Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Lectii AEL, Didactica predarii cu ajutorul calculatorului
Radu Jugureanu
Trimis: 27 Sep 2004, 09:28 AM

SIVECO România - Project manager

Grup: SIVECO Romania

Dragi colegi,

In această zonă a forumului sper să găsim răgazul necesar pentru a discuta elemente de didactică privind utilizarea lecțiilor AEL pe care le avem în liceele noastre.

Tot aici vă propun o dezbatere vis a vis de utilitatea acestor lecții, modul de realizare, gradul de acoperire curriculară și nu în ultimul rând impactul asupra formării elevilor nostri.

Vă rog să vă spuneți punctul de vedere asupra conținutului educațional prezent în AEL: lecții, dicționare, editoare, enciclopedii.

Vă urez succes în activitatea didactică și vă asigur de sprijinul nostru.

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
Director Departament AeL eContent
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
lawwrentiu
Trimis: 25 Oct 2004, 04:59 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Ce intrebare am si eu :

De la ISJ Braila am primit un document ce contine lectiile / materialele ce ar trebui sa le si avem pe cele 11 cd-uri primite la inceput de an scolar.
Problema este ca nu tot ceea ce scrie pe acele hartii gasesc, pe aceste CD-uri.

Ce trebuie facut, pentru acest lucru ?

--------------------
Butea Aurel Laurentiu (Formator & Implementator - Expert AEL)
Mobil : 0740777847
Asistenta online pe - Yahoo M (lawwrentiu) sau Skype ( lawwrentiu )- numai pentru membrii acestui forum
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
Viorel Jigman
Trimis: 28 Oct 2004, 03:56 PM

SIVECO România - Technical Support Engineer

Draga Laurentiu,

Te rog citeste informatiile de la adresa:

http://forum.edu.ro/index.php?showtopic=19588&view=findpost&p=65440

Numai bine,

--------------------

Viorel Jigman
SIVECO Romania
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
iulia_gj
Trimis: 5 Nov 2005, 09:53 PM

Utilizator activ

Mi-as dori sa particip la cursurile AEL. La liceul la care am predat am solicitat participarea la aceste cursuri, dar nu am fost anuntata cand s-au desfasurat. Se poate sa invat singura si sa dau examenul on line? Exista pe internet o programa?
Mesaj personal
teacher women
Trimis: 17 Nov 2005, 05:45 PM

Începător
*

M-ar interesa un model de lectie de fizica, realizata in AEL.Este eficient acest sistem?
Mesaj personal
Mihaela Iancu
Trimis: 17 Nov 2005, 05:51 PM

Utilizator avansat

Doamna Rodica Pop,

Puteți să vedeți și chiar să descărcați lecții de fizică de aici. Aceste materiale le găsiți și la școală la administratorul AEL.

Numai bine,

--------------------

Mihaela Iancu
SIVECO Romania
Mesaj personalTrimite email
solei
Trimis: 17 Nov 2005, 08:31 PM

Utilizator activ

Lectiile de fizica din pachetul AEL se gasesc pe CD 3? Daca nu este in scoala, cum putem sa il obtinem?
Mesaj personalYahoo
Alaman Mircea
Trimis: 18 Nov 2005, 01:01 AM

Utilizator activ

Draga solei

Incearca la Responsabilul SEI de la ISJ.
Incearca sa ei legatura cu o colega de la alt liceu din apropiere.

Toate cele bune
Mircea
Mesaj personal
solei
Trimis: 18 Nov 2005, 05:33 PM

Utilizator activ

Va multumesc pentru raspuns. Deci lectiile de fizica se gasesc pe CD 3...
Mesaj personalYahoo
ion_d
Trimis: 27 Nov 2005, 03:25 PM

Utilizator
**

de ce nu se fac lectii AEL si la religie.eu am facut.as vrea o parere.o atasez mai jos.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 7362 )
Fișier atașat  Presentation1.zip
Mesaj personal
ISJ_MS
Trimis: 13 Jan 2006, 04:22 PM

Utilizator avansat

Grup: ISJ

Prea multe colori tari in aceasta prezentare, daca te axezi pe o singura nuanta mai putin obositoare (din punctul meu de vedere) ar fi bine.
Evetual schiumbate nuantele de la o etapa la alat a lectiei, dar nu asa de diferite.
Sunt cateva sabloane care se pot folosi fara a mai incerca sa le realizezi.
In rest nu ma pricep la religie, laudata intiativa.
Apropo lectiile facute in Power point nu s epot importa in AEL din cate stiu.
Mi-am permis sa scriu avand in vedere ca nu a scris nimeni pana in prezent.

Spor la munca.

--------------------
Mesaj personalTrimite email
Andreea Neagu
Trimis: 13 Jan 2006, 04:59 PM

SIVECO România

QUOTE (ISJ_MS @ 13 Jan 2006, 05:22 PM)
Apropo lectiile facute in Power point nu s epot importa in AEL din cate stiu.

Nu e imposibil de folosit o prezentare Powerpoint intr-o lectie AeL. Se poate salva ca pagina web si apoi poate fi importata fara probleme.
Gasiti pasii de urmat in AeL Laborator - Lecție interactivă.

Acest mesaj a fost modificat de către Andreea Neagu la data 13 Jan 2006, 05:02 PM

--------------------

Andreea Neagu
SIVECO Romania
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
alexandrus
Trimis: 5 Aug 2006, 11:48 AM

Utilizator activ

Aceste lecții trebuie create de specialiști din MEC nu de fiecare profesor.Din cîte am observat crearea lecțiilor și a testelor este destul de greoaie și nu cred că este indicat ca fiecare profesor să creeze lecții cum vrea el, aceste lecții trebuie să reprezinte un manual electronic care să fie utilizat de profesori.
Mesaj personal
Laurentiu Butea
Trimis: 10 Aug 2006, 10:01 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Dragii nostri utilizatori...

Cand respectabilul domn Bill Gates a inventat Windows-ul, a zis ... "Gata, am facut ceva unic si a pus punct !? " De la prima versiune cate au aparut ...cate updateuri ...cate pach-uri !

Asa ca si AEL-ul este asemanator..si tot asemanatoare aplicatiile ce pot fi importate in platforma...
Deci fiecare este liber sa isi realizeze lectii proprii si sa le predea cu ajutorul platformei, fiind mult mai atragatoare lectia in acest mod !

La mai multe lectiii celor care incerca ..felicitari !

Numai bine

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
doina_burtea
Trimis: 24 Oct 2006, 08:01 PM

Începător
*

Aș vrea să știu dacă vom mai primi pachete de lecții. Eu sunt profesor de istorie la gimnaziu și pentru clasa a VIII-a nu am găsit decât o singură lecție. Aș putea creea și eu, dar nu atât de atractive. Aș fi interesată de un curs de creare lecții AEL. Știu să lucrez în Word, Power Point, Excel și doar atât. Puteți să-mi dați o informație în acest sens. Sunt din București. sign67.gifsign28.gif

Acest mesaj a fost modificat de către doina_burtea la data 24 Oct 2006, 08:03 PM
Mesaj personal
Radu Jugureanu
Trimis: 25 Oct 2006, 08:17 AM

Stimata Doamna Profesor,

In toate liceele din Romania si in cele 3300 de scoli generale din programul SEI ar fi trebuit sa ajunga de multa vreme un pachet cu 21 de CD-uri ce contin software educational.

Lectii de istorie gasiti astfel:

Pe CD 3 Profesor - lectii pentru clasa a V-a
Pe CD 4 Profesor - lectii pentru clasele a VI-a si a VIII-a
Pe CD 9 Profesor - lectii pentru clasele a IX-a si a XII-a
Acestea sunt in format browsabil

Aceleasi lectii le gasiti in format AeL pe CD 14 Materiale Educationale si pe CD 15 Materiale Educationale.

Lista lectiilor se afla si online pe Portal.

Va rog sa imi comunicati fie pe forum, fie prin e-mail scoala la care predati pentru a va putea ajuta in "reperea" pachetului de CD-uri. Au mai fost situatii in care pachetul primit de scoala statea singur cuc in sertarul din dreapta de la secretariat smile.gif

Cu deosebita stima,

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
danielD
Trimis: 1 Nov 2006, 02:26 AM

Utilizator activ

1. Lectii lb romana gimnaziu sunt doar pentru cadrele didactice .. (in noile cd-uri)
Pe cand si pentru elevi deoarece acelea pentru profesori nu pot fi importate ?
2. La geografie la unele lectii sunt anumite probleme. De exemplu la lectiile despre Asia si Europa nu apare numele peninsulelor cand trebuie "lipite". Daca se "repeta" (se apasa butonul cu repeta) ... apare acest nume. Problema este ca numele apare sau nu apare la unele calculatoare fara a exista o regula (nu mereu la acelasi calculator).

P.S. Scuze am citit mai tarziu motivele pentru care nu s-au facut lectii ce pto fi importate la lb romana.

Acest mesaj a fost modificat de către danielD la data 1 Nov 2006, 02:31 AM
Mesaj personal
oscar
  Trimis: 2 Nov 2006, 06:47 PM

Utilizator avansat

Dragi colegi si stimate admin al forumului ael,

Revin si eu cu o intrebare, adresata anterior de catre altii aflati in aceeasi situatie: cam cand vor sosi in toate scolile, indiferent de mediu, grad, nivel sau alte criterii obscure pentru marea majoritate a utiliz., ultimele lectii elaborate in ael? sper sa nu fie o intrebare retorica sau sa aud ca s-au ratacit pe drum pana la scoala!
Detin informatii dintr-o sursa credibila ca deja sunt disponibile noi seturi de lectii pe materii, pe care insa scoala noastra nu le-a obtinut pana acum.
O alta chestiune priveste o lacuna sau natura criptata a platf ael v.5: la importul de mat. educationale in fereastra de imp. nu apare mesajul de finalizare cu succes a importului fisierului sau arhivei pe server indiferent cat timp este activa reteaua(deschis serverul) sau de dimensiunea arhivei; am omis eu cumva vreun pas sau aplicatia nu avertizeaza despre asta?
Precizez ca in alte ocazii(anul sc. anterior), am importat cu succes lectii in ael, verificand apoi transferul integral la conectarea in aplicatie.
Se pot importa din ael 5 in dcc(noua baza de date scolare trimisa recent in scoli de inspectorate) datele person. didactic si ale elevilor? Asta deoarece nici 'expertii' in IT ai ISJ n-o facusera pana acum!
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Mesaj personal
Liviu Agachi
Trimis: 3 Nov 2006, 03:45 AM

Utilizator activ

In principiu, noile lectii din AeL le veti primi odata cu actualizarea AeL v.5.2. Probabil acum aveti AeL v.5.1.0.2 sau 5.1.0.3. In scurt timp trebuie sa ajunga si la dumneavoastra in scoala un reprezentant din partea firmei care a facut operatiunea de implementare. S-ar putea sa existe motive intemeiate daca pana acum nu a ajuns nimeni cu setul de lectii noi. Incercati sa luati legatura cu dumnealor.

Pentru vizualizarea importului lectiilor, trebuie sa treceti peste "lacuna" sau "partea criptata" a AeL-ului si sa apasati butonul "Actualizeaza", atunci cand faceti import de lectii, pentru a primi informatii noi din server cu privire la starea "importului". Si la AeL 5.1 si la AeL 5.2 eu aveam rabdare sa astept pana se termina un import pentru a incepe alt import. Vizualizam acest lucru prin apasarea butonului "Actualizeaza"

Importul de date in DCC bazat pe export de date din AeL este foarte usor de efectuat, respectand anumite reguli, care s-au mai precizat pe forum, va rog urmariti, chiar eu am dat in detaliu ce si cum trebuie sa faca cineva ceva.
Mesaj personal
ana_oana
Trimis: 14 Dec 2006, 08:38 PM

La prima intervenție

Sunt absolut inutile lectiile ael
Mesaj personal
ameliab
Trimis: 15 Dec 2006, 11:47 AM

Utilizator activ

QUOTE (ana_oana @ 14 Dec 2006, 09:38 PM)
Sunt absolut inutile lectiile ael

Nu sunt de acord cu dv.

Lectiile in AEL sunt mult mai atractive pt elevi, inteleg mult mai usor si personal mi s-a parut ca, cel putin la ora mea, erau mai atenti si mai concentrati decat la o lectie clasica.
La anumite discipline, la care se cer harti si planse (istorie, geografie, geometrie) sau experimente (chimie, fizica), aceste lectii vin in ajutorul profesorului, scutindu-l de o munca in plus si suplinesc materialele insuficiente.

Mesaj personal
GHERGHE IULIANA
Trimis: 1 Feb 2007, 04:10 PM

La prima intervenție

Stimati colegi,

Pentru prima data intru in legatura cu voi si ma bucur foarte mult.
As vrea sa va impartasesc cateva impresii ale mele in legatura cu lectiile AEL la matematica, si m-as opri deocamdata la clasa a- V-a.
Ce am constatat eu : de ex. inainte sa predua Multimi sau Divizibilitate , am intrat cu elevii in lactiile din AEL, le-am explicat cu ajutorul acestora si apoi le-am predat la clasa.
Pot sa va spun ca am avut placuta surpriza sa constat ca gradul de intelegere a noilor notiuni a fost mai ridicat , au fixat mai bine notiunile si unele lectii chiar i-au incantat.
Va multumesc , si va rog sa verificati si voi acesta "metoda"! happy30.gif
Mesaj personal
craciuneanu
Trimis: 2 Feb 2007, 05:50 PM

Utilizator avansat

Ma bucur sincer pentru succesul lectiei dvs.Si eu ma pregatesc sa fac o lectie in Ael, dar la literatura romana si am emotii pentru ca la noi inca nimeni nu are experienta de acest fel.Sunt foarte curioasa de reactia elevilor si daca intr-adevar retentia este mai buna,decat la lectia clasica.Vom vedea.Inca odata, felicitari!
Mesaj personal
Radu Jugureanu
Trimis: 2 Feb 2007, 06:13 PM

Stimata Doamna Profesor,

Pentru a va mai trece din emotii ce ati spune daca le-am imparti la doi?

Spuneti-mi va rog pe adresa radu.jugureanu@siveco.ro ce tema v-ati propus si vom avea timp in vacanta sa ne sfatuim care ar fi cea mai potrivita abordare pentru clasa dumneavoastra.

In felul asta preiau si eu din emotii smile.gif.

Radu

Acest mesaj a fost modificat de către Radu Jugureanu la data 2 Feb 2007, 06:13 PM

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
ciaciru
Trimis: 3 Mar 2007, 08:36 PM

Utilizator avansat

Stimati colegi, este mai mult ca sigur ca ne vom rataci intr-o padure, daca nu cunoastem drumul. Nu putem sa tinem lectii in sistem Ael, daca nu avem cunostinte minime de operare pe calculator. Dupa aceea, inainte de a tine astfel de lectii, ele trebuie foarte bine cunosctue. Studiul lectiei se poate face acasa, folosind CD-urile "Profesor", sau direct in laborator. Ne propunem niste obiective clare, astfei incat ele sa-si atinga scopul. Am vazut lectii Ael, tinute in mod superficial, unde profesorul cauta sa descopere ce vrea componenta respectiva, si cand un elev istet venea cu solutia. Sau cand elevul era pe post de profesor lnsand componentele lectiei, pentru ca profesorul isi prindea urechile.
Cat priveste lectiile AeL ele sunt foarte bine concepute. Elevii invata interactiv, au posibilitatea sa vada lucrurile in spatiu, sa execute o serie de actiuni, pe care la clasa sau in laboratorul obisniut nu le pot realiza. Profesorul poate sa-si realizeze propriile lectii sau teste.

Administrator Ael
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved