Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Au înnebunit ?!
4ward
Trimis: 4 Sep 2018, 09:24 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Ministerul schimbă manualele de la toate clasele cu manuale ale editurii de casă.Azi a apărut notă pentru clasa a II-a.Un efort financiar mare și inutil.Augmentat în urma retipăririi manualelor de geografie pline de erori.Asta în timp ce clasa a VI-a începe anul fără manuale de limbi străine și cu manuale de biologie presărate cu inepții.

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
sce
Trimis: 5 Sep 2018, 05:12 AM

Utilizator avansat

Adica,vom avea manual unic?La toate clasele?Acum ,din septembrie?
Stirea asta este mai buna decat posibilitatea numirii in fruntea Educatiei a d.nei Andronescu,vehiculata mai zilele trecute...
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 8 Sep 2018, 04:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (4ward @ 4 Sep 2018, 10:24 PM)
Augmentat în urma retipăririi manualelor de geografie pline de erori.

Poate detaliezi putin ințelesul frazei citate. Augmentarea se referă la sensul strict, de adaăugare a unor elemente noi, sau la cel de AR (realitate augmentată)? Pentru că dacă s-a introdus acest concept de realitate augmentată, nu am decât cuvinte de super apreciere. Dar sunt sigură că la noi nici în 20 de ani nu vom avea astfel de manuale.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 9 Sep 2018, 12:01 AM

Utilizator avansat

Mă refeream la cheltuielile cu retipărirea.

--------------------
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 8 Oct 2018, 10:18 AM

Utilizator avansat

Ministerul schimbă manualele de la toate clasele cu manuale ale editurii de casă.Azi a apărut notă pentru clasa a II-a.Un efort financiar mare și inutil.Augmentat în urma retipăririi manualelor de geografie pline de erori.Asta în timp ce clasa a VI-a începe anul fără manuale de limbi străine și cu manuale de biologie presărate cu inepții.

Nu era vorba că la învățământul primar să se lucreze cu manualele în format digital?
Și, apropo, nu am auzit să suporte vreo sancțiune toți cei ce au permis editarea unor manuale pline de greșeli. NU prevede legea? Ea trebuie schimbată!

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 8 Oct 2018, 10:19 AM

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
4ward
Trimis: 9 Oct 2018, 08:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.grecu @ 8 Oct 2018, 11:18 AM)

Nu era vorba că la învățământul primar să se lucreze cu manualele în format digital?

He!, he! De unde atâtea tablete ?!

--------------------
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 9 Oct 2018, 09:02 PM

Utilizator activ

QUOTE (4ward @ 9 Oct 2018, 09:50 PM)
QUOTE (liliana.grecu @ 8 Oct 2018, 11:18 AM)

Adica vom creste elevi care nu vor mai sti cum arata o carte?

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 9 Oct 2018, 09:02 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved