Reședință - Portal SEI Evaluare Evaluare Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Definitivat Definitivat Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu Subiecte examene naționale Subiecte examene naționale SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) 1 2 [3] 4 5  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Testele PISA, Mvai, mvai, ioi, ioi,ioi!
ihatemyjob
Trimis: 7 Dec 2019, 11:31 PM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (jordan @ 8 Dec 2019, 12:00 AM)
QUOTE (ihatemyjob @ 7 Dec 2019, 11:31 PM)

Sunt convins ca in perioada interbelica nivelul analfabetilor era mult mai mare decat cel de azi!!!

Greșit!

Învățământul primar era OBLIGATORIU și GRATUIT, iar cei care nu-și trimiteau copiii la Școală erau amendați.

confused06.gif

Pe bune....comparati invatamantul primar obligatoriu din perioada interbelica cu invatamantul zilelor noastre??? Si azi avem invatamant obligatoriu si legi care amendeaza parintii!!! Nu.mi spuneti ca nu ati intalnit tineri cu mai putin de 9 clase!!! Dar parinti care nu.si dau copiii la scoala si amendati ati intalnit!!! Tot romani au trait in tara asta si in perioada interbelica!!!
Dupa 3-4 clase sigur nu erau analfabeti functionali....nu erau ca termenul inca nu exista😂😂😂 poate ati citit Morometii....nicio concluzie??? Incercati filmul daca nu😂😂😂
Acum sa fim seriosi...succesul relativ al educatiei interbelice se datoreaza si nivelului de trai al dascalilor din acea perioada...faceti o comparatie in acest sens: nivelul de trai al nostru acum si al dascalilor de atunci!!?? Salariul unui profesor de atunci era la acelasi nivel cu al unui avocat sau colonel!!! Acum ne comparam cu muncitorii calificati!!!
In cel mai bun caz comparatia cu perioada interbelica intareste afirmatiile mele!!! Adica daca vrei educatie trebuie sa investesti, nu doar sa vorbesti de investitii!!!
E trist ca e mai usor pentru politicieni sa spuna ca profesorii sunt vinovati!!! E mai usor sa arati cu degetul decat sa te uiti in oglinda sa vezi putregaiul cu adevarat! Si e tragic ca au ajuns si parinti si profesori sa creada asta!
Vreti educatie de calitate??? E simplu: PUT YOUR MONEY WHERE YOUR MOUTH IS!!! O vorba din popor😂😂😂😂
Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 7 Dec 2019, 11:38 PM

Utilizator activ

QUOTE (jordan @ 8 Dec 2019, 12:01 AM)
QUOTE (ihatemyjob @ 7 Dec 2019, 11:31 PM)

Puteti cerceta, sigur veti gasi documente in acest sens!!!

Am cercetat și te invit și pe tine să verifici...

https://pedagoteca.ro/22160-2/

confused06.gif

Am vazut postarea aceasta dupa ce am raspuns....
Dvs. ati citit-o sau doar titlul si primele randuri😂😂😂
Multumesc ca mi-ati intarit argumentele!!!
O noapte placuta!!!
Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Dec 2019, 10:32 AM

Mentor

QUOTE (ihatemyjob @ 8 Dec 2019, 12:38 AM)

O noapte placuta!!!

Observ că discuția noatră riscă să se transforme într-o dispută și din acest motiv doresc să vin cu unele precizări.

În primul rând, NU profesorii sunt vinovați de starea Învățământului românesc, în general, și nici de rezultatele Testelor Pisa, în special.

Noi, profesorii, suntem simpli angajați la un patron, Ministerul educației; așa am fost în Regimul communist, și așa am rămas și în capitalism.

Ni s-au trasat sarcini și noi le-am dus la îndeplinire, cu mai mult sau mai puțin elen, iar Ministerul… ne-a plătit.

Din păcate, cel care se ocupă de politica educațională este Ministerul, iar toate, așa-zisele Reforme, făcute mai mult la presiunea Uniunii Europene, decât din dorința sinceră de modernizare, n-au reușit să ne aducă nici măcar la nivelul învățământului interbelic.

Rezultatele testelor Pisa ar trebui să zdruncine Turnul din str Berthelot în care s-au retras ”specialiștii” bine remunerați , specialiști care hotărăsc destinele învățământului.

În loc să vină cu soluții de avarie, aceștia i-au sugerat Doamnei Ministru ”Masteratul didactic” ca și când acesta ar fi o descoperire de ultimă oră în politicile educaționale.

Masteratul didactic ar fi trebuit introdus încă din 2012, potrivit Legii educaiei 2011, dar cei care s-au perindat, în ultimii 8 ani, prin str. Berthelot aveau alte priorități, așa că s-a uitat de el.

Ca să fim și mai preciși, acest Masterat era propus la noi încă din anii `70, dar comuniștii nu i-au acordat atenție, la fel ca și ”capitaliștii” din ziua de azi.

confused06.gif
Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 8 Dec 2019, 10:56 AM

Utilizator activ

QUOTE (jordan @ 8 Dec 2019, 11:32 AM)
QUOTE (ihatemyjob @ 8 Dec 2019, 12:38 AM)

O noapte placuta!!!

Observ că discuția noatră riscă să se transforme într-o dispută și din acest motiv doresc să vin cu unele precizări.

În primul rând, NU profesorii sunt vinovați de starea Învățământului românesc, în general, și nici de rezultatele Testelor Pisa, în special.

Noi, profesorii, suntem simpli angajați la un patron, Ministerul educației; așa am fost în Regimul communist, și așa am rămas și în capitalism.

Ni s-au trasat sarcini și noi le-am dus la îndeplinire, cu mai mult sau mai puțin elen, iar Ministerul… ne-a plătit.

Din păcate, cel care se ocupă de politica educațională este Ministerul, iar toate, așa-zisele Reforme, făcute mai mult la presiunea Uniunii Europene, decât din dorința sinceră de modernizare, n-au reușit să ne aducă nici măcar la nivelul învățământului interbelic.

Rezultatele testelor Pisa ar trebui să zdruncine Turnul din str Berthelot în care s-au retras ”specialiștii” bine remunerați , specialiști care hotărăsc destinele învățământului.

În loc să vină cu soluții de avarie, aceștia i-au sugerat Doamnei Ministru ”Masteratul didactic” ca și când acesta ar fi o descoperire de ultimă oră în politicile educaționale.

Masteratul didactic ar fi trebuit introdus încă din 2012, potrivit Legii educaiei 2011, dar cei care s-au perindat, în ultimii 8 ani, prin str. Berthelot aveau alte priorități, așa că s-a uitat de el.

Ca să fim și mai preciși, acest Masterat era propus la noi încă din anii `70, dar comuniștii nu i-au acordat atenție, la fel ca și ”capitaliștii” din ziua de azi.

confused06.gif

Pai asta spuneam si eu...ca nu profesorii sunt responsabili de situatia educatiei tarii!!!
Si ca tot vorbisem de perioada interbelica...
Uitati-va doar ce investitii s-au facut in perioada interbelica, uriase inimaginabile pentru zilele noastre...iar rezultatul a fost doar o educatie elementara in cel mai bun caz al poporului!! Acum uitati-va la investitiile din zilele noastre si totusi ce rezultate reale avem!!
Dar perceptia publica....cat de apreciati au fost dascalii pentru acel minim de educatie oferit si cum suntem noi acum!!!
🤔🤔🤔🤔
Gandim si noi putin....sau doar ne facem!!!
Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Dec 2019, 11:17 AM

Mentor

QUOTE (ihatemyjob @ 8 Dec 2019, 11:56 AM)

Uitati-va doar ce investitii s-au facut in perioada interbelica, uriase inimaginabile pentru zilele noastre...

Nu vrei să fii mai precis?

Care sunt acele investiții uriașe, din perioada interbelică?

confused06.gif

Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 8 Dec 2019, 11:27 AM

Utilizator activ

https://pedagoteca.ro/22160-2/

Pai uitati-va la ceea ce ati postat dvs....de exemplu ce pib. avea educatia in acea perioada....
Sper ca nu va deziceti de propriile postari!!!
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 8 Dec 2019, 12:03 PM

Utilizator avansat

Ba eu cred că ȘI PROFESORII sunt vinovați de ceea ce se întmplă în învățământul românesc. Și voi argumenta cu exemplul procentului de promovabilitate la bacalaureat de aproape 90% pe vremea când nu existau camere de supraveghere. Cine permitea acest lucru? PROFESORII supraveghetori. Nimeni nu-și mai punea problema că nu va lua bacalaureatul, chiar dacă nu deschidea o carte. Încă și acum mai există mentalitatea că lucrurile se pot "aranja". Poate că chiar se și pot. Mulți dintre cei care au luat așa bacalaureatul sunt profesorii de astazi.
Și țin să precizez încă o dată că nu mă refer la elevii și nici la profesorii care își văd de treabă și țin la prestigiul și imaginea lor. Numai că aceștia nu sunt majoritatea. Ei fac performanță indiferent că se face sau nu reformă în învătământ sau ca se alocă sau nu un procent mai mare din PIB pentru educație. Problema este la cei care merg la școală pentru că TREBUIE (în sensul de obligație) să mearga. Elevii din această categorie sunt fericiți că a mai trecut o oră, o zi, un an fără să-i intereseze cum și cu ce au rămas, iar profesorii bucuroși că "timpul trece, leafa merge, noi cu drag muncim".

Acest mesaj a fost modificat de către Ilinca Mihaila la data 8 Dec 2019, 12:04 PM
Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 8 Dec 2019, 12:37 PM

Utilizator activ

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 8 Dec 2019, 01:03 PM)

Ba eu cred că ȘI PROFESORII sunt vinovați de ceea ce se întmplă în învățământul românesc. Și voi argumenta cu exemplul procentului de promovabilitate la bacalaureat de aproape 90% pe vremea când nu existau camere de supraveghere. Cine permitea acest lucru? PROFESORII supraveghetori. Nimeni nu-și mai punea problema că nu va lua bacalaureatul, chiar dacă nu deschidea o carte. Încă și acum mai există mentalitatea că lucrurile se pot "aranja". Poate că chiar se și pot. Mulți dintre cei care au luat așa bacalaureatul sunt profesorii de astazi.
Și țin să precizez încă o dată că nu mă refer la elevii și nici la profesorii care își văd de treabă și țin la prestigiul și imaginea lor. Numai că aceștia nu sunt majoritatea. Ei fac performanță indiferent că se face sau nu reformă în învătământ sau ca se alocă sau nu un procent mai mare din PIB pentru educație. Problema este la cei care merg la școală pentru că TREBUIE (în sensul de obligație) să mearga. Elevii din această categorie sunt fericiți că a mai trecut o oră, o zi, un an fără să-i intereseze cum și cu ce au rămas, iar profesorii bucuroși că "timpul trece, leafa merge, noi cu drag muncim".

Aproape 90% luau bac-ul pe cand se fura...acum cifra e spre 70% dintr-un calcul simplu observ ca vreo 20% erau cei care "beneficiau" asa ca nu toti profesorii se implicau in acele mizerii!!! Vad ca in continuare luati cazuri particulare si le generalizati!!! Si chiar si exemplul dvs. este un argument in sensul afirmatiilor mele...
Foamea, lipsa baniilor creaza monstri nu??!!??
Ca doar nu credeti ca acei profesori care faceau aceste marsavii, o faceau pentru a-si lua o a treia masina sau pentru a merge in Bali in concediu... Profesorii supraveghetori primeau bani marunti pentru ceea ce faceau (nu le caut justificare!!!) Dar cei care luau banii seriosi si incurajau aceste mizerii erau inspectorii care stiau pentru ce se trezeau cu plicurile groase in buzunare (ca doar nu credeti ca erau niste fecioare) mizeria ajungea pana la primari prefecti ministrii.

Ps. Inca astept raspuns la expunerea de mai sus...cea cu presul si gunoiul.🤔🤔🤔
Sau ceea ce nu va convine nu luati in calcul????
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 8 Dec 2019, 01:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ihatemyjob @ 8 Dec 2019, 01:37 PM)

Dacă este vorba despre procentul pe care cred eu că ar fi trebuit să-l obținem la testele PISA în contextul socio-ecomonic actual...este ușor de aflat cu o simplă operație de scădere: din procentul obținut, scădeți procentul "datorat " PROFESORILOR SUPRAVEGHETORI de la examenele de bacalaureat din urmă cu câțiva ani (dv. l-ați aproximat cam la 20%) și aflați rezultatul. Pentru că elevii testați acum trebuiau să învețe citire și aritmetică pe vremea când NOI "îi ajutam" pe toți liceenii să ia bacalaureatul.
Logic, ca la testele PISA.

Acest mesaj a fost modificat de către Ilinca Mihaila la data 8 Dec 2019, 01:38 PM
Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Dec 2019, 01:47 PM

Mentor

QUOTE (ihatemyjob @ 8 Dec 2019, 12:27 PM)

Pai uitati-va la ceea ce ati postat dvs....de exemplu ce pib. avea educatia in acea perioada....

Văd că nu reușim să ne înțelegem...

Eu te-am rugat să-mi precizezi la ce fel de investiții ai făcut referire?

Investiții în clădiri?

În pregătirea dascălilor?

Iar dacă discutăm de PIB, de unde știi că era mai mare decât PIB-ul de azi?

confused06.gif

Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 8 Dec 2019, 01:48 PM

Utilizator activ

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 8 Dec 2019, 02:36 PM)

Dacă este vorba despre procentul pe care cred eu că ar fi trebuit să-l obținem la testele PISA în contextul socio-ecomonic actual...este ușor de aflat cu o simplă operație de scădere: din procentul obținut, scădeți procentul "datorat " PROFESORILOR SUPRAVEGHETORI de la examenele de bacalaureat din urmă cu câțiva ani (dv. l-ați aproximat cam la 20%) și aflați rezultatul. Pentru că elevii testați acum trebuiau să învețe citire și aritmetică pe vremea când NOI "îi ajutam" pe toți liceenii să ia bacalaureatul.
Logic, ca la testele PISA.

Nu stimabilo... Prrocentul sau nivelul este exact acela pe care ni-l permitem ca tara, ca societate ca ce vreti dvs!!!
Pacat ca nu vreti sa deschideti ochii!!!
Dar pe de alta parte e mai usor sa arati cu degetul decat sa....nici nu mai imi bat capu....🤐🤐🤐😴😴😴

Acest mesaj a fost modificat de către ihatemyjob la data 8 Dec 2019, 01:58 PM
Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Dec 2019, 01:49 PM

Mentor

Sper ca nu va deziceti de propriile postari!!!

Hai să ne limităm la o discuție civilizată!

rolleyes.gif

Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 8 Dec 2019, 01:57 PM

Utilizator activ

QUOTE (jordan @ 8 Dec 2019, 02:47 PM)

Văd că nu reușim să ne înțelegem...

Eu te-am rugat să-mi precizezi la ce fel de investiții ai făcut referire?

Investiții în clădiri?

În pregătirea dascălilor?

Iar dacă discutăm de PIB, de unde știi că era mai mare decât PIB-ul de azi?

confused06.gif

Cititi de pe link-ul postat de dvs.
Nici nu imi bat capul sa aduc informatii suplimentare ci doar cele furnizate de dvs.
Am presupus ca ati citit informatia furnizata de link-ul postat de dvs.
Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Dec 2019, 02:04 PM

Mentor

QUOTE (ihatemyjob @ 8 Dec 2019, 02:57 PM)

Le-am citit și tocmai din acest motiv te rog să precizezi la ce investiții te-ai referit...

În material nu sunt indicate ”investițiile”, ci este dată numai valoarea procentului din PIB alocat învățământului.

Dacă ai avut în vedere acel procent, 12%, și l-ai comparat cu cel de azi, atunci cred că te-ai înșelat.

Dar poate ai și alte surse de documentare și ne poți spune ce s-a făcut cu banii din PIB.

confused06.gif
Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 8 Dec 2019, 02:23 PM

Utilizator activ

QUOTE (jordan @ 8 Dec 2019, 03:04 PM)
QUOTE (ihatemyjob @ 8 Dec 2019, 02:57 PM)

Le-am citit și tocmai din acest motiv te rog să precizezi la ce investiții te-ai referit...

În material nu sunt indicate ”investițiile”, ci este dată numai valoarea procentului din PIB alocat învățământului.

Dacă ai avut în vedere acel procent, 12%, și l-ai comparat cu cel de azi, atunci cred că te-ai înșelat.

Dar poate ai și alte surse de documentare și ne poți spune ce s-a făcut cu banii din PIB.

confused06.gif

Pai tocmai la acest procent m-am referit....12% atunci fata de 2% acum... Nu e vorba de bani ci de procente...si daca am vorbi de bani atunci luati in calcul paritatea leului de atunci cu leul de acum....sigur veti descoperi lucruri interesante!!!
Va dati seama 12%din bugetul tarii pentru educatie...ce prioritate avea educatia atunci fata de acum!!!
Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Dec 2019, 04:34 PM

Mentor

QUOTE (ihatemyjob @ 8 Dec 2019, 03:23 PM)

Pai tocmai la acest procent m-am referit....12% atunci fata de 2% acum...

Corect, dar ce se ascunde în spatele procentelor?

Din cei 12% cea mai mare parte a fost cheltuită pt reabilitarea și construirea Școlilor, peste 7.000 numai în timpul celor 10 ani de ministeriat ai Doctorului Constantin Angelescu.

Suma alocată salariilor era destul de redusă, chiar dacă profesorii aveau un salariu decent, învățătorii o duceau mult mai greu ( au fost perioade când nu și-au primit nici acel mic salariu).

Revenind la zilele noastre, deși procentul din PIB a cunoscut o creștere însemnată, 4,2%, când și la noi s-a simțit criza, acesta a scăzut, ajungând chiar la 2,8%.

Trebuie reținut că la PIB-ul alocat Educației, care suportă cheltuielile de personal, se adaugă și PIB-ul acordat Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, cel care construiește școlile.

confused06.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Dec 2019, 04:40 PM

Mentor

Va dati seama 12%din bugetul tarii pentru educatie...ce prioritate avea educatia atunci fata de acum!!!

Iar comparăm mere cu pere!

După Marea Unire, teritoriul Romaniei practic a fost dublat, iar copiii romanilor care locuiau în acele provincii aveau nevoie de școli.

Acum, de bine de rău, avem școli, deci creșterea PIB-ului s-ar justifica pt o nouă mărire de salariu?

rolleyes.gif

Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 8 Dec 2019, 05:00 PM

Utilizator activ

QUOTE (jordan @ 8 Dec 2019, 05:40 PM)

Iar comparăm mere cu pere!

După Marea Unire, teritoriul Romaniei practic a fost dublat, iar copiii romanilor care locuiau în acele provincii aveau nevoie de școli.

Acum, de bine de rău, avem școli, deci creșterea PIB-ului s-ar justifica pt o nouă mărire de salariu?

rolleyes.gif

Incep sa simt ca port un dialog cu morile de vant....pai nu eu am facut aceasta comparatie!!!! Dvs ati facut-o si atunci cand ati facut-o v-am spus ca e gresita, chiar voit gresita...si acum am ajuns e sa va sustin argumentele dvs 😂😂😂😂 pai mai putin si credeam ca am innebunit🤔🤔 noroc ca discutia noastra este scrisa....
Va rog sa o recititi si sa imi spuneti ce sustineti dumneavoastra de fapt!!!
In speranta unui dialog coerent!!!
Cu stima!!
Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 8 Dec 2019, 05:21 PM

Utilizator activ

QUOTE (jordan @ 8 Dec 2019, 05:40 PM)

rolleyes.gif

Da!!! E nevoie de o crestere reala a salariilor cadrelor didactice!!! Cresterile din ultimii ani au fost binevenite dar nu suficiente pentru a schimba statutul cadrelor didactice si implicit pentru a creste eficienta in scoli!!!
In continuare profesorii au salariile unor muncitori!!!
Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Dec 2019, 05:46 PM

Mentor

QUOTE (ihatemyjob @ 8 Dec 2019, 06:00 PM)

Incep sa simt ca port un dialog cu morile de vant....

Și eu simt la fel, și mai mult simt că discut cu alt ”user”, dar sper să mă înșel...

rolleyes.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Dec 2019, 06:13 PM

Mentor

QUOTE (ihatemyjob @ 8 Dec 2019, 06:00 PM)

...pai nu eu am facut aceasta comparatie!!!!

Dacă-ți recitești postările ai să vezi că chiar tu ai făcut-o!

rolleyes.gif

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Dec 2019, 06:36 PM

Mentor

Îmi pare rău că ”foamea” te-a împins să primești șpagă de la elevi…

confused06.gif

Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 8 Dec 2019, 06:40 PM

Utilizator activ

QUOTE (jordan @ 7 Dec 2019, 11:01 PM)
QUOTE (ihatemyjob @ 7 Dec 2019, 10:36 PM)
Vi se pare ca am vorbit de dificultatea testelor sau de contextul socio-economic in care ne aflam?

Contextul socio-economic?

Vi se pare că în perioada interbelică, atunci când Învățământul românesc a atins cel mai înalt nivel, atât liceal, cât și profesional, nivelul de trai al majorității era mai ridicat decât cel de azi?

confused06.gif

Asa ca sa nu uitam cine ce comparatie a facut!!!

"QUOTE (jordan @ 7 Dec 2019, 11:01 PM)
QUOTE (ihatemyjob @ 7 Dec 2019, 10:36 PM)
Vi se pare ca am vorbit de dificultatea testelor sau de contextul socio-economic in care ne aflam?

Contextul socio-economic?

Vi se pare că în perioada interbelică, atunci când Învățământul românesc a atins cel mai înalt nivel, atât liceal, cât și profesional, nivelul de trai al majorității era mai ridicat decât cel de azi?

confused06.gif

Sunt convins ca in perioada interbelica nivelul analfabetilor era mult mai mare decat cel de azi!!! Puteti cerceta, sigur veti gasi documente in acest sens!!! Dar sunt convins ca nu exista studii comparative cu alte state pe educatie ale perioadei!!! Comparatia dvs. este una gresita fundamental!! Si sunt convins ca stiati acest lucru!!!....sper!!"

"Sunt convins ca in perioada interbelica nivelul analfabetilor era mult mai mare decat cel de azi!!!

Greșit!

Învățământul primar era OBLIGATORIU și GRATUIT, iar cei care nu-și trimiteau copiii la Școală erau amendați.

confused06.gif "
Analiza pe text....intelegerea unui text citit!!!😂😂😂
Sunt convins ca nu despre asta e vorba!!!
De aceea tind sa cred ca mai degraba dvs. trebuie sa aveti ultimul cuvant....in acest caz.....
..... il aveti stati linistit!!!
Ma asteptam la un alt nivel de conversatie!!!
O seara placuta!

Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 8 Dec 2019, 06:43 PM

Utilizator activ

QUOTE (jordan @ 8 Dec 2019, 07:36 PM)

Îmi pare rău că ”foamea” te-a împins să primești șpagă de la elevi…

confused06.gif

Noaptea mintii!!!
Iti place sa scoti din context totul fara nici macar sa intelegi despre ce e vorba!!!
Refuz sa mai continui o astfel de discutie cu astfel de oameni!!!🤐🤐😴😴😴😵😵😵😵
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 8 Dec 2019, 06:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ihatemyjob @ 8 Dec 2019, 02:48 PM)
Pacat ca nu vreti sa deschideti ochii!!!

Mai păcat e că unii nu vor să-și deschidă mintea. Pe de altă parte...cine știe...poate încearcă dar nu pot.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) 1 2 [3] 4 5  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved