Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Decontarea transportului pentru metodisti, baza legala?
iLove_Maths
Trimis: 12 Apr 2018, 05:45 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Urmeaza sa sustin o inspectie de grad si in urma discutiei cu metodistul am aflat ca deplasarea acestuia nu este decontata si ca o sa trebuiasca sa-i platesc eu costurile deplasarii. Metodistul mi-a explicat faptul ca intr-adevar de la isj se elibereaza o delegatie pentru deplasarea respectiva, dar ca dumnealui nu i s-a decontat pana acum nimic de la nicio alta inspectie. unsure.gif Azi mi-a spus o colega ca metodistul trebuia sa depuna delegatia de la isj la el la scoala si astfel sa-i fie decontata. econtezedelegatia:hipri: hipri.gif hipri.gif Poate sa ma lamureasca cineva cum sta de fapt treaba? sign28.gif
Mesaj personal
hndiw
Trimis: 12 Apr 2018, 05:55 PM

Utilizator activ

Decontul transportului se face pe baza unei cereri la care se ataseaza ordinul de deplasare si biletele consumate. Toate acestea metodistul le preda la scoala in care efectueaza deplasarea. Pot exista diferente de la acest lucru in functie de procedura de plata a inspectiile la nivelul fiecarui ISJ. Cel mai bine cereti de la scoala dvs sau de la isj procedura de plata a inspectiilor, acolo este specificat clar cum se procedeaza.

In niciun caz nu este obligatia dvs sa ii asigurati sau sa ii decontati deplasarea metodistului.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 12 Apr 2018, 06:50 PM

Mentor

Nop. Metodistul depune delegatia cu documentele de decont pt deplasare la scoala DE UNDE vine.
La scoala UNDE MERGE depune documentele pt efectuarea inspectiei si codul IBAN pt plata orelor de inspectie.
Cel inspectat NU plateste nika.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
edusociala_cj
Trimis: 12 Apr 2018, 07:54 PM

Utilizator activ

Metodista care a fost la mine în inspecție și-a decontat deplasarea la școala unde e titulară, cu delegația semnată și ștampilată de către direcțiunea școlii unde am o parte din ore.
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 12 Apr 2018, 10:12 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 12 Apr 2018, 07:50 PM)
Nop. Metodistul depune delegatia cu documentele de decont pt deplasare la scoala DE UNDE vine.
La scoala UNDE MERGE depune documentele pt efectuarea inspectiei si codul IBAN pt plata orelor de inspectie.
Cel inspectat NU plateste nika.

La noi scoala de unde vine metodistul nu are nicio legatura cu inspectia. De ce sa-mi plateasca scoala mea o cheltuiala pe care nu a solicitat-o si nu are control asupra ei? Cine ma trimite sau cine ma cheama in inspectie?
Toate cheltuielile cu inspectia (deci inclusiv biletul de tren) le deconteaza cel care doreste/vrea/solicita deplasarea si inspectia. Daca era o inspectie tematica propusa de ISJ, platea ISJ. Daca este inspectie solicitata de angajatul scolii, cu acordul si girul scolii, plateste scoala respectiva care va beneficia de plusvaloarea pe care i-o aduce un cadru didactic mai format si mai valoros.
Scoala care si-a dat acordul pentru inscrierea propriilor cadre didactice la aceste examene stie cate cadre inscrise are, cate inspectii, stie sa socoteasca cheltuielile si sa prevada necesarul in buget.

Sub nicio forma NU este obligatia candidatului sa asigure deplasarea si cafeaua metodistului! Metodistul daca nu are timp si bani si nervi si chef sa se deplaseze in cel mai indepartat coltisor de judet, sa stea pe fundul lui, ca nu il obliga nimeni sa fie metodist!
Mesaj personal
4ward
Trimis: 12 Apr 2018, 10:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 12 Apr 2018, 06:50 PM)
Metodistul depune delegatia cu documentele de decont pt deplasare la scoala DE UNDE vine.

Nu știam !
Ca chestie-trestie, ce interes are școala de proveniență că X a efectuat deplasarea la școala Y ca să-l inspecteze pe Z ?

PS Și mie metodistul mi-a spus că nu se mai duce la ISJ (sic !) să-și depună cerere de decontare.De unde două posibile concluzii:
1.Fie școala, dacă ea trebuie să-i deconteze, nu o prea face;
2.Fie omul vrea să facă un ban în plus, că și-așa salariul este cum este, iar pt.a candida pt. un post de metodist trebuie punctaj, adică bani dați pe cursuri, publicare de articole ș.a.m.d.

Acest mesaj a fost modificat de către 4ward la data 12 Apr 2018, 10:15 PM

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 13 Apr 2018, 11:11 AM

Mentor

Metodistul primeste de la ISJ o Delegatie pe care scrie numele si scoala la care trebuie sa mearga (daca este chemat fireste de respectiva persoana). Acolo depune aceasta delegatie si o adeverinta de salariu, codul IBAN si copie CI pt plata orelor de inspectie.
Ordinul de deplasare completat si stampilat il depune la scoala de unde provine pt decontarea tranportului. (impreuna cu biletele sau bonurile de carburant)
La mine in judet asa e.
Daca in alte partise intampla altfel... asta e

--------------------
roset
Trimis: 13 Apr 2018, 04:19 PM

Mentor

biggrin.gif laugh.gif confused06.gif sign28.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
shanti
Trimis: 14 Apr 2018, 01:24 PM

Utilizator avansat

Complicat
Mesaj personal
valiciuca
Trimis: 17 Apr 2018, 11:26 AM

Utilizator activ

La noi , muncă voluntară!
Mesaj personal
edusociala_cj
Trimis: 17 Apr 2018, 06:01 PM

Utilizator activ

Cum să fie muncă voluntară, nu sunt plătite orele de inspecție de către ISJ?
Mesaj personal
maria_popa
Trimis: 23 May 2018, 10:18 AM

Utilizator activ

Buna ziua!

Ordinul de deplasare nu se semneaza si se inregistreaza la scoala la care este angajat profesorul inspectat?

Din moment ce scoala la care este angajat cadrul didactic inspectat deconteaza c/val deplasarii, nu directorul acesteia ar trebui sa aprobe deplasarea, in special in cazul deplasarii cu auto proprietate personala?

Multumesc!
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 23 May 2018, 11:40 AM

Mentor

QUOTE (1q1q1q @ 13 Apr 2018, 12:11 PM)
Ordinul de deplasare completat si stampilat il depune la scoala de unde provine pt decontarea tranportului. (impreuna cu biletele sau bonurile de carburant)

E foarte clar scris de mine mai sus.

Deplasarea se deconteaza de scoala de unde provine metodistul, nu profesorul inspectat.

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved