Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) « Primul ... 2 3 [4]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PROFESORII MI-AU OMORAT COPILUL, SINGURUL COPIL
corina_77
Trimis: 1 Apr 2018, 07:37 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (4ward @ 1 Apr 2018, 05:55 PM)
QUOTE (vali63 @ 31 Mar 2018, 10:55 PM)
QUOTE (4ward @ 31 Mar 2018, 10:05 PM)

Îi acuzați pe toți ?

Aproape toti, s-a format o "clica de profesori", sustinuti de inspectoare, care se vorbesc intre ei si noteaza elevii dupa cum au chef si pofta, fereasca D-zeu sa se atinga cineva de unul din "clica"
actioneaza in "haita" , umilind parintii apoi se razbuna pe elev pana la distrugere. Nu stiu daca sunt evaluati psihologic anual acesti profesori. Am niste probe, pe care le voi face cadou presei la momentul potrivit.

Vi i-ați pus pe toți în cap.În condițiile asediului presei, avide de senzațional, asupra acestei categorii socio-profesionale, cu care nu toți au avut o relație bună (a se vedea exprimarea agramată a multora), e normal să apară instinctul de apărare.Ar fi trebuit de la început să anunțați profesorii cu privire la problemele fiului dv.Ați greșit aici și nu vreți să vă asumați vina.
Sincer, îmi pare rău.Și noi avem în școală copii cu probleme de sănătate, cărora le acordăm o atenție sporită.

Tot personalul didactic, nedidactic și auxiliar este evaluat psihologic anual.

Cea care a greșit grav a fost directoarea adjunctă.
Nu avea dreptul să țipe la copil, cu atât mai mult cu cât aflase deja că e bolnav.

Dacă ar fi știut mai demult, ar fi țipat de atunci, nu?!!!

Acest mesaj a fost modificat de către corina_77 la data 1 Apr 2018, 07:39 PM
Mesaj personal
vali63
Trimis: 2 Apr 2018, 10:21 PM

Utilizator activ

Copiii autisti invata mai bine de la un profesor robot decat de la unul uman.

http://www.descopera.ro/dnews/10285795-cop...de-la-unul-uman

Un experiment realizat la o școală din Birmingham, Marea Britanie, sugerează o nouă cale de a școlariza copii cu autism: aceștia par să răspundă mai bine stimulilor și informațiilor provenite de la roboți.

Deoarece roboții nu manifestă emoții, e posibil ca elevii cu autism - care au dificultăți în interacțiunile sociale și în exprimarea și înțelegerea emoțiilor - să îi considere pe aceștia mai puțin amenințători decât pe profesorii lor umani, drept care interacționează mai ușor cu ei. Cercetările în domeniu arată ca adesea copiii autiști se împacă bine cu computerele și alte sisteme tehnologice și reușesc, cu ajutorul lor, să-și amelioreze capacitățile de comunicare și interacțiune socială.

Roboții-cadre didactice care activează la școala Topcliffe - unde cca. un sfert dintre elevi sunt autiști - sunt Max și Ben, doi roboții umanoizi de mici dimensiuni, în valoare de 15.000 lire sterline fiecare, donați de firma franceză Aldebaran.

Experimentul face parte dintr-un proiect mai larg al școlii, ce presupune testarea unei game întregi de tehnologii în procesul educativ destinat copiilor autiști.

Utilizarea roboților pare să fie o inițiativă de succes, având în vedere că elevii autiști interacționează foarte bine cu ei. Profesorii au fost surprinși să vadă cât de motivați, atenți și activi sunt copiii autiști la lecțiile la care participă Max și Ben, deși, altminteri, acestor copii este foarte greu să le captezi și să le menții atenția și concentrarea.

Roboții pot fi programați pentru diferite sarcini - predarea limbilor străine sau a limbii materne, jocuri, modelarea comportamentului -, iar utilizarea lor ar putea fi extinsă, în viitor, și pentru educarea copiilor non-autiști.
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiAOLYahooMSN
yulys
Trimis: 3 Apr 2018, 07:57 AM

Utilizator avansat

QUOTE (vali63 @ 2 Apr 2018, 11:21 PM)
Un experiment realizat la o școală din Birmingham, Marea Britanie, sugerează o nouă cale de a școlariza copii cu autism: aceștia par să răspundă mai bine stimulilor și informațiilor provenite de la roboți.
Utilizarea roboților pare să fie o inițiativă de succes, având în vedere că elevii autiști interacționează foarte bine cu ei. Profesorii au fost surprinși să vadă cât de motivați, atenți și  activi sunt copiii autiști la lecțiile la care participă Max și Ben, deși, altminteri, acestor copii este foarte greu să le captezi și să le menții atenția și concentrarea.

Sugerați, cumva, că practica integrării (aruncării, abandonării) copiilor cu autism în învățământul de masă este ineficientă și, uneori, chiar dăunătoare? Că este nevoie de personal superspecializat sau chiar de roboți? Că aparentul haos produs de manifestarea personalităților și temperamentelor foarte diverse ale celor 30-35 de elevi dintr-o clasă din învățământul normal îi sperie? Că manifestările emoționale normale ale cadrelor didactice din învățământul de masă (de multe ori chiar regizate), strict necesare pentru o bună relaționare cu colectivul de elevi, îi transformă în personaje amenințătoare pentru cei 1-2 copii cu autism din clasă? Contraziceți cam tot ce ați susținut până acum. Treceți în tabăra noastră și acceptați că accesul la educație al copiilor cu CES a fost greșit gândit și implementat în țara noastră (ca să nu mai vorbim despre resursele alocate)?

Acest mesaj a fost modificat de către yulys la data 3 Apr 2018, 07:59 AM
Mesaj personal
vali63
Trimis: 3 Apr 2018, 10:35 AM

Utilizator activ

Cu asemeni profesori si cu implicarea statului roman nu ar mai fi nevoie de roboti. Videoclipul de mai jos prezinta integrarea unui elev cu autism sever intr-o scoala publica din SUA, atitudinea profesorului, intelegerea diagnosticului si rabdarea de care da dovada, conteaza foarte mult.

https://www.youtube.com/watch?v=sbNGy2NtsOA
yulys
Trimis: 3 Apr 2018, 12:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (vali63 @ 3 Apr 2018, 11:35 AM)
Cu asemeni profesori si cu implicarea statului roman nu ar mai fi nevoie de roboti. Videoclipul de mai jos prezinta integrarea unui elev cu autism sever intr-o scoala publica din SUA, atitudinea profesorului, intelegerea diagnosticului si rabdarea de care da dovada, conteaza foarte mult.

https://www.youtube.com/watch?v=sbNGy2NtsOA

Câți elevi sunt în acea clasă? Vreo 10? Și toți cu bun simț, disciplinați sau poate doar buni actori. Programa? Ce e aia? Probabil doar chestia aia din România, pentru care îți ia gâtul domn inspector dacă nu ești cu planificarea la zi când vine în frontală sau tematică sau cum se mai cheamă ele - inspecțiile. Dotări? Câți bani alocă statul român (sau primăriile !!) pentru așa ceva? Aveți idee cât costă doar cuburile alea din lemn? Zi că vrei și tu la primarul din Glodeni și să vezi cum te .... între ochi. Pariez cu oricine că acei copii nu stau iarna în frig sau în fumul de la sobe. Aș schimba locul cu acel profesor oricând, probabil și mulți dintre colegii noștri. Unii ar face treabă chiar mai bună decât profesorul din filmuleț.
Implicarea statului? Păi statului român nu îi pasă și mai scapă ceva printre degete doar strâns cu ușa. Evident că pe profesori nu îi ascultă. Repet ce am afirmat în comentariile anterioare. Nu am știință ca în ultimii ani asociațiile de părinți, consiliile de elevi, ong-uri etc etc să fi făcut vreun demers pe lângă luminații conducători. Doar acuze la adresa profesorilor (eventual pe blog) și gata, am găsit țapul... Pui pe birocrați să scrie într-o lege că e obligația profului să aia și să aialaltă și am rezolvat problema copiilor cu CES.

Acest mesaj a fost modificat de către yulys la data 3 Apr 2018, 12:38 PM
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 3 Apr 2018, 04:53 PM

Mentor

cool20.gif Jean de La BRUYERE: "Adesea este mai folositor să pleci din

preajma unor oameni decât să te plângi de purtarea lor" (
sursa)
confused06.gif

--------------------
Mesaj personal
rentacarotopeni85
Trimis: 13 Apr 2018, 08:29 AM

Utilizator
**

QUOTE (vali63 @ 21 Mar 2018, 11:25 AM)
Un copil de nota 10, cu bun simt, premiant pana in clasa a -VI-a a fost distrus de profesori prin abuz emotional. Ce sentimente mai pot sa am fata de aceasta clasa sociala? Eu sunt de profesie inginer si muncesc 10 ore pe zi ca sa platesc serviciile pe care imi acorda acest Minister ca sa-mi omoare copilul.

Hai sa fim seriosi, nu cred ca exista cadre didactice care sa terorizeze copiii, in plus daca exista vreo astfel de problema va puteati adresa conducerii scolii.

--------------------
Mesaj personal
vali63
Trimis: 14 Apr 2018, 12:45 PM

Utilizator activ

QUOTE (rentacarotopeni85 @ 13 Apr 2018, 09:29 AM)
QUOTE (vali63 @ 21 Mar 2018, 11:25 AM)
Un copil de nota 10, cu bun simt, premiant pana in clasa a -VI-a a fost distrus de profesori prin abuz emotional. Ce sentimente mai pot sa am fata de aceasta clasa sociala? Eu sunt de profesie inginer si muncesc 10 ore pe zi ca sa platesc serviciile pe care imi acorda acest Minister ca sa-mi omoare copilul.

Hai sa fim seriosi, nu cred ca exista cadre didactice care sa terorizeze copiii, in plus daca exista vreo astfel de problema va puteati adresa conducerii scolii.

Hai sa fim seriosi deoarece am uitat ca suntem in ROMANIA, mass media nu prezinta aproape zilnic cazuri asemanatoare?
Chiar ieri a venit in pauza dupa ora de biologie fosta dir. adj.(acum profesora de muzica, in pensie de 2 ani dar a facut prelungire) si s-a luat iarasi de copil, ca trebuie sa dea aceleasi teste cu ceilalti copii, ca s-a plictisit de el, ca daca nu se indreapta la invatatura zboara din scoala iar dirigintele a spus la ora de dirigintie ca e varza. Copilul s-a culcat la ora 4 dimineata si a plans toata noaptea deranjand vecinii. Asemenea creaturi mai pot fi denumiti oameni, copilul in vacanta a inceput sa-si revina, acum iarasi in depresie. Am facut sesizari scrise si verbale la director fara numar, fara rezultat, de ce sa se puna rau cu profesorii mai ales ca are copii la aceeasi scoala. Daca va rezista pana la sfarsitul anului, nu mai vreau sa aud de invatamant cat voi trai, sa stea acasa langa mine dar sa fie sanatos, carte va invata de la mine deoarece tot eu m-am ocupat de invatatura in acesti ani.
andistriker
Trimis: 14 Apr 2018, 02:26 PM

Utilizator activ

monstruoase dihanii, fiare infernale, aratanii cumplite profesorii din RO, duca-se pe pustii sad.gif
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 14 Apr 2018, 03:25 PM

Mentor

QUOTE (vali63 @ 14 Apr 2018, 01:45 PM)

Am facut sesizari scrise si verbale la director fara numar, fara rezultat, de ce sa se puna rau cu profesorii mai ales ca are copii la aceeasi scoala. Daca va rezista pana la sfarsitul anului, nu mai vreau sa aud de invatamant cat voi trai, sa stea acasa langa mine dar sa fie sanatos, carte va invata de la mine deoarece tot eu m-am ocupat de invatatura in acesti ani.

Constat ca sunteti "intelegatoare" doar cu directorul scolii. Ati facut sesizari scrise la Inspectorat (ISJ) ?! Daca obtineti acelasi rezultat, atunci trimiteti sesizarile scrise si
Ministerului. Aveti grija sa retineti nr. de inregistrare a fiecarei cereri scrise de la destinatar (ISJ sau MEN). Daca nici acum nu se "misca" nimic, atunci mergeti la "presa" cu
numerele de inregistrare pentru fiecare cerere scrisa prin care sa solicitati acestora abandonarea scolii respective. Va propun sa abandonati acest topic, este cronofag si inutil.
Ati patruns intr-o lume stresata de atatea griji incat nu mai are putere sa va poarte si grija dvs. Mai ales ca dialogul a degenerat de-o parte si de alta in jigniri nejustificate.
Este momentul sa actionati in lumea reala, nu ne putem juca cu viata unui copil. Va doresc mult succes in eforturile dvs. si multa sanatate atat dvs. cat si celui mic!

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 14 Apr 2018, 03:38 PM

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 14 Apr 2018, 06:04 PM

Mentor

cool20.gif Tot ce trebuie să știm când ne ducem copilul la școală si lectia cea

mai importantă pe care o poate învăța un elev în sala de clasă (
sursa)
confused06.gif

--------------------
Mesaj personal
vali63
Trimis: 17 Apr 2018, 10:54 AM

Utilizator activ

Albert Einstein despre educație (se spune ca avea sindrom Asperger):

Școala m-a dezamăgit și eu am dezamăgit școala. Mă plictisea. Profesorii se comportau ca și niște sergenți. Eu doream să învăț ce doream eu să știu, iar ei voiau să învăț pentru examen. Din această cauză eu nu valoram nimic, și de multe ori mi-au sugerat să plec. Simțeam cum setea mea pentru cunoaștere era ștrangulată de către profesorii mei; notele erau singura lor metodă de evaluare. Cum poate un profesor să înțeleagă un tânăr cu un asemenea sistem? De la vârsta de 12 ani am început să suspectez autoritatea și să nu am încredere în profesori.

În puterea profesorului ar trebui să fie cât mai puține arme pentru pedepsire astfel încât singura sursă a respectului pentru profesor din partea elevului ar veni din calitățile umane și intelectuale pe care profesorul le posedă.

Arta supremă a profesorului este de a trezi bucuria exprimării creatoare și bucuria cunoașterii.

Singurul lucru care interferează cu învățătura mea este educația mea.

E un miracol faptul că și curiozitatea supraviețuiește educației școlare.

Dați în mâna educatorului cât mai puține măsuri coercitive cu putință, astfel încât singura sursă a respectului tinerilor față de el să fie calitățile lui umane și intelectuale.

Într-o minte crudă, umilința și oprimarea psihică impuse de profesorii ignoranți și egoiști fac ravagii care nu mai pot fi reparate și care de multe ori exercită o influență vătămătoare mai târziu în viață.

Nu prea cred în educație. Fiecare om trebuie să fie propriul său model oricât de groaznic ar părea asta.

Scopul educației ar trebui să fie pregătirea unor oameni care să acționeze și să gândească independent și care, în același timp, să vadă în slujirea comunității realizarea supremă a vieții lor.

Majoritatea profesorilor își pierd vremea punând întrebări care urmăresc să dezvăluie ce nu știe elevul, în vreme ce adevărata artă a examinării constă în a afla ce știe de fapt elevul sau ce poate să știe.

Nu e foarte important ca cineva să învețe date. Pentru asta n-are nevoie de facultate. Le poate afla din cărți. Importanța unei educații într-o facultate de arte liberale nu constă în învățarea multor date, ci în antrenarea minții pentru a cunoaște ce nu se poate afla dintr-un manual.

Arta supremă a profesorului este de a trezi bucuria exprimării creatoare și bucuria cunoașterii.

yulys
Trimis: 17 Apr 2018, 05:55 PM

Utilizator avansat

Stimate vali63, dvs trăiți pe planeta România? Sau măcar în timpurile noastre? Aveți împresia că toți copiii României sunt niște mici Einstein dornici de învățătură, iar profesorii îi împiedică? Ok. Să lăsăm copilul să învețe ce îi place. Dar celor cărora nu le place nimic? Sunt câțiva de genul. Eu aș spune că vreo jumătate. Câteva obiecții:
1. Când a scris Einstein astea oamenii erau altfel. Copiii erau educați oarecum și în familie. Societatea avea alte valori după care un elev să își evalueze profesorul.
2. Spre deosebire de Einstein, majoritatea copiilor au nevoie de îndrumare. Dvs. propuneți, citând pe Einstein, anarhie în școli.
3. Era normal ca Einstein să condamne un sistem prea strict și dogmatic ce a dus, în cele din urmă, la moartea a 6-7 milioane de coreligionari de-ai săi (+alți vreo 50 milioane morți)
"Fiecare om trebuie să fie propriul său model oricât de groaznic ar părea asta" + "singura sursă a respectului tinerilor față de el să fie calitățile lui umane și intelectuale". Eu deduc în felul următor: elevul să respecte și să aprecieze pe profesor câtă vreme acesta are calitățile elevului.
Exemplu: elev bețiv - apreciază doar propriul model, așadar doar pe bețivi - respectă pe profesor dacă acesta este bețiv.
O fi fost Einstein un geniu al fizicii, dar în viața socială era praf.
http://www.ziare.com/magazin/inedit/ciudat...instein-1017188
Citez:
"Astfel, Mileva trebuia sa se angajeze ca va continua sa ii spele hainele si sa i le puna in ordine, sa ii serveasca de trei ori pe zi masa in camera lui si sa mentina ordindea si curatenia in dormitorul lui, mai ales pe biroul de lucru care ii era destinat exclusiv.
Alte prevederi din acest contract neobisnuit sunau cam asa: "vei tacea din gura daca eu iti voi cere acest lucru" Dar profesorii lui Einstein au fost nașpa. Cam ipocrit, spun eu.
Mesaj personal
vali63
Trimis: 17 Apr 2018, 10:51 PM

Utilizator activ

QUOTE (yulys @ 17 Apr 2018, 06:55 PM)
Stimate vali63, dvs trăiți pe planeta România? Sau măcar în timpurile noastre? Aveți împresia că toți copiii României sunt niște mici Einstein dornici de învățătură, iar profesorii îi împiedică? Ok. Să lăsăm copilul să învețe ce îi place. Dar celor cărora nu le place nimic? Sunt câțiva de genul. Eu aș spune că vreo jumătate. Câteva obiecții:
1. Când a scris Einstein astea oamenii erau altfel. Copiii erau educați oarecum și în familie. Societatea avea alte valori după care un elev să își evalueze profesorul.
2. Spre deosebire de Einstein, majoritatea copiilor au nevoie de îndrumare. Dvs. propuneți, citând pe Einstein, anarhie în școli.
3. Era normal ca Einstein să condamne un sistem prea strict și dogmatic ce a dus, în cele din urmă, la moartea a 6-7 milioane de coreligionari de-ai săi (+alți vreo 50 milioane morți)
"Fiecare om trebuie să fie propriul său model oricât de groaznic ar părea asta" + "singura sursă a respectului tinerilor față de el să fie calitățile lui umane și intelectuale". Eu deduc în felul următor: elevul să respecte și să aprecieze pe profesor câtă vreme acesta are calitățile elevului.
Exemplu: elev bețiv - apreciază doar propriul model, așadar doar pe bețivi - respectă pe profesor dacă acesta este bețiv.
O fi fost Einstein un geniu al fizicii, dar în viața socială era praf.
http://www.ziare.com/magazin/inedit/ciudat...instein-1017188
Citez:
"Astfel, Mileva trebuia sa se angajeze ca va continua sa ii spele hainele si sa i le puna in ordine, sa ii serveasca de trei ori pe zi masa in camera lui si sa mentina ordindea si curatenia in dormitorul lui, mai ales pe biroul de lucru care ii era destinat exclusiv.
Alte prevederi din acest contract neobisnuit sunau cam asa: "vei tacea din gura daca eu iti voi cere acest lucru" Dar profesorii lui Einstein au fost nașpa. Cam ipocrit, spun eu.

Nu cred ca exista copii care sa nu fie dornici de cunoastere si sa invete inca de la nastere, dar programa incarcata si unele manuale concepute astfel incat sa nu pricepi nimic, fara aplicatii practice descurajeaza elevii, ar trebui sa ai o memorie de elefant sa retii atata informatie.

Comportamentul lui Einstein e specific gandirii autiste, fara reguli si restrictii, un computer cu alt soft, totusi asemenea creiere au dus la progres.
http://waldorf-educatie.ro/despre-sindromu...-1-mic-istoric/
yulys
Trimis: 18 Apr 2018, 07:50 AM

Utilizator avansat

Sau poate ca motivatia pentru invatare dispare din cauza hedonismului societatii actuale si a politicilor antieducationale promovate de organizatiile obscure prin intermediul clasei politice, pe principiul ca este bine ca poporul sa fie satul, distrat si ignorant. Iar daca cineva incearca sa inteleaga realitatile i se inoculeaza pe cai ocolite ca profesorii de la clasa sunt de vina. Convenabil pentru omul de rand, pentru ca nu te poti certa cu "sistemul", dar cu dirigul da. Si gata, ai spus si te-ai descarcat. Nu vi se pare suspecta reactia furibunda a presei cand un prof urecheste un elev sau, mai grav, il muta din banca?
Convingerea mea este ca profesorii din Romania, cu exceptii, fac eforturi uriase pentru a suplini resursele insuficiente, programele, legislatia absolut idioata, in perspectiva implinirii tocmai a dezideratelor pe care le avansati. Includ aici si situatia copiilor dezavantajati. Copilul dvs este, in primul rand, victima unui sistem defect.
PS Va pot recomanda unele carti cu tema istorica pentru a intelege mai bine fenomenul

Acest mesaj a fost modificat de către yulys la data 18 Apr 2018, 07:51 AM
Mesaj personal
edusociala_cj
Trimis: 18 Apr 2018, 12:33 PM

Utilizator activ

M-ar interesa și pe mine aceste cărți pe care vreți să le recomandați.
Mesaj personal
yulys
Trimis: 18 Apr 2018, 05:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (edusociala_cj @ 18 Apr 2018, 01:33 PM)
M-ar interesa și pe mine aceste cărți pe care vreți să le recomandați.

Relativ la manipularea maselor, cea mai facilă lectură, dar plină de învățământe este "Ferma animalelor" a lui Orwell. Poate "Biblia" analizată din perspectivă critică (mai ales Noul Testament). Pentru timpurile mai vechi istoricii francezi ai mentalităților: Philippe Aries, Jean Le Goff, neapărat Jean Delumeau și alții. Apoi orice preferați din
http://193.231.13.10:8991/F/2MEIAEFA9PEP9P...lter_request_5=

Dacă sunteți pasionat de Al Doilea Război Mondial, neapărat, dar neapărat Victor Suvorov (pseudonim), cu primele sale lucrări: "Spărgătorul de gheață", "Ziua M", "Epurarea"
Mesaj personal
yulys
Trimis: 18 Apr 2018, 05:37 PM

Utilizator avansat

De pe la noi Lucian Boia, Două secole de mitologie națională și Istorie și mit în conștiința românească.
Mesaj personal
yulys
Trimis: 18 Apr 2018, 05:38 PM

Utilizator avansat

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) « Primul ... 2 3 [4]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved