Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Restituire bon valoric euro 200
scoalaioanslavici
Trimis: 7 Apr 2017, 08:41 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Anul trecut am avut un elev care a restituit bonul valoric. Anul acesta doreste sa isi depuna din nou dosar pentru EURO 200. Mai are dreptul ? Avand in vedere ca apare pe lista beneficiarilor de anul trecut .
Mesaj personal
victoria_margarit
Trimis: 7 Apr 2017, 11:16 AM

Utilizator activ

Nu cred ca mai are dreptul....
Mesaj personalIntegrity Messenger IMYahoo
alexandrut
Trimis: 7 Apr 2017, 12:54 PM

Utilizator activ

Am avut acum ceva timp (5 sau 6 ani) o situatie asemnatoare. Un elev a restituit bonul valoric si anul urmator a facut cerere din nou. Ne-a fost destul de greu sa-i explicam (bineinteles ca nu vroia sa inteleaga) ca nu mai poate beneficia de un nou bon deoarece a avut unul in anul anterior, chiar daca nu l-a folosit. S-a dus chiar la ISJ sa ne reclame.
Mesaj personal
roset
Trimis: 7 Apr 2017, 01:34 PM

Mentor

Ajutorul financiar reprezintă echivalentul în lei a 200 de euro pentru un computer, calculat la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Națională a României pentru ultima zi a lunii precedente, fără a depăși valoarea computerului achiziționat . Ajutorul se acordă o singură dată în cadrul unei familii. Returnarea anterioară din ce motive s-a făcut?

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
scoalaioanslavici
Trimis: 10 Apr 2017, 07:43 AM

Utilizator
**

Doamna nu a avut bani pentru a plati diferenta .
Mesaj personal
scoalaioanslavici
Trimis: 10 Apr 2017, 07:52 AM

Utilizator
**

Exact asta este si problema mea, doamna nu vrea sa inteleaga ca nu mai are dreptul , daca anul trecut nu a luat calculator acuma nu mai poate asa inteleg si eu, asa cred ca este corect .
Mesaj personal
alexandrut
Trimis: 16 Apr 2017, 08:11 PM

Utilizator activ

QUOTE (scoalaioanslavici @ 10 Apr 2017, 08:43 AM)
Doamna nu a avut bani pentru a plati diferenta .

Nu era (nu este) obligatoriu sa plateasca o diferenta.
Exista oferte de calculatoare acoperite doar de contravaloarea cuponului.
La mine a fost alta situatie, parintii au divortat iar mama numai de calculator nu a mai avut chef.
Mesaj personal
calculatoare
Trimis: 2 Jun 2017, 11:59 AM

Utilizator activ

Legea spune ca beneficiarul poate primi ajutorul financiar o singura data.
Intrucat legea vorbeste despre acordarea efectiva a unui sprijin financiar si nu despre titlul reprezentat de bonul valoric, persoana in contul caruia nu s-a facut decontarea sprijinului financiar nu se incadreaza sub aceasta interdictie si in concluzie poate solicita din nou un bon valoric daca la data solicitarii se incadreaza in prevederile legale privind eligibilitatea.
In textul legii cuvantul cheie este "Ajutorul". Daca s-ar spune ca bonul valoric se acorda o singura data, atunci ati avea dreptate.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved