Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Violenta din partea profesorilor
flor1n001
  Trimis: 16 Feb 2010, 06:31 PM

Începător
*

Grup: Members

am si eu o mica intrebare.daca un profesor loveste un elev acel profesor ce sanctiuni poate primi(sa zicem ca profesorul respectiv i s-a mai atras o data atentia in legatura cu comportamentul in relatia elev-profesor).La o a doua abatere de acest gen ce i se poate face unsure.gif
Mesaj personal
diacri
Trimis: 19 Feb 2010, 12:59 AM

La prima intervenție

Aceeasi problema o am si eu .Sunt o mamica din Sibiu foarte intrigata si foarte speriata de faptul ca am ajuns ca in Romania anilor 2010, un copil, al meu in cazul de fata sa fie pleznit peste fata cu o agenda ca nu a iesit in pauza, ca a ramas pe colidor cu un coleg, ca a indraznit sa nu respecte regulile scolii. Mentionez ca baietelul nu avea nici o legatura cu profesoara respectiva el fiind in ciclul gimnazial. Am inteles ca asa se face "doamna" respectata ca nu e la prima abatere de genul asta, ca celor din clasele ei le aplica aceasta "educatie " destul de des. Ceea ce mi se pare inadmisibil e faptul ca nu recunoaste si mai mult decit atit d-na directoare mi-a cerut sa aduc dovezi daca nu are semne fizice, copii (al meu si colegul mintind ca asa s-a intimplat). Nu stiu ce sa zic dar mi se pare corect ca sa nu ne mai temem ptr notele copiilor nostrii sau ptr orice alta repercursiune ar avea de suferit, sa avem curajul sa sesizam de cite ori se intimpla cite ceva de genul asta,ca sa nu se ajunga la lucruri mult mai grave. Scoala se presupune ca asigura protectie copiilor nostrii ca ii trimitem sa invete lucruri bune si sa ii formeze ca oameni cinstiti onesti,etc, nu ca ii traumatizeaza psihic si fizic.
Mesaj personal
flor1n001
  Trimis: 23 Feb 2010, 08:18 PM

Începător
*

QUOTE (diacri @ 19 Feb 2010, 01:59 AM)
Aceeasi problema o am si eu .Sunt o mamica din Sibiu foarte intrigata si foarte speriata de faptul ca am ajuns ca in Romania anilor 2010, un copil, al meu in cazul de fata sa fie pleznit peste fata cu o agenda ca nu a iesit in pauza, ca a ramas pe colidor cu un coleg, ca a indraznit sa nu respecte regulile scolii. Mentionez ca baietelul nu avea nici o legatura cu profesoara respectiva el fiind in ciclul gimnazial. Am inteles ca asa se face "doamna" respectata ca nu e la prima abatere de genul asta, ca celor din clasele ei le aplica aceasta "educatie " destul de des. Ceea ce mi se pare inadmisibil e faptul ca nu recunoaste si mai mult decit atit d-na directoare mi-a cerut sa aduc dovezi daca nu are semne fizice, copii (al meu si colegul mintind ca asa s-a intimplat). Nu stiu ce sa zic dar mi se pare corect ca sa nu ne mai temem ptr notele copiilor nostrii sau ptr orice alta repercursiune ar avea de suferit, sa avem curajul sa sesizam de cite ori se intimpla cite ceva de genul asta,ca sa nu se ajunga la lucruri mult mai grave. Scoala se presupune ca asigura protectie copiilor nostrii ca ii trimitem sa invete lucruri bune si sa ii formeze ca oameni cinstiti onesti,etc, nu ca ii traumatizeaza psihic si fizic.

dar dvs dc nu ati mers la inspectoratul judetean ca sa faceti o plangere??o sa vina un domn inspector si o sa discutati cu directorii scolii in fata despre problema avuta cu d-na profesoara.ar trebui ca ministerul sa stie ce profesori are in invatamant.nu mise pare corect fata de copilul dvs dar si fata de ceilalti elevi ai scolii.am sa va rog sa bagati id flor1n_galati_38@yahoo.com in lista ca sa avem o discutie pe tema aceasta daca doriti.eu sunt in clasa a 10 a si ma lovit un prof de mate si am fost la director si nu sa facut nimic si apoi am fost la inspectorat de am depus o plangere scrisa.pe 25.02.2010 sunt chemat in comisia de disciplina a scolii inpreuna cu prof de mate ca sa se discute problema.
Mesaj personal
stingray
Trimis: 26 Feb 2010, 07:21 PM

Utilizator avansat

Bataia si lovirea sint pedepse corporale. Din cite stiu, in Legea invatamintului exista un articol special cu referire la interzicerea pedepselor corporale.
Mesaj personalTrimite email
GaGaL
Trimis: 2 Apr 2010, 02:57 PM

Utilizator activ

Daca anuntati inspectoratul judetean mai devreme se putea face ceva...
Acea profesoara/profesor putea fi dat afara din sistemul de invatamant iar nici o scoala sa nu o mai angajeze
Daca vi se mai intampla,nu ezitati sa contactati inspectoratul judetean
Si eu am una care bate toti colegii.
Pe mine ma revolta,dar nu e deajuns deoarece parintii copiilor nu au luat nici o masura.
Cel mult,de mine nu s-a atins niciodata....

--------------------
Rani Mukherjee is the real queen of Bollywood!
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
4ward
Trimis: 7 Apr 2010, 06:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (flor1n001 @ 23 Feb 2010, 09:18 PM)
dar dvs dc nu ati mers la inspectoratul judetean ca sa faceti o plangere??

Primul demers pe care trebuie sa-l faceti,este sa adresati o plangere directiunii.Conducerii scolii ii revine raspunderea de a face o ancheta in acest caz.

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
Pax
Trimis: 10 Apr 2010, 09:58 AM

Utilizator avansat

Dar despre profesorii batuti de elevi, ce spuneti????
Mesaj personal
ama2009
Trimis: 13 Apr 2010, 11:29 PM

Utilizator avansat

Nu sunt de acord cu asemenea practici. Sunt cadru didactic și părinte. Totuși... Iertați-mă! Arătați-mi un elev conștiincios, cuviincios, cu bun-simț, liniștit etc. ... care a fost lovit de un cadru didactic!

--------------------
Nietzsche spune la un moment dat: “avem nevoie de minciuni pentru a trăi”. La fel și Kierkegaard se întreaba: „suntem oare pregătiți să recunoaștem toate consecințele adevărului?”. Omul poate să înfrunte mai ușor realitatea și condiția de muritor prin minciună.
Mesaj personal
radutimofciuc
Trimis: 14 Apr 2010, 08:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ama2009 @ 14 Apr 2010, 12:29 AM)
Nu sunt de acord cu asemenea practici. Sunt cadru didactic și părinte. Totuși... Iertați-mă! Arătați-mi un elev conștiincios, cuviincios, cu bun-simț, liniștit etc. ... care a fost lovit de un cadru didactic!

Sunt destule cazuri, dar nu are rost sa ma leg de astea.
Ingrijoratoare oricum este gandirea dumneavoastra. Adica daca elevul este nesimtit, este normal ca profesorul sa il loveasca ( atata timp cat respectivul elev nu incearca sa il agreseze pe profesor, pentru ca atunci profesorul ar fi in legitima aparare) ?
Pai in cazul asta, elevii ce ar trebui sa faca? Cum prind un profesor nesimtit, sa ii rupa capu'?
Mesaj personal
4ward
Trimis: 18 Apr 2010, 10:24 AM

Utilizator avansat

QUOTE (radutimofciuc @ 14 Apr 2010, 09:18 PM)
Pai in cazul asta, elevii ce ar trebui sa faca?

--------------------
Mesaj personal
4ward
Trimis: 18 Apr 2010, 10:39 AM

Utilizator avansat

QUOTE (radutimofciuc @ 14 Apr 2010, 09:18 PM)
Adica daca elevul este nesimtit, este normal ca profesorul sa il loveasca ( atata timp cat respectivul elev nu incearca sa il agreseze pe profesor, pentru ca atunci profesorul ar fi in legitima aparare) ?

Nu este normal,dar adesea elevii vin din familie cu o educatie deficitara si provoaca profesorii.In SUA exista un sistem drastic de pedepsire a elevilor care incalca regulamentul de ordine interioara al scolii,mergand de la detentie,adica retinerea elevului dupa ore,intr-o camera,sub supravegherea unui profesor,pana la exmatriculare.La noi elevii nu pot fi pedepsiti in niciun fel,exmatricularea este posibila doar in cazul elevilor care au terminat cele 10 clase obligatorii.

--------------------
Mesaj personal
antonio1
Trimis: 25 May 2010, 11:51 PM

Utilizator activ

QUOTE (GaGaL @ 2 Apr 2010, 03:57 PM)
Acea profesoara/profesor putea fi dat afara din sistemul de invatamant iar nici o scoala sa nu o mai angajeze
Pe mine ma revolta,dar nu e deajuns deoarece parintii copiilor nu au luat nici o masura.

Se respecta vreo lege?Sa fim seriosi..Bataile sunt frecvente,jignirile la fel.E groaznic,ca,parinte sa.ti spuna copilul..ai grija ce vorbesti,tati,la sedinta,sa nu.mi faci probleme..De 5 ani,aud acelasi lucru,inainte de sedintele cu parintii.
Mesaj personal
antonio1
Trimis: 26 May 2010, 12:00 AM

Utilizator activ

QUOTE (Pax @ 10 Apr 2010, 10:58 AM)
Dar despre profesorii batuti de elevi, ce spuneti????

Profesorii batuti de elevi laugh.gif laugh.gif Elevul se apara ca si profesorul.Fiecare cat il duce intelectul.Pe elev mai putin...pe profesor mai mult.In primul rand suntem oameni toti.Respectul primeaza.Trageti dumneavoastra concluziile.Poarta.te cu ceilalti asa cum iti doresti sa se poarte ei cu tine. hipri.gif
Mesaj personal
kali_serena
Trimis: 26 Jun 2010, 11:19 AM

Utilizator activ

QUOTE (ama2009 @ 14 Apr 2010, 12:29 AM)

biggrin.gif ei asta n-o sa vezi...parintii in loc sa vina la scoala ca sa se intereseze de ce copilul sau a fost lovit de profesor si ce a facut rau odrasla alearga cu jalba in protap pe la inspectorate.
si eu am patit ca profesor sa am reclamatii la inspectorat din partea unui parinte nu pentru ca am pocnit vreun elev (doamne fereste, nu ma ating de ei deloc...cine nu i-a educat sa si-i educe cu ce-o vrea...eu nu-i anting, cel mult ii cert si ii pedepsesc cu ceva creativ...teme in plus...referate, o nota rea...chiar scaderea notei la purtare) ci pentru ca am pus fetei ei nota mica, fata ei...in anii trecuti cand nu au avut prof calificat cica ar fi fost de 9 ei bine...la mine era de 5. desigur inspectorul teritorial val vartej...s-a convins ca atat timp cat eu imi fac meseria cum trebuie si pe predau , le explic, le despenez etc...e normal sa si cer ceea ce am oferit. asa ca...din multitudinea de smiorcaieli din partea parintilor si a elevilor...nu am renuntat la standardele mele ...si vreau sa spun ca elevii au facut pana la urma asa cum am vrut eu...au pus mana si au in vatat...asa ca fetita respectiva...si colegii ei...de la 5 prima nota din an (cls a 7-a) a ajuns cu media 9 pe sem II. si desigur cu dorinta ca atunci cand va creste mare sa se faca doctor...
asa ca...parintii ar face bine, unii dintre ei, cei nevazuti necunoscuti pe la scoala in care invata odraslele lor...sa mai treaca pe la scoala...sa se mai uite prin catalog la note si absente...si sa puna ei mana pe fraie acasa...noi ca profesori suntem responsabili de educatia morala a copiilor si intelectuala nu suntem paznici la zoo sau eu stiu ce ala turma de animale ca sa stam cu parul pe ei...noi incercam sa modelam si sa slefuim sa imbunatatim si sa mai umplem golurile si sa peticim ceea ce ni se trimite de acasa de catre parinti.asa ca...dragi parinti...putin ajutor sau chiar mai mult...din partea voastra.
bataia nu e o solutie...nu faci un copil mai destept daca il bati...il faci mai destept daca il pui sa citeasca sa-si faca temele si sa i nvete ceva.
Mesaj personal
kali_serena
Trimis: 26 Jun 2010, 11:28 AM

Utilizator activ

QUOTE (antonio1 @ 26 May 2010, 12:51 AM)
Pe mine ma revolta,dar nu e deajuns deoarece  parintii copiilor nu au luat nici o masura.

Se respecta vreo lege?Sa fim seriosi..Bataile sunt frecvente,jignirile la fel.E groaznic,ca,parinte sa.ti spuna copilul..ai grija ce vorbesti,tati,la sedinta,sa nu.mi faci probleme..De 5 ani,aud acelasi lucru,inainte de sedintele cu parintii.

biggrin.gif
pai va intreb...daca de ex. in scoala exista un copil nesimtit de-a dreptul si rau care se bate tot timpul cu colegii sau mai bine spus isi bate colegii si mai mare si mai mici, ii terorizeaza...bate fetele ca nu stau vezi doamene la pupat (fetele de cls 5-a la un mucos de cls 7), sau obliga fetele mai mari sa stea la pozat in ipostaze neadecvate varstei lor pentru ca daca nu stau le promite solemn ca dupa ce ies in pauza sau cand pleaca acasa le va suci gatul, nici la ore nu e floare la ureche, nu-ti poti tine ora de el...continua sa-si pocneasca colegii cand prof e intors cu spatele la clasa pentru a nota ceva la tabla...chiar credeti ca acel elev nu merita pedepsit cumva?
nu cu bataia...pentru ca am raspunde la violenta tot cu violenta...
dumneavoastra va-ti lasa fata sa fie terorizata de un asemenea copli...
directorul nu face nimic in privinta asta...nu exmatriculeaza elevul ...pt ca apoi nu mai are nr. de elevi, nici politia nu cheama pt ca "nu trebuie sa stie nimeni ce se petrece in ograda noastra". si vad copii din clasele mic care nu mai ies in pauza afara, fetitele fug cu teama doar pana la baie...
acum sa fim seriosi...dumneavoastra ce ati face cu copilul respectiv?
Mesaj personal
kali_serena
Trimis: 26 Jun 2010, 11:29 AM

Utilizator activ

QUOTE (kali_serena @ 26 Jun 2010, 12:28 PM)
QUOTE (antonio1 @ 26 May 2010, 12:51 AM)
Pe mine ma revolta,dar nu e deajuns deoarece  parintii copiilor nu au luat nici o masura.

biggrin.gif
pai va intreb...daca de ex. in scoala exista un copil nesimtit de-a dreptul si rau care se bate tot timpul cu colegii sau mai bine spus isi bate colegii si mai mare si mai mici, ii terorizeaza...bate fetele ca nu stau vezi doamene la pupat (fetele de cls 5-a la un mucos de cls 7), sau obliga fetele mai mari sa stea la pozat in ipostaze neadecvate varstei lor pentru ca daca nu stau le promite solemn ca dupa ce ies in pauza sau cand pleaca acasa le va suci gatul, nici la ore nu e floare la ureche, nu-ti poti tine ora de el...continua sa-si pocneasca colegii cand prof e intors cu spatele la clasa pentru a nota ceva la tabla...chiar credeti ca acel elev nu merita pedepsit cumva?
nu cu bataia...pentru ca am raspunde la violenta tot cu violenta...
dumneavoastra va-ti lasa fata sa fie terorizata de un asemenea copli...
directorul nu face nimic in privinta asta...nu exmatriculeaza elevul ...pt ca apoi nu mai are nr. de elevi, nici politia nu cheama pt ca "nu trebuie sa stie nimeni ce se petrece in ograda noastra". si vad copii din clasele mic care nu mai ies in pauza afara, fetitele fug cu teama doar pana la baie...
acum sa fim seriosi...dumneavoastra ce ati face cu copilul respectiv?

biggrin.gif si daca spuneti ca intr-adevar profesorul respectiv se razbuna pe copilul dvs daca ceva din ceea ce ati spus nu-i este pe plac...atunci...nici el nu are mai multa minte decat copilul
Mesaj personal
spy100
Trimis: 5 Jul 2010, 08:18 PM

Utilizator
**

QUOTE (flor1n001 @ 16 Feb 2010, 07:31 PM)
am si eu o mica intrebare.daca un profesor loveste un elev acel profesor ce sanctiuni poate primi(sa zicem ca profesorul respectiv i s-a mai atras o data atentia in legatura cu comportamentul in relatia elev-profesor).La o a doua abatere de acest gen ce i se poate face unsure.gif

Daca profesorul respectiv mi-ar fi atins copilul numai cu un deget si acesta plangea ,profesorul respectiv ar fi avut nevoie de multe zile de spitalizare pana sa mai vine la ore biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Mesaj personal
zeflemistul
Trimis: 19 Jul 2010, 01:40 PM

Utilizator
**

Wow...profesori violenti
Cred ca astfel de persoane nu au ce cauta intr-o institutie publica.
Mai mult ca sigur sunt adeptii sistemului comunist de "educare"...

--------------------
As long as we have each other, we'll never run out of problems!

Mesaj personal
Stressopedia
Trimis: 10 Jan 2011, 05:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (flor1n001 @ 23 Feb 2010, 09:18 PM)
QUOTE (diacri @ 19 Feb 2010, 01:59 AM)
Aceeasi problema o am si eu .Sunt o mamica din Sibiu foarte intrigata si foarte speriata de faptul ca am ajuns ca in Romania anilor 2010, un copil, al meu in cazul de fata sa fie pleznit peste fata cu o agenda ca nu a iesit in pauza,  ca a ramas pe colidor cu un coleg, ca a indraznit sa nu respecte regulile scolii. Mentionez ca baietelul nu avea nici o legatura cu profesoara respectiva el fiind in ciclul gimnazial. Am inteles ca asa se face "doamna" respectata ca nu e la prima abatere de genul asta, ca celor din clasele ei le aplica aceasta "educatie " destul de des. Ceea ce mi se pare inadmisibil e faptul ca nu recunoaste si mai mult decit atit d-na directoare mi-a cerut sa aduc dovezi daca nu are semne fizice, copii (al meu si colegul mintind ca asa s-a intimplat). Nu stiu ce sa zic dar mi se pare corect ca sa nu ne mai temem ptr notele copiilor nostrii sau ptr orice alta repercursiune ar avea de suferit, sa avem curajul sa sesizam de cite ori se intimpla cite ceva de genul asta,ca sa nu se ajunga la lucruri mult mai grave. Scoala se presupune ca asigura protectie copiilor nostrii ca ii trimitem sa invete lucruri bune si sa ii formeze ca oameni cinstiti onesti,etc, nu ca ii traumatizeaza psihic si fizic.

dar dvs dc nu ati mers la inspectoratul judetean ca sa faceti o plangere??o sa vina un domn inspector si o sa discutati cu directorii scolii in fata despre problema avuta cu d-na profesoara.ar trebui ca ministerul sa stie ce profesori are in invatamant.nu mise pare corect fata de copilul dvs dar si fata de ceilalti elevi ai scolii.am sa va rog sa bagati id flor1n_galati_38@yahoo.com in lista ca sa avem o discutie pe tema aceasta daca doriti.eu sunt in clasa a 10 a si ma lovit un prof de mate si am fost la director si nu sa facut nimic si apoi am fost la inspectorat de am depus o plangere scrisa.pe 25.02.2010 sunt chemat in comisia de disciplina a scolii inpreuna cu prof de mate ca sa se discute problema.

Eu te-as trosni numai pentru faptul ca iti bati joc de limba romana cand scrii...
Asa, in afara scolii...

--------------------
Fii tu insuti schimbarea pe care doresti s-o vezi in lume. (Mahatma Gandhi)
Mesaj personal
Stressopedia
Trimis: 10 Jan 2011, 06:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (spy100 @ 5 Jul 2010, 09:18 PM)
QUOTE (flor1n001 @ 16 Feb 2010, 07:31 PM)
am si eu o mica intrebare.daca un profesor loveste un elev acel profesor ce sanctiuni poate primi(sa zicem ca profesorul respectiv i s-a mai atras o data atentia in legatura cu comportamentul in relatia elev-profesor).La o a doua abatere de acest gen ce i se poate face  unsure.gif

Daca profesorul respectiv mi-ar fi atins copilul numai cu un deget si acesta plangea ,profesorul respectiv ar fi avut nevoie de multe zile de spitalizare pana sa mai vine la ore biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Ce zmei sunteti voi... D-aia fac si copii pe nebunii! Cei din familii serioase, de oameni cu frica lui Dumnezeu sunt respectuosi si atenti si frumosi, de nu-ti vine sa-i atingi nici cu o floare. Altii, fereasca Sfantul, au aterizat direct din jungla, ca asta vad si in familie. Si daca ii atingi cumva ca sa nu-ti deranjeze si sa strice viitorul a inca 25 de copii, ti se urca in cap familionul de nesimtiti. Ce n-as da sa intalnesc niste d-astia, ca as sterge pe jos cu ei! Zmeilor!

--------------------
Fii tu insuti schimbarea pe care doresti s-o vezi in lume. (Mahatma Gandhi)
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved