Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Recunoastere studii din UK
shirona
Trimis: 12 Sep 2018, 05:54 PM

Începător
*

Grup: Members

Buna ziua!
Am tot incercat sa gasesc informatiile necesare, insa fara succes, poate sunteti dvs la curent, daca studiile de licenta din UK, Primary Education with QTS, se pot echivala in Romania? In UK poti preda copiilor cu varste intre 5-11 ani dupa absolvirea celor 3 ani.
Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 12 Sep 2018, 06:37 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Exista centru pentru echilvarea diplomelor in Bucuresti. Am uitat denumirea, dar, daca cauti pe google, gasesti. CNRED, parca se numeste. Insa, nu stiu de ce cineva ar pleca de la 30.000£/an la un salariu de 1800/luna, care abia asigura banii pentru hrana, lunar. Apoi in Romania sunt grade didactice, acolo nu exista asa ceva, salarizarea e in functie de vechime. In Romania tb sa aduci pana si foi de xerox de acasa, sa scrii cu creta pe tabla, ca pe vremea lui Creanga, nu ai tabla smart, pe care nu tb sa scrii cu marker, sa cumperi altul lunar, cand se termina, nu ai videoproiector in fiecare clasa (asta doar daca iti cumpara parintii), nu mai primesti laptop asigurat de guvern, pentru toti profesorii, sa iti faci planificarea si xerox la discretie, color si alb negru..nu tb sa participi la cadoul ptr director, de Craciun si altele de genul, directorul te respecta, pune osul la treaba si nu te jigneste daca ai o parere diferita, nu te tine minte si nu se razbuna, nu mai ai profesor de muzica si de sport, pentru aceste ore, le faci tu, neplatita, nu ai profesor de sprijin zilnic pentr orice copil cu Adhd sau autism, ba din contra, esti blamat ca nu stii sa ii tii in frau, astea presupun ca le stii deja, in caz ca ai predat ceva timp pe acolo, nu vreau sa iti domolesc entuziasmul, plus ca nu vei avea niciodata in Romania respectul parintilor, cum il ai acolo..a, iar acolo ai sedinte cu parintii de 3 ori pe an, aici e cam obligatoriu sa ai una pe luna..dar, macar esti la tine acasa..stiu ca nu ai cerut informatiile astea, dar ma gandesc ca e bine sa pui in balanta, inainte de a te decide..Succes!

Acest mesaj a fost modificat de către emilia_07 la data 12 Sep 2018, 06:39 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved