argumente noi sau eventual in final, cu fruntea sus, cu ochii atintiti in ochii tai sa recunoasca (nu numai el, dar si profesorul) adevarul in cele spuse de "adversar". Iti trebuie nu numai multa rabdare, dar si multa imaginatie pentru a rezista la asemenea dialoguri, mai ales ca ai uneori de confruntat o clasa intreaga.  Va rog, nu abandonati aceasta meserie, este cea mai frumoasa din lume, cu toate dificultatile ei. La inceput este greu, intre timp devii profesionist in "ale educatiei" daca pui suflet si intreg talentul tau in a "slefui" o roca care in mod sigur isi poarta diamantul ei. Odata iesite la suprafata, aceste diamante iti apartin in toata stralucirea lor. Esti cel mai bogat om din lume, precum un geolog care a dat "marea lovitura", insa al sufletului omenesc.

--------------------
WTA hotties Daca tac, nu inseamna ca ai dreptate, inseamna ca am inteles ca degeaba iti explic LENE

A nu preda Istoria este cel mai mare pacat, ca și cum cineva ți-ar ucide părinții pentru a te adopta. ODA EXIT

Blog created: Apr 20, 2010 ; Total entries: 454 ; Total visits: 341.962 14/27/28/32/57/127/248 AoPS
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 17 Jul 2017, 09:13 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Taticu @ 29 Jun 2017, 10:36 AM)
Pledoarie (remember!) ... lopri.GIF cool20.gif biggrin.gif

Talentul, dibacia, arta, spuneti-i cum vreti, apartine profesorului de la catedra care stie sa imbine insusirea cunostintelor cu crearea unei atmosfere destinse care sa permita printre altele si educatie; sunt suficiente "pretexte" in clasa care sa ofere comentarii placute, glume, uneori "autocritice", cu destinatie educativa. Insa respectul profesorului nu se naste prin "glumitele" din timpul orelor ci printr-o tinuta consecventa, identica cu sine insusi nonstop, incheind promisiunile prin respectarea lor, aprecierile sa aiba confirmarea clasei etc. Construiesti scenarii care sa creeze o fereastra asupra viitorului fiecarui elev in parte, evidentiind caile de reusita. Pe scurt, la ora trebuie sa fi nu numai actor, dar si propriu-ti regizor. Nu mai spun ca trebuie sa suplinesti intreaga echipa de realizare a "spectacolului". Este o meserie in care iti asumi mari riscuri de nereusita. Traiesti si simti  cu adevarat cum cel din fata ta capata conturul pe care l-ai proiectat din momentul in care l-ai primit prima oara in clasa si in sufletul tau.  Ora trebuie sa fie "o joaca serioasa" fara ca ei sa bage de seama, un "spectacol" sui-generis care se construieste si se joaca in timp real. Iata frumusetea unei asemenea meserii. Nu este suficient sa fii "doctor" in profesie. Mai este nevoie de o launtrica dragoste fata de "nou-nascutul" din fata ta, aluatul proaspat,  care in niste maini pricepute devine pufos si parfumat ca de sarbatori. Elevul trebuie sa se simta liber, sa  poata exprima o parere personala sau sa nu impartaseasca opinia profesorului, ca se poate bizui pe tine ca il asculti pana la capat, insa sa-l "inveti" (si sa dovedesti si tu) a purta un dialog civilizat, eventual cu punct si virgula pentru ora viitoare, scormonind intre timp argumente noi sau eventual in final, cu fruntea sus, cu ochii atintiti in ochii tai sa recunoasca (nu numai el, dar si profesorul) adevarul in cele spuse de "adversar". Iti trebuie nu numai multa rabdare, dar si multa imaginatie pentru a rezista la asemenea dialoguri, mai ales ca ai uneori de confruntat o clasa intreaga.  Va rog, nu abandonati aceasta meserie, este cea mai frumoasa din lume, cu toate dificultatile ei. La inceput este greu, intre timp devii profesionist in "ale educatiei" daca pui suflet si intreg talentul tau in a "slefui" o roca care in mod sigur isi poarta diamantul ei. Odata iesite la suprafata, aceste diamante iti apartin in toata stralucirea lor. Esti cel mai bogat om din lume, precum un geolog care a dat "marea lovitura", insa al sufletului omenesc.

Sunt întru-totul de acord!

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 17 Jul 2017, 09:20 PM

Utilizator avansat

Ori eu gândesc prea mult, ori alții nu gândesc deloc și cheltuie inutil banii publici?!
Azi, 17.07.2017, am fost profesor supraveghetor la concursul pentru ocuparea funcției de director în învățământul preuniversitar, pentru grădinițe, școli, licee și cluburi ale copiilor...
PATRU supreveghetori la sală, din care unul responsabil de sală, plus trei camere de luat vederi au făcut să mă simt inutilă în sala de examen. Un responsabil de sală și trei camere web erau îndeajuns, dar nu, noi risipim banii fără rost.
Comisia centrului de examen era formată din cel puțin 7 membri... smile.gif Trei profesori au fost pe hol, alți doi la bagaje... Patru săli de examen cu câte patru supraveghetori. Au fost 64 de candidați pe 72 de poziții, dacă rețin bine informația, pentru că eu dimineața funcționez mai greu... smile.gif
Pentru toți acești candidați au fost întrunite cinci comisii de evaluare, număr nejustificat, în opinia mea, dacă rezultatele nu se dau pe loc. O singură comisie, formată din doi oameni, cu grila aferentă, putea controla bine-mersi lucrările candidaților. Dacă EU AM ÎNȚELES BINE, fiecare comisie de evaluare era formată din CINCI membri și uite cum ajungem ca pentru 64 de candidați să avem toți atâția băgători de seamă, ba chiar mai mulți, se pare.
Eu cred că examenul acesta se putea susține în mediul online, pe o platformă anume destinată concursului, astfel încât punctajul să fie validat pe loc, fără nicio altă comisie.
Subiectele, primite pe suport de hârtie, nu le sunt date candidaților, la finalul probei scrise. În condițiile acestea, nu era mai ușor să pună patru ecrane sau șase cu toate foile de examen, astfel încât să nu mai irosim hârtia? Nu, nouă ne plac hârtiile!
Aspiranții pentru funcția de director în grădinițe au avut alte tipuri de subiecte decât colegii dumnealor din școli, licee și cluburi ale copiilor...
Am fost un reprezentant din minister. Mie mi se părea normal ca la finalul probei să stea de vorbă cu toți cei ce au fost sau aspiră pentru o funcție de director, pentru a afla hibele sistemului. În cele 30 de minute, până la începerea probei, am aflat tot felul de probleme cu care se confruntă școlile din România, din care amintesc:
--Copiii romi nu vin la școală, deoarece părinții pleacă cu ei în străinătate.
--Pe SEAP, Cora și Carrefour nu au vizibilitate,
--rechizitele școlare gratuite sunt de calitate precară,
-- fondurile se distribuie după amiciția directorului cu primăria,
-- microbuzele școlare nu sunt sigure pe timp de iarnă, etc...
O comisie de examen formată din trei membri, câte un responsabil la fiecare sală de examen și doi evaluatori puteau finaliza cu succes examenul în condițiile în care ne ambiționăm să nu intrăm în era digitală.
De asemenea, am primit, fiecare persoană implicată în supraveghere, câte o hârtie care certifică participarea noastră. Nu era mai ușor să fie o bază electronică cu toți participanții și prin filtre să se genereze automat adeverința care să intre în portofoliul online al fiecărui profesor și al școlii?
HaI, CĂ ACUM ÎMI ADUC AMINTE CĂ mi-a spus o colegă că nu am dus adeverința de supraveghetor de la o școală la liceul meu, pentru a fi plătită pentru orele prestate. Oameni buni, păi nu era normal ca secretariatul să trimită electronic tabelul cu toți participanții la activitatea respectivă? Nu, noi facem hârtii!
Altă tărășenie!Școlile din România sunt la limita supraviețuirii financiare, iar profesorii care acced spre o funcție de director fac dosare nicidecum planuri de dezvoltare a școlii și a comunității locale. De râs și de plâns. Chiar trebuie să mă duc pe LUNĂ! smile.gif
Ca să aveți o imagine de ansamblu A RISIPEI banilor publici, imaginați-vă că examenul a fost susținut în toate județe țării, în aceleași condiții... smile.gif
Sala de clasă nu mi-a plăcut și totuși am găsit ceva care m-a bine dispus. Era un desen cu un mesaj interesant, demn de luat în seamă: ”Același soare ne zâmbește vesel tuturor dimineața și aceeași lună ne leagănă visele noaptea”. Am găsit și o icoană foarte frumoasă pe care am agățat-o într-un cui, la tablă... Frumusețea ei nu avea cum să nu te-ndemne să cauți frumosul în viața ta. smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 18 Jul 2017, 09:58 AM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
Taticu
Trimis: 27 Jul 2017, 03:04 PM

Mentor

Magda PRELIPCEANU: " Prostia, amenințare majoră pentru siguranța națională" lopri.GIF

cool20.gif http://m.rfi.ro/presa-romaneasca-96737-pro...ionala-adevarul
biggrin.gif

--------------------
WTA hotties Daca tac, nu inseamna ca ai dreptate, inseamna ca am inteles ca degeaba iti explic LENE

A nu preda Istoria este cel mai mare pacat, ca și cum cineva ți-ar ucide părinții pentru a te adopta. ODA EXIT

Blog created: Apr 20, 2010 ; Total entries: 454 ; Total visits: 341.962 14/27/28/32/57/127/248 AoPS
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 27 Jul 2017, 10:25 PM

Mentor

Interviu cu un profesor de matematică: "Trăim într-o democrație în care Ministerul Educației

practică modelul unic"
cool20.gif http://pedagoteca.ro/interviu-profesor-min...i-modelul-unic/
biggrin.gif

--------------------

Mesaj personal
Taticu
Trimis: 4 Aug 2017, 12:11 PM

Mentor

GAZETA de SUD. Mihai MACI (opinie): "Analfabeti si nefunctionali" (<= click) lopri.GIF

cool20.gif http://www.gds.ro/Opinii/2017-08-04/analfa...efunctionali-2/
biggrin.gif

Si noi, profesorii din preuniversitar, activi sau pensionari, discutam despre echivalarea gradului I cu doctoratul. "Roadele"

se vad cu ochiul liber prin parcurile in care tineretul nostru isi petrece timpul liber de dimineata pana seara, ca deseori nu

mai gasesti o banca libera pe care sa te asezi pentru a te odihni un pic la umbra citind "Gazeta de Sud" ...
cool20.gif biggrin.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 4 Aug 2017, 12:24 PM

--------------------

Mesaj personal
ela67
Trimis: 4 Aug 2017, 02:01 PM

Mentor

QUOTE (Taticu @ 4 Aug 2017, 01:11 PM)
GAZETA de SUD. Mihai MACI (opinie): "Analfabeti si nefunctionali" (<= click) lopri.GIF

cool20.gif http://www.gds.ro/Opinii/2017-08-04/analfa...efunctionali-2/
biggrin.gif

Si noi, profesorii din preuniversitar, activi sau pensionari, discutam despre echivalarea gradului I cu doctoratul. "Roadele"

se vad cu ochiul liber prin parcurile in care tineretul nostru isi petrece timpul liber de dimineata pana seara, ca deseori nu

mai gasesti o banca libera pe care sa te asezi pentru a te odihni un pic la umbra citind "Gazeta de Sud" ...
cool20.gif biggrin.gif

Merită discutat pe seama acestui articol. Are multe părți verosimile. Cert e că ne zbatem într-un triunghi al educatiei greu de inteles pentru fiecare vârf în parte și, în acelasi timp, dornic de a da vina pe celălalt vârf: salarizare onestă și "reconfigurare de traseu", așa văd eu.
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 16 Aug 2017, 11:04 AM

Mentor

ROMANIA Libera. Cătălin Osiceanu (16 august 2017): "Malpraxisul nevăzut din educație" lopri.GIF

cool20.gif http://romanialibera.ro/opinii/comentarii/...--opinie-464408
biggrin.gif

--------------------

Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 16 Aug 2017, 03:11 PM

Utilizator avansat

Competitia nu e buna (ne spun psihologii), uniformizarea nu e buna, doar nepasarea e buna.
Sau sfaturile, caci toti se pricep la Invatamant (precum se pricep la fotbal si politica).

Am urmat un curs la care cineva din afara invatamantului incerca sa ne spuna ca ceea ce facem nu e bine, "nu ma intereseaza Programa voastra (pe care o avem de urmat)", ne-a umilit intrebandu-ne "Apropo, ati auzit de YouTube?", "Stiti ce inseamna Viral?", cat de bun e sistemul de Invatamant finlandez (care, apropo, s-a ajuns la concluzia ca... se omoara prea multi absolventi ai acestui sistem...).
In contradictie, chiar cand ne intorceam din acea tabara, o familie tanara ne-a incurajat, in urma unei discutii: "Cat mai exista in invatamant oameni care pun accent pe invatare, disciplina si respect, nu-i totul pierdut".

Din pacate te simti chiar tu pierdut... Oare e bine... oare nu sunt depasit (daca atat de multi spun asta!)?
sign67.gif sign67.gif sign67.gif
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 16 Aug 2017, 08:30 PM

Mentor

Ciornei Iulian: "Despre tâmpirea unei generații de adolescenți. Sau despre Noul Tineret

Cretinizat" ...
cool20.gif http://ciorneiiulian.blogspot.ro/2017/08/d...tii-de.html?m=1 biggrin.gif

Extras: "Restul de tineri, cu deosebită durere o spun, sunt tot mai alienați, mai tâmpiți și mai degenerați. E generația Mall-ului, a poșetelor

și a modei în general. E generația de ”cum să arăt mai bine la exterior”, a selfiului în baie și a semidezbracatului. Generația trupului dezgolit.

Generația blugilor rupți în genunchi, a copierii. O generație copy paste! Dar nici cu cei de peste 30 nu mi-e rușine, ca să pun o cireașă pe colivă".

--------------------

Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 29 Aug 2017, 07:21 AM

Utilizator avansat

Ministerul educației, prin legile pe care le are, susține PROSTOLOGIA sub cupola școlii, neînvățarea de carte devenind o plagă a societății actuale.
Un elev care nu frecventează școala zi de zi poate promova clasa, dacă rămâne cu ”n” situații neîncheiate, ceea ce nu este normal. Elevii certați cu disciplina pe întreg parcursul anului școlar sunt acceptați cu comportamente care nu au nimic în comun cu educația, școala fiind cumva încorsetată de finanțarea per elev să stea cu mâinile în sân și să accepte abaterile de la disciplină și absenteismul de teama de a nu rămâne fără elevi.
Legile trebuiesc urgent schimbate...
Sunt foarte curioasă dacă azi elevii mei cu situații neîncheiate vor avea caietele cu toate notițele și tema finalizată... Când aceste condiții vor fi îndeplinite, vor promova.

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
verona
Trimis: 29 Aug 2017, 12:19 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (Taticu @ 16 Aug 2017, 08:30 PM)
[color=#004444]Ciornei Iulian: "Despre tâmpirea unei generații de adolescenți. Sau despre Noul Tineret

Cretinizat" ...
http://ciorneiiulian.blogspot.ro/2017/08/d...tii-de.html?m=1 biggrin.gif

generalizarea este o chestie gresita, in general tongue.gif - ca sa mai facem si jocuri de cuvinte tongue.gif

cine e autorul? cum isi permite sa generalizeze si de ce ar trebui sa il bagam in seama?

"Restul de tineri, cu deosebită durere o spun, sunt tot mai alienați, mai tâmpiți și mai degenerați. E generația Mall-ului, a poșetelor și a modei în general. E generația de ”cum să arăt mai bine la exterior”, a selfiului în baie și a semidezbracatului. Generația trupului dezgolit.
citeam de curand un roman din categoria romance - mare tevatura prin 1800 si ceva, ca s-a lansat un dans nou si foarte indecent, valsul.
nepotii celor indignati de vals au fost probabil indignati la batranete de alte dansuri, precum tangoul.
"istoria umana in veci se desfasoara/ povestea-i a ciocanului pe cade pe ilau"
Generația blugilor rupți în genunchi, a copierii. O generație copy paste!
ca noi nu copiam, Doamne fereste!
termenul generatie in blugi e mai vechi.
si aia rupti in genunchi parca au mai existat candva...
iar de copy paste au fost acuzati tipi care nu mai sunt tineri acum... ci o generatie ceva mai veche...
asta ca sa fim cinstiti!
Mesaj personal
verona
Trimis: 29 Aug 2017, 12:29 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (liliana.grecu @ 29 Aug 2017, 07:21 AM)
Ministerul educației, prin legile pe care le are, susține PROSTOLOGIA sub cupola școlii, neînvățarea de carte devenind o plagă a societății actuale.

in general de acord... cu un amendament... degeaba oricate legi si oricat de "bune" in principiu, daca n-ai cu cine/ce sa le pui in practica...
Un elev care nu frecventează școala zi de zi poate promova clasa
am pus intrebarea, daca iti mai aduci aminte cand copiii mei erau inca in scoala... da' n-au fost prea multe raspunsuri: ce le spui tu copiilor proprii ca argument sa mearga la scoala cand multe din ceea ce fac e pierdere de vreme/tocare de nervi?
povesteam atunci ca doi colegi, elevi absolut constiinciosi (si unul din ei fiu de profesori si profesor el insusi in stagiu), ma intrebau de ce imi trimit copilul la scoala la sfarsitul clasei a VIII-a, in loc sa il pun la munca acasa? ca freca menta la scoala...
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...00&#entry865444
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 31 Aug 2017, 09:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (verona @ 29 Aug 2017, 12:29 PM)
QUOTE (liliana.grecu @ 29 Aug 2017, 07:21 AM)

in general de acord... cu un amendament... degeaba oricate legi si oricat de "bune" in principiu, daca n-ai cu cine/ce sa le pui in practica...
Un elev care nu frecventează școala zi de zi poate promova clasa
am pus intrebarea, daca iti mai aduci aminte cand copiii mei erau inca in scoala... da' n-au fost prea multe raspunsuri: ce le spui tu copiilor proprii ca argument sa mearga la scoala cand multe din ceea ce fac e pierdere de vreme/tocare de nervi?
povesteam atunci ca doi colegi, elevi absolut constiinciosi (si unul din ei fiu de profesori si profesor el insusi in stagiu), ma intrebau de ce imi trimit copilul la scoala la sfarsitul clasei a VIII-a, in loc sa il pun la munca acasa? ca freca menta la scoala...
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...00&#entry865444

Are dreptate D-na Liliana Grecu!

DE CE ,,MENESTERU' " permite ca un/o analfabet/a sa nu vina un semestru intreg la scoala si sa poata sustine ,,examene" de incheiere a situatiei scolare la mai mult de 3 obiecte.

Era mai bine inainte cand un ,,analfabet" care nu se prezenta la scoala era REPETENT AUTOMAT.

PROBLEMA este ca degeaba am lasat corigent in sesiunea de incheiere a situatiei scolare a ,,neincheiatilor" pe analfabet, deoarece ceilalti colegi i-au dat media si acum TREBUIE sa fac alte subiecte pentru examenul de corigenta si sa mai pierd o jumatate de zi pentru constatarea anafabetismului analfabetului.

Imi vine greata de SISTEM si de unii colegi care sunt in solda sistemului.
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 1 Sep 2017, 02:33 PM

Mentor

QUOTE (verona @ 29 Aug 2017, 01:19 PM)

QUOTE (Taticu @ 16 Aug 2017, 08:30 PM)

Ciornei Iulian: "Despre tâmpirea unei generații de adolescenți. Sau despre Noul Tineret

Cretinizat" ...
cool20.gif  http://ciorneiiulian.blogspot.ro/2017/08/d...tii-de.html?m=1
biggrin.gif

Generalizarea este o chestie gresita, in general - ca sa mai facem si jocuri de cuvinte.

Cine e autorul? Cum isi permite sa generalizeze si de ce ar trebui sa il bagam in seama?

Ciornei IULIAN: "Din viata adunate" ... cool20.gif http://ciorneiiulian.blogspot.ro/ biggrin.gif

@ verona. Pe mine ma intereseaza mai putin cine este autorul, ci modul in care este preocupat sa interpreteze comportamentul celor pe care ii intalneste in cale:

pe strada, in restaurant, petrecerea timpului liber, la spectacole etc. Si am aflat recent ca nu-i deloc in varsta. Dvs. nu sunteti indreptatita sa-i confiscati opiniile

inclusiv generalizari si nu va obliga nimeni sa-l bagati in seama. Contrar asteptarilor dvs. mie imi face placere sa-l citesc si sunt convins ca exista si alti useri

interesati de acest spirit fin de observatie care a generat o sumedenie de comentarii interesante care au macar calitatea de a ne pune pe ganduri la sfarsitul lecturii.

--------------------

Mesaj personal
corina_77
Trimis: 1 Sep 2017, 03:54 PM

Utilizator avansat

Într-adevăr!
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 1 Sep 2017, 09:21 PM

Mentor

QUOTE (corina_77 @ 1 Sep 2017, 04:54 PM)

Într-adevăr!

Pe blogul lui Ciornei IULIAN intrati (click =>) aici pentru a nu va rataci de la o pagina la cealalta urmarind

un "adevar" care semnaleaza cate un "pacat" la fiecare pagina pentru a deveni in final cruda realitate ...
biggrin.gif

cool20.gif Noapte bună! VN

--------------------

Mesaj personal
Taticu
Trimis: 1 Sep 2017, 09:38 PM

Mentor

Verona on the river Adige, Veneto region ... lopri.GIF cool20.gif biggrin.gif

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 5 )
Fișier atașat  10b7_VERONA.pps

--------------------

Mesaj personal
Taticu
Trimis: 1 Sep 2017, 09:49 PM

Mentor

ROMANIA Libera. Romania in deriva: "dezastru la bacalaureat in sesiunea de toamna" ... lopri.GIF

cool20.gif http://romanialibera.ro/societate/educatie...-trecut--466922
biggrin.gif

--------------------

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (256) « Primul ... 251 252 [253] 254 255 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved