Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Calcul incadrare an scolar 2018-2019
1q1q1q
Trimis: 6 Sep 2018, 04:06 PM

Mentor

Grup: Members

Iata o comparatie intre cele 2 ordine. Articolul 8 e f important.

Acest mesaj a fost modificat de către 1q1q1q la data 6 Sep 2018, 04:07 PM

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
disper2009
Trimis: 6 Sep 2018, 04:26 PM

Utilizator avansat

Da, dar conform notei MEN nr.34072/06.07.2018 - Precizari privind incadrarea in anul școlar 2018-2019...., numărul de săptămâni este cel din planurile cadru si planurile de invătământ...
Asa ca, lucrurile se cam bat cap in cap. Noi am trecut in incadrare așa cum apare in planul de inv. si așa cred că e corect.

Pe de altă parte, la art.7 din ordinul 2744/ 2018, se precizează ca se atribuie cadrelor didactice de la clasele terminale, sarcini de lucru specifice, in perioada 3-21 iunie, deci inclusiv in sapt. 35. Dacă se atribuie sarcini, inseamnă ca orele trebuie plătite. Eu asa înțeleg. Desigur, au pierdut pe drum săptămâna 36.

Acest mesaj a fost modificat de către disper2009 la data 6 Sep 2018, 04:40 PM

--------------------
"O lupta-i viata, deci te lupta!"
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 6 Sep 2018, 05:09 PM

Mentor

Pana in 2018-2019 si la mine in incadrare aveam orele cf planurilor de invatamant.
Dar acum la clasa 12 am doar 28+4

De ce au omis ce am pus eu in dreptunghiul rosu?
Ca sa mai "reduca" din nr orelor platite.

Acest mesaj a fost modificat de către 1q1q1q la data 6 Sep 2018, 05:13 PM

--------------------
nicole70
Trimis: 6 Sep 2018, 05:36 PM

Utilizator activ

Pentru ca exista art. 7 in care se spune ca se vor atribui sarcini specifice pentru pregatire bac. Anul trecut erau mai expliciti. Acum deducem. Altfel nici la liceul teoretic n-ar iesi normele, nu numai la tehnologic.

--------------------
"Speranta nu este o strategie."
"Fa tot ceea ce poti cu ceea ce ai acolo unde esti."
Mesaj personalTrimite email
Ditian
Trimis: 6 Sep 2018, 06:13 PM

Utilizator avansat

Nr de saptamani in planurile cadru este prevazut la clasele cu profil tehnologic dar la teoretic sau gimnaziu se considera nr de saptamani conform ordinului de ministru din anul respectiv.
Ca sa nu mai spun ca anul acesta cand am facut macheta cu proiectul de incadrare, prin februarie nici nu era ordinul dat pt anul acesta scolar. Deci consider ca acea diferenta de ore de pana la 34 de saptamani, pt clasele terminale, se considera in norma. Doar saptamanile de practica pt clasele de tehnologic se scad din 34.

Acest mesaj a fost modificat de către Ditian la data 6 Sep 2018, 06:21 PM
Mesaj personal
disper2009
Trimis: 7 Sep 2018, 06:44 AM

Utilizator avansat

QUOTE (nicole70 @ 6 Sep 2018, 05:36 PM)
Pentru ca exista art. 7 in care se spune ca se vor atribui sarcini specifice pentru pregatire bac. Anul trecut erau mai expliciti. Acum deducem. Altfel nici la liceul teoretic n-ar iesi normele, nu numai la tehnologic.

Corect!

--------------------
"O lupta-i viata, deci te lupta!"
Mesaj personal
alenig
Trimis: 7 Sep 2018, 02:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 6 Sep 2018, 06:09 PM)
Pana in 2018-2019 si la mine in incadrare aveam orele cf planurilor de invatamant.
Dar acum la clasa 12 am doar 28+4

De ce au omis ce am pus eu in dreptunghiul rosu?
Ca sa mai "reduca" din nr orelor platite.

A se avea in vedere si urmatoarele precizari de la punctul 2:

https://eprofu.ro/docs/tehnic/2019/precizar...e-2018-2019.pdf

Acest mesaj a fost modificat de către alenig la data 7 Sep 2018, 02:41 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 188 )
Fișier atașat  precizari_incadrare_2018_2019.pdf

--------------------
"Învățătura îți dă lumină dar nu te înalți decât prin caracter." ~(Ov.Denusianu)~
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 7 Sep 2018, 04:32 PM

Mentor

Deja incadrarea e facuta si la clasa 12 tehnic am primit 28+4.
E treaba directorului

--------------------
liliana.grecu
Trimis: 8 Oct 2018, 10:41 AM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 7 Sep 2018, 05:32 PM)
E treaba directorului

NU EXISTĂ PRECIZĂRI CLARE!
Pot să compar, deja.
La Colegiul Tehnic Decebal, la clasa a X-a, aveam 35 de săptămâni de școală, din care trei erau de practică, presărate în anul școlar și alte trei la finele lui. Elevii terminau în iulie, cu tot, cu practica comasată.
La Colegiul Economic Viilor sunt 35 de săptămâni de carte, la care se adaugă trei săptămâni de practică, printre cele 35 de carte, plus alte trei la sfârșitul anului școlar. Asta face ca elevii să termine școala prin august, rămânându-le doar o lună de vacanță. Cred că aceasta este distribuția și plata corectă a orelor, dar, mai cred că miniștri habar nu au ce semnează... smile.gif
În opinia mea, sunt prea multe ore de practică în specialitate, la clasele a X-a. Cred că doar săptămânile din timpul anului școlar sunt de ajuns.
Eu nu știu cine a fost în minister în 2003! Totul era bine gândit. Clasele a IX-a și a X-a nu intrau în preprofesionalizare, așa cum spune și psihopedagogia. Din 2004 numărul orelor de practică în specialitate a crescut vertiginos, în detrimentul orelor de CULTURĂ GENERALĂ. Am renunțat la fizică, la chimie, la biologie, la ȘTIINȚE, în primul rând! Nu este corect și nu înțeleg de ce am acceptat!

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 8 Oct 2018, 10:51 AM

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
mihai.andrei
Trimis: 8 Oct 2018, 08:08 PM

Utilizator activ

QUOTE (liliana.grecu @ 8 Oct 2018, 11:41 AM)
QUOTE (1q1q1q @ 7 Sep 2018, 05:32 PM)
E treaba directorului

NU EXISTĂ PRECIZĂRI CLARE!
Pot să compar, deja.
La Colegiul Tehnic Decebal, la clasa a X-a, aveam 35 de săptămâni de școală, din care trei erau de practică, presărate în anul școlar și alte trei la finele lui. Elevii terminau în iulie, cu tot, cu practica comasată.
La Colegiul Economic Viilor sunt 35 de săptămâni de carte, la care se adaugă trei săptămâni de practică, printre cele 35 de carte, plus alte trei la sfârșitul anului școlar. Asta face ca elevii să termine școala prin august, rămânându-le doar o lună de vacanță. Cred că aceasta este distribuția și plata corectă a orelor, dar, mai cred că miniștri habar nu au ce semnează... smile.gif
În opinia mea, sunt prea multe ore de practică în specialitate, la clasele a X-a. Cred că doar săptămânile din timpul anului școlar sunt de ajuns.
Eu nu știu cine a fost în minister în 2003! Totul era bine gândit. Clasele a IX-a și a X-a nu intrau în preprofesionalizare, așa cum spune și psihopedagogia. Din 2004 numărul orelor de practică în specialitate a crescut vertiginos, în detrimentul orelor de CULTURĂ GENERALĂ. Am renunțat la fizică, la chimie, la biologie, la ȘTIINȚE, în primul rând! Nu este corect și nu înțeleg de ce am acceptat!

la cls 10 zi tehnologic mereu, in cate licee am fost si scrie clar si in plan cadru au total 38 sapt: 35 scoala (profii se ponteaza cu 35 sapt) + 3 practica comasata (fiecare stabileste cand si cum o programeaza, fie la sfarsitul anului dupa cele 35 sapt de scl, fie in timpului anului si faci dupa ore pana la sapt 38. Cert e ca elevii termina anul cu totul la 38 sapt, in jur de 6 iulie).
Ceea ce deduc de la dvs. ca ziceti cu 3 sapt practica comasata in timpului anului si alte 3 la final mi se pare ilegal. Ori fac copiii 41 sapt scl/ an ori sunt profii pontati si fac 32 (in loc de 35) sapt si maistrii 6 (in loc de 3) * 30 ore/sapt. Nu e in regula in amabele variante. scrie f clar in plan 35+3.
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 9 Oct 2018, 02:21 PM

Utilizator avansat

Orele de laborator (oricare ar fi) se normeaza la catedra de inginer? Are cineva cadrul legal?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 9 Oct 2018, 09:13 PM

Utilizator activ

QUOTE (MihaelaSid @ 9 Oct 2018, 03:21 PM)
Orele de laborator (oricare ar fi) se normeaza la catedra de inginer? Are cineva cadrul legal?

da, T si LT la ing si IP la m.i.
nu stiu cadrul legal, cred ca prin programele scolare scrie ca orele de LT sunt facute de prof.
Acum daca-s orele de LT din cadrul unui SPP, nu stiu, cred ca le pot face amandoi, depinde de scl.

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 9 Oct 2018, 09:15 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved