Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Ministerul educației are prea mulți angajați :)
4ward
Trimis: 4 Apr 2018, 08:48 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Școlile au întocmit ștatele de plată.Dar Ministerul ...
Pentru Ministerul Educației Naționale, la fel ca pentru toate unitățile aflate în subordine/coordonare, finanțate de la bugetul de stat, prin bugetul MEN, data de primire a salariilor este 14 din luna curentă, pentru munca prestată în luna anterioară.
Data de 14 nu este aleasă întâmplător ca zi de salariu, ci pentru că sistemul are nevoie de timpul fizic cuprins între zilele de 1 - 14 ale lunii pentru a pregăti documentele primare și cele de plată. Volumul mare de muncă este dat de dimensiunea sistemului, numărul mare de unități de învățământ și de salariați.
Luna aprilie este cu atât mai importantă, cu cât salariații din învățământ beneficiază de o majorare salarială aplicată de la 1 martie 2018. Întocmirea documentelor contabile nu poate începe mai devreme de închiderea ultimei zile lucrătoare din luna pentru care se realizează plata.
Având în vedere că data de 14 aprilie este anul acesta într-o zi de sâmbătă, salariile vor fi plătite vineri, 13 aprilie.
Profesorii se numara printre categoriile de angajati care nu isi vor primi salariile inainte de Paste. Ministrul Educatiei, Valentin Popa, a declarat ca institutia pe care o conduce nu a avut timpul necesar pentru intocmirea hartiilor, in timp ce ministrul Finantelor Eugen Teodorovici a declarat ca s-a creat cadrul legal, dar multi nu si-au manifestat interesul pentru a primi banii de sarbatori.

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
corina_77
Trimis: 4 Apr 2018, 09:09 PM

Utilizator avansat

De unde atâta interes?!!
E distanță mare până la coadă.

Acest mesaj a fost modificat de către corina_77 la data 4 Apr 2018, 09:09 PM
Mesaj personal
4ward
Trimis: 4 Apr 2018, 09:49 PM

Utilizator avansat

Ministerul Tineretului, care are data de salarii tot pe 14 sau cel al Sănătății, care o are fixată chiar mai târziu, pe 15 - pot să vireze salariile pe 5.Al nostru are prea mulți angajați.Și să mai tăcem din gură, că ni le dă și mărite, și pe 13, că 14 cade sâmbătă.

Acest mesaj a fost modificat de către 4ward la data 4 Apr 2018, 09:51 PM

--------------------
Mesaj personal
aali
Trimis: 5 Apr 2018, 08:29 AM

Utilizator avansat

Mesaj personal
4ward
Trimis: 5 Apr 2018, 08:52 AM

Utilizator avansat

QUOTE (aali @ 5 Apr 2018, 08:29 AM)
https://www.cotidianul.ro/profesorii-bataia...-guvernantilor/

Exact ! Mulțumim autorului articolului.A identificat perfect cauzele actualei stări de lucruri (ne place sau nu ne place).

--------------------
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 5 Apr 2018, 09:19 AM

Utilizator avansat

QUOTE (aali @ 5 Apr 2018, 08:29 AM)
https://www.cotidianul.ro/profesorii-bataia...-guvernantilor/

Foarte adevarat! Ne meritam soarta.

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
edusociala_cj
Trimis: 5 Apr 2018, 09:45 AM

Utilizator activ

https://edition.cnn.com/2018/04/02/us/oklah...21PMVODtopVideo
Și statul român ar putea să aloce cei 6% din LEN dacă ar taxa pe cine trebuie
Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 5 Apr 2018, 11:26 AM

Utilizator avansat

Pai vad ca lumea nu se agita deloc, cum spuneam candva, au ei alte surse de venit, altfel nu se explica cum pot trai cu mizeria asta de salariu..Pe femei le inteleg, ca au sotii lor salarii mari, dar pe barbati nu ii pot intelege cum se descurca cu aceste salarii..invatamantul e bataia de joc a guvernantilor si asta datorita oamenilor din sistem care sunt o masa amorfa si accepta orice,fara a se revolta.
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 5 Apr 2018, 12:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (emilia_07 @ 5 Apr 2018, 11:26 AM)
Pai vad ca lumea nu se agita deloc, cum spuneam candva, au ei alte surse de venit, altfel nu se explica cum pot trai cu mizeria asta de salariu..Pe femei le inteleg, ca au sotii lor salarii mari, dar pe barbati nu ii pot intelege cum se descurca cu aceste salarii..invatamantul e bataia de joc a guvernantilor si asta datorita oamenilor din sistem care sunt o masa amorfa si accepta orice,fara a se revolta.

Nu vad de ce trebuie sa ma agit sa primesc salariul cu o saptamana mai repede.

Daca data pentru primirea salariului este 14 ale lunii (respectiv 13 sau 15) pentru munca depusa in luna precedenta, atunci trebuie sa imi dozez banii cum trebuie pana la viitorul salariu.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 5 Apr 2018, 01:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (LIVE.O @ 5 Apr 2018, 12:38 PM)

Daca data pentru primirea salariului este 14 ale lunii (respectiv 13  sau 15) pentru munca depusa in luna precedenta, atunci trebuie sa imi dozez banii cum trebuie pana la viitorul salariu.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Tocmai s-a demonstrat ce spunea @emilia.

Ar trebui să te "agiți" pentru că:
- ai un salariu mic pe care abia îl "dozezi";
- deși s-a creat cadrul legal pentru plata anticipată a salariilor, iar cele mai multe Ministere au putut face efortul de a întocmi actele pentru ca angajații lor să aibă bani de sărbători, Ministerul tău te-a tratat cu sictir;
- nu se alocă 6% din PIB pentru educație.

Acest mesaj a fost modificat de către 4ward la data 5 Apr 2018, 01:50 PM

--------------------
Mesaj personal
sce
Trimis: 5 Apr 2018, 02:23 PM

Utilizator avansat

M.am agitat destul...ca pestele pe uscat.Daca nu suntem toti...agitati,e ..degeaba.Vai de noi!Sarbatori Luminate!.Oricum,"dozajul" este cuvantul definitoriu in invatamant.Cu picatura,ca altfel intra "in coma"...😢
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 5 Apr 2018, 05:33 PM

Mentor

cool20.gif Stresul de la scoala și ritmul de viață agitat provoaca

depresie care-i tot mai des întâlnită la profesori (
sursa).
confused06.gif

Comentariu. Postul Paștelui (19/02-07/04) durează 40 de zile, fiind cel mai lung din an. La această perioadă se adaugă și Săptămâna Patimilor (Săptămâna Mare). Perioada postului este una deosebit de importanta pentru credincioși care trebuie să se curețe atât sufletește, cât și trupește. Asa cum bine se stie, postul reprezinta retinerea totala de la anumite alimente si bauturi in scop religios si moral. In consecinta, va asigur ca cei care vor respecta postul in aceasta perioada vor ajunge ca in saptamana mare sa "stranga" cel putin un salariu in plus. In concluzie, nu va mai agitati, mai ales ca in curand vom intampina Invierea Domnului cu sufletul curat si vom incheia ziua de Paste cu trupul indestulat. Sarbatori Fericite!

--------------------
BRA AoPS My (math)blog 347.171 AZI/27.897 Geometry BUC Lu Just

WTA Daca tac, nu inseamna ca ai dreptate, inseamna ca am inteles ca degeaba iti explic.

"Politica s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost" - Voltaire SIMO
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 5 Apr 2018, 08:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (4ward @ 5 Apr 2018, 01:49 PM)
QUOTE (LIVE.O @ 5 Apr 2018, 12:38 PM)

Daca data pentru primirea salariului este 14 ale lunii (respectiv 13  sau 15) pentru munca depusa in luna precedenta, atunci trebuie sa imi dozez banii cum trebuie pana la viitorul salariu.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Tocmai s-a demonstrat ce spunea @emilia.

Ar trebui să te "agiți" pentru că:
- ai un salariu mic pe care abia îl "dozezi";
- deși s-a creat cadrul legal pentru plata anticipată a salariilor, iar cele mai multe Ministere au putut face efortul de a întocmi actele pentru ca angajații lor să aibă bani de sărbători, Ministerul tău te-a tratat cu sictir;
- nu se alocă 6% din PIB pentru educație.

Daca Guvernul dorea cu adevarat plata salariilor bugetarilor inainte de Paste, atunci pe 15 martie ANUNTA public aceasta si lua masurile necesare pentru efectuarea platilor.
Pe 30 martie au aparut abia modificarile in EDU-SAL pentru a se putea aplica majorarea de 20% de la 1 martie.
Inclusiv astazi au aparut modificari in programul EDU-SAL.
In plus, maine este zi libera legal.

REPET!
Trebuiau luate masurile necesare platii anticipate cel putin cu doua saptamani inainte.

Pana la urma, populismul celor care au dorit sa para buni samariteni s-a intors ca un bumerang impotriva lor.

1. Salariul este mic, dar incepe sa semene a salariu european.
2. Ministerul m-a tratat cu sictir atunci cand a modificat data platii salariilor si a adus-o pe 14 a lunii.
3. Cand voi fi ministrul educatiei ma voi lupta pentru 6% din PIB.
Pana una-alta, eu voi lupta sa avem elevi educati, elevi care sa puna pret pe munca noastra.
Din pacate, in invatamant sunt specimene carora nici 5000 euro/luna nu le vor schimba mentalitatea si interesul fata de elevi si de educatie.
Mesaj personal
edusociala_cj
Trimis: 5 Apr 2018, 09:44 PM

Utilizator activ

am urmărit în ultima perioadă subiectele pe care mai mulți dintre participanții pe acest forum exprimau opinii despre sindicate, dominantă fiind lipsa de încredere în activitatea acestora. și pe drept cuvânt. însă am rămas cu nenumărate întrebări, provenite în special din faptul că pare imposibil ca vreodată să mai apară acțiune colectivă a cadrelor didactice din preuniversitar. și, totuși, am rămas cu nenumărate întrebări... cum funcționează sindicatele în care sunteți?, care este frecvența întâlnirilor?, participă colegii?, se pot schimba reprezentanții?
există dorința colegilor de a forma sindicate mai puțin „îngălbenite” (adică supuse decidenților politici și care se mulțumesc cu puțin)? sau, dacă nu, de a schimba strategia din ultimii ani?

Acest mesaj a fost modificat de către edusociala_cj la data 5 Apr 2018, 09:45 PM
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 6 Apr 2018, 04:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (edusociala_cj @ 5 Apr 2018, 10:44 PM)
am urmărit în ultima perioadă subiectele pe care mai mulți dintre participanții pe acest forum exprimau opinii despre sindicate, dominantă fiind lipsa de încredere în activitatea acestora. și pe drept cuvânt. însă am rămas cu nenumărate întrebări, provenite în special din faptul că pare imposibil ca vreodată să mai apară acțiune colectivă a cadrelor didactice din preuniversitar. și, totuși, am rămas cu nenumărate întrebări... cum funcționează sindicatele în care sunteți?, care este frecvența întâlnirilor?, participă colegii?, se pot schimba reprezentanții?
există dorința colegilor de a forma sindicate mai puțin „îngălbenite” (adică supuse decidenților politici și care se mulțumesc cu puțin)? sau, dacă nu, de a schimba strategia din ultimii ani?

De ce nu te inscrii intr-un sindicat? Vei vedea atunci cum este....
Mesaj personal
edusociala_cj
Trimis: 6 Apr 2018, 05:11 PM

Utilizator activ

Sunt înscrisă, în ambele școli. Nu sunt neapărat încântată de activitatea acestora. Însă mă interesa și experiența celor activi pe forum. Cred că există și sindicate mai revendicative și, de asta, mă interesau detalii privind activitatea lor.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved