Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Ce fac dupa liceu?
rosu77
Trimis: 9 Feb 2017, 11:48 PM

Începător
*

Grup: Members

Sunt la un liceu cu profil tehnic si nu stiu ce sa fac dupa absolvire.M-am gandit sa dau la niste facultati tehnice dar m-am razgandit si am ales un domeniu uman.Adevarul e ca la sfaturi sunt bun dar nu as vrea sa mor ca un amarat de cersetor de pe coltul strazii.
M-am uitat la anunturile cu slujbe si nu am gasit ceva care nu necesita efort fizic.Toate slujbele erau intre 2 categorii:necalificate si entry-level.Niciuna nu imi oferea un trai decent si o locuinta.
Ma gandeam sa caut un loc de munca in strainatate dar am observat ca daca nu ai calificare nu te angajeaza nimeni in acel post.Nu am vrut sa contactez agentia de angajari ca stiam ca au mai multe locuri de necalificati.
Cum pot scapa din situatia aceasta?
Sper ca pagina aceasta se va umple cu raspunsuri folositoare si nu cu n vizualizari.
Apropo,eu nu am pile,relatii si etcetera.
Mesaj personal
rosu77
Trimis: 10 Feb 2017, 12:21 AM

Începător
*

Banuiesc ca forumul este inactiv de ceva vreme si din cauza asta primim mai putine raspunsuri.
Mesaj personal
CelMaiBun
Trimis: 15 Dec 2017, 08:31 PM

Utilizator
**

Eu as incerca la o facultate din Buc iar daca sunt nevoie de banuti, un job part time.

--------------------
Pentru un somn optim, recomand un dormitor de calitate.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Taticu
Trimis: 9 Jan 2018, 11:46 AM

Mentor

@ CelMaiBun. Eu iti propun ca mai intai sa te gandesti la o meserie curata, cautata de "clienti" si care

sa-ti faca si placere. Apoi sa "furi meseria" studiind serios la o facultate tehnica de profil pentru a deveni

"meserias", adica printre "cei mai buni". Te asigur ca, dupa absolvirea facultatii, in timpul tau liber va fi

coada la usa casei tale de "clienti" pe care vei ajunge sa-i programezi cel putin o data la doua saptamani.

Daca le vei dovedi ca esti "meserias", atunci iti vor deveni nu numai clienti, ci chiar prieteni o viata.

Succes!

--------------------
Mesaj personal
rosu77
Trimis: 2 Jul 2018, 08:35 PM

Începător
*

QUOTE (CelMaiBun @ 15 Dec 2017, 09:31 PM)
Eu as incerca la o facultate din Buc iar daca sunt nevoie de banuti, un job part time.

As vrea o facultate unde nu se preda multa fizica si chimie.O facultate unde nu se face multa toceala gen(biologie,poli,chimie).Ma gandeam la sport dar daca nu mai se gasesc slujbe in domeniu......
Pot incerca la cazino?Ce facultate imi recomandati pentru cazino?
Mesaj personal
Dan@Expo
Trimis: 24 Jan 2019, 03:39 PM

Începător
*

nu e o facultate pentru cazino smile.gif

La poli te omoara in sesiune.
Eu incerc la ASE. e mai lejer. Prefer sa ma uit la funny animal videos decat sa tocesc toata ziua !
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved