Reședință - Portal SEI Evaluare Evaluare Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Definitivat Definitivat Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu Subiecte examene naționale Subiecte examene naționale SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Abuz?, Titular versus pensionar IP3
musia
Trimis: 15 Jan 2020, 09:05 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Situatie: profesor titular solicita cateva ore la plata cu ora rezultate in urma unui concediu de studii!Vine si un pensionar cu IP3! Se iau cateva ore titularului!Pensionarul a terminat un institut de 3 ani cu dubla specializare dar a predat ani de zile doar o disciplina de invatamant din cele 2; acum vrea ore pe a doua disciplina(nu cred ca a predat-o in ultimii 20 de ani)!Orele sunt la liceu!Am citit legislatia si dupa parerea mea nu ar avea dreptul sa predea decat la scoala profesionala!E corect sau nu?Asa putem sa solicitam o colega pensionara cu studii de lunga durata si doctorat sa preia acele ore!Mi se pare mai ok !Ce parere aveti?
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 15 Jan 2020, 09:39 PM

Utilizator avansat

Are dteptul doar la ciclul inferior al liceului.
Mesaj personal
musia
Trimis: 15 Jan 2020, 10:06 PM

Utilizator avansat

Conform legii...articolul...? Am cautat in legislatie si am gasit ca poate preda doar la scoala profesionala!Apoi, la angajare trebuie sa prezinte CV + un interviu!
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 16 Jan 2020, 03:40 PM

Utilizator avansat

Intr-o situatie similara, dar la inceputul anului scolar, eu am sesizat Sindicatul si am avut castig de cauza (avusesem cerere pt PO). Incercati...
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 16 Jan 2020, 05:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (LIVE.O @ 15 Jan 2020, 10:39 PM)

sper sa nu gresesc, dar asa stiu... acum na.... ce spuneti dvs cu ciclul inferior e valabil pt. Bologna- studii de licenta, care sunt si salarizati ca prof S. Cei cu IP3 (n au licenta, ci examen de absolvire, asa am inteles prin discutii) sunt profi SSD si au voie la gimnaziu si profesionala (nu si cls 9-10 liceu zi, desi da, e absurd, ca e aceeasi materie de studiu, acelasi lucru).

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 16 Jan 2020, 05:15 PM
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 16 Jan 2020, 05:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (musia @ 15 Jan 2020, 10:05 PM)
Situatie: profesor titular solicita cateva ore la plata cu ora rezultate in urma unui concediu de studii!Vine si un pensionar cu IP3! Se iau cateva ore titularului!Pensionarul a terminat un institut de 3 ani cu dubla specializare dar a predat ani de zile doar o disciplina de invatamant din cele 2; acum vrea ore pe a doua disciplina(nu cred ca a predat-o in ultimii 20 de ani)!Orele sunt la liceu!Am citit legislatia si dupa parerea mea nu ar avea dreptul sa predea decat la scoala profesionala!E corect sau nu?Asa putem sa solicitam o colega pensionara cu studii de lunga durata si doctorat sa preia acele ore!Mi se pare mai ok !Ce parere aveti?

asa stiu si eu ca e, de acord cu dvs, Poate dna e platita necalificat...
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 16 Jan 2020, 05:17 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mihai.andrei @ 16 Jan 2020, 05:11 PM)

sper si zic ca nu gresesc... acum na.... ce spuneti dvs cu ciclul inferior e valabil pt. Bologna- studii de licenta, care sunt si salarizati ca prof S. Cei cu IP3 (n au licenta, ci examen de absolvire, asa am inteles prin discutii) sunt profi SSD si au voie la gimnaziu si profesionala (nu si cls 9-10 liceu zi, desi e absurd, da, ca e aceeasi materie de studiu, acelasi lucru)

Aveti dreptate, dar am si eu dreptate.
biggrin.gif

Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului
Metodologie
din 07/10/2011
Versiune actualizata la data de 25/05/2012
privind echivalarea pe baza ECTS/SECT a învățământului universitar de scurtă
durată, realizat prin colegiul cu durata de 3 ani sau institutul pedagogic cu durată
de 3 ani, cu ciclul I de studii universitare de licență, pentru cadrele didactice din
învățământul preuniversitar

Sursa!

Au existat comisii in scoli care au echivalat IP3-ul cu Ciclul I Bologna.

Acest mesaj a fost modificat de către LIVE.O la data 16 Jan 2020, 05:18 PM
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 16 Jan 2020, 05:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (LIVE.O @ 16 Jan 2020, 06:17 PM)
QUOTE (mihai.andrei @ 16 Jan 2020, 05:11 PM)

sper si zic ca nu gresesc... acum na.... ce spuneti dvs cu ciclul inferior e valabil pt. Bologna- studii de licenta, care sunt si salarizati ca prof S. Cei cu IP3 (n au licenta, ci examen de absolvire, asa am inteles prin discutii) sunt profi SSD si au voie la gimnaziu si profesionala (nu si cls 9-10 liceu zi, desi e absurd, da, ca e aceeasi materie de studiu, acelasi lucru)

Aveti dreptate, dar am si eu dreptate.
biggrin.gif

Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului
Metodologie
din 07/10/2011
Versiune actualizata la data de 25/05/2012
privind echivalarea pe baza ECTS/SECT a învățământului universitar de scurtă
durată, realizat prin colegiul cu durata de 3 ani sau institutul pedagogic cu durată
de 3 ani, cu ciclul I de studii universitare de licență, pentr

Sursa!

Au existat comisii in scoli care au echivalat IP3-ul cu Ciclul I Bologna.

adevarat, da, bine ca ati zis, am uitat de treaba asta. Poate dna a facut echivalare si are studii de licenta, e posibil wink.gif
Mesaj personal
musia
Trimis: 18 Jan 2020, 11:14 AM

Utilizator avansat

Multumesc pentru raspunsuri!In final situatia s-a rezolvat exact asa cum ne-am dorit.Am studiat 2 zile legislatia si am ajuns si eu la aceeasi concluzie:nu are dreptul sa predea.E bine ca de data asta a invins bunul simt dar mai ales legea!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved