Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> imediat după simulare, propuneri
simona_petre
Trimis: 21 Mar 2019, 03:43 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Bună ziua.
Acum, cât încă suntem în simularea examenului de bacalaureat și am impresiile proaspete, aș vrea să fac două propuneri care cred eu că ne vor ușura munca:
1. Fundalul subiectelor (cel în care se regăsește județul, codul și numele școlii) să fie poziționat în pagină undeva în partea de sus, sub numele ministerului, nu în zona de subiect.
Am priceput că trebuiesc marcate foile cu subiectele „oficiale”, nu înțeleg de ce trebuiesc atât de tare marcate; la citirea subiectului este deranjant fundalul care umple foaia; la multiplicare trebuie redus mult contrastul pentru ca subiectul să fie lizibil.
2. Arhivele cu subiecte să fie organizate în funcție de limba în care sunt scrise sau cele de limba română să fie într-o arhivă. Nu știu câte școli susțin bacalaureat în alte limbi, înclin să cred că nu sunt foarte multe. Organizarea arhivelor în acest mod ne-ar ajuta pe toți - cel puțin la proba E)d), ținând cont că această probă are multe discipline, timpul de multiplicare este redus (uneori -hm, parolele vin târziu) și noi (persoanele de contact) căutam subiecte care conțin LRO.
Toate cele bune,
Simona Petre

PS Nu cred ca se uita cineva la mesajul acesta în forumul de bac de anul trecut (doh), așa că abuzez și-l postez și aici.
Mesaj personalTrimite email
alina.mihoc09
Trimis: 30 Mar 2019, 10:53 AM

La prima intervenție

QUOTE (simona_petre @ 21 Mar 2019, 04:43 PM)
Bună ziua.
Acum, cât încă suntem în simularea examenului de bacalaureat și am impresiile proaspete, aș vrea să fac două propuneri care cred eu că ne vor ușura munca:
1. Fundalul subiectelor (cel în care se regăsește județul, codul și numele școlii) să fie poziționat în pagină undeva în partea de sus, sub numele ministerului, nu în zona de subiect.
Am priceput că trebuiesc marcate foile cu subiectele „oficiale”, nu înțeleg de ce trebuiesc atât de tare marcate; la citirea subiectului  este deranjant fundalul care umple foaia; la multiplicare trebuie redus mult contrastul pentru ca subiectul să fie lizibil.
2. Arhivele cu subiecte să fie organizate în funcție de limba în care sunt scrise sau cele de limba română să fie într-o arhivă. Nu știu câte școli susțin bacalaureat în alte limbi, înclin să cred că nu sunt foarte multe. Organizarea arhivelor casca de copiat în acest mod ne-ar ajuta pe toți - cel puțin la proba E)d), ținând cont că această probă are multe discipline, timpul de multiplicare este redus (uneori -hm, parolele vin târziu) și noi (persoanele de contact) căutam subiecte care conțin LRO.
Toate cele bune,
Simona Petre

PS Nu cred ca se uita cineva la mesajul acesta în forumul de bac de anul trecut (doh), așa că abuzez și-l postez și aici.

Ideile noi cu propuneri care sa ne usureze munca sunt bine venite. Dar in toata harababura asta care se intampla in momentul e fata in sistemul Romanesc de invatamant e greu de grezut ca se vor si implementa idei care vor avea un impact real in practica.
Ecaterina Andronescu, a afirmat recent ca examenul de Bacalaureat ar putea deveni unul diferentiat, si anume o varianta nationala pentru acces la universitati si alta speciala pentru liceele tehnologice, unde rata promovabilitatii este una foarte redusa. O idee buna din punctul meu de vedere.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
eternul
Trimis: 9 Apr 2019, 12:45 PM

Utilizator activ

Bună ziua.
Am priceput că trebuiesc marcate foile cu subiectele „oficiale”, nu înțeleg de ce trebuiesc atât de tare marcate; la citirea subiectului este deranjant fundalul care umple foaia; la multiplicare trebuie redus mult contrastul pentru ca subiectul să fie lizibil.
2. Arhivele cu subiecte să fie organizate în funcție de limba în care sunt scrise sau cele de limba română să fie într-o arhivă. Nu știu câte școli susțin bacalaureat în alte limbi, înclin să cred că nu sunt foarte multe. Organizarea arhivelor în acest mod ne-ar ajuta pe toți - cel puțin la proba E)d), ținând cont că această probă are multe discipline, timpul de multiplicare este redus (uneori -hm, parolele vin târziu) și noi (persoanele de contact) căutam subiecte care conțin LRO.
Toate cele bune,
Simona Petre

Propunerea dvs. trebuie trimisa la CENTRUL NATIONAL DE EVALUARE SI EXAMINARE.
Mesaj personalTrimite email
evelinat
Trimis: 19 Apr 2019, 09:18 AM

Utilizator avansat

Bună ziua.
Toate cele bune,
Simona Petre

Si propunerilor vor fi pplicate peste vreo 10 ani........
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved