Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> promovarea personalului didactic auxiliar
IASOMIE
Trimis: 24 Oct 2017, 10:14 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

buna ziua, va rog sa imi spuneti la ce perioada de timp se poate promova de exemplu administratorul de patrimoniu?
Mesaj personal
IASOMIE
Trimis: 24 Oct 2017, 10:15 AM

Utilizator avansat

QUOTE (IASOMIE @ 24 Oct 2017, 11:14 AM)
buna ziua, va rog sa imi spuneti la ce perioada de timp se poate promova de exemplu administratorul de patrimoniu?

sau un cadru legat actualizat unde as putea gasii
Mesaj personal
ingelitza
Trimis: 24 Oct 2017, 10:37 AM

Utilizator avansat

- Promovarea în grade sau trepte profesionale imediat superioare se  face din 3 în 3 ani, în funcție de performanțele profesionale individuale, apreciate cu calificativul "foarte bine", cel puțin de două ori în ultimii 3 ani, de către comisia desemnată prin dispoziție a ordonatorului de credite bugetare, din care fac parte sindicatele sau, după caz, reprezentanții salariaților- .

Pentru debutanti:

ART. 45^1
  (1) Persoanele încadrate în funcții contractuale de debutant vor fi  promovate, prin examen, la sfârșitul perioadei de debut stabilite în condițiile legii, în funcția, gradul sau treapta profesională imediat superioară, în baza unui referat de evaluare întocmit, cu respectarea prevederilor art. 41 alin. (9), de șeful ierarhic și aprobat de conducătorul autorității sau instituției publice.

Nu stiu sa va zic ce mai este sau nu in vigoare din acest regulament.

Acest mesaj a fost modificat de către ingelitza la data 24 Oct 2017, 10:39 AM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 4483 )
Fișier atașat  Promovarea__n_grade__i_trepte.doc

--------------------
„Eu sunt mic, nu știu nimic....”
Mesaj personal
IASOMIE
Trimis: 25 Oct 2017, 12:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ingelitza @ 24 Oct 2017, 11:37 AM)
- Promovarea în grade sau trepte profesionale imediat superioare se  face din 3 în 3 ani, în funcție de performanțele profesionale individuale, apreciate cu calificativul "foarte bine", cel puțin de două ori în ultimii 3 ani, de către comisia desemnată prin dispoziție a ordonatorului de credite bugetare, din care fac parte sindicatele sau, după caz, reprezentanții salariaților- .

Pentru debutanti:

ART. 45^1
  (1) Persoanele încadrate în funcții contractuale de debutant vor fi  promovate, prin examen, la sfârșitul perioadei de debut stabilite în condițiile legii, în funcția, gradul sau treapta profesională imediat superioară, în baza unui referat de evaluare întocmit, cu respectarea prevederilor art. 41 alin. (9), de șeful ierarhic și aprobat de conducătorul autorității sau instituției publice.

multumesc
Mesaj personal
auraduda
Trimis: 26 Oct 2017, 01:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (IASOMIE @ 25 Oct 2017, 01:31 PM)
QUOTE (ingelitza @ 24 Oct 2017, 11:37 AM)

Pentru debutanti:

ART. 45^1

multumesc

Art. 31 din Legea 153/ 2017
Mesaj personal
alina07
Trimis: 27 Oct 2017, 10:20 AM

Utilizator avansat

Am primit de la ISJ aprobare pentru promovare de la secretar S III la secretar S II, și scrie că se aprobă în conformitate cu art.31(6) din Legea 153/2017.
Nu scrie nimic de HG 286/2011. Promovarea aceasta trebuie făcută cu examen?
Mesaj personal
IASOMIE
Trimis: 27 Oct 2017, 12:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alina07 @ 27 Oct 2017, 11:20 AM)
Am primit de la ISJ aprobare pentru promovare de la secretar S III la secretar S II, și scrie că se aprobă în conformitate cu art.31(6) din Legea 153/2017.

multumesc frumos, si atunci daca il trec de adm.patrimoniu III la II, trebuie reincadrat cf.L 153? deoarece e singurul cu aceasta functie in unitate.
Mesaj personal
alina07
Trimis: 6 Nov 2017, 03:06 PM

Utilizator avansat

Bună ziua

Revin și eu cu întrebarea: Promovarea de la o treapta la alta ( de la secretar S III la secretar S II) se face cu comisie, examen....?
Mulțumesc.
Mesaj personal
rebe69
Trimis: 6 Nov 2017, 05:12 PM

Utilizator activ

Cum trebuie incadrat administratorul de patrimoniu 1 M, daca a absolvit intre timp studii superioare specifice postului? Mentionez ca are 12 ani vechime in invatamant.

Acest mesaj a fost modificat de către rebe69 la data 6 Nov 2017, 05:12 PM
Mesaj personal
ramonamihaela
Trimis: 10 Nov 2017, 10:00 AM

Utilizator activ

Buna ziua,
Poate cineva sa ne lamureasca daca promovarea de la Secretar III la Secretar II se mai face prin concurs? Multumesc.
Mesaj personal
medeeapop
Trimis: 14 Nov 2017, 10:22 PM

Utilizator activ

HG nr. 286/2011 - aprobarea Regulamentului-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzator functiilor contractuale din sectorul bugetar este in vigoare - SEC'IUNEA II.Nu a fost abrogata de Legea 153/2017.
Procedati cum scrie acolo.Succes

Acest mesaj a fost modificat de către medeeapop la data 14 Nov 2017, 10:29 PM
Mesaj personal
Scoala Niculesti
Trimis: 15 Nov 2017, 01:44 PM

Utilizator activ

QUOTE (medeeapop @ 14 Nov 2017, 11:22 PM)
HG nr. 286/2011 - aprobarea Regulamentului-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzator functiilor contractuale din sectorul bugetar este in vigoare - SEC'IUNEA II.Nu a fost abrogata de Legea 153/2017.

Buna ziua!
M-ar interesa si pe mine pasii care vor fi urmati in acest caz, adica documente ce trebuiesc facute etc. Ma puteti lamuri, va rog?
Mesaj personal
medeeapop
Trimis: 16 Nov 2017, 12:58 PM

Utilizator activ

HG 286/2011 este completata de Ordinul 5138/2014 - Regulamentul de organizare si desfasurare a examenului de promovare a personalului contractual.Si acesta este in vigoare.
Scrie pas cu pas cum trebuie procedat.
Vedeti sa nu uitati sa luati declaratie membrilor comisiei ca nu au legaturi de rudenie cu persoana examinata (declaratie de incompatibilitate)
Mesaj personal
Scoala Niculesti
  Trimis: 16 Nov 2017, 01:02 PM

Utilizator activ

QUOTE (medeeapop @ 16 Nov 2017, 01:58 PM)
HG 286/2011 este completata de Ordinul 5138/2014 - Regulamentul de organizare si desfasurare a examenului de promovare a personalului contractual.Si acesta este in vigoare.
Scrie pas cu pas cum trebuie procedat.
Vedeti sa nu uitati sa luati declaratie membrilor comisiei ca nu au legaturi de rudenie cu persoana examinata (declaratie de incompatibilitate)

Va multumesc! O zi frumoasa va doresc! wink.gif
Mesaj personal
Hercule36
Trimis: 16 Nov 2017, 09:14 PM

Utilizator avansat

PROMOVAREA DEBUTANȚILOR
ART. 45^1

Care este perioada de debut la funcția de mediator școlar?
Cum se procedează dacă în edusal nu este funcția de mediator școlar cu studii superioare (doar cu studii medii)?[B]
Mesaj personal
carla64
Trimis: 13 Mar 2019, 03:45 PM

Utilizator activ

Buna ziua,
Daca am concurat pe un post de secretar II asa cum era scos la concurs,in ce conditii pot trece la secretar I,eu fiind secretar I,dar postul era la alta unitate scolara,unde mi-am data demisia.Multumesc!
Mesaj personal
cttauto
Trimis: 27 Mar 2019, 02:51 PM

Utilizator
**

QUOTE (carla64 @ 13 Mar 2019, 04:45 PM)
Buna ziua,
Daca am concurat pe un post de secretar II asa cum era scos la concurs,in ce conditii pot trece la secretar I,eu fiind secretar I,dar postul era la alta unitate scolara,unde mi-am data demisia.Multumesc!

Daca sunt titular pe un post de informatician gradul II S de 1 an si jumatate cum pot sa promovez la urmatorul grad? Mi s-a adus la cunostinta ca trebuie facut un curs de perfectionare.Mentionez ca sunt licentiat in informatica si am si master. M-ar interesa legea si articolele din lege dupa care se face promovarea. Va multumesc !!!
Mesaj personal
Mirabillis
Trimis: 28 Mar 2019, 09:31 AM

Utilizator activ

QUOTE (cttauto @ 27 Mar 2019, 03:51 PM)
Buna ziua,
Daca am concurat pe un post de secretar II asa cum era scos la concurs,in ce conditii pot trece la secretar I,eu fiind  secretar I,dar postul era la alta unitate scolara,unde mi-am data demisia.Multumesc!

Daca sunt titular pe un post de informatician gradul II S de 1 an si jumatate cum pot sa promovez la urmatorul grad? Mi s-a adus la cunostinta ca trebuie facut un curs de perfectionare.Mentionez ca sunt licentiat in informatica si am si master. M-ar interesa legea si articolele din lege dupa care se face promovarea. Va multumesc !!!

Promovarea se face o dată la 3 ani prin examen organizat la nivelul unității, după ce s-a primit aprobare de transformare a postului din inform II în inform. I. Aprobarea o dă ISJ-ul.
Același HG 286/2011 - completata de Ordinul 5138/2014 - Regulamentul de organizare si desfasurare a examenului de promovare a personalului contractual.

Acest mesaj a fost modificat de către Mirabillis la data 28 Mar 2019, 09:32 AM
Mesaj personalTrimite email
carla64
Trimis: 28 Mar 2019, 10:38 AM

Utilizator activ

QUOTE (Mirabillis @ 28 Mar 2019, 10:31 AM)
QUOTE (cttauto @ 27 Mar 2019, 03:51 PM)
Buna ziua,
Daca am concurat pe un post de secretar II asa cum era scos la concurs,in ce conditii pot trece la secretar I,eu fiind  secretar I,dar postul era la alta unitate scolara,unde mi-am data demisia.Multumesc!

Promovarea se face o dată la 3 ani prin examen organizat la nivelul unității, după ce s-a primit aprobare de transformare a postului din inform II în inform. I. Aprobarea o dă ISJ-ul.
Același HG 286/2011 - completata de Ordinul 5138/2014 - Regulamentul de organizare si desfasurare a examenului de promovare a personalului contractual.

Buna ziua,
1 .Daca am concurat pe un post de secretar II asa cum era scos la concurs,in ce conditii pot trece la secretar I,eu fiind secretar I,dar postul era la alta unitate scolara,unde mi-am data demisia.Multumesc!

2.Daca sunt titular pe un post de informatician gradul II S de 1 an si jumatate cum pot sa promovez la urmatorul grad? Mi s-a adus la cunostinta ca trebuie facut un curs de perfectionare.Mentionez ca sunt licentiat in informatica si am si master. M-ar interesa legea si articolele din lege dupa care se face promovarea. Va multumesc !!!

Raspunsul este valabil si pentru intrebarea nr.1? Multumesc
Mesaj personal
Mirabillis
Trimis: 28 Mar 2019, 10:43 AM

Utilizator activ

În principiu, Da.
Mesaj personalTrimite email
secodr
Trimis: 5 Apr 2019, 09:10 AM

Utilizator
**

QUOTE (medeeapop @ 14 Nov 2017, 11:22 PM)

promovarea se face prin concurs si aveti toate etapele hg 286/2011
Mesaj personal
secodr
Trimis: 5 Apr 2019, 09:44 AM

Utilizator
**

Secretarul sef, incadrat in urma unui concurs de promovare, ar trebui sa aiba la OUG 20 salariul pe care l-a avut pe functia de executie sau salariul conform functiilor de conducere (pe tip de unitate de invatamant)? promovarea a avut la in luna august 2018
Mesaj personal
rebe69
Trimis: 24 Jun 2019, 01:24 PM

Utilizator activ

QUOTE (IASOMIE @ 27 Oct 2017, 01:18 PM)

multumesc frumos, si atunci daca il trec de adm.patrimoniu III la II, trebuie reincadrat cf.L 153? deoarece e singurul cu aceasta functie in unitate.

Cum ati procedat? Ati incadrat administratorul patrimoniu II conform legii 153/2017?
Mesaj personal
nikko68
Trimis: 24 Jun 2019, 07:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (rebe69 @ 24 Jun 2019, 02:24 PM)
QUOTE (IASOMIE @ 27 Oct 2017, 01:18 PM)

Cum ati procedat? Ati incadrat administratorul patrimoniu II conform legii 153/2017?

Incadrarea se face pe Hg 38/2017
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved