Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Debut în învățământ
EllaIoana
  Trimis: 29 Aug 2018, 12:25 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua dragi profesori! Anul acesta am ocupat un post titularizabil pe 25 iulie, mi-am dorit enorm acest lucru și am avut șansa să prind singurul post titularizabil pe materia mea( vocațional artistic). Acum incep însă emoțiile, am mai multe decât atunci când eram eleva și incepeam școala. Până acum am cunoscut-o doar pe doamna de la resurse umane, unde am dus decizia de repartizare si alte acte pentru dosar cerute de dânsa...nu cunosc pe nimeni, nici pe director...intentionez să merg mâine să il cunosc. Vă rog, profesori cu experiență sau cei care ați trecut de curând prin acest început, ce trebuie să știu? Cum să abordez situația? Cum trebuie să fie un profesor debutant? Atitudine, conduita, tinuta? Mentionez că sunt tânară și par mai tânără, sunt incă considerata elevă deși am 26 de ani si sunt casatorita. Cum să mă comport cu ceilalti profesori astfel incât să nu deranjez dar să nu fiu nici cu capul plecat pentru ca nu simt ca aș avea de ce. Nu imi fac griji de lucrul cu copiii, ci mai mult de interacțiunea cu colegii( multi dintre ei sunt in vârsta,din ce am gasit pe site.ul instituției)
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 29 Aug 2018, 07:02 PM

Utilizator avansat

Fii naturală, sinceră, deschisă, amabilă și cel mai important caută un coleg cu experiență care este dispus ”să te învețe”. Mai rar astfel de specimene dar sigur vei descoperi unul. Succes! Răbdare! happy30.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Narcisa_prof la data 29 Aug 2018, 07:03 PM
Mesaj personal
uncristi
Trimis: 29 Aug 2018, 11:55 PM

Utilizator
**

Prea multe de spus sau de facut nu sunt la prima intalnire cu directorul sau in prima saptamana din septembrie. Deocamdata important e sa ascultati si sa observati. Fiti linistita pentru ca si cel mai sever director se inmoaie daca sunteti tanara si, probabil, draguta wink.gif. Raspundeti la intrebarile sale si evitati sa va spuneti povestea vietii daca nu vi se cere acest lucru. Veti avea timp sa o faceti mai tarziu, pe indelete.

Multi dintre colegi nu va vor deranja foarte tare pentru inceput, probabil ca mai degraba va vor ignora. In timp insa totul va fi in regula si-o sa va simtiti integrata in colectiv. Participati la consiliile profesorale din septembrie si intrebati care sunt colegii din consiliul de administratie. Observati-va colegii: faceti o lista cu prima impresie pe care o aveti despre acestia si comparati-o cu ceea ce veti ajunge sa credeti despre acestia dupa 1 an scolar. Veti invata pe parcurs de cine trebuie sa va feriti si in cine puteti avea incredere. Multi dintre colegii dvs. vor fi probabil in varsta, obositi, plictisti, plafonati, nemultumiti, incapabili sa-si mai rezolve problemele personale si de la scoala. Incercati sa-i ascultati, sa-i intelegeti dar nu dati cu piatra! Nu uitati insa ca daca veti petrece 25-30 de ani in sistem sunt sanse mari ca sa deveniti asemenea lor iar daca peisajul din cancelarie nu va este pe plac atunci fugiti cat mai departe pentru ca altfel nu veti mai scapa!

Nu va oferiti sa faceti parte din comisii in care nu stiti ce aveti de facut. Nu va certati cu sefa de catedra sau de arie curriculara din prima luna chiar daca o sa va dea de facut mai multe lucruri carora nu le vedeti imediat importanta. Incercati sa va pastrati prospetimea si gandirea critica: daca un titular cu 25 ani vechime spune ceva, nu inseamna ca are neaparat dreptate (desi e totusi posibil sa aiba).

Socul cel mai mare va fi probabil momentul in care va veti afla in fata elevilor care vor fi cu totul altfel decat v-ati putea imagina acum dar nu trebuie va descurajati. Nu uitati de-a lungul timpului ca sunteti profesoara pentru elevii dvs. (si nu pentru dvs.) si nu va asteptati ca sa va multumeasca cineva vreodata pentru ceea ce veti face pentru acestia. Daca va doriti mai multi bani decat obtine un simplu profesor atunci schimbati-va urgent meseria. Se pot obtine suplimente la salariu si in sistemul de invatamant dar majoritatea cailor de a face asta va vor umple de ridicol in fata colegilor ramasi simpli profesori si va veti pierde stima de sine.
Mesaj personalTrimite email
EllaIoana
Trimis: 30 Aug 2018, 07:51 AM

Utilizator
**

Vă mulțumesc pentru sfaturi voi încerca să trec peste aceasta teamă de "început de an școlar". Mi.am dorit să devin profesor, pentru mine nu este un simplu job în lipsă de altceva, ci este ceea ce am visat în ultimii doi ani să fac. Am lucrat cu elevi de toate vârstele( de la mici la adolescenti) la mai multe școli private, insa acolo nu eram un colectiv, veneam făceam cursul și plecam. Nu aveam de colaborat cu alte sectii( cum este în institutia in care voi fi profesor), nu trebuia sa particip la concursuri, să fac planificări, să avem consilii... insă erau multe alte probleme: să am grupe, să imi primesc banii pentru ceea ce am lucrat și să ascult păreri total neavizate despre "cum trebuie făcut". Mi-am dorit să pot profesa și să pot evolua având un salariu fix( chiar dacă suma nu este mare), să am vacante bine stabilite, să ma pot axa pe materia mea nu pe alte griji adiacente( aveam pfa si trebuia sa fac actele singura). Privesc cu emoție aceste zile ce vor urma, iubesc materia pe care urmează să o experimentez alături de copii și am toată bunăvoința să fac lucrurile așa cum trebuie. Voi mai scrie după ce trec aceste zile, în cazul în care mai sunt persoane în situația mea...fricoase și emoționate smile.gif
Mesaj personal
sce
Trimis: 30 Aug 2018, 11:45 AM

Utilizator avansat

🤣Acum 22 de ani,eu aveam 19 ani...,primul meu an ca invatatoare ,repartitie guvernamentala,cu o medie peste 9,o clasa cu multi tigani...Solutia pentru a invinge temerile?Am mers cu mama.🤣😂🤣

Acest mesaj a fost modificat de către sce la data 30 Aug 2018, 11:46 AM
Mesaj personal
uncristi
Trimis: 30 Aug 2018, 04:14 PM

Utilizator
**

@EllaIoana

Sa nu va faceti iluzii ca un profesor nu are griji adiacente daca lucreaza la stat (mai ales daca este si diriginte), ba chiar cu cat profesorul este mai constiincios cu atat va dedica acestor treburi tot mai mult timp. De asemenea, nu e obligatoriu sa existe in scoala unde veti merge un colectiv inchegat care sa lucreze pentru 'binele comun'. De cele mai multe ori fiecare incearca sa obtina pentru el cat mai mult cu cat mai putin efort, efort pe care il transfera catre altii. Asta nu inseamna ca, in timp, nu puteti fi chiar omul in jurul caruia sa se inchege 'colectivul perfect', in cazul in care asa ceva nu exista deja in scoala dvs.

Si inca ceva: aceasta 'teama de inceput de an scolar' imi arata clar ca va pasa de ceea ce o sa faceti in continuare si de aceea veti fi probabil o profesoara minunata! Chiar nu are rost sa va faceti griji de pomana. Relaxati-va! De exemplu, vizionati niste filme cu elevi si profesori smile.gif. Va fac si 3 recomandari:

Freedom Writers (2007) [cel putin prima jumatate este excelenta. Aici se discuta si despre emotiile primei zile de scoala si problemele pe care le poate avea o femeie maritata care se implica total in activitatea didactica]

The Emperor's Club (2002) [cel mai bun film despre scoala pe care l-am vazut vreodata si pe care doar un profesor (cu experienta) il poate intelege si savura cu adevarat]

To Sir, with Love (1967) [film foarte cunoscut, care trebuie vazut macar pentru 'discursul' final al lui Sidney Poitier]
Mesaj personalTrimite email
4ward
Trimis: 31 Aug 2018, 10:48 PM

Utilizator avansat

Fii tu însăți ! E cel mai bun sfat.Mi se pare că ești destul de diplomată din moment ce ai cerut sfaturi, vei face cu siguranță același lucru și în colectivul în care vei ajunge.De obicei tinerii sunt cei mai solicitați să facă diverse.Deci vei avea ocazia să câștigi încrederea și admirația colegilor.Mult succes !

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
alex.nemeth
Trimis: 31 Aug 2018, 11:12 PM

Utilizator avansat

cugetă la cele scrise deasupra intrării în școală: lasciante ogni speranza...
Mesaj personal
EllaIoana
Trimis: 1 Sep 2018, 12:01 PM

Utilizator
**

Multumesc pentru încurajări, l-am cunoscut pe domnul director și totul a decurs OK. Vă spun sincer că eu sunt nerăbdătoare să am activități, să intru in "pâine", sunt în stare să mut munții dacă persoana știe cum să mi-o ceară. Deocamdată pregătesc programe, planuri de lecție, activități, mă informez...eu aștept atât de mult și datorită faptului că imi place enorm ceea ce fac, iar materia mea( desi e ciudat să.i spun teatrului materie) e deobicei placută de cei care aleg să o frecventeze.
Sper să avem toți un an bun, sa fim sănătoși și să avem elevi buni, creativi, cu cei 7 ani de acasăsmile.gif
Sunt de acord cu ce spunea Dante, să lasăm speranțele, pentru a nu fi dezamagiți, insa eu nu pot înceta să sper și să cred in oameni.
Mesaj personal
docx
Trimis: 6 Sep 2018, 08:22 PM

Mentor

QUOTE (EllaIoana @ 1 Sep 2018, 12:01 PM)
sunt în stare să mut munții dacă persoana știe cum să mi-o ceară.

Sunt de acord cu ce spunea Dante, să lasăm speranțele, pentru a nu fi dezamagiți, insa eu nu pot înceta să sper și să cred in oameni.

Dar sa nu exagerezi; unii te vor lua de fraiera si vor profita si te vor exploata. O sa afli ca sunt oameni care se implica doar daca activitatea aduce puncte pentru gradatia de merit, lasand altora activitatile nepunctate/munca de jos.
Succes mult si sa ai numai bucurii in munca pe care ti-ai ales-o!
Mesaj personal
eda2k
Trimis: 7 Sep 2018, 12:59 PM

Utilizator activ

Bună ziua,

Din câte știu, debutanții sunt consiliați de mentor. Întrebați cine din catedra are această atribuție și dacă vă poate acorda câteva întâlniri.

Succes!

Acest mesaj a fost modificat de către eda2k la data 7 Sep 2018, 01:01 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved