Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> ROG AJUTOR VIRARE IMPOZIT VOUCHERE
cordeamonica
Trimis: 20 Jun 2019, 02:12 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Buna ziua. Avem o doamna care a suplinit o saptamana in primavara si a depus cerere pentru vouchere de vacanta. Am trimis-o sa plateasca impozitul in contul institutiei, insa i s-a spus ca trebuie sa vina sa depuna banii la scoala si scoala sa mearga sa-i depuna in cont. Este corect?
In edusal cum o pontez daca o adaug strict pentru vouchre? Va multumesc anticipat !

--------------------
Carla
Mesaj personal
mirilu
Trimis: 20 Jun 2019, 02:34 PM

Utilizator activ

Si eu am un caz asemanator am facut asa:angajatul a depus la casierie unitate 145 lei.Eu am deschis cont la trez.-cont de 5006 si am depus 145 lei in contul deschis.Dupa OP simplu la trez.cu cei 145 lei ,ducem suma din cont.5006 in cont. de impozit buget de stat.acum sa vad de Nota contabila ca nu am gandit inca.Sper Ca am fost de ajutor.
Mesaj personal
presco
Trimis: 20 Jun 2019, 03:02 PM

Utilizator avansat

Se poate si fara bataie de cap.
Nu poate sa depuna banii numerar la Admin.Financiara. Nu ii primeste la casierie.
Iar in ordinul MEN scrie : "dovada achitării impozitului aferent prin virament bancar în contul unității/instituției", deci nu depunere in numerar la casieria unitatii.
De ce sa ne legam la cap daca nu ne doare ?
Am dat angajatei contul IBAN in care platim noi impozitul pentru salarii si codul fiscal AL UNITATII.
ATENTIE MARE: codul fiscal al unitatii.
Angajata a platit prin internet banking (sau cu OP de la banca la care are cont deschis) suma de 145 lei.
Am verificat deja. Suma a aparut ca incasata in fisa sintetica a unitatii. Nu mai trece nimic pe la noi.
Foarte simplu.

Acest mesaj a fost modificat de către presco la data 20 Jun 2019, 03:03 PM
Mesaj personal
cordeamonica
Trimis: 22 Jun 2019, 10:42 AM

Utilizator avansat

QUOTE (mirilu @ 20 Jun 2019, 03:34 PM)
Si eu am un caz asemanator am facut asa:angajatul a depus la casierie unitate 145 lei.Eu am deschis cont la trez.-cont de 5006 si am depus 145 lei in contul deschis.Dupa OP simplu la trez.cu cei 145 lei ,ducem suma din cont.5006 in cont. de impozit buget de stat.acum sa vad de Nota contabila ca nu am gandit inca.Sper Ca am fost de ajutor.

Multumesc mult ! sign28.gif

--------------------
Carla
Mesaj personal
cordeamonica
Trimis: 22 Jun 2019, 10:45 AM

Utilizator avansat

QUOTE (presco @ 20 Jun 2019, 04:02 PM)
Nu poate sa depuna banii numerar la Admin.Financiara. Nu ii primeste la casierie.
Iar in ordinul MEN scrie : "dovada achitării impozitului aferent prin virament bancar în contul unității/instituției", deci nu depunere in numerar la casieria unitatii.
Am dat angajatei contul IBAN in care platim noi impozitul pentru salarii si codul fiscal AL UNITATII.
Angajata a platit prin internet banking (sau cu OP de la banca la care are cont deschis) suma de 145 lei.
Am verificat deja. Suma a aparut ca incasata in fisa sintetica a unitatii. Nu mai trece nimic pe la noi.
Foarte simplu.

Multumesc mult Presco ! Dar in Edusal cum ai pontat persoana respectiva ca sa nu dea erori D112?

--------------------
Carla
Mesaj personal
llena
Trimis: 24 Jun 2019, 07:43 AM

Utilizator avansat

QUOTE (cordeamonica @ 22 Jun 2019, 11:45 AM)
Am dat angajatei contul IBAN in care platim noi impozitul  pentru salarii si codul fiscal AL UNITATII.
Foarte simplu.

Multumesc mult Presco ! Dar in Edusal cum ai pontat persoana respectiva ca sa nu dea erori D112?

confused24.gif
Mesaj personal
presco
Trimis: 24 Jun 2019, 11:50 AM

Utilizator avansat

QUOTE (cordeamonica @ 22 Jun 2019, 09:45 AM)
Am dat angajatei contul IBAN in care platim noi impozitul  pentru salarii si codul fiscal AL UNITATII.
Foarte simplu.

in Edusal nu ii pun voucherele (la noi vor fi pe statul lunii iunie).
Dna are medical cod 08 toata luna.
cand fac D 112 ii adaug eu de mana voucherele si impozitul, pe langa medicalul ei.
Daca persoana de la voi nu mai este in Stat, pur si simplu o adaugati in D 112 si ii puneti voucherele si impozitul.
In fisa sintetica de la ANAF, o sa apara Declarat impozitul, cfm D 112 si apar incasarile: de la ea si de la unitate (pentru restul angajatilor) si se inchid datoriile
Mesaj personal
oana20
Trimis: 1 Jul 2019, 10:27 AM

Utilizator activ

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti pasii pt introducerea cu mana a voucherului de vacanta si a impozitul, pe langa medical, nu am mai avut cazuri de introdus cu mana si nu stiu sa fac.
Va multumesc!
Mesaj personal
conta88
Trimis: 1 Jul 2019, 10:34 AM

Utilizator activ

Buna ziua, si eu am avut o persoana care a fost in conc medical si a platit impozitul.Eu am introdus in dec 112 , la punct E3 -10- 1450
- 15_ 1450
-16- 145.
Sper ca este corect sign28.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved