Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Plata cu ora ?
eda2k
Trimis: 5 Sep 2018, 06:24 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Bună ziua,

În urma discuțiilor de început de an, ni s-a adus la cunoștință că fiecare profesor titular nu poate avea decât un număr maxim de ore, peste normă. În schimb, fiecare profesor este obligat să renunțe în detrimentul pensionarilor și suplinitorilor respectivele ore. Se reduc orele titularilor și acestea sunt repartizate pensionarilor (ok), dar și celor care nu au luat titularizarea (note 3-5) sau cui consideră direcțiunea (fără să fi susținut un examen în acest sens).

Conform Normelor metodologice adoptate în 24 iulie 2018:

Articolul 5
Posturile didactice de predare/catedrele vacante și rezervate se ocupă în regim de plata cu ora, în ordine, cu: personal didactic de predare titular, personal didactic de predare angajat cu contract individual de muncă pe perioadă determinată, personal didactic de predare pensionat, personal angajat cu funcția de bază în alte domenii de activitate.

Articolul 6

(4) În cazuri excepționale, pentru disciplinele deficitare în personal didactic calificat, consiliul de administrație al unității de învățământ poate aproba depășirea numărului maxim de ore pe săptămână pentru o normă de predare-învățare-evaluare și de instruire practică, în regim de plata cu ora, pentru cadrele didactice titulare și pensionate, cu asigurarea a minimum 12 ore de odihnă între două perioade de lucru.

În domeniul de activitate (vocațional), contează foarte mult continuitatea ! Dacă anul acesta vor fi acceptați colaboratori/ suplinitori, iar anul următor aceștia nu se mai prezintă ?

Mulțumesc !

Mesaj personal
lizumizu
Trimis: 11 Sep 2018, 04:30 PM

Utilizator activ

Buna ziua! Sunt invatatoare titulara.Anul trecut am avut ,la plata cu ora ,o norma intreaga la ,,A doua sansa``. Anul acesta am depus dosar iar ,pentru a lua ,in regim de plata cu ora ,inca o norma la ,,A doua sansa`` ,dar am fost refuzata de ISJ pe motiv ca este ilegal.Am citit, in mare ,Metodologia ,dar nu am gasit unde scrie ca invatatorii si educatorii nu mai pot lua o norma intreaga la plata cu ora.Ma puteti ajuta cu articolul in care scrie acest lucru ?Multumesc!
Mesaj personal
ancuta222
Trimis: 13 Sep 2018, 06:29 AM

Utilizator avansat

https://www.codulmuncii.ro/titlul_3/capitol...tiunea_1_1.html
si
http://mh.edu.ro/images/OMEN_4827_2018_PO.pdf
Cred ca despre asta e vorba confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către ancuta222 la data 13 Sep 2018, 06:32 AM
Mesaj personal
lizumizu
Trimis: 14 Sep 2018, 08:32 PM

Utilizator activ

QUOTE (ancuta222 @ 13 Sep 2018, 07:29 AM)
https://www.codulmuncii.ro/titlul_3/capitol...tiunea_1_1.html
si
http://mh.edu.ro/images/OMEN_4827_2018_PO.pdf
Cred ca despre asta e vorba confused06.gif

Astea le citisem ,dar nu scrie nimic de faptul cu nu mai avem dreptul,invatatorii si educatorii ,la o norma intreaga la plata cu ora.
Mesaj personal
bibica1973
Trimis: 15 Sep 2018, 02:40 PM

Utilizator activ

Si, avem sau nu dreptul ?
Mesaj personal
lizumizu
Trimis: 15 Sep 2018, 03:05 PM

Utilizator activ

QUOTE (bibica1973 @ 15 Sep 2018, 03:40 PM)

Nu stiu ,de aceea rog pe cineva care stie ,sa raspunda: avem ,sau nu ,dreptul, invatatorii si educatorii. la o norma intreaga in regim plata cu ora?
Mesaj personal
Ditian
Trimis: 15 Sep 2018, 08:28 PM

Utilizator avansat

Pentru atribuirea la plata cu ora titular la nivelul unitatii de invatamant este nevoie de concurs la nivel de scoala?
PS: Pt a preda acele ore sunt necalificati.
Mesaj personal
musia
Trimis: 23 Sep 2018, 03:21 PM

Utilizator avansat

Nu! Le solicitati directorului printr-o cerere! Poate aveti succes. daca nu le vrea el!
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 8 Oct 2018, 10:12 AM

Utilizator avansat

QUOTE (lizumizu @ 15 Sep 2018, 04:05 PM)
QUOTE (bibica1973 @ 15 Sep 2018, 03:40 PM)

Nu stiu ,de aceea rog pe cineva care stie ,sa raspunda: avem ,sau nu ,dreptul, invatatorii si educatorii. la o norma intreaga in regim plata cu ora?

Nu este prea mult?
Cum puteți duce două norme didactice?
Cred că numărul orelor suplimentare ar trebui limitat prin lege și el să nu depășească 40% din norma didactică.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 8 Oct 2018, 10:14 AM

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved